Çözüldü Poco X3 Android ve MIUI güncellemesi

nursena98

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Nur Sena
Cihazım
Poco X3 NFC
Konular
1
Merhaba arkadaşlar, foruma yeni üye oldum. Birkaç sorum olacak sizlere. Ben birkaç sefer yurtdışı telefon aldım kullandım sattım, hep daha üste çıktım. Şuan elimde Poco X3 NFC var ve Aralıktan beri benim elimde ben sevdim beğendim satmak istemedim hatta çevremdekilere de aldırdım. Şuan benden hariç üç yakınımda daha Poco X3 NFC var. İkisi Türkiye cihazı, ben ve eşimdeki de yurtdışı. Şimdi arkadaşlar en son eşim aldı telefonu fakat ondaki telefonda MIUI 12.0.9 var benim telefonda MIUI 12.0.8 var diğer Türkiye cihazlarında ise 12.0.6 ve 12.0.7 var. Öncelikle neden hepsi farklı hadi yurtdışı olanlar da belki olabilir ama Türkiye cihazlarında neden bu fark var? Bir de şöyle ki bana gelen son güncellemede (bir bilgi, ben tuşları kullanmıyor ekran kaydırarak hareket ettiriyorum telefonu) iPhonelarda olan alttaki beyaz şerit şeklinde çizgi geldi ve kamera kısmında da bazı değişiklikler oldu. Bu güncelleme benden başka diğer üç telefonda yok. Diğer pocolar ne durumda bunda da bilgim yok. Bir diğer sorumsa hepimizin telefonu android 11 iken mıuı güncellemesi 12.0.9 yani en ileride olan eşimin android sürümü 10 bunlar nasıl düzelebilir? Yada bu farklılıkların sebepleri nelerdir? Aydınlatırsanız çok çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20210606_093231.jpg
    IMG_20210606_093231.jpg
    577 KB · Görüntüleme: 37

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
Zaten yorum yazdığınız alt forumun sabit konularına bakarsanız cihaz için birden fazla stok rom (Xiaomi tarafından geliştirilen orijinal romlara verilen isim) olduğunu göreceksiniz. Her romun geliştirilme bölgesi ve güncelleme alma zamanı birbirinden farklıdır.

Sizdeki 12.0.8.0 ve A11 sürümü olduğuna göre sizin cihazda Avrupa romu var demektir. Eşinizde 12.0.9.0 ve A10 olduğuna göre ya Global ya da Rusya romu var demektir. Türkiye cihazları TR romuyla geliyor yüksek ihtimalle ve 12.0.7.0 A10 son gelen güncellemedir, 12.0.6.0 sürümünde olan cihazında güncelleme kontrolü yaparsa güncelleme görünecektir yüksek ihtimalle.

Cihazdaki farklılıklar bunlardan dolayı. BL kilidini açınca isterseniz eşinizin cihazına da sizin kullandığınız romu kurabilirsiniz.

MIUI 12 ile gelen bazı özellikler optimizasyon sıkıntısı yaşadığı için birçok cihazda, onların da birçok stok stok romunda, stok romların da bazı sürümlerinde kapatılabiliyor. Gelen güncellemeler ile açılmaya yönelik çalışmalar yapılıyor. Herkes farklı sürüme sahip olduğu için özellik farklılığı da bundan dolayı oluşuyor.

nursena98

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Nur Sena
Cihazım
Poco X3 NFC
Konular
1
Zaten yorum yazdığınız alt forumun sabit konularına bakarsanız cihaz için birden fazla stok rom (Xiaomi tarafından geliştirilen orijinal romlara verilen isim) olduğunu göreceksiniz. Her romun geliştirilme bölgesi ve güncelleme alma zamanı birbirinden farklıdır.

Sizdeki 12.0.8.0 ve A11 sürümü olduğuna göre sizin cihazda Avrupa romu var demektir. Eşinizde 12.0.9.0 ve A10 olduğuna göre ya Global ya da Rusya romu var demektir. Türkiye romları TR romuyla geliyor yüksek ihtimalle ve 12.0.7.0 A10 son gelen güncellemedir, 12.0.6.0 sürümünde olan cihazında güncelleme kontrolü yaparsa güncelleme görünecektir yüksek ihtimalle.

Cihazdaki farklılıklar bunlardan dolayı. BL kilidini açınca isterseniz eşinizin cihazına da sizin kullandığınız romu kurabilirsiniz.

MIUI 12 ile gelen bazı özellikler optimizasyon sıkıntısı yaşadığı için birçok cihazda, onların da birçok stok stok romunda, stok romların da bazı sürümlerinde kapatılabiliyor. Gelen güncellemeler ile açılmaya yönelik çalışmalar yapılıyor. Herkes farklı sürüme sahip olduğu için özellik farklılığı da bundan dolayı oluşuyor.
Anladım çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

ene

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
murat
Cihazım
pocofone
Konular
0
poco x3 nfc telefonum şu an android 10 ve miui 12.07 .miui 12.5 ve android 11 rom buldum.şuanki android 10 olan telefonuma bu romu mi flash la yüklesem brick olurmu .çünkü android 10 üzerine android 10 olan bi rom yüklemeliyim diye biliyorum.acil cevap lütfen

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
poco x3 nfc telefonum şu an android 10 ve miui 12.07 .miui 12.5 ve android 11 rom buldum.şuanki android 10 olan telefonuma bu romu mi flash la yüklesem brick olurmu .çünkü android 10 üzerine android 10 olan bi rom yüklemeliyim diye biliyorum.acil cevap lütfen
Global 12.5 güncellemesini diyorsunuz yüksek ihtimalle. Zaten konusu mevcuttur Forum'da.
Mi Flash ile eğer cihazınızda anti rollback engeli yoksa istediğiniz roma geçebilirsiniz BL kilidi açık olması şartıyla. Ancak global romun henüz fastboot bağlantısı (Mi Flash ile kurulan sürümü) yok. Yani indirseniz bile kuramazsınız Mi Flash ile.

Recovery ve OTA bağlantıları var. Eğer romunuz global ise OTA bağlantısından indirip güncelleyici uygulamasından manuel olarak seçerseniz kurulacaktır. Ki kendiniz güncellemeyi kontrol ettiğinizde de görünecektir güncelleme. Ancak globalden farklı bir romdaysanız böyle geçiş yapamazsınız.

TWRP yüklü ise temiz kurulumla (her şeyi sıfırlayarak) recovery bağlantısından indirdiğiniz dosya ile geçiş yapabilirsiniz.

Herhangi bir sorun yaşamazsınız ancak dediğim gibi şu anlık fastboot dosyası yok. Yukarıdaki iki yöntemle yapmanız lazım.

Ancak size tavsiyem acele etmeyin. 12.5'in ilk sürümü ve yüksek ihtimalle tonla hatası vardır. Zaten attığım bağlantıdan konusuna girerseniz yazılan yorumları okursunuz. Romun konusuna yazabilirsiniz sorunu var mı yok mu diye.

ene

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
murat
Cihazım
pocofone
Konular
0
Global 12.5 güncellemesini diyorsunuz yüksek ihtimalle. Zaten konusu mevcuttur Forum'da.
Mi Flash ile eğer cihazınızda anti rollback engeli yoksa istediğiniz roma geçebilirsiniz BL kilidi açık olması şartıyla. Ancak global romun henüz fastboot bağlantısı (Mi Flash ile kurulan sürümü) yok. Yani indirseniz bile kuramazsınız Mi Flash ile.

Recovery ve OTA bağlantıları var. Eğer romunuz global ise OTA bağlantısından indirip güncelleyici uygulamasından manuel olarak seçerseniz kurulacaktır. Ki kendiniz güncellemeyi kontrol ettiğinizde de görünecektir güncelleme. Ancak globalden farklı bir romdaysanız böyle geçiş yapamazsınız.

TWRP yüklü ise temiz kurulumla (her şeyi sıfırlayarak) recovery bağlantısından indirdiğiniz dosya ile geçiş yapabilirsiniz.

Herhangi bir sorun yaşamazsınız ancak dediğim gibi şu anlık fastboot dosyası yok. Yukarıdaki iki yöntemle yapmanız lazım.

Ancak size tavsiyem acele etmeyin. 12.5'in ilk sürümü ve yüksek ihtimalle tonla hatası vardır. Zaten attığım bağlantıdan konusuna girerseniz yazılan yorumları okursunuz. Romun konusuna yazabilirsiniz sorunu var mı yok mu diye.
teşekkürler ota dan deniyeceğim yazarım

ene

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
murat
Cihazım
pocofone
Konular
0

otadan yapamadım twrp ile başarılı bir şekilde kurdum musti27 arkadaşın dediği gibi romda hatalar var misal ayarlar arama tam bulmuyor ,tam ekran görünüm modunda yandan yiterek ileri geri yani tam ekran hareketleri ilk etapta çalıştı sonra gitti ve ne yaptıysam olmadı,ve hemen eski versiyona döndüm.ha bide romda hiç değişiklik yok yani bi artısını göremedim telefonum poco x3 nfc

Üst Alt