İpucu Parmak izi sensörü sorunu ve Tuş kilidinin geç açılması hakkında

SelimAtar

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selim
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
7
Hafıza kartını çektik de bu sefer takınca fotoğraflar ikişer tane cıkıyor. Her işe burnumu sokmazsam olmaz

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
Hafıza kartını çektik de bu sefer takınca fotoğraflar ikişer tane cıkıyor. Her işe burnumu sokmazsam olmaz
Google fotoğraflar kullanıyorsanız buluttaki yedeği ve karttaki fotoğraflar görünür böylece 2şer tane olur. Google fotoğraflara girip menüden "yer aç" seçeneğini kullanın, hafıza kartınızdaki aynı olan fotoğraflar silinir google hesabınızda kalır sadece. İleride cihazınız bozulur kaybolur filan, bilgisayarınızdan google fotoğraflara girip bütün fotoğraflarınızı alabilirsiniz böylece Yes~~

SelimAtar

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selim
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
7
Google fotoğraflar kullanıyorsanız buluttaki yedeği ve karttaki fotoğraflar görünür böylece 2şer tane olur. Google fotoğraflara girip menüden "yer aç" seçeneğini kullanın, hafıza kartınızdaki aynı olan fotoğraflar silinir google hesabınızda kalır sadece. İleride cihazınız bozulur kaybolur filan, bilgisayarınızdan google fotoğraflara girip bütün fotoğraflarınızı alabilirsiniz böylece Yes~~
Bunu biliyorum zaten ama daha önce tek görünüyordu hafıza kartımı çıkarıp takınca çift oldu ve yer aç seçeneğini de denedim

Kabusemre

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Berkan
Cihazım
mi 13 ultra
Konular
7
Selam arkadaslar ayni problem bendede var sanirim guncellemeyle alakali guncellemeden once hic bi problem yokdu ..İnsallah duzelir

numan5151

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Numan
Cihazım
Ma1
Konular
10
Merhaba arkadaşlar. Forumda gördüğüm üzere bazı arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi tuş kilidinin geç açılmasından ve parmak izi okuyucusunun geç yanıt vermesinden şikayetçi olmuş.
Not: Zahmet edip okumak istemeyenler için çözüm en alttadır ;)

Bu durum bende de yaşandı. Parmağımı okuttuktan sonra ekranın açılması 1 saniyeden fazla sürüyordu 1-2 gündür. Hatta parmak izi yerine power düğmesi ile tuşları açtığımda da aynı sorun yaşandı.

Öncelikle şunu belirteyim arkadaşlar, bu sorun Parmak İzi Okuyucu ile alakalı değildir, bu yüzden içiniz rahat olsun bu konuda.
Yaptığım araştırmalar sonucunda sorunun hafıza kartı kaynaklı olduğunu keşfettim. Ve hemen hafıza kartını çıkarıp denemeye koyuldum. Sonuç: ekran tak diye açılıverdi. 1-2 saat bekleyip deneme yaptım. Canavar gibi çalışıyor parmak izi okuyucusu.

Tam olarak sebebi de tahmin edeceğiniz üzere, hafıza kartı taktığınız zaman android, bazı uygulamaları ve sistem dosyalarını hafıza kartı üzerinden çalıştırıyor. Ve ekran açıldığında, uygulamalar arası geçiş yapıldığında, dosya yöneticisi açıldığında veya bunlara benzer sistem işlemleri sırasında hafıza kartından veri okurken hafıza kartının veri okuma hızının düşük olmasından dolayı gecikme yaşanmakta ve bu işlemlerin yavaşlamasına sebep olmaktadır hatta bazı uygulamalarda "uygulama yanıt vermiyor" sorununun sebebi de budur. Zira hafıza kartınız benimki gibi dandik bişeyse bu sorunları yaşamanız gayet normaldir. Ve Apple'ın yıllardır uyguladığı "Hafıza Kartı Desteklememe" politikasının ne kadar doğru olduğunu gösteriyor bu deneyim.
Konuya şu şekilde açıklık getirelim:

A1 Dahili depolama yazma ve okuma hızları
  • 212.38 MB/s (Okuma)
  • 206.76 MB/s (Yazma)
200 küsür TL'ye alınabilen 64 gb SD kart okuma hızı (altta link mevcuttur)
  • 90 MB/s (Okuma)
  • 80 MB/s (Yazma)
Yukarıdaki yazma/okuma hızına sahip sd kartını buradan inceleyebilirsiniz:

Yukarıda gördüğünüz gibi bu bariz farktan dolayı akıllı telefon üreticileri SD kart olayınca sıcak bakmıyor. Xiaomi'nin de birçok telefonunda SD kart desteği olmamasının sebebi budur zaten. Burdan da anlayacağınız üzere Harici Hafıza kartı sadece parmak izi sorunu değil, bunun gibi birçok sorunun yaşanmasında temel rol oynamaktadır. Bu yüzden arkadaşlar yeni bir telefon alacaksanız yüksek kapasiteli bişey alın ama sd kart kullanmayın. Dahili hafızanız yeterli gelmiyorsa "Google Fotoğraflar" gibi online depolama servislerini öneririm. Ha eğer "Epılı heklediler, gugulı da heklerler, fotolarımı çalarlar" diyorsanız da benim size önerim, daha yüksek kapasiteli bir telefon almanız. Ama hafıza kartı kullanmanızı tavsiye etmem.

Bütün bunlardan özetle parmak izi okuyusu, hafıza kartı yokken gayet stabil ve seri çalışmaktadır. En azından benim deneyimim bu şekilde. Eğer sizde sorun devam ederse veya bu konuda eklemek istediklerinizi ve düşüncelerinizi aşağıda belirtin lütfen.

Saygılarımla :)

Sorunun çözümü kısaca şudur: Hafıza kartını çıkarın.
Yener benim bildirim sesi gelmeme sorunu hafıza karttan kaynaklı olmasın :) hemen çıkarıyorum ;)

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
197
Kesinlikle doğru bilgi. Bizzat tecrübe edildi. Redmi note 4 telefonuma taktım. Telefonu resmen bitirdi :) bu saatten sonra alacağım telefon 128GB olur. En az 64GB

Üst Alt