Çözüldü Redmi 5 plus donup kapanma acilmama sorunu

Berkowich

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Cüneyt
Cihazım
Xiaomi Redmi 5+
Konular
1
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Miui 11.0.2
Telefon Modeli
Redmi 5 plus
Bootloader Kilidi
Bilmiyorum
Merhaba
Farklı bir sorun var benim telefonda. Redmi 5 plus cihaz birden ekran donup kapaniyor, tekrar acilmiyor. Power +ses tuşlarıyla hiçbir tepki vermiyor. Telefon bu şekilde birkaç gün bekleyip batarya bosaldiginda sarza takiyorum ön led batarya boş anlamına gelen şekilde sinyal gibi yanıp sönüyor 5-10dk dolmasını bekliyorum led sabitleniyor power+ses tuşuyla recovery moda aciyorum wipe data diyip reboot diyorum Telefon açılıyor. Birkaç gün sorunsuz kullandıktan sonra tekrar aynı durum ekran birden donup kapaniyor ve yine cihazda hiçbir tepki olmuyor, aynı şekilde bir-iki gün bekleyip sarza takıyorum yine açılıyor ve normal kullanabiliyorum. Bu döngü en az 7-8 kez bu şekilde tekrarladı. Bataryadan diye düşünüp sıfır batarya taktim yine aynı durum. Telefon açıldığında kullanımda hiçbir sorun yok, donanımsal değil diye düşünüyorum oyuzden. Yazılımsal nasıl bi sorun olabilir, açıldığında ayarlardan yapılabilecek bir işlem varımdır?

Çözüm
Bu mesajı kurtardigim redmi5 plus tan yazayım😉 telefona mi unlock ve test point ile yeni rom atmayı denedim bazi romlar hata verdi, bazıları sanırım çin ve Hindistan orj romlardi yüklendi ama açılırken yine kitlenip kapandı, tekrar tepki vermedi. En son bi test romdu sanırım programmer rom diye geçiyordu galiba ismi, telefon ilk üretildiğinde test amaçlı yüklenen bir rommuş, onu kurup üzerine orj rom kurun diye okudum biyerde, onu yaptım ve global romu kurdum telefon açıldı fakat IMEI atılmış cihaz olduğu için IMEI ler silinmişti. Hat takmayacagim için sorun olmaz dedim ama internete bağlayıp Google hesabına girince yine kitlenip kapanıyordu. Batarya yı söküp 3-5 saat bekleyip recovery modda tekrar açtım, Google hesabı ve internet...

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
38
Merhaba
Farklı bir sorun var benim telefonda. Redmi 5 plus cihaz birden ekran donup kapaniyor, tekrar acilmiyor. Power +ses tuşlarıyla hiçbir tepki vermiyor. Telefon bu şekilde birkaç gün bekleyip batarya bosaldiginda sarza takiyorum ön led batarya boş anlamına gelen şekilde sinyal gibi yanıp sönüyor 5-10dk dolmasını bekliyorum led sabitleniyor power+ses tuşuyla recovery moda aciyorum wipe data diyip reboot diyorum Telefon açılıyor. Birkaç gün sorunsuz kullandıktan sonra tekrar aynı durum ekran birden donup kapaniyor ve yine cihazda hiçbir tepki olmuyor, aynı şekilde bir-iki gün bekleyip sarza takıyorum yine açılıyor ve normal kullanabiliyorum. Bu döngü en az 7-8 kez bu şekilde tekrarladı. Bataryadan diye düşünüp sıfır batarya taktim yine aynı durum. Telefon açıldığında kullanımda hiçbir sorun yok, donanımsal değil diye düşünüyorum oyuzden. Yazılımsal nasıl bi sorun olabilir, açıldığında ayarlardan yapılabilecek bir işlem varımdır?
Beş yıl önce piyasaya sürülmüş, işlemcisi ve diğer bütün donanımsal özellikleri düşük bir cihaz. Uzun zamandır güncelleme desteği almadığı için de söz konusu sıkıntıların olması normal diye düşünüyorum. Büyük ihtimalle donanımsal bir sorun ve yazılım atılarak çözülebilecek gibi de görünmüyor. Belki iyi bir usta bularak tamir yoluna gidebilirsiniz ama eski bir cihaz olduğu için parça temini sıkıntı, bulunsa bile masrafına değmez. Galiba miadını doldurmuş gibi. Tercihiniz ne olur bilemem ama hiç masraf yapmadan yeni bir cihaz almanız bence daha mantıklı.

Oyla:

Berkowich

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Cüneyt
Cihazım
Xiaomi Redmi 5+
Konular
1
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Beş yıl önce piyasaya sürülmüş, işlemcisi ve diğer bütün donanımsal özellikleri düşük bir cihaz. Uzun zamandır güncelleme desteği almadığı için de söz konusu sıkıntıların olması normal diye düşünüyorum. Büyük ihtimalle donanımsal bir sorun ve yazılım atılarak çözülebilecek gibi de görünmüyor. Belki iyi bir usta bularak tamir yoluna gidebilirsiniz ama eski bir cihaz olduğu için parça temini sıkıntı, bulunsa bile masrafına değmez. Galiba miadını doldurmuş gibi. Tercihiniz ne olur bilemem ama hiç masraf yapmadan yeni bir cihaz almanız bence daha mantıklı.
Hocam bu zaten eşimin eski telefonu, ufak oğlum için arada youtube oyun vs için kullansın diye kurtarmaya calisiyorum. Dediğim gibi cihazın batarya boşaldıktan sonra sarza takıyorum cihaz açılıyor, birkaç gün sorunsuz kullanılıyor. Sonra birden ekran donup yine kapaniyor. Batarya bosalana kadar hicbir tepki vermiyor cihaz. Eşimin kullandığı dönemde ekranda uygulama durduruldu hataları çıkmaya başlamıştı, bisure sonra kapandı ve açılmadı. Telefoncu tus flexini, sarz soketini vs kontrol etti sorun yok. Cihaz açıldığında tuslarda sarz almada kullanimda hiçbir sorun olmuyor zaten. donanımsal bir sorun olsa hiç acilmasa bende gözden çıkaracağım ama öyle bir durumda yok. Dediğim şekilde açılıyor ve kullanılıyor. Bikac gün sonra susuyor
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hocam bu zaten eşimin eski telefonu, ufak oğlum için arada youtube oyun vs için kullansın diye kurtarmaya calisiyorum. Dediğim gibi cihazın batarya boşaldıktan sonra sarza takıyorum cihaz açılıyor, birkaç gün sorunsuz kullanılıyor. Sonra birden ekran donup yine kapaniyor. Batarya bosalana kadar hicbir tepki vermiyor cihaz. Eşimin kullandığı dönemde ekranda uygulama durduruldu hataları çıkmaya başlamıştı, bisure sonra kapandı ve açılmadı. Telefoncu tus flexini, sarz soketini vs kontrol etti sorun yok. Cihaz açıldığında tuslarda sarz almada kullanimda hiçbir sorun olmuyor zaten. donanımsal bir sorun olsa hiç acilmasa bende gözden çıkaracağım ama öyle bir durumda yok. Dediğim şekilde açılıyor ve kullanılıyor. Bikac gün sonra susuyor
Donanımsal olarak okadar kötü bir cihazda değil snapdragon 625 islemci 8 çekirdek cpu, 64 gb hafıza 4 gb Ram, 4000mah batarya. Gayet efektif bir telefon, sadece kamerası kötü ona da ihtiyaç yok kullanım amacı için 🙃

Son düzenleme:
Oyla:

ribac23

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
cabir
Cihazım
s6 edge
Konular
50
açıldığına şükret... yıllanmış ömrünü yitirmiş bir cihaz hocam. artık yenilik vakti gelmiş. beşikten mezara kadar gidecek değil ya :D

Oyla:

Berkowich

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Cüneyt
Cihazım
Xiaomi Redmi 5+
Konular
1
açıldığına şükret... yıllanmış ömrünü yitirmiş bir cihaz hocam. artık yenilik vakti gelmiş. beşikten mezara kadar gidecek değil ya :D
Hocam ömrünü bitirip acilmasa sorun değil. Açılıyor birkacgun kullanılıyor fakat birden susuyor. Cihaz 5 yıllık bir cihaz ve donanım olarak iyi bir telefon. Sorunu cozebilirsem ufak oğlum youtube vs için 8 yıllık çalışan general mobile 5 telefondan kurtulacak

Oyla:

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Bence de kullanım amacına gayet uygun bir telefon.

Farklı rom yükleyip denediniz mi hocam?

Bir de bir sonraki kilitlenişinde güç tuşuna 40-50 saniye kadar basılı tutmayı bir dener misiniz?

Oyla:

Berkowich

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Cüneyt
Cihazım
Xiaomi Redmi 5+
Konular
1
Bence de kullanım amacına gayet uygun bir telefon.

Farklı rom yükleyip denediniz mi hocam?

Bir de bir sonraki kilitlenişinde güç tuşuna 40-50 saniye kadar basılı tutmayı bir dener misiniz?
Denedim hocam birçok kombinasyon denedim batarya bitene kadar hicbir tepki vermiyor cihaz. Rom atmayı denemedim hocam çok anlamıyorum rom işinden. Birde internetten alınma cihaz edevletten imei sorgullattigimda samsung bi cihazın imei si atılmış görünüyor. Onunla alakalı olabilir mi diyem ama ondan olsa ilk 4 yıl da sorun olurdu, 4 yıl sorunsuz kullanıldı cihaz

Oyla:

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Muhtemelen kaçak cihaz satışlar size hocam. Zaten garantisi de yok cihazın. Bence rom atmayı size öğretme vakti de gelmiş :)

Fastboot üzerinden temiz bir kuruşum yapmanızı sonra da bir custom roma geçmenizi tavisye ederim hocam. Mevcut sürümleri cihazınıza ağır geliyor da olabilir.

Redmi 5 Plus forumuna bir göz atın isterseniz. Bu cihazlarda rom yüklemek pek zor değil.

Oyla:

Berkowich

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Cüneyt
Cihazım
Xiaomi Redmi 5+
Konular
1
Açıldığında şu ayarları açtım geliştirici kısmından, Bootloader kilidi açılmış oluyor mu
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Birde sanırım wipe all data yapmadan önce mi hesabi acıktı bu telde çıkış yaptığımı hiç hatırlamıyorum hesaplardan o şekilde fabrika ayarlarına dondurmustum. Oyuzden de donma ve kapanma olabilir mi?
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Ekli dosyalar

• 20230817_113417.jpg
    20230817_113417.jpg
    722,2 KB · Görüntüleme: 3
Oyla:

Berkowich

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Cüneyt
Cihazım