Sohbet Miuitürkiye.net nereye koşuyor?

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
40
Miuitürkiye.net

22 mart 2018 de üyesi olduğum bir forum. Aradan geçen altı buçuk sene zarfında şahsıma Xiaomi markasını sevdirip miui arayüzünü aşık ettiren ve adeta cahili olduğum Android dünyasında ufak tefek te olsa bilgi birikimine sahip olmamı sağlayan tek resmi fan sitesi... Rom, root, güncelleme ve uygulama paylaşımları yanında üyesi olduğu insanların sıkıntılarına çare üreten, cihazlarıyla alakalı yardım taleplerine sahip oldukları bilgi nispetinde yardım için çırpınan ama daha da önemlisi sıcak sohbet ve muhabbetlerin, samimi dostluklarla harmanlandığı kocaman bir aile burası ; miuitürkiye ailesi… Birbirini tanımayan, seslerini dahi duymayan insanların yardımcı olmak için inanılmaz çaba gösterip yarıştığı, yüzünü bile görmediği insanlara ( sırf forum üyesi diye ) sanki karşısında bir kapı komşusu varmış gibi her sabah günaydın ve hayırlı sabahlar diyen, birbirleriyle Cuma mesajları paylaşıp kırk yıllık dostlukları olan insanlar gibi birbirlerine gırgır şamata yapıp espriler ürettiği başka bir forum göremezsiniz. Gerçi sohbet konusu kapandığından artık eskisi gibi kimsenin ne selam verdiği var ne de gırgır şamata yapabilecek dostlar kaldı. Konunun mucidi bile elini ayağını çekti 8=)

Bendeniz Koçara nicki ile bu foruma katıldığımda zannederim 50 bin küsur üye sayımız vardı. Bugün itibarı ile mevcut üyenin sayıyla 400 bin sınırına yaklaştığı ifade ediliyor. Bu iyi bir şey diyebilirsiniz. Ülkemiz pazarında kullanımı gitgide artan Xiaomi markasına ait her türlü bilgi, teknik destek ve yardım taleplerinin karşılanacağı tek resmi forum sitesi olduğu için miuitürkiye.net forumuna olan ilgi ve dolaysıyla talebin arttğını, talebin artmasıyla da popülariterisinin yükseldiği aşikâr.

Lakin ortada şöyle de garip bir durum var. Daha doğrusu bir tezat. Forum üye sayısının 50-100 bin olduğu dönemlere baktığınızda ( Hadi siz buna 200 bin deyin ) açılan herhangi bir konuda yapılan yorumların, atılan beğenilerin çok daha ilgi çektiğini görürsünüz. Birçok paylaşımın onlarca beğeni aldığını yapılan yorumların yüzlerce sayfa kapladığına şahit olduk. En basitinden Skorpi hocanın açmış olduğu sohbet Köşesi tam 1959 sayfa…. Oysa şimdi bir bakın; üye sayısı belki 7-8 kat artmış ama açılan konularda yapılan yorumlar üçü beşi geçmiyor, beğeni dersen keza yine aynı. Yani üye sayımız anormal şekilde artmış ama etkileşim adeta can çekişiyor. Ki bu durumun muhasebesini kıymetli adminlerimiz herhalde yapıyorlardır. Eğer yapmıyorlarsa korkarım benim gibi onlar da forumdan ümidini kesmişler demektir wasntme~~facepalm~~

Peki bu neden oluyor? Çünkü hiç kimse artık konu açma kural ve kaidelerine riayet etmiyor. Eskiden konu açmaya karar veren bir üye açacağı konu ile alakalı benzer bir konu açılmış mı acaba diye önce bir araştırma yapar, varsa derdini o konunun altına yazar eğer aynı içerikte yoksa ancak o zaman konusunu açardı. Oysa şimdikilere bakıyorsunuz ne kural tanıdıkları var ne de uymakla mükellef olduğu bir kaideye uyan. Sağ üst köşedeki arama butonuna tıklama zahmetine bile girmiyorlar. Önceleri yönetici dostlarımız benzer konular açıldığında mükerrer konu diye ikaz edip konuyu kapatırlardı. Fakat şimdi onu da pek göremiyoruz. Herhalde onlar da ya sıkıldılar yada artık baş edemeyeceklerine karar verdiler Tabi böyle olunca en hafif tabiriyle forum üzerinde tam bir kakafoni ortamı oluşuyor. Açılan konular ise yüzlerce örneği olduğu gibi ya nasıl güncellerim, ya hangi romu kullanayım, ya şarjım çabuk bitiyor ne yapayım, yada hangi cihazı alayım yurt içi mi olsun yoksa yurt dışı mı vs...( Son zamanlarda imei ile alakalı soru ve yardım talepleri arttığını da söyleyebiliriz ) Fakat neticede hep benzer konular. Sanki hepsi aynı tornadan çıkmış gibi. Güncel konu sahiplerine gelince çoğunlukla yeni yüzler yeni isimler... Eskilerden kimsecikler kalmamış. Şarkının da dediği gibi…” Unutulmuş birer birer, ne bir selam ne bir haber eski dostlar eski dostlar….” facepalm~~

Herkes ne düşünür bilemiyorum ama ilk cümlemde ifade ettiğim gibi bana Xiaomi’yi sevdiren, miui arayüzüne aşık eden ve her şeyden önemlisi sarsılmaz dostluklar kurmama vesile olan güzel forumumuzun bana göre hiç te iyi olmayan gidişatı ile alakalı düşüncelerimi paylaşmak istedim. Belki kamu spotu gibi olacak ama “ Eğer yapılan işte kaliteyi önemsemezseniz onu hiçbir zaman üretemezsiniz. Kalite, bir söze dahil edilebilecek veya içinde garanti edilebilecek bir şey değildir. Oraya koymak zorundasınız. Çünkü kalite dediğimiz olgu sadece tesadüften ibaret değildir, bir seçimdir.

Velhasıl kelâm... Bu güzide forumun kıymetini bilmek lâzım

Son düzenleme:

Murad Ali

Her şeyi bilmene gerek yok, haddini bil yeter.!!
Premium Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Murad Ali
Cihazım
Poco F6 Pro
Meslek
Geliştirici
Konular
191
Koçara hocam forumun ilk günlerini hatırlayan biri olarak yerinde saymadığı kesin başarılarının devamı bir anlamda bizleride onurlandırıyor... Daim olur inşallah...

Üst Alt