Çözüldü Monster Abra fan kapakları kapalı

yusufurkantekin

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Yusuf Furkan
Cihazım
Redmi Note 8
Meslek
Öğrenci
Konular
20
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
.
Telefon Modeli
.
Bootloader Kilidi
Bilmiyorum
Abra A5 V17 kullanıyorum. Fanlar performans modundayken bile Need for Speed Heat oyununu oynarken 100 dereceye ulaştım korkup çıktım. Üstelik 20 FPS'in üzerine çıkamıyordum grafik kalitesini en düşüğe çekmeme rağmen. Ana konuya gelecek olursak laptopta 4 tane fan çıkışı var iki yanda iki arkada olmak üzere ama fanların bazısının birazı kapakla kapalı 1 tanesi de tamamen kapalı. Bunları açabilir miyim kendi başıma? (İsterseniz fan kapaklarının fotoğrafını atabilirim) Ve Batman Arkham Origins gibi oyunları bile oynarken fanlar çok çalışıyor. Fanları kısıp laptop ısınmadan oynayabilir miyim?

Ayrıntı vereyim. En son 5 ay önce bakıma götürmüştüm. RTX 3050 Ti var. 16 GB RAM var. Şarjda oynarken böyle 100 dereceye ulaştım ve Batman oynarken fan çok çalıştı. Şarja takmadan oynayınca FPS komple düşüyor zaten. Şarjdayken bildirim çubuğunda batarya kısmında 3 tane seçenek var ya orada performans modundaydı. Hatta çok fazla FPS alıp laptopu yormayayım diye 65 FPS'e sınırlama koydum NVIDIA Control panelden (300 FPS alabiliyorum Left 4 Dead 2 gibi oyunlarda).

Çözüm
Hocam ürün kendi sitesinde de fan kapağı kapalı şekilde görünüyor. Görsel dili bozmamak amaçlı yapılmış bir şeydir muhtemelen. Çünkü diğer taraftaki kapak açık. Cihaza kendiniz müdahale etmek yerine servis veya müşteri hizmetleri ile mail veya telefon yolu ile iletişime geçmenizi öneriyorum.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

M.OZKN

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M
Cihazım
Xiaomi 13 Ultra
Meslek
Yazılım
Konular
377
Bakıma verdiğinizde termal macunlarını kontrol ettirdiniz mi? Değişim yapıldı mı? Sadece, fan temizliği tek başına yeterli olmaz. Macun azalması yada bitmesi aşırı ısınma ve fps düşüşlerine, işlemcinin zarar görmesine sebep olabilir biliyorsunuz.

Oyla:

yusufurkantekin

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Yusuf Furkan
Cihazım
Redmi Note 8
Meslek
Öğrenci
Konular
20
Bakıma verdiğinizde termal macunlarını kontrol ettirdiniz mi? Değişim yapıldı mı? Sadece, fan temizliği tek başına yeterli olmaz. Macun azalması yada bitmesi aşırı ısınma ve fps düşüşlerine, işlemcinin zarar görmesine sebep olabilir biliyorsunuz.
Ya bakımdan alırken sordum macunları falan değişti mi diye ama adam soruyu geçiştirir gibi her yeri temizlendi dedi ayrıntı vermedi.

O kapakları kendim çıkarabilir miyim?

Oyla:

M.OZKN

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M
Cihazım
Xiaomi 13 Ultra
Meslek
Yazılım
Konular
377
Netten bakarak yada video izleyerek fikir sahibi olabilirsiniz, ancak dikkatli olmanizda fayda var, kırılabilir de. Macunları kontrol ettirin, 100 derecelerdeki seviyelere çıkması hiç normal değil. Daha ciddi bir sorun yaşamamak için, servise yeniden götürün bence.

Oyla:

yusufurkantekin

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Yusuf Furkan
Cihazım
Redmi Note 8
Meslek
Öğrenci
Konular
20
Netten bakarak yada video izleyerek fikir sahibi olabilirsiniz, ancak dikkatli olmanizda fayda var, kırılabilir de. Macunları kontrol ettirin, 100 derecelerdeki seviyelere çıkması hiç normal değil. Daha ciddi bir sorun yaşamamak için, servise yeniden götürün bence.
Fan kapaklarını google'da ve youtube'da arattım ama hiçbir içerik bulamadım o yüzden buraya yazdım.

100 derece konusunda da düşük grafiklere almama rağmen bu seviyelere çıkmıştı. Hatta şöyle söyliym, geçen hafta da Nfs Heat oynamıştım ama grafikleri ayarlayabildiğimizi bilmiyodum. O zaman 65 fps alıyodum ve Arkham Origins oynar gibi ısınıyodu sadece. Grafik ayarlarıyla oynayınca arttı ama düşük grafiklere alınca bile düzelmedi.

Evet bi kez daha servise götürücem
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Güncelleme: Nfs Heat oyununda resolution ayarını %200 yaptığım için fps çok düşmüş. %120ye düşürdüm düzeldi ama 60 fpste bu kadar ısınması ve fanların çok ses çıkarması normal değil. Left 4 Dead 2 oynarken fps sınırı koymamıştım 300 fps aldığım halde fanlar bu kadar çok çalışmıyodu. Left 4 Dead 2 o kadar ağır değil ama 300 fps yani. Fanların kapaklarını açmam lazım.

Oyla:

iLK3R!

Premium Üye
Premium Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
- łŁКΞЯ -
Cihazım
Mi9T
Konular
100
Fan kapaklarını google'da ve youtube'da arattım ama hiçbir içerik bulamadım o yüzden buraya yazdım.

100 derece konusunda da düşük grafiklere almama rağmen bu seviyelere çıkmıştı. Hatta şöyle söyliym, geçen hafta da Nfs Heat oynamıştım ama grafikleri ayarlayabildiğimizi bilmiyodum. O zaman 65 fps alıyodum ve Arkham Origins oynar gibi ısınıyodu sadece. Grafik ayarlarıyla oynayınca arttı ama düşük grafiklere alınca bile düzelmedi.

Evet bi kez daha servise götürücem

Güncelleme: Nfs Heat oyununda resolution ayarını %200 yaptığım için fps çok düşmüş. %120ye düşürdüm düzeldi ama 60 fpste bu kadar ısınması ve fanların çok ses çıkarması normal değil. Left 4 Dead 2 oynarken fps sınırı koymamıştım 300 fps aldığım halde fanlar bu kadar çok çalışmıyodu. Left 4 Dead 2 o kadar ağır değil ama 300 fps yani. Fanların kapaklarını açmam lazım.
Sorduğunuz soruya başka cevap veriliyorsa bilin ki işlem yapılmamış. Termal macunun amacı zaten ısıyı yayıp soğumasını gerçekleştirmek. Kapakları açsanız dahi sorun devam edecektir çok uzun süren sıcaklık cihazınıza zarar verir termal macununu değiştirip kullanmaya devam edin farkı göreceksiniz.

Oyla:

yusufurkantekin

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Yusuf Furkan
Cihazım
Redmi Note 8
Meslek
Öğrenci
Konular
20
Sorduğunuz soruya başka cevap veriliyorsa bilin ki işlem yapılmamış. Termal macunun amacı zaten ısıyı yayıp soğumasını gerçekleştirmek. Kapakları açsanız dahi sorun devam edecektir çok uzun süren sıcaklık cihazınıza zarar verir termal macununu değiştirip kullanmaya devam edin farkı göreceksiniz.
Doğru haklısınız İzmire dönünce bakıma vericem zaten ama arka fanlar hiç çalışmıyor.

Ayrıca fan sorununu da çözdüm. Fanları performans modunda çalıştırdığım için o kadar yüksek derecelere çıkıyomuş eğlence moduna aldım düzeldi.

Arka fanlar çalışmıyor ve bi tanesinin kapağı kapalı. Bunları nasıl açarım çalışmasını sağlarım

Oyla:

1231243

M|C|C|X|X|X|MCCXLIII
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mertcan
Cihazım
Poco X3
Meslek
Dondurulmuş Üni.
Konular
63
Hocam ürün kendi sitesinde de fan kapağı kapalı şekilde görünüyor. Görsel dili bozmamak amaçlı yapılmış bir şeydir muhtemelen. Çünkü diğer taraftaki kapak açık. Cihaza kendiniz müdahale etmek yerine servis veya müşteri hizmetleri ile mail veya telefon yolu ile iletişime geçmenizi öneriyorum.

Oyla: Çözüm

yusufurkantekin

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Yusuf Furkan
Cihazım
Redmi Note 8
Meslek
Öğrenci
Konular
20
Eyvallah kardeş İzmire gidicem zaten servise götürünce söylerim

Oyla:
Üst Alt