Yardım Poco F1 Şebeke çekim gücü

Volcano

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Volkan
Cihazım
Pocophone F1
Konular
1
Merhaba arkadaşlar. Ben de Pocophone F1 cihaz alarak aranıza katılmış bulunmaktayım. Cihaz ile ilgili şebeke çekim sorunu yaşamaktayım. Konu benim için çok önemli olduğundan yardımcı olursanız sevinirim.
İkinci el olarak temiz, değişensiz (Batarya dışında) Global versiyon ve IMEI atılmamış (Her iki IMEI de ithalatçı yolu ile kayıtlı) faturalı bir telefon aldım. Eski telefonumu 7 yıl kullandıktan sonra özelliklerine göre uygun fiyatlı ve ROM vb. konularda geliştiricilerden destek alan bir cihaz olarak bu cihazı seçtim. Cihazı aldıktan bir süre sonra kullanmak istedim ve SIM kartımı taktığımda bulunduğum konumda (evimde) cihazın şebeke bulamama sorunu yaşadığını görüm. Her yolu deneme rağmen sonuç alamamakla birlikte evin 4. katına çıktığımda cihazın birden şebeke aldığını ve 4G de dahil şebekeye bağlandığını gördüm. Bu haliyle sorunsuz kullanılabilmekte. Bulunduğum konumda sokakta ve caddede şebeke çekiyor. Fakat ben 2. katta oturuyorum ve oturduğum yerde maalesef şebeke çekmiyor. Çekse bile en fazla camın hemen dibinde 1 diş kadar falan 3G çekiyor. Anca mesaj alıp gönermeye yetiyor.
Şimdi sorunu GSM operatöründe bulabilirsiniz ama öyle değil. Hattımı bulunduğum konumda eski telefonuma taktığımda evin her yerinde gayet sorunsuz her türlü görüşme yapabiliyorum. Evet belki 2-3 diş çekiyor fakat 4G dahil sorunsuz kullanabiliyorum. Aynı şekilde hattımı bulunduğum konumda denediğim cihazlar LG G7, Samsung Note 8, Samsung S20 FE ve Nokia Lumia 520. Bunların hepsine hattım. 2-3 diş çekse bile hatta tek diş çekse bile sorunsuz görüşme yapabiliyorum. Fakat hattı Poco F1 telefonuma taktığımda maalesef şebeke bulamıyor. Yani Şebeke çekim gücü kötü olmayacak kadar gerçekten kötü çekiyor.
Hattım Türk telekom altyapısınız kullanan Vestelcell. Cihaza arkadaşımın Vodafone hattını taktığım zaman, sanırım yakınımızda Vodafone vericisi olsa gerek, benim Poco F1 Vodafone da % 70 - 80 arası çekiyor bulunduğum konumda. Gerçi Türk telekom baz istasyonunun olduğu yerde de benim hat çekiyor ama sorun bu değil.
Eski telefonum ile hiçbir yerde çekim sorunu yaşamağıdım halde yeni telefonum ile evimin içerisinde dahi şebeke alamıyorum. Eğer bu şekilde olursa maalesef telefonumu kullanamayacağım. Bu konuda lütfen yardımlarınızı bekliyorum.
Cihaza hiç yazılım atılmamış ve kurcalanmadığını düşünüyorum. Cihaz unlock da değil. En son OTA dan MIUI Global 12.0.3 kararlı versiyon güncellemesi yapılmış. Tüm uygulamalar da güncel yani. Cihazı fabrika ayarlarına aldım olmadı. Recovery mod dan Wipe yaptım (Hard Reset) gene olmadı. Sizce sorun nerede olabilir. Bu durumda ne yapmalyım. Lütfen yardımlarınızı bekliyorum.
Son olarak *#*#4636#*#* yapıp şebeke tiplerinden hepsini denedim fakat çözüm olmadı. Telefon çekmediğinden dolayı da pil tüketim bilgilerine baktığım zaman Hücresel beklemenin % 40-45 civarı pil tükettiğini gördüm.

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Hattınızı eski telefonunuza ya da çeken başka her hangi bir telefona takıp vestelcell'in lokasyonda hangi band üzerinden yayın yaptığını tespit edip daha sonra bu bandın F1 tarafından desteklenip desteklenmediğini kontrol edin hocam. Bazı bandlar donanımsalken bazıları yazılımsaldır. Eğer donanımsal olarak F1'de bulunmayan bir band üzerinden yayın yapılıyorsa maalesef telefonu evde o hatla kullanamazsınız.

Volcano

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Volkan
Cihazım
Pocophone F1
Konular
1
Hattınızı eski telefonunuza ya da çeken başka her hangi bir telefona takıp vestelcell'in lokasyonda hangi band üzerinden yayın yaptığını tespit edip daha sonra bu bandın F1 tarafından desteklenip desteklenmediğini kontrol edin hocam. Bazı bandlar donanımsalken bazıları yazılımsaldır. Eğer donanımsal olarak F1'de bulunmayan bir band üzerinden yayın yapılıyorsa maalesef telefonu evde o hatla kullanamazsınız.
Hocam kullandığım Poco F1 Global versiyon. Cihaz orjinal kutulu ve faturalı bir cihaz yani. Ayrıca GSM arena gibi güvenilir sitelerden baktığım kadarıyla F1 Global version 2G için, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , 3G için HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100, 4G için ise 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 bantlarını destekliyor. Sanırım Türkiye için de en önemlisi bant20 ve bu cihazda var görünüyor. Ayrıca bu bant olayı da sadece 4G de var diye biliyorum. Peki bulunduğum noktada 4G çekmesin 3G çeksin ona da razıyım fakat o da aynı anlattığım gibi. Hadi olmadı 2G çeksin o da aynı. Yani cihaz ne 4G ne 3G ne de 2G yi bulunduğum yerde çekmiyor. Arayan kişiler bana ulaşamıyor dolayısı ile. Bana sanki bant olayı değilmiş gibi geliyor. Ama tabiki o dediğinize de bakayım. Hangi program ile bakabilirim? Vestelcell in hangi banttan yayın yaptığına? Bildiğiniz bir aplikasyon var mıdır bunun için? Eski telefonum MTK işlemçili bir cihaz. Mesela bunun için var mıdır bir yöntem bakmak için? MTK Mühendislik menüsü gibi. vs ya da aplikasyon?
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hocam son olarak şunu da eklemek istiyorum. Eğer Poco F1 in desteklemediği bir banttan yayın yapılsaydı bulunduğum noktada hiç şebeke alamıyor olacaktım sanırım. Ama ben 2. kattan 4. kata çıktığımda Poco F1 ile 4G de % 40-50 de olsa şebeke alabiliyorum. Yani bence şebeke çekim gücü ile alakalı bir şey var gibi geliyor bana. En çok korktuğum ise sorunun donanımsal olması. Ama cihaz da içi açılıp kurcalanan bir cihaz değil ve darbe ya da su vs gibi almış gibi de görünmüyor. Gayet temiz ve sorunsuz bir cihaz Şebeke problemi dışında.

Son düzenleme:

çalıkrallığı

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Metin
Cihazım
Poco f1
Konular
0
Aynı sorun bende de var. Telefon görüşmeleri ve mesajlar normal mobil veri sadece 3.parti uygulama olan ücretsiz YouTube premium özellikli vanced de çalışıyor. Telefon xiaomi tr garantiliydi. YouTube premium a üye olunca bu sorun ortaya çıktı.
Turbo VPN ile mobil veri bütün programlarda kullanılabiliyor.
Vodafone şebekede falan bir sorun yok. Sanırım sorunun kaynağı ya mi hesabı ya da Google store. Bölge değiştirmek dahil birçok şey denedim. Sorun çözülmedi. Mi hesabında recovery telefon numarası doğru olmasına karşın telefon numarası hatalı yazıyor. Ayrıca Main China dan ödeme alınamıyor diye uyarı çıkıyor.
Mı hesabında başka uyarılar da var. Laptopum, tabletim ve telefonum mi ekosisteminde, bu markayı çok severken ne yazık ki bu sorun markadan soğutuyor.

Üst Alt