Soru Nasıl Şarj Edeyim?

sipahiysn

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
47
Evet çok şükür telefona kavuştum. İlk izlenimlerim çok olumlu.

Olabildiğince bataryanın performansını korumak istiyorum. Bilinen en doğru şarj etme yöntemi nedir kaça indiğinde takayım kaç olduğunda çıkarayım. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler :)

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
İlk birkaç hafta normal şekilde %100'den %10 civarlarında kadar kullanın. Pilin kapasitesi açılsın önce. Daha sonrasında pil seviyesini %80 ile %20 arasında tutun. Bu pilin aşınmasının en az olduğu aralıktır.

Şarjda cihazı kullanmanız sorun değil, yazılım ona göre şarj hızını yavaşlatıyor zaten ancak ısınmaması için kullanmamanızı tavsiye ederim. Isının çokluğu pili aşındıran başka bir konudur.

Ayda bir kez %100 yapın, öyle kullanın. Haftada bir de cihazı kendiniz kapatıp açın.

Genel olarak pili %80 ile %20 arasında tuttuğunuz sürece hiçbir sorun yaşamazsınız. Bu aralıktayken istediğiniz yüzde de cihazı şarja takabilirsiniz.

mefistotr

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
hzr
Cihazım
Mi Pro-Mi 5S
Konular
7
Bi ayar vardı gözüme çarpmıştı, %80e kadar şarj ediyor telefonu orda kesiyor fakat %100 dolu gibi gösteriyordu göstergesi. Nerde bulamadım o ayarı şimdi. :)

Bir redmi kullanıcısı

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Abdulgafur
Cihazım
Redmi note 8
Konular
7
Hafta da bir kendiniz kapatın demişsiniz
Otomatik programlasak sorun olur mu

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174

sipahiysn

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
47
İlk birkaç hafta normal şekilde %100'den %10 civarlarında kadar kullanın. Pilin kapasitesi açılsın önce. Daha sonrasında pil seviyesini %80 ile %20 arasında tutun. Bu pilin aşınmasının en az olduğu aralıktır.

Şarjda cihazı kullanmanız sorun değil, yazılım ona göre şarj hızını yavaşlatıyor zaten ancak ısınmaması için kullanmamanızı tavsiye ederim. Isının çokluğu pili aşındıran başka bir konudur.

Ayda bir kez %100 yapın, öyle kullanın. Haftada bir de cihazı kendiniz kapatıp açın.

Genel olarak pili %80 ile %20 arasında tuttuğunuz sürece hiçbir sorun yaşamazsınız. Bu aralıktayken istediğiniz yüzde de cihazı şarja takabilirsiniz.
Sizin dediğinize göre hiç 0 a indirmemeliyiz. Arada bir şarjı sıfırlamak da iyi olur derlerdi yanlış mı o vakit?

Melisa38

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Melisa
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Konular
18
sipahiysn, o bataryayı kalibre etmek amaçlı yapılıyor, şahsen birkaç ayda bir (3-4 ay) bunu yapıyorum, faydası var mı emin değilim, ancak önerilen bir işlem.

sipahiysn

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
47
Teşekkürler ilk 15 gün %10- %100 arası kullanacağım.

Bu süreden sonra hep %20-%80 arasında kullanacağım. Aralarda lüzum halinde şarja takmamda sakınca yokmuş. Mesela şarj %50 dışarı çıkmam gerekti %80 e kadar şarj edip çıkabilirim diye anladım.

4 ayda bir de 0 a kadar indirip kullacağım. Şarjdayken kullanmam zaten. Oyun da oynamıyorum.

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
Sizin dediğinize göre hiç 0 a indirmemeliyiz. Arada bir şarjı sıfırlamak da iyi olur derlerdi yanlış mı o vakit?
Normalde 0'a indirmek pili aşındıran başka bir olay ancak telefonu hep %20-80 aralığında tutarsanız telefonun pil kalibrasyonu biraz saçmalamaya başlar. Bu nedenle çok nadir olacak şekilde şarjı bitirip sonra tamamen doldurmak gerekiyor.

Teşekkürler ilk 15 gün %10- %100 arası kullanacağım.

Bu süreden sonra hep %20-%80 arasında kullanacağım. Aralarda lüzum halinde şarja takmamda sakınca yokmuş. Mesela şarj %50 dışarı çıkmam gerekti %80 e kadar şarj edip çıkabilirim diye anladım.

4 ayda bir de 0 a kadar indirip kullacağım. Şarjdayken kullanmam zaten. Oyun da oynamıyorum.
En iyisi aynen böyle hocam. Ara şarjlar sıkıntı çıkartmıyor. Hatta isterseniz pili %15-85 arası bile tutabilirsiniz, sizi uzun vadede çok fazla etkilemeyecektir.

1 yıl 4 aydır Redmi Note 8 kullanıyorum. En başta hiç dikkat etmiyordum, daha sonrasında dikkat etmeye başladım. Bu süreçte, benimle aynı cihazı kullanan birçok kullanıcının pil sağlığının azalması dolayısıyla kapasite 3000 mAh seviyelerine kadar düşmüşken benimki 3500 mAh seviyesinde. Yapacağınız bu işlemin faydası uzun vadede kendini gösterecektir böyle. :)

Üst Alt