Soru Miui ve android

• Konbuyu başlatan raver
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 29
  • Görüntüleme 3K
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

raver

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
salim
Cihazım
a2 lite
Konular
4
Arkadaşlar bu miui ile android farklı şeyler mi?Misal cihazimda android 8 var gelecek güncelleme ile 9 olacak diyelim bu miui de farklı sürümmü yani ayrıca miui surumudemi gelecek kafam karıştı.mui tool ile misal yazılım atarken ikisi birden mi atılıyor?

separator

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Murat
Cihazım
mi8 lite
Konular
1
Hayır tek parça olacak miui demek android demek sadece arayüzü değişik
O kadar anlattık bunu mu anladınız. Miui demek. Android demek değildir. Miui demek xiaomi telefonların donanımlarını daha iyi yorulmaya bilmek için geliştirilen arayüz demek.

Yarın Linux tabanlı Xos diye bir işletim sistemi çıkar onun içinde bir Miui sürümü geliştirilir. O zaman Miui demek hem Android hem Xos demek mi olacak?

Daha yalın anlatalım o zaman.

Google bir mutehit ve her yıl bir önceki yılla göre daha gelişmiş daireler yapıyor. Xiaomi ise bir gayrimenkul firması var google nin saf boş evlerinin müşterisi tarafından begenilmeyecegini düşünüp portföyündeki daireleri kendisi dizayn ediyor. Standart tezgah yerine mermer takıyor. Silverline ankastre yerine bosch takıyor.

Ertesi yıl google mutfağın metre karesini değiştiriyor ama Silverline aynı. Xiaomi ise yeni binalara bosch yerine miele ankastre takıyor. Google nin geliştirmedigi yeride geliştiriyor.

Eski binalarına dönüp isterseniz sizde miele alın diyor.

Not iç mimarım.

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

A.BayramKorkmaz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Xiaomi
Cihazım
MI 9 Lite
Meslek
Elektrik Teknikeri
Konular
36
O kadar anlattık bunu mu anladınız. Miui demek. Android demek değildir. Miui demek xiaomi telefonların donanımlarını daha iyi yorulmaya bilmek için geliştirilen arayüz demek.

Yarın Linux tabanlı Xos diye bir işletim sistemi çıkar onun içinde bir Miui sürümü geliştirilir. O zaman Miui demek hem Android hem Xos demek mi olacak?

Daha yalın anlatalım o zaman...

Süperdi )

Oyla:

Redmi559

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Adem
Cihazım
Redmi 6a
Konular
28

Daha yalın anlatalım o zaman.

Google bir mutehit ve her yıl bir önceki yılla göre daha gelişmiş daireler yapıyor. Xiaomi ise bir gayrimenkul firması var google nin saf boş evlerinin müşterisi tarafından begenilmeyecegini düşünüp portföyündeki daireleri kendisi dizayn ediyor. Standart tezgah yerine mermer takıyor. Silverline ankastre yerine bosch takıyor.

Ertesi yıl google mutfağın metre karesini değiştiriyor ama Silverline aynı. Xiaomi ise yeni binalara bosch yerine miele ankastre takıyor. Google nin geliştirmedigi yeride geliştiriyor.

Eski binalarına dönüp isterseniz sizde miele alın diyor.

Not iç mimarım.

Ben arkadaşın anlyacağı dilden anlatmaya çalıştım herşeyi biliyorum miui sadece arayüzdür kaç yıldır android ile uğraşıyorum
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Ben arkadaşın anlyacağı dilden anlatmaya çalıştım herşeyi biliyorum miui sadece arayüzdür kaç yıldır android ile uğraşıyorum
Arkadaş orada güncelleme 2 parçamı gelecek demiş bende tek parça geleceğini anlatmak istedim herkesin anlayacağı dilden anlatmaya çalışıyorum rom twrp portlayan birisi olarak bunları bilmeseydim burda işim olmazdı

Son düzenleme:
Oyla:

raver

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
salim
Cihazım
a2 lite
Konular
4
keşke bizim gibi bu işte acemi olanların gözünden bakıp anlatsanız hala anlamadım 2 farklı dosyamı gelecek diye.

Oyla:

separator

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Murat
Cihazım
mi8 lite
Konular
1
keşke bizim gibi bu işte acemi olanların gözünden bakıp anlatsanız hala anlamadım 2 farklı dosyamı gelecek diye.
Git iphone kullan arkadaşım hala anlamadıysan.

Oyla:

oguzhan48

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
oguzhan
Cihazım
mi 8 lite
Konular
2
Hay ağzına sağlık bu kadar güzel anlatılamazdı sanırım.Yes~~

Oyla:

Mmseg

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
Adım
Mustafa
Cihazım
Redmi Note 5
Meslek
Öğrenci
Konular
22
Hocam 2 parça gelmeyecek. Sizin miui diye indireceğiniz şey androidin ta kendisi. Biraz üstünde oynanmışı.
Android temel işletim sistemi zaten. Telefonda çalışan şey android. Xiaomi de bu androidi biraz yoğuruyor kendi özelliklerini filan ekliyor. Oluyor sana miui arayüzü.
Samsung alıyor bu androidi modifiye ediyor oluyor sana touchwiz.
Huawei alıyor kendine göre şekillendiriyor emui arayüzü oluyor.
Pixel, mi a2 gibi telefonlar ise modifiye edilmemiş saf android.
Miui güncellemesi geldiyse androdi modifiye etmişti ya mesela androide tofaş diyelim xiaomi alıyor bu tofaşı modifiye ediyor tampon takıyor, motorunu geliştiriyor falan. Buna Miui 9 diyor. Sonra güncelleme yayınlıyor o tamponu çıkarıyor başka takıyor ya da boyuyor. Android güncellemesi geldiğinde tofaş 2019 model tofaş çıkarıyor ve xiaomi gidiyor 2019 tofaşı da hallediyor. Bu sefer komple arabanın yeni modeli çıktı bak. Sonra xiaomi bunu da halledip miui 10 diye sunuyor.
Anlamanız için hiçbir detaya girmedim. Tamamen düz mantığını anlattım.

Son düzenleme:
Oyla:

Caner06

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Caner Güngör
Cihazım
Xiaomi 12
Konular
65
Hocam size tek bir güncelleme paketi gelecek. Eğer Android güncellemesi verilmiş ise güncellediğinizde Android'de güncellenmiş olacak. Sadece MIUI güncellemesi ise sadece arayüz güncellenecek. Eğer her ikisinde de güncelleme var ise yine tek bir güncelleme paketi içinde gelecek. Siz Android sürümünü ayrı MIUI sürümünü ayrı güncellemeyeceksiniz. Tüm güncellemeler tek bir paket içerisinde gelecek.

Son düzenleme:
Oyla:

tariktastan

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tarık Taştan
Cihazım
Pocophone F1
Meslek
EndüstriMüh. Öğr.
Konular
10
Hocam yukarda arkadaş google sor demiş ama ben sordum sonuçları anlayamadım, ve kızmazsanız sizide tam anlayamadım.Şimdi bu telefonda android 8 var diyoruz android 9 çıkınca o ayrı miu yazılımı farklı 2 dosya olarakmı gelecek misal 2 ayrı dosya geldi diyelim ben sadece android 9 u yüklesem yeterli olurmu atıyorum miui 11 geldi diyelim onudamı ayrı yüklemek gerekecek android 9 u yükleyince benim işimi görmeyecekmi birde atıyorum android 9 1 gb geldi miui demi bu boyutta bir dosya olacak veya tam tersi sadece miui 11 yüklesem telefonum yine güncellenmişmi olacak?
Dostum Android konusunda yolun başında olduğundan bunu sana en basit şekilde anlatmaya çalışacağım.

Her biri bir markaya ait ,aynı düzene ,büyüklüğe sahip tek katlı yan yana koyulmuş komşu evler düşün.

Bu her biri aynı düzen ,büyüklüğe sahip bu evleri Android olarak varsayalım.

Xiaomi, Samsung , Huawei gibi markalar
her biri aynı olan bu evlerin Dış cephesini farklı renklere boyuyor , çeşitli dekorlar(süsler) ekliyor , evi daha kullanışlı hale getirmek için çeşitli düzenlemeler ve eklemeler yapıyor.

İşte her biri temelde aynı olan bu evlere
her bir markanın kendine has yaptığı bu değişikliklerle ortaya çıkardığı evin son haline ise MIUI , EMUI gibi Android temelinde çalışan arayüzler diyoruz.

Yani temeli android olan bir eve,
çeşitli değişiklikler , özellik eklemeleri gibi şeyler yaparak bir arayüz ortaya çıkarılıyor.

Eğer evin temeline yani Android'e bir güncelleme
( Eve yeni bir kat ekleme , yandan oda çıkmak gibi düşünebilirsin)
gelirse bahsettiğimiz Arayüzler yani evin diğer özellikleride Mecburen Android ile birlikte güncelleşip Yeni Android sürümüne uyumlu ve optimize hale gelecektir
.

Yani üstte anlattığım gibi
Cihazına gelen güncelleme tek bir paket içinde geliyor(Android ayrı , MIUI ayrı değil)

Belirttiğin üzere Android 8 den Android 9 a geçerken sana gelecek güncelleme bir MIUI güncellemesi olacak.
Bu güncelleme ile cihazın Android 9 sürümüne yükselecek ve Kendini bu Android sürümüne uyumlu hale getirmiş MIUI arayüzüde cihazına yüklenmiş olacak ve bunların tümü TEK BİR GÜNCELLEME İLE
olacak.

Umarım kendimi anlaşılır bir biçimde ifade etmişimdir :)

Son düzenleme:
Oyla:

A.BayramKorkmaz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Xiaomi
Cihazım
MI 9 Lite
Meslek
Elektrik Teknikeri
Konular
36
Dostum Android konusunda yolun başında olduğundan bunu sana en basit şekilde anlatmaya çalışacağım.

Her biri bir markaya ait ,aynı düzene ,büyüklüğe , sahip tek katlı yan yana koyulmuş komşu evler düşün.

Bu her biri aynı düzen ,büyüklüğe sahip bu evleri Android olarak varsayalım.

Xiaomi, Samsung , Huawei gibi markalar her biri aynı olan bu evlerin Dış cephesini farklı renklere boyuyor , çeşitli dekorlar(süsler) ekliyor , evi daha kullanışlı hale getirmek için çeşitli düzenlemeler ve eklemeler yapıyor.

İşte her biri temelde aynı olan bu evlere
her bir markanın kendine has yaptığı bu değişikliklerle ortaya çıkardığı evin son haline ise MIUI , EMUI gibi Android temelinde çalışan arayüzler diyoruz.

Yani temeli android olan bir eve,
çeşitli değişiklikler , özellik eklemeleri gibi şeyler yaparak bir arayüz ortaya çıkarılıyor.

Eğer evin temeline yani Android'e bir güncelleme
( Eve yeni bir kat ekleme , yandan oda çıkmak gibi düşünebilirsin)
gelirse bahsettiğimiz Arayüzler yani evin diğer özellikleride Mecburen Android ile birlikte güncelleşip Yeni Android sürümüne uyumlu ve optimize hale gelecektir
.

Yani üstte anlattığım gibi
Cihazına gelen güncelleme tek bir paket içinde geliyor(Android ayrı , MIUI ayrı değil)

Belirttiğin üzere Android 8 den Android 9 a geçerken sana gelecek güncelleme bir MIUI güncellemesi olacak.
Bu güncelleme ile cihazın Android 9 sürümüne yükselecek ve Kendini bu Android sürümüne uyumlu hale getirmiş MIUI arayüzüde cihazına TEK BİR GÜNCELLEME İLE yüklenmiş olacak.

Umarım kendimi anlaşılır bir biçimde ifade etmişimdir :)
Sizdemi mimarsınız :)

Oyla:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt