İpucu Redmi 9 ve Note 9 Cihazlar için Önemli bilgilendirme..

H.kadioglu

Xiaomi_Satış_Teknik
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan
Cihazım
Mi9t Pro
Konular
7
Bildiğimiz gibi bu modellere bootloader kilidi açılmadan IMEI REPAIR işlemi yapılabilmekteydi. Ama firmanın sunduğu son güncellemeler sonrasında Note 9'lar (modeline göre) 12.0.4 üzerinde, Redmi 9' lar ise 11.0.8 üzerinde Mediatek ve Preloader port vermediği için IMEI Tamiri yapılamamaktadır..
Bu aşamada bu cihazları kullanan kişilerin yapması gerekenleri maddeler halinde yazmaya çalışacağım..

Şuanda Mi flash pro ile bu cihazlar 12.0.5 --> 12.0.4 sürümüne ücretsiz düşürülebiyor. ama recovery üzerinden 1 sürüm aşağıya inmeye izin verdiğinden dolayı 12.0.6 güncellemesi yayınlandığında 12.0.4 sürümüne düşürmek mümkün olmayacak ve cihazınıza imei tamiri gerçekleştirilmeyecek. ( 12.0.4 üzeri port vermiyor)

*Mevcut sürümünde şebeke proplemi yaşamayanlar güncelleme yapmadan cihazlarını kullanmaya devam edebilirler.
*Bootloader kilidi açık olup imei tamiri yaptıranlar gerekli EFS yedeklerini alıp güncelleme yapabilirler. imei null olursa eski sürümlerine mi flash üzerinden geri dönüp yedeklerini yükleyip devam edebilirler. (cihazların bir çoğu uygun sürüme düşürülünce şebeke ve imei null problemi kendiliğinden çözülüyor)
* Cihazı imei tamiri yapılmış & yapılmamış olanlar eğer *#06# yaptıklarında çift imei çıkıyorsa ( imei2 tamir edilmiş imeide olabilir sıkıntı yok) bootloader kilidini açabilirler.
* IMEI tamirinden sonra imei1 kaybolmuş ve sadece imei2 görünen cihazlar birkaç yöntem ile bazı durumlarda orjinal imeilerini getirip bootloader kilidi açma başvurusu yapabilirler..
Yapılışı;
1. Yöntem: recovery den wipe yapmayı deneyin bazı durumlarda orjinal imeiler gelebiliyor. (verileriniz kaybolur)
2. Yöntem: cihazı kapatıp ses artırma ve ses kısma tuşlarına basılı halde kabloyu takın. (kablo bilgisayara bağlı olacak) ve bekleyin. Siyah bir çince menü gelecek ve o kısımda EMMC yi seçip emmc formatlama yapın. (verileriniz kaybolur yedek almanız gerekli)

bu 2 yöntemi kullanarak orjinal imeilerini getirenler bootloader kilitlerini açıp ileride yetkili hesap ile sürüm düşürme masrafından kurtulabilirler. Tüm bunlara rağman orjinal imeiler gelmiyorsa şuan için yapılacak çok bir şey yok. Bilindiği gibi mtk işlemcili cihazlarda çift imei bulunmaz ise bootloader kilidi açılamamaktadır.

ÖNEMLİ HATIRLATMA;
Konuda anlatılan tüm yöntemleri uygulama tercihi kullanıcıya aittir. Doğacak olumsuz durumlarda şahsım ve forum yönetimi sorumlu değildir. Tüm bu işlemlerin uygulanmasındaki sorumluluk kullanıcıya aittir.

Yöneticileri ve forumun işleyişini zor duruma düşürmemek adına;
bildiğimiz gibi Forum kuralları gereği imei repair ve imei tamiri ile ilgili paylaşımlar forumumuzda yasaktır. bu sebeble sormak istediğiniz her soruya bu konu altında cevap alamayabilirsiniz. Lütfen yöneticileri gereksiz meşgul etmemek adına bu duruma özen göstermenizi rica ediyorum..

Buse S. Ada

Nefsine öğretmen vicdanına öğrenci ol
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Buse
Cihazım
Redmi Note 11 P
Meslek
Satış Danışmanı
Konular
156
Hocam elinize sağlık. Daha çok görülmesi adına ipuçları bölümüne aldim ve bilgi herkese ulaşana kadar konuyu sabitledim.

Chandler Muriel Bing

I'm hopeless and awkward and desperate for love.
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Abdullah
Cihazım
Çok Değişken
Meslek
Cep Teknik
Konular
27
Hocam 12.0.6 dan bir şekilde 11.0.4 e düşürülmüş bir RN 9 var elimde buna tekrardan 12.0.3 yüklersem sizce bir sorun olur mu?

H.kadioglu

Xiaomi_Satış_Teknik
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan
Cihazım
Mi9t Pro
Konular
7
Hocam 12.0.6 dan bir şekilde 11.0.4 e düşürülmüş bir RN 9 var elimde buna tekrardan 12.0.3 yüklersem sizce bir sorun olur mu?
Merhaba bu cihazlar için eng rom çıkmış bulunmakta. eng romda işlem yapılıp, güncelleme alır, sıfırlama yapılır şekilde kullanabilirsiniz..

performans1

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Konular
0
Bootloader kapali Cin versiyonu ama global rom yuklu cihazda eng rom ile islem yaptikdan sonra tekrar herhangi bir global rom yükleyebiliyormuyuz

Byerdo

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Erdoğan
Cihazım
RN 9 pro 6/128
Meslek
Kimya Teknisyeni
Konular
2
Redmi 9 Türkiye (QJCTRXM), 12.0.1.0 ve
Redmi 9 Küresel (QJCMIXM), 12.0.3.0 için kararlı yeni sürümler yayınlandı.
Ayrıca Redmi 9 ve Redmi Note 9'un bilinen hatası, video ve ses uyumsuzluğu kabul edilip düzeltme çalışması yapıldığı açıklandı.

Chandler Muriel Bing

I'm hopeless and awkward and desperate for love.
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Abdullah
Cihazım
Çok Değişken
Meslek
Cep Teknik
Konular
27
Merhaba bu cihazlar için eng rom çıkmış bulunmakta. eng romda işlem yapılıp, güncelleme alır, sıfırlama yapılır şekilde kullanabilirsiniz..

hocam iki yöntemle de orijinal imei geri getiremedim üzerindeki imei de kayıt dışı ve bl kilidi kapalı yetkili hesap dışında ne gibi bir şey yapabiliriz?

H.kadioglu

Xiaomi_Satış_Teknik
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan
Cihazım
Mi9t Pro
Konular
7