Rom Poco F3 Syberia (AOSP) A11

ugurgurbuz39

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Uğur
Cihazım
Mi 9
Konular
25
Herkeze Selam,
İlk öncelikle rom paylaşımlarımda ekran görüntülerine ve görsel yönlendirmelere yer veremediğim için kusura bakmayın. Zira ben %100 körüm ve ekran görüntülerini doğru şekilde alma imkanım olmuyor.

Not: aşağıda paylaşılan yöntemler veya dosyalar tarafından cihazlarınızda ortaya çıkabilecek sorunlardan şahsım ve MiuiTürkiye ekibi sorumlu tutulamaz. Yazılımsal müdehaleler her cihazda farklılık gösterebilir ve sisteminiz kısmen veya tamamen işlevsiz hale gelebilir.

Gelelim Poco F3/K40/Mi11X cihazları için Syberia rom kurulumuna.
Bu cihazı kullanmaya başladığımdan beri standardın dışında işlemlerle karşılaştım, yaptığım denemeler sonucunda neyseki cihaza sorunsuz aosp rom yüklemesinide çözdüm. Cihazımızın farklı olmasına gelince, cihazımız çift slottan oluşuyor, recovery partition yok, twrp'yi boot ile çalıştırabilsekte, nedense tam randıman alamadım.
Genellikle AOSP rom geliştiricileri, cihazımıza özel romları recovery ve fastboot şeklinde paylaşıyorlar. Syberia geliştiricisi de aynı şekilde yapmış. Ancak cihazın fastboot tarafında da, recovery tarafında da diğer xiaomi cihazlara göre ince farklar var.

Fastboot'a dair açıklama:
Cihazımıza uygun yayınlanan Syberia rom'u bootloader üzerinden cihaza yüklemek istediğimizde, indirdiğimiz rom dosyasını .zip arşivinden ayıklayıp, Install&Format.bat dosyasını cihazımızı fastboot modundayken çalıştırmamız gerekiyor. Ancak bir kaç gündür gerek bu romu, gerek farklı aosp romları fastboot üzerinden yüklemede hep hata alıyordum. Sonrasında Install&Format.bat dosyasını açıp incelediğimde, system.img, vendor.img ... dosyaları tek tek partition'lara flash ettiren kodlarla karşılaştım. Ancak yeni sistemde, super.img dosyası flash edilmesi gerekir. En azından xiaomi.eu ve miui stok romlarda öyle görmüştüm. Tabi cihaza system.img dosyası flash edilmeye çalışıldığında, system partition not found hatası ile karşılaşılıyordu. Yine anladım ki, ilgili dosyadaki kodlarla, cihazımız FastbootD modunda yeniden başlatılmaya çalışılıyor. Cihaz boot ve vendor_boot dosyaları flashlandıktan sonra yeniden başlıyordu ancak, Waiting Devices komutunda takılıyordu. FastbootD modu normal fastboot'a göre biraz daha farklı. Recovery olmayan cihazlarda, fastboot ve recovery karışımı birşey. FastbootD modundayken, recovery üzerinde erişebildiğimiz system, product, vendor gibi bölümlere flashlama yapabiliyor, bu bölümler üzerinde değişiklik yapabiliyoruz.
Waiting Device mesajına gelince, cihazımda ADB ve Fastboot sürücüleri, Qualcomm loader sürücüleri, bildiğim ne sürücü varsa hepsi yüklü olsada, bu FastbootD sürücüsü biraz farklıymış. Hatta gören kişilere telefomumu gösterdiğimde, fastboot normalde mavi olarak gelirken, FastbootD ekranı sarı şekilde gözüküyormuş. Ayrıca, syberia recovery kurulunca, cihazımız FastbootD modundayken, recovery'ye benzer bir küçük menü görüntüleniyor. Bunlar Reboot system now, reboot recovery, reboot bootloader ve power off.
İlk öncelikle cihazınıza bu romu fastboot üzerinden yüklemeden önce, muhakkak adresindeki güncel fastboot sürücüsü yazılımını indirip kurun. Sonrasında cihazınızı fastboot moduna alın ve aşağıdan indireceğiniz rom dosyasını klasöre çıkarıp Install&Format.bat dosyasını çalıştırarak kurun. Kurulum tamamlanana kadarda cihazınıza her ne mnü gelirse gelsin dokunmayın. cihaz kurulumdan sonra otomatik olarak başlayacak ve "Merhaba" ekranı sizi karşılayacaktır.
Fastboot Rom dosyasını indirmek için:

Recovery'ye Dair Açıklama:
Bu romun recovery.zip dosyasını TWRP ile flashladığımda malesef cihazım açılmadı. Ancak AOSP romlar için sideload üzerinden yükleme yapabilmemizi sağlayan Los Recovery bulunuyor. Bunun için Şu linkten ilgili dosyayı indirmeniz gerekiyor:
İlgili recovery dosyasını indirip klasöre çıkarıyoruz, cihazımızı fastboot moduna alıp recovery klasöründeki InstallWin.bat dosyasını çalıştırarak los recovery kurulumunu tamamlıyoruz.
Cihazımız recovery mod ile açıldıktan sonra, format factory menüsüne girip, buradan format data ve format cache işlemlerimizi yapıyoruz. Sonra Goback yaparak ana menüye gelip, Apply From ADB seçeneğini seçiyoruz, sonra tekrar Apply from ADB seçeneğini etkinleştiriyoruz.
Son olarak cihazımızı bilgisayara bağlıyoruz ve ADB klasörümüze gidip komut satırını etkinleştiriyoruz.
Kolaylık olması için rom dosyasını da adb klasörüne kopyalayabilirsiniz.
CMD ekranında
adb sideload rom_dosyasi_adi.zip
yazıyoruz ve romun kurulmasını bekliyoruz. Burada sideload sonrası rom dosyasının adını yapıştırın veya dosyanın tam konumunu yapıştırın.
Sonrasında da cihazı yeniden başlatıyoruz. Eğer cihazımız açılmaz ise, fastboot moduna geçip
fastboot --set-active=b
kodunu yazabilirsiniz. Bu şekilde cihazımız B slotunu aktif hale getirecektir.
Not: Recovery rom dosyasının çalışabilmesi için cihazınızda miui 12.0.3.0 global veya miui 12.0.5.0 EEA Global yüklü olmalıdır. Zira bu rom bu romların vendor'unu kullanıyor.

Açıkçası en hızlı ve temiz kurulum için FastbootD üzerinden kurulumu yapmaktır.
Romun indirme dosyalarına:
bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Romun özellikleri:
WiFi Display (Miracast)
VoLTE, VoWiFi
Omnijaws weather
Face unlock feature
Gaming mode
Call recording
Custom lockscreen clocks
Dt2s on statusbar and lockscreen option
QS columns count configurable
Lockscreen quick unlock
Volume key cursor control
Statusbar battery customization
Wake up on charge
Pulse flash on incoming call
Battery light customization
In-call vibration options
Screen-off animations
Live volume steps
Statusbar items switches
Statusbar network traffic
Transparent notifications on lockscreen
Three finger swipe to screenshot
Power button torch
Double tap gestures
Extended powermenu
Playback control
Lockscreen visualizer
Volume rocker wake
VoLTE and VoWiFi icons support
Custom system animations
Themes support
Accent colors
Fonts support
Icon shape support
Screen Record
...Settings and features will be gradually added.

Rom ile ilgili ekran görüntülerini merak edenler, sayfasına bakabilirler.
Performans olarak romun çok iyi olduğunu söyleyebilirim, ancak pil tüketimi konusunda iyi pil götürüyor. Ancak buna da magisk modülü ile çözüm bulunurmu, hiç bir modül denemedim şimdilik.

Üst Alt