Rom Mido için Eu Beta 20.3.19 Mi Note 3 den Port

miiz

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Miiz Isaacs
Cihazım
Redmi Note 4
Konular
0
Merhaba Sevgili forum dostları, Mi, Redmi severler. Elbetteki Mido cular :)

Son zamanlar kullandığım ve memnun kaldığım Bir Rom'u ayrıntısı ile sizlerle paylaşmak istedim. Yöneticilerden Ricam Konuyu sabitlerseniz çok sevinirim.

Yaptığım Rom paylaşımı ve aşağıda okuyacağınız tavsiyeler, paylaştığım Rom, uygulamaları kullanmak tamamen sizin insiyatifinizdedir. Umarım bir aksilik ile karşılaşmazsınız ancak eylemi siz gerçekleştireceğiniz için sorumluluk sizlere ait olacaktır :)

Bildiğiniz üzere Mido (Redmi Note 4 / 4X Snapdragon Global versiyon) Beta güncellemeleri uzun zaman önce resmi olarak sonlandırıldı. Ancak Özellikle Hindistan ve Rusya da oldukça çok rağbet gören bizim modelimiz, geliştirici ve meraklıları sayesinde kaderine terk edilmedi.

Mümkün olduğunca Port Rom'lar yayınlanmaya devam edildi. Uzun zamandır EU beta ve MiRoom tarafında port romlar yayınlanmaya devam etti. Bunlar arasında en meşhur olanı elbetteki MiRoom versiyonları. Her ne kadar bu Rom birçok kişi tarafından sevilsede ben özellikle adapte olamadım.

AOD ve benzeri birçok modül eklenerek zenginleştirilen MiRoom birçok güzel özelliğe sahip ancak özellikle ayarlar kısmı başta olmak üzere çok fazla özelleştirmeye sahip olduğundan dolayı benim kafamı çok karıştırdı.

Bir çok kez MiRoom kullanmaya denememe rağmen daha stabil olduğunu düşündüğüm Global olan sürüme yada EU olan sürümlere yöneldim. EU port romlarda özellikle maalesef tuş ışıklarının çalışmaması en büyük sorundu. Kimi Eu portlarda ise GPS çalışmama problemi oluyordu. Yeri gelmişken buraya not düşelim. GPS ayarlarının altında AGPS ayarlarına girip ordaki ayarları şu şekilde yapmayı unutmayın.

Erişim ağı türü
tüm ağ

A-GPS SI Modu
MSB

SUPL AYARLARI
sunucu adresi
burada normalde supl.google.com yazıp en sonunda kaydet dediğinizde kayıt etmesi gerekirken kayıt etmiyor. Ancak merak etmeyin GPS tam düzgün çalışıyor. Bunu Play store dan GPS Locker programını indirip kurarak test edebilirsiniz. Elbetteki açık alanda gökyüzünü telefonunuzun süzgün biçimde görecek şekilde olmasına dikkat edin. Siz yinede burdaki alanıda yazın ve diğer ayarlara devam edin.

Sunucu port numarası
7276

Sıfırlama türleri
HOT

ayarları bu şekilde ayarladıktan sonra aşağıda yer alan diğer butonuna basarak kaydet deyin.

Sizinle paylaşacağım Rom EU beta 20.3.19 ve 20.3.5 sürümü üzerinde Mi Note 3 modelinden Telegramda Zhou Sien isimli biri tarafından paylaşıldı. Son sürüm olan 20.3.26 sürümü ile beraber EU tarafında geliştirmeler durdu. Artık Bundan sonra MiUi 12 tabanlı beta sürümün yayınlanması bekleniyor. Her hafta verilen güncellemeler 2 haftadır durmuş durumda.

Sizlerle paylaştığım sürümler bana göre en sorunsuz sürümler. Tuş ışıkları başta olmak üzere GPS dahil karşılaştığım hiç bir sorunu yok.

Ayrıca bu yazıda sizlere lazım olabilecek bazı programları ve kullanım şekillerini de paylaşacağım. Tüm dosyaları silinmemesi için kendi şahsi Yandex Disk alanıma yükledim.
Sizlere faydalı olmasını umuyorum. Beğenen elleriniz dert görmesin. Sağlıcakla kalınız.

Özellikle Kurulum için temiz kurulum yapmanızı tavsiye ederim. Ben yüklemeyi OrangeFox TWRP 10 stabil sürümü ile gerçekleştirdim. Yeni yayınlanmış olan 10.1 sürümü de var ama ben 10 sürümünü kullanmaya devam ediyorum. Gayet stabil.

Özellikle sizler için tüm dosyaları şahsi Yandex disk alanıma kaydettiğimi yeniden belirtmek isterim :)

Çok fazla kişinin indireceğini sanmam ama belli bir süre sonra indirme limiti uyarısı alırsanız önce kendi Yandex disk alanınıza kayıt edip sonra kendi Yandex Disk alanınızdan bilgisayarınıza yada telefonunuza indirebilirsiniz.

20.3.12 sürümünden itibaren (Evet arada bir 12 sürüm yayınlandı ama sadece ingilizce ve çince yayınladıkları için orayı direk es geçtim) Xiaomi tarafında yeni bir bilgilendirme sistemi geldi. Bu sistemde uygulamaların hangi gizlilik ihlali olabilecek izinlerini size bildiriyor. Birçok uygulamanın izinlerini sadece uygulamayı kullanırken izin ver diyerek ayarlamanız mümkün. İlk başta bana bu garip gelmişti. Sürekli olarak Whatsapp kişilerinize erişti, Haritalar navigasyona erişti falan gibi bi sürü uyarı bildirim çubuğunda beliriyordu. Bu birkaç gün kullanınca canımı sıktı. Önce bu bildirimleri nasıl kapatacağımı çözememiştim. Ve bende eski bildirim ve izin sistemine sahip olan ve stabil çalışan 20.3.5 sürümüne döndüm.
Daha sonra ise 20.3.19 da bulunan bu bildirim ve izinlerin uyarılarını nasıl kapatacağımı öğrendim. Şu anda 20.3.19 sürümü kullanıyorum.

20.3.19 da yer alan bu bildirim olayı canınızı sıkarsa nasıl kurtulacaksınız? Kullandığınız bir uygulamanın uyarısı bildirim alanına geldiğinde, bildirime tıkladığınızda ilgili programın bildirimle ilgili alanı geliyor. Burada uygulamanın size beliren uyarısını sağ üstte bulunan çarka tıklayıp, ilgili alana giriyorsunuz ve uygun ayarı kapatarak yada o uygulama ile ilgili bir daha bildirim yapma ikonunu işaretleyip, kapatıp, bir daha o uygulama ile ilgili bildirim vermemesini sağlayabilirsiniz.

Eğer sizde bu bildirim ve izin çılgınlığı ile uğraşmak istemez ve eskisi gibi sadece belirli bildirimleri almak, her zaman izin ver yada izin verme diyerek kullanmak isterseniz o Rom'un linkini de buyrunuz. Tıpkı 20.3.19 sürümündeki gibi stabil bir sürümdür. Hatta bana göre 20.3.19 dan daha stabil diyebilirim. Yinede kaşıntım dolayısı ile 20.3.19 kullanıyorum :)

Rom'un nasıl kurulduğunu bilindiğini düşünerek anlatmadan konuya devam ediyorum :) Forumda fazlaca konu var. TWRP Full wipe ve sonrasında dahili hafızaya Rom'u atıp TWRP den install :)

Şimdi gelelim diğer hususlara. Ben kendimce yaptığım ayarlardan ve kullandığım programlardan bahsetmek ve sizlerle paylaşmak isterim. Elbetteki kendiniz kurulumdan sonra kendinize göre ayarlamalarınızı yapacaksınız. Bunları naçizane tavsiyeler olarak görmenizi rica ederim. :)

ilk tavsiye ile başlayalım. Rom içerisinde şu anda hatırlamıyorum ama Magisk'in 20.4 sürümü geliyor olabilir. Ben bazı hatalar gördüğüm için Magisk uninstaller ile bu sürümü kaldırıp yerine 20.3 sürümünü kurdum. Magisk nasıl kaldırılır kısmına gelirsek; magisk uninstaller zip dosyasını telefonunuzun dahili hafızasına atın (isterseniz bir klasör oluşturup içine koyun) daha sonra telefonunuzu TWRP de başlatarak bu zip dosyasını bulup kurulumunu yapın. Bu aşamada bir kez telefonunuzu başlatıp 20.3 magisk sürümünü yüklemek için yeniden TWRP ye girmenizi tavsiye ederim. Bir kaç denememde magisk uninstaller yükleyip hiç beklemeden yeniden 20.3 yüklemesini yapınca magisk de saçmalamalar oldu.

Telefonun özellikle el fenerini kullananlar yada kendi kamerası ile resim video çekme esnasında flash ışığını kullanmak isteyenler, her iki led (sarı ve beyaz) ışığında aktif olarak çalıştığını göreceklerdir. Bunu engellemek için iki adet dosya telegram grubunda bulunuyor. Bunları da sizler için Yandex disk alanıma yükledim dostlar. Sarı ışık sevenler beyazı iptal etmek için olanı Magisk den yüklesinler. Yada tam tersi.

Yine Forumda konularını bulabileceğiniz modem ayarlarına ulaşabilmek yada sistem uygulama güncellemesini çalıştırabilmek için iki adet eklenti kurmamız gerekiyor. Bilindiği üzere custom romlarda bu güncelleme kısmı (sistem uygulamalarını güncelle) bulunmuyor. Bu iki eklentiyi yüklediğinizde artık hem sistem uygulamalarını güncelleyebilecek hemde modem config ayarlarına da ulaşabileceksiniz. Eklentilerden birisi zaten herkesin bildiği uygulama Quickshortcutmaker diğeri ise sistem uygulamaları güncelleme kısmını çalıştırmaya yarayan apk.

Yine aynı şekilde sistem uygulamalarını güncellemelerini yapabilmeniz için aşağıdaki uygulamayıda kurabilirsiniz. Ancak bu sefer uygulamayı yükledikten sonra uygulama kasasında yada ana sayfanızda GetApss isimli bir programın kurulduğunu göreceksiniz. Bu uygulamayı açıp açılan sayfada Tools kısmına girip, app update kısmına girdiğinizde sistem uygulamaları güncellemelerini göreceksiniz.

Rom kurulumlarından sonra ben zaman zaman ilk kurulum ekranında yada daha sonrasında parmak izi ekleyememe sorunu ile karşılaşmıştım. Bu Rom da böyle bi sorun olmadı ancak eğer başınıza gelirse diye aşağıdaki zip dosyasını imdirip yine telefonunuza atın. TWRP menüsünden yine aynı şekilde yüklemeyi yapın ve sonrasında telefonunuzu başlatın. Yeniden parmak izi ekleme menüsüne girin ve eklemeyi yapın.

Yine tavsiye olarak bu Rom'da(20.3.19) çalışan Google kamera uygulaması paylaşmak istiyorum dostlar. Her iki Gcam uygulamasıda bende düzgün biçimde çalışıyor. İkisinde de gece çekimleri tek kamera olmasına rağmen gayet yeterli. Ayrıca 1080p çekimlerde EiS de düzgün çalışıyor. Ben 7.3 olanını kullanıyorum.

Bir diğer paylaşacağım nokta. Ben Custom rom olsa bile Xiaomi'nin kendi ikon paketini beğeniyorum. Custom romların içerisinde ise geliştiricilerin eklediği ikon paketleri bulunuyor. Rom kurulduktan sonra herhangi bir uygulama yüklediğinizde bu uygulamaya uygun ikon var ise Rom bu ikonu değiştiriyor. Benim gibi bunu beğenmiyorve her uygulamanın kendi orjinal ikonunu kullanmak istiyorsanız ve Xiaomi'nin kendi ikonlarını görmek istiyorsanız aşağıda vereceğim uygulamayı kurun. Sonrasında çalıştırıp gerekli root iznini vererek aşağıdaki yola gidin.

/system/media/theme--> burada miui mod icons adında bir klasör bulunuyor. Bu Klasörü komple silin, Telefonunuzu yeniden başlatın, Temalar uygulamasına girin, o anda kullanmakta olduğunuz temadan farklı bir temayı seçip uygulayın. Sonra istediğiniz temayı uygulayın. Artık custom rom içerisinde bulunan abuk sabuk ikonlardan kurtuldunuz :)

Bu program yerine yine root erişim hakları ile aynı haklara sahip farklı bir program da kullanabilirsiniz.

In addition, in MiRoom or some EU roms, there are problems such as stuttering, waiting, staying on the empty screen from time to time, when returning to the main screen or from the application case to the main screen. I did not encounter such a situation in version 20.3.19. However, if you encounter such a situation, when you install the file I will give below from within Magisk, this problem is solved. I tried it in a MiRoom version with AOD feature added. It fixed the freezing of exiting the AOD screen and switching to the home screen.

Be careful with what I'm about to tell you below. I recommend you to be careful in this part where you play with the build.prob file.

Again, I would like to mention an important point about Rom. When the rom is installed, it comes as PL, or Poland, as the default country. You don't see this on first boot and installation. However, when some programs are installed, since they see your country in Rom, it opens in the language of that country (this happens in some programs). To fix this, install the program I will give below and open it by giving root rights. Press the search button and type ro.miui.region. Change the letters PL here to TR and reboot your phone. You are now free from this problem.

Again, as I explained above, I changed the wifi location and a few other places with the build probe editor program. For example, when you search by typing ro.miui.wifi.region, you will see that the wifi region is GB, ie England. I changed this place and made TR.

Again, with this program, when you search by typing haptic in the search section, you will reach the settings related to tactile feedback and vibration. Why am I telling this? If you are using vibrate on tap under Settings-->Sound and vibration settings, if medium is selected, the vibration may be too high. Even if the setting, which should normally be less, is set to medium, it gives a very strong vibration. Here is how I made the haptic settings. haptic.down.normal=17 haptic.down.strong=28 haptic.down.weak=11 When I set it this way, I got reasonable vibration feedback.

Finally, when you go to the (google) service to find your phone from your computer, you can see that your phone is Mi Note 3, not Redmi Note 4 or 4X. If you are an obsessive person like me, you can solve it like this.:)

The program we will use is again the Build probe editor program. This time, when we open the program, type jason in the search section (jason is the nickname of the mi note 3 model) and change everything you see as jason to mido. Then restart your phone. When you enter find my device (google) from the computer again, you will see that your phone model is Redmi Note 4 / 4X.

Finally, I would like to share my usage results of this Rom.
Love and respect to all. Stay well.
Hello sir, please I'm looking for the download link xiaomi.eu 20.3.26 Zhou Sien's link, I searched everywhere and can't find the link. Thank you in advance

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
193
Hello sir, please I'm looking for the download link xiaomi.eu 20.3.26 Zhou Sien's link, I searched everywhere and can't find the link. Thank you in advance
Hello, I don't have the version you mentioned.
I apologized.

Üst Alt