Soru MIUI 11 ile MIUI 12.5 arasında ki farklar

berkan416

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Berkab
Cihazım
Red Mi Note 8 P
Konular
6
Twrp varsa yüklenebilir. Ancak sıkıntı yaşamamanız adına soruyorum: cihazı ilk aldığınızda MIUI 11 yüklü olarak mı geldi?
ben aldığım zaman 12.0.6 vardı, 2. el olarak aldım ben, yeni cihazda, 11 var mıydı bilmiyorum içinde

Drkirpi

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
Redmi Note 9 Pr
Konular
5
ben aldığım zaman 12.0.6 vardı, 2. el olarak aldım ben, yeni cihazda, 11 var mıydı bilmiyorum içinde
Arb durumunu soruyor hocam.Bunu öğrenmek lazım.Arbye girince sıkıntı çıkıyor.

Arb: Antiroll back

musdi27

Yaşamaya çalışmak...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Mustafa
Cihazım
Xiaomi 13T
Meslek
Ofis Sorumlusu
Konular
174
Yeni seri cihazların bazıları eski sürüme geçişte sıkıntı çıkartabiliyor. Riski göze alırsanız kurabilirsiniz.

Öncelikle buradaki 4 romdan birini indirin. Recovery bağlantısından indirmeniz lazım. Hangi sürümü indirirsiniz bilmiyorum. Note 8 Pro kullanmadığım için tavsiye vermem doğru değil.

Global:
Hindistan:
Avrupa:
Endonezya:

Ardından buradaki konudan sürüm düşürme işlemlerini yapınız.

berkan416

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Berkab
Cihazım
Red Mi Note 8 P
Konular
6
Arb durumunu soruyor hocam.Bunu öğrenmek lazım.Arbye girince sıkıntı çıkıyor.

Arb: Antiroll back
hmm anladım, valla onu bilmiyorum. Olmadı vazgeçicem. Şarj olayından 11'e geçmek istedim hem performanslı hem şarj daha iyi deniyor. Telefoncuya da sordum 150-200 tl diyor rom atmak için, değer mi bilmiyorum.

Lim0n

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Limon
Cihazım
Poco X6 Pro
Konular
121
Cihazınız güncel bir cihaz değil.
O yüzden şansınıza takılma yaşamasanız bile şarj konusunda kötü hissedebilmeniz gayet normal.
Eğer fazla yenilik merakınız yoksa sizin için hem şarj hem hız konusunda miui 11 sürümü 12 veya 12.5 sürümünden daha iyi olacağından emin olabilirsiniz.

berkan416

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Berkab
Cihazım
Red Mi Note 8 P
Konular
6
Cihazınız güncel bir cihaz değil.
O yüzden şansınıza takılma yaşamasanız bile şarj konusunda kötü hissedebilmeniz gayet normal.
Eğer fazla yenilik merakınız yoksa sizin için hem şarj hem hız konusunda miui 11 sürümü 12 veya 12.5 sürümünden daha iyi olacağından emin olabilirsiniz.
anladım teşekkürler. Orjinal 11 yeterli olur mu peki, yoksa Deodex sürümleri filan varmış aralarında çok fark var mı global hali ile

Safranbeg

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Safranbeg A.
Cihazım
Note 9s
Konular
2
berkan416, global ve deodex birbiri ile karşılaştırılmaz. Birbirinden farklı şeylerdir. Odex ve deodex farkını sormaya çalıştığınızı anlıyorum. Apk dosyalarının çalışması için gerekli java kodları Dalvik sanal makinesinin anlayabileceği şekilde smali olarak kaydedilir ve apkya ait ama ayrı dex dosyası olarak kodlanır.
Custom rom yaparken bu durum cansıkıcı olur bu apkyı editlemek zordur. Custom rom geliştiricileri bu dex dosyasını apk içine gömerler :) buna deodex denir.
Odex temelde deodex apk dan daha çabuk açılır. Ancak bu açılma süresi arasındaki fark son kullanıcının farketmeyeceği bir süredir. Bu belli belirsiz zaman farkını farkedenler zaten nirvanaya ulaşmıştır ve telefona ihtiyacı yoktur. Telepatik olarak iletişim kurabilirler.
Tek mevzu custom rom yapanlar için deodex apkların kolaylık sağlamasıdır.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Unutmuşum yazmayı. Romlar kurulurken eskileri hatırlayın "uygulamalar başlatılıyor, android optimize ediliyor" gibi ilk başlatmada yazılar cikar ve birkaç dakika sürerdi.
Odex romlar daha çabuk optimize edilirken deodex romlar daha uzun sürerdi.
Android 10 ile bu uyarı kayboldu çünkü bu optimizasyon artık 30 dakikadan 2-3 saate kadar uzuyor. Bunun için sadece sarjda kullanılmıyorken otomatik olarak bize çaktırmadan yapılıyor. Deodex romlarda eğer telefonu şarjda uzun süre tutmazsanız bu islem birkaç gün sürebilir.
"Romun oturması " olarak android alemine ulkemiz kullanıcılarınca sokulan bilimsel açıklamadaki oturma bu optimizasyon süresi oluyor. :D

Son düzenleme:

berkan416

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Berkab
Cihazım
Red Mi Note 8 P
Konular
6
berkan416, global ve deodex birbiri ile karşılaştırılmaz. Birbirinden farklı şeylerdir. Odex ve deodex farkını sormaya çalıştığınızı anlıyorum. Apk dosyalarının çalışması için gerekli java kodları Dalvik sanal makinesinin anlayabileceği şekilde smali olarak kaydedilir ve apkya ait ama ayrı dex dosyası olarak kodlanır.
Custom rom yaparken bu durum cansıkıcı olur bu apkyı editlemek zordur. Custom rom geliştiricileri bu dex dosyasını apk içine gömerler :) buna deodex denir.
Odex temelde deodex apk dan daha çabuk açılır. Ancak bu açılma süresi arasındaki fark son kullanıcının farketmeyeceği bir süredir. Bu belli belirsiz zaman farkını farkedenler zaten nirvanaya ulaşmıştır ve telefona ihtiyacı yoktur. Telepatik olarak iletişim kurabilirler.
Tek mevzu custom rom yapanlar için deodex apkların kolaylık sağlamasıdır.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Unutmuşum yazmayı. Romlar kurulurken eskileri hatırlayın "uygulamalar başlatılıyor, android optimize ediliyor" gibi ilk başlatmada yazılar cikar ve birkaç dakika sürerdi.
Odex romlar daha çabuk optimize edilirken deodex romlar daha uzun sürerdi.
Android 10 ile bu uyarı kayboldu çünkü bu optimizasyon artık 30 dakikadan 2-3 saate kadar uzuyor. Bunun için sadece sarjda kullanılmıyorken otomatik olarak bize çaktırmadan yapılıyor. Deodex romlarda eğer telefonu şarjda uzun süre tutmazsanız bu islem birkaç gün sürebilir.
"Romun oturması " olarak android alemine ulkemiz kullanıcılarınca sokulan bilimsel açıklamadaki oturma bu optimizasyon süresi oluyor. :D
biraz karışık bir durum ama anladım 😄 yaparsam eğer global hali yeterli olur herhalde 😄

abvfarid

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Farid
Cihazım
Xiaomi Redmi 9
Konular
12
2 aynı telefon vardı elimde birine miui 11 birine miui 12.5 indirdim.Boot hızı,düşük işlemci sıcaklığı,performans,ram Managementinde bile miui 11 iyi performans verdi hatta açılış hızında direk büyük fark var.

berkan416

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Berkab
Cihazım
Red Mi Note 8 P
Konular
6
2 aynı telefon vardı elimde birine miui 11 birine miui 12.5 indirdim.Boot hızı,düşük işlemci sıcaklığı,performans,ram Managementinde bile miui 11 iyi performans verdi hatta açılış hızında direk büyük fark var.
o zaman miui 11 global'e geçmem daha iyi diyorsun, baya kararsız kaldım çünkü bu konuda. Ya oyun performansı düşerse, veya çok farklar yaratmazsa gibisinden

Üst Alt