Soru nikon eos 2000d(iki bin) hakkındaki görüşleriniz

mert-kart

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mert
Cihazım
xiaomi mi8 lite
Konular
22
arkadaşlar bütçem max 2500 slr fotoğraf makinesi alacağım yeni başlayacağım fotoğrafçılığa(daha önce foto makinesi kullandım biliyorum) ne önerirsiniz(iso olsun video kayıt önemli değil)

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Mi 9
Konular
100
Hocam o fiyat bandında zaten pek seçeneğiniz yok, ancak ikinci ellere bakarsanız seçenekler biraz daha artabilir. Sadece fotoğraf çekecekseniz taban seviyesi canon 2000D / 4000D düşünebilirsiniz. Bende 2000D olan model var, video hariç fotoğraf konusunda hobi olarak işimi görüyor. Birde video konusunda bir tık daha iyi olan Nikon D3300 modelleri var.

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
arkadaşlar bütçem max 2500 slr fotoğraf makinesi alacağım yeni başlayacağım fotoğrafçılığa(daha önce foto makinesi kullandım biliyorum) ne önerirsiniz(iso olsun video kayıt önemli değil)
DPreview'e göre, fiyat/performans bakımından en iyi ürünlerden biri de Nikon D3500. Kaynak:

Yurt dışı fiyatı 400 dolar. Türkiye fiyatı 3300 liradan başlıyor. Maksimum bütçe 2500 ise ikinci el ürünlere bakmanız daha mantıklı galiba.

Edit: Nikon yerine Nippon yazmışım. Düzelttim.

Son düzenleme:

mert-kart

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mert
Cihazım
xiaomi mi8 lite
Konular
22
Hocam o fiyat bandında zaten pek seçeneğiniz yok, ancak ikinci ellere bakarsanız seçenekler biraz daha artabilir. Sadece fotoğraf çekecekseniz taban seviyesi canon 2000D / 4000D düşünebilirsiniz. Bende 2000D olan model var, video hariç fotoğraf konusunda hobi olarak işimi görüyor. Birde video konusunda bir tık daha iyi olan Nikon D3300 modelleri var.
rica etsem bana çektiğiniz birkaç fotoğrafı orijinal boyutunda atar mısınız?
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

ya da makineyi satın alfığınızdan beri bana neler söylemek istersiniz performansı hakkında, bataryası hakkında, bir yere upload etmesi hakkında, netliği, zoomu, hangi lensi kullandığınıza, ne kadara satın aldığınıza vb. bir de 2. el almalı mıyım?

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Mi 9
Konular
100
mesjınızı cevapladım buraya da ekleyim mesajımı başkaları da faydalanır belki.

orijinal görüntüleri birazdan PC'yi açıp iletirim.

Makine taban seviye bir makine, ama şöyleki sensör çoğu modelde aynı 24MP sensör var ancak bu makinelerde fiyatı ve seviyeyi belirleyen şey işlemcisi oluyor. Örneğin benim makine tuşa basılı tuttuğum da saniyede 5 fotoğraf çekiyorsa bunun üstü işlemciye sahip olan saniyede 10 fotoğraf çekiyor. Bunu şu nedenle belirtmek istedim bu dslr makinelerde megapiksellerin çok önemi yok önemli olan kullandığınız lens. Alalı iki sene geçti, bende başlangıç seviyesinde olduğum için fotoğraf konusunda bir eksikliğini yaşamadım. Kalitesi oldukça tatmin edici, şarjı duruma göre bir günlük bir geziyi çıkartabileyor. Bir çok lens çeşidi de uyumlu ayrıca farklı markaların lenslerini takmak için adaptörlerde mevcut. Benim tek eksikliğini yaşadığım şey 2019 yılında pazarlanan bir üründe 1080p/60 fps video kaydı yok 1080p/30fps yada 720p/50fps çekim yapabiliyorsunuz. Ama artık onuda aramıyorum telefonların kameraları video konusunda günümüzde çok daha işlevsel.
Başka ne söyleyebilirm bilmiyorum ama bu fiyat civarında acemiliği atana kadar 3-4 sene bir eksiklik çekmeyeceğiniz bir makine bana göre. iso normal 6400 max 12 bin küsüre kadar çıkıyor. Telefona bağlanıp telefon üzerinden çekim yapabiliyor yada dosya aktarabiliyorsunuz. Önceden irista diye bir hizmeti vardı canon'un 50gb alan veriyordu ve wifi bağlantısı olduğunda makinedeki fotoğraf ve videoları bu bulut sürücüsüne doğrudan gönderebiliyordunuz. Ayrıca yine flick ve Youtube'a da yine makine üzerinden direk yapabiliyordunuz. Bu irista hizmeti artık kapatıldı fakat flick ve youtube çalışıyor galiba emin değil uzun süredir denemedim.
Dahili bir kaç filtre var menüden ayarlayabiliyorsunuz, raw-jpeg yada sadece raw yada sadece jpeg kayıt yapabiliyorsunuz.Çıktı çözünürlüğü 6000x4000. Dahili flash mevcut, bir çok mod mevcut manzara, portre,manuel, kapalı alan, derinlik vs. Amatör birisi için sadece fotoğraf anlamında yeterli bir ürün.
Lens olarak ben alırken paket olarak aldım bu sayede yanında çanta, 18-55mm titreşim önleyicili genel amaçlı canon lens ve 70-300mm titreşim önleyicili zoom lens verildi. Normalde bu lenslerin fiyatı neredeyse makine'nin fiyatı kadar. Fakat size ipucu vereyim bende sonradan öğrendim. sonsuz lensler oluyor örneğin sonsuz lenslerde dişliyi sona getirdiğinizde lens sonsuza odaklanmış oluyor ve ince ayar yapmanız gerekmiyor. Makinenin yanında verilen lensler sonsuz değil, bu nedenle çoook uzaklara odaklama yaparken manuel ince ayar yapmak gerekebiliyor. Bu normal çekimlerde çok gereken birşey değil ancak astrofotoğraf konusunda sonsuz özelliği olan bir lens işinizi kolaylaştıracaktır.

şimdilik aklıma bunlar geliyor.

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Mi 9
Konular
100
Disk linki:

Son düzenleme:

mert-kart

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mert
Cihazım
xiaomi mi8 lite
Konular
22
Disk linki:

fotoğraflar mükemmel hocam hiç zoom yaptığınız yok mu

Muradovs

MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut Furkan
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Bar Şefi
Konular
275
Eğer video filan çekmeyecekseniz, eski modeller tavsiye ederim. Benim yıllar önce Nikon D100 makinem vardı 6MP çok eski bir body ama çok sağlamdı, AF motoru filan bile vardı şuanki 10 milyarlık makinelerde var belkide. Çok eski bir makine 2002 yılında filan çıkmıştı sanırım. Yani tavsiye edeceğim D100 değil ama eski bir body alıp üstüne güzel bir lens takarsanız daha iyi olur. Sıfır alacağınız makineler genelde 18-55 lens ile gelir bu lenste kötüdür başlangıç lensleri. Parayı lens'e yatırmanız daha iyi olur. 24-70mm yada 18-135mm lensler ile çok daha iyi fotoğraflar çekebilirsiniz.

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Mi 9
Konular
100
fotoğraflar mükemmel hocam hiç zoom yaptığınız yok mu

Bazıları, özellikle çiçekler falan zoom ile çekildi. Eğer aklınızda zoom yapıldığında bozulmayı nasıl gibisinden bir soru işareti varsa, reflex kameralarda Compact kamera yada çep telefonlarında olduğu gibi öyle fark edilir bir bozulma olmaz. Çünkü zoom işlemi dijital değildir. Bir nevi dürbünle bakmak gibi düşünün. Örneğin aşağıdaki fotoğraflar 300mm lens ile en son zoom ayarında çekildi.

AKINLASINN

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
AKIN
Cihazım
Mi 8 Se
Konular
7
Bu fiyata bu makinelerle hobiye falan başlayamazsın. İkinci el aynasız bir makine ile güzel bir lens alın o paraya. Kit lensle bu makine ile uğraştığınıza değmez.

Tanıtımında verdiği fotoğraflar bir berbat.

Üst Alt