Yardım Mi6 Garip Bir Şarj Sorunu

haktanbozer

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Haktan
Cihazım
Mi 6 128GB
Konular
7
Mi6 kullanıcısıyım. Cihazın android sürümü 9 PKQ1.190118.001 MIUI sürümü Global 11.0.6

Dün akşam her zamanki gibi QC 3.0 destekli şarj cihazı ve kablosu ile şarj etmek istedim. Yavaş şarj etmeye başladı. Kablodan şüphelenip evde olan başka kabloyu taktım. Yine yavaş şarj oldu. Bir QC 3.0 şarj aleti, bir QC 3.0 powerbank ve 2A şarj aleti ile denedim ama sonuç değişmedi. İki QC 3.0 kablo bir tane de type c çeviricisi ile micro usb kabloyla denedim.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Fotoğraftaki gibi USB voltaj ölçer ile test ettiğimde hep sabit 0.48A değerini gördüm. Ayrıca evdeki Redmi Note 7 ile de aynı konfigürasyonları denedim. Mi6 yavaş şarj olurken Redmi Note 7 hızlı şarj oluyordu. İnternette bu sorunu yaşayanlar hep kablo veya şarj cihazı değiştirerek bu sorunu çözüyordu. Kendi kendime önce şarj soketinden, sonra bataryadan en son ise anakarttan şüphelendim.

Mi6 yı gece %15 şarjla kapattım. Sabah şarja taktığımda sanki akşam hiç gerçekleşmemiş gibi hızlı şarj etmeye başladı.

Şarjı %100 doldurup gün içinde ara ara şarj etmeye çalışınca sorun tekrarladı. Telefonu kapatıp 1-2 dakika bekletip şarja takılı halde açınca hızlı şarj olduğunu fark ettim. Böylece sorunun yazılımsal olduğundan şüphelenmeye başladım.

Sizce sorun yazılımsal mıdır? Yazılımsal değilse hangi parçadan kaynaklanıyor olabilir? Çözmek için ne yapmalıyım?

Teşekkürler.

erol.mstf

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Mustafa EROL
Cihazım
Xiaomi mi6
Konular
10
Mi6 kullanıcısıyım. Cihazın android sürümü 9 PKQ1.190118.001 MIUI sürümü Global 11.0.6

Dün akşam her zamanki gibi QC 3.0 destekli şarj cihazı ve kablosu ile şarj etmek istedim. Yavaş şarj etmeye başladı. Kablodan şüphelenip evde olan başka kabloyu taktım. Yine yavaş şarj oldu. Bir QC 3.0 şarj aleti, bir QC 3.0 powerbank ve 2A şarj aleti ile denedim ama sonuç değişmedi. İki QC 3.0 kablo bir tane de type c çeviricisi ile micro usb kabloyla denedim.

Fotoğraftaki gibi USB voltaj ölçer ile test ettiğimde hep sabit 0.48A değerini gördüm. Ayrıca evdeki Redmi Note 7 ile de aynı konfigürasyonları denedim. Mi6 yavaş şarj olurken Redmi Note 7 hızlı şarj oluyordu. İnternette bu sorunu yaşayanlar hep kablo veya şarj cihazı değiştirerek bu sorunu çözüyordu. Kendi kendime önce şarj soketinden, sonra bataryadan en son ise anakarttan şüphelendim.

Mi6 yı gece %15 şarjla kapattım. Sabah şarja taktığımda sanki akşam hiç gerçekleşmemiş gibi hızlı şarj etmeye başladı.

Şarjı %100 doldurup gün içinde ara ara şarj etmeye çalışınca sorun tekrarladı. Telefonu kapatıp 1-2 dakika bekletip şarja takılı halde açınca hızlı şarj olduğunu fark ettim. Böylece sorunun yazılımsal olduğundan şüphelenmeye başladım.

Sizce sorun yazılımsal mıdır? Yazılımsal değilse hangi parçadan kaynaklanıyor olabilir? Çözmek için ne yapmalıyım?

Teşekkürler.
Hocam aynı sıkıntı değil ama benzer bi sıkıntı yaşadım ben. Diş fırçası ile temizliyordum şarj soketini ama doğru olan bu değilmiş içinde toz bırakmaz sanıyordum ama nafile. Eline başka bi telefon al onun flashını aç şarj soketine tutarak bir kürdan yardımı ile iyice bakarak görerek temizle soketi. İçinden inanamayacağın kadar tüy yumağı çıkacağına eminim umarım işine yarar

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oyla:

StreX

from past to future
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
iPhone 15
Konular
240

Teşekkürler.
Bunu anlamanın en iyi yolu cihaza hard reset atmaktır hocam

Oyla:

haktanbozer

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Haktan
Cihazım
Mi 6 128GB
Konular
7
Hocam aynı sıkıntı değil ama benzer bi sıkıntı yaşadım ben. Diş fırçası ile temizliyordum şarj soketini ama doğru olan bu değilmiş içinde toz bırakmaz sanıyordum ama nafile. Eline başka bi telefon al onun flashını aç şarj soketine tutarak bir kürdan yardımı ile iyice bakarak görerek temizle soketi. İçinden inanamayacağın kadar tüy yumağı çıkacağına eminim umarım işine yarar

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dediğiniz gibi yapmaya çalıştım hocam. Biraz toz falan vardı sadece. Ama maalesef çözüm olmadı.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Bunu anlamanın en iyi yolu cihaza hard reset atmaktır hocam
Haklısınız hocam ama telefonu yedekleyip yeniden kurma işi biraz sıkıntı benim için. Denemeye çalışırım.

Oyla:

pandew

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Alican
Cihazım
Xiaomi Mi 6
Meslek
Bilgisayar Programcılığı
Konular
6
aynı olaya ek pil yüzde bozukluğu da vardı. şarj entegresini değiştirerek çözdüm

Oyla:

haktanbozer

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Haktan
Cihazım
Mi 6 128GB
Konular
7
İyi kötü idare ediyordum. Tekrardan sorun yaşamaya başladım. Şimdi 0.48A ile şarj oluyor. Arada 0.11A ile devam ediyor. Şarj sıfırlandığı için de açamıyorum. Aşırı yavaş şarj oluyor ve en fazla %3 e kadar doluyor. Telefonu açınca ise eksiye düşüyor. %0 olduğunu bile görüyorum.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Oyla:

mabel2000

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Akın
Cihazım
Mi6
Konular
0
Bende de aynı sorun var. yaklaşık 1 sene önce yine yavaş şarj oluyordu, şarj soketi girişindeki tozları temizleyince düzelmişti. Şimdi yine temizledim ama düzelmedi. Yazılım sürümünden kaynaklı bir sorun olabileceğini düşünüyorum. Daha önce yine olmuştu, yeni sürüm gelince düzelmişti.

Oyla:
Üst Alt