Soru Pil sorunu

Alaka

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
veysel
Cihazım
mi 8
Konular
17
Merhaba arkadaşlar. Telefonumun pil durumundan memnunum. 1.5 yıllık tabi ilk günler gibi değil ama fena değil hala.
Benim sorunum, telefonun pili bitip kapandıktan sonra şarja taktığımda direk %19-%20 falan olması. Neden böyle oluyor pile ya da telefona bir sorunu olabilir mi? Birde pil değişimini tavsiye ediyor musunuz?

sinanoo

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Konular
5
Merhaba arkadaşlar. Telefonumun pil durumundan memnunum. 1.5 yıllık tabi ilk günler gibi değil ama fena değil hala.
Benim sorunum, telefonun pili bitip kapandıktan sonra şarja taktığımda direk %19-%20 falan olması. Neden böyle oluyor pile ya da telefona bir sorunu olabilir mi? Birde pil değişimini tavsiye ediyor musunuz?
Normal şartlarda pili tamamen bitirilip şarja takmak konusunu pek tasvip etmiyorum hocam. %10-15'lerde şarja takarım fakat pili kalibre edip o şekilde deneyin bir de şayet sonuç değişmiyorsa ve bu şekilde kullanmak sorun teşkil etmiyorsa gittiği yere kadar devam edin. Değişmek istersenizde değişebilirsiniz.

Oyla:

Alaka

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
veysel
Cihazım
mi 8
Konular
17
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kalibre etmekten kastınız şarjı sıfırlayıp kapalı halde tamamen doldurmaksa öyle yaptım ama değişen bişey olmadı.

Oyla:

sinanoo

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Konular
5
Kalibre etmekten kastınız şarjı sıfırlayıp kapalı halde tamamen doldurmaksa öyle yaptım ama değişen bişey olmadı.
Bataryayı bitirip, tam dolana kadar kapalı şarjda tut. Açınca tam dolu görülüyorsa problem yok düşüş varsa tekrar kapat dolana kadar, bunu sürekli takip et taki açınca tam dolduğunu görene kadar, o şekilde kullan birde hocam.

Oyla:

MehmetNY

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Xiaomi mi 8
Konular
5
Bataryayı bitirip, tam dolana kadar kapalı şarjda tut. Açınca tam dolu görülüyorsa problem yok düşüş varsa tekrar kapat dolana kadar, bunu sürekli takip et taki açınca tam dolduğunu görene kadar, o şekilde kullan birde hocam.
Hocam milleti yanlış yönlendirmeyin lütfen.
Li-po pilleri şarjını sonuna kadar bitirip prize takarsanız bir daha o telefonu açamayabilirsiniz. Hatta bu forumda birkaç kişide yaşandı bu.

Li-po piller için en sağlıklı şarj yöntemi %30-50 civarındayken şarja takmaktır.

Yazacak çok şey var da bunu bilseniz yeterli.

Oyla:

sinanoo

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Konular
5
Hocam milleti yanlış yönlendirmeyin lütfen.
Li-po pilleri şarjını sonuna kadar bitirip prize takarsanız bir daha o telefonu açamayabilirsiniz. Hatta bu forumda birkaç kişide yaşandı bu.

Li-po piller için en sağlıklı şarj yöntemi %30-50 civarındayken şarja takmaktır.

Yazacak çok şey var da bunu bilseniz yeterli.
Aksini iddaa etmedim zaten lütfen en başından beri okuyunuz, pili kalibre etmesi açısından bitirmesini istemiştim. Şayet cihazı rootlu kullanıyorsa farklı şekilde de kalibre edebilir o kadar ince detaya girmek istemediğimden basit usül anlatmak istedim iyi günler, hayırlı bayramlar.

Oyla:

Reiwa

Senbonzakura
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
EdizAli
Cihazım
Mi 8 SE 6/64
Meslek
BT
Konular
24
orjinal batarya bulma ihtimaliniz az olduğundan ola bildiğince kullanmanmanız daha iyi olacaktır ancak android 10 ile batarya tüketim ve şarj olma ile ilgili hızlı dolma ve hızlı bitme gibi bir durum var malesef bu sebeple android 9 dönüp test ede bilirsiniz ,

Oyla:
Üst Alt