Yardım Miui tabanlı Android 11 ve Başlıca Erişilebilirlik Sorunları

ugurgurbuz39

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Uğur
Cihazım
Mi 9
Konular
25
Selam Arkadaşlar,

Uzun zaman öncesinde iOS 14.0 işletim sistemine eklenen cezbedici bazı erişilebilirlik özellikleri ile birlikte Mi9 cihazımı satıp bir iPhone cihaz almıştım. Yapay zeka teknolojisini biz görme engelliler için hayatı kolaylaştırıcı amaçlarla Apple’ın ekran okuyucu yazılımı olan VoiceOver’a entegre edildiği iddea ediliyordu. Bu ilk bakışta gerçekten kulağa çok hoş gelen bir gelişme gibi olsada, yaklaşık 1 yıl kadar geçmesine rağmen maalesef vaadedileni sunamadı ve tüm bu özellikleri bir teoriden öteye geçemedi.

Bende en sonunda daha fazla Apple’ın kapalı eko sistemine dayanamadım ve Mi10T ile Xiaomi tarafına geri dönüş yaptım. Cihaz almadan önce benim için en önemli kriter Android 11’i kullanabilmekti. Biz körler için öyle çok yüksek kamera özellikleri, yüksek ekran çözünürlükleri gerçekten önemli değil. İşlemci, ram ve UFS hızı gibi uygulama performansını sağlayacak özellikler her zaman ön plana çıkmaktadır. Tabi birde ses kalitesi. Mi10T qualcomm 865 işlemcisi, 8GB ram, usf 3.1 ve sterio hoparlörüyle benim ihtiyacımı görecek bir cihazdı.

Cihazı alıp kullanmaya başlar başlamaz göze ilk çarpan, mi telefon ve mesajlar uygulamalarının; Google dialler, kişiler ve mesajlar uygulamaları ile değişmiş olmasıydı. Google telefon uygulaması erişilebilir yapılacak diye kullanım pratikliği azaltılmış bir uygulama olarak değerlendirebilirim. Örneğin çağrı geçmişinde dolaşırken fiske hareketleri ile dolaşıldığında, ilk önce çağrının kimden geldiğini, sonraki fiskede kişi ikonu, sonraki fiskede kişiyi arama düğmesini duyuyorsunuz. Bu durumda bir sonraki çağrı kaydını duymak için her seferinde üç kez sola fiske yapmak durumunda kalıyorsunuz. Ancak Mi dialler kullanırken tek fiske ile sol/sağ yaptıkça liste öğeleri arasında hızlıca dolaşabiliyorduk. Bir diğer eksikliği ise, ayarlar \ ek ayarlar \ erişilebilirlik \ görme sekmesi altında, çağrılarda hoparlöre geç seçeneği açık olmasına rağmen bu işlev çalışmamakta. Peki bu özellik ne gibi bir kayba neden oluyor? Telefon görüşmelerinde interaktif işlem yapacağımız durumlarda, tuşlama yapmak için hem çağrı sesini, hem ekran okuyucumuzun sesini duymamız gerekiyor. Bu durumda ya kulaklık kullanacağız, ya da sesi hoparlöre alacağız. İşte Xiaomi bir erişilebilirlik özelliği sunarak, yakınlık sensöründen faydalanarak telefonu kulağımızdan çekince sesi otomatik olarak dışarı verecek bir özelliği bizlere sunmaktaydı. Ancak bu özellik Google dialler ile maalesef çalışmıyor. Şimdi diyeceksiniz ki, mi10T’nin zaten bir yakınlık sensör sorunu yok mu? Evet ancak arada sırada da olsa bu sensör çalışıyor. Tüm testlerime rağmen sensörden değil, tamamen özelliğin Google Dialler tarafından desteklenmemesinden olduğunu tespit ettim. Bu arada liste öğeleri arasında dolaşırken gereksiz ek nesnelerin seslendirilme sorunu mesajlar uygulamasında da yaşıyoruz.

Bu sorunların tespitinden sonra, hemen cihazımı unlock ettim ve ilk olarak Xiaomi.Eu en son sürümünü cihazıma kurdum. Not: bu işlem öncesinde cihazımda eea global 12.1.2.0 yüklüydü. Tabiki telefon ve mesajlar uygulamasına kavuşmuştum. Başlarda çok güzeldi. Sonraları farkettim ki, Xiaomi.eu romunda ekran okuyucu yazılımlar olan TalkBack ve Jieshuo uygulamalarında donmalar, Türkçe ses motoru olan Vocalizer Expressive uygulamasında da susma problemleri oluyor. Her seferinde ya uygulamayı yeniden başlatıyor ya da cihazı reboot yapmak durumunda kalıyorum. Neticede bana tekrar miui eea global 12.1’in yolu göründü.

Yaptığım bazı araştırmalar sonucunda, Mi telefon ve mesajlar uygulamalarına kavuşmak için /system/priv-app içerisine aşağıdaki uygulamaları yerleştirmem işi çözebilir.

• Contacts
  • ContactsProvider
  • InCallUI
  • Mms
  • MmsService
  • Telecom
  • TeleService

• Bu uygulama klasörlerini ve içeriklerini Xiaomi.eu romundan aldım ve şimdi mi12.1.2.0 için yazacağım bir twrp flashlama dosyası ile yerleştireceğim.
  • Tabi sonrasında Google dialler ve messages uygulamalarınıda kaldıracağım.
  • İşlem başarılı olması durumunda neticeyi Forumumuz üzerinden gerekli dosyaları ile birlikte paylaşacağım.

Son düzenleme:

akalem

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Mİ 9T
Meslek
SEO uzmanı
Konular
17
Hocam çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Bende boot kilidinin açılmasını bekliyorum. Mi10T cihazımı globalden direk eu roma kuracağım. Çünkü mi uygulamaları bana daha cazip geliyor.

Enes Genç

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Enes
Cihazım
Poco F1
Konular
11
Abi bunları yapman için kilit açman gerek e kilidin açıksa neden custom kurmuyorsun ya da başka bölgenin romunu?

ugurgurbuz39

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Uğur
Cihazım
Mi 9
Konular
25
Abi bunları yapman için kilit açman gerek e kilidin açıksa neden custom kurmuyorsun ya da başka bölgenin romunu?
Xiaomi.eu kurdum ancak sıkıntılıydı. Daha öncesinde de Hindistan romu kurdum, onda da mi telefon ve mesajlar yoktu. Birileri Endenozya romu önerdiler ancak, henüz android 11 güncellemesi yok. Yinede Android 10 ile de olsa telefon ve mesajlar uygulaması Google'mı Xiaomi kontrolü için kurup denenebilir.

Enes Genç

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Enes
Cihazım
Poco F1
Konular
11
Xiaomi.eu kurdum ancak sıkıntılıydı. Daha öncesinde de Hindistan romu kurdum, onda da mi telefon ve mesajlar yoktu. Birileri Endenozya romu önerdiler ancak, henüz android 11 güncellemesi yok. Yinede Android 10 ile de olsa telefon ve mesajlar uygulaması Google'mı Xiaomi kontrolü için kurup denenebilir.
MIUIHELLAS var o denenebilir ya da Çin Beta kur direk

mehmet.akif

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Mehmet Akif
Cihazım
Mi-10 256/8 Gb
Meslek
Sağlık Memuru