Rehber Mi5 Unlock == Videolu Anlatım==

chatin_62

Süper Üye
Yönetici
Co-Admin
Moderatör
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
Beğeniler
Puanları
Adım
Çetin
Cihazım
MiMix2/MiNt2
Meslek
Bilgi Teknolojileri
Yaş
51
Katılım
7 Mayıs 2014
#1
Xiaomi Mi5 Unlock işlemi nasıl yapılır?

Bu rehberi hazırladıktan bir süre sonra bazı gelişmeler yaşanmış ve bazı şartlar kaldırılıp bazı şartlar da eklenmiş, konuyu revize etme ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu nedenle konu revize edilmiştir.

Öncelikle bazı hususları belirtmekte fayda görüyorum. Ben anlatımlarımı bu işi hiç yapmamış birisinin anlayabileceği şekilde yapmaya gayret ediyorum. Bu nedenle çok fazla ayrıntıya giriyorum. Bu da bazı üyelerimizi rahatsız edebiliyor. Ancak özet şeklinde yapılan anlatımlarda da sonradan gelecek olan USB Debugging nerden açılıyor, EDL moduna nasıl giriyoruz, adb devices yazdığımda hiçbir cihaz bulunamıyor, fastboot komutu veriyorum ama telefonda hiçbirşey değişmiyor, Unlock butonuna basıyorum ama Phone not found yazıyor v.b. sorular kaçınılmaz oluyor.
Bundan sonrası için şöyle bir karar aldım. Önce özet şeklinde anlatım yapacağım, ardından da ayrıntılı şekilde. Elimden geldiği ve vaktim yettiğince bundan sonraki anlatımlarım bu şekilde olacaktır.

Haydi başlayalım.

Basit anlatım:

Unlock için 3 temel şartımız var.
 1. Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
  adresinden Unlock yetkisi için başvuru yapılmış olması, SMS ile onaylanmış olması ve SMS onayı geldikten sonra 72 saat geçmesi.
 2. Eğer cihazınızda yani seçenekler arasında varsa Developer options'tan (Geliştirici seçenekleri) OEM unlocking (OEM kilit açma) seçeneğinin açılması ve Mi unlock status (Mi kilit durumu) seçeneğine girilip hesabınızın eklenmesi. OEM unlocking bazı cihazlarda bulunmuyor. Dolayısıyla onlarda sadece Mi unlock status'un açılıp hesap eklenmesi kafi.
 3. Adb ve Fastboot driverları yüklenmiş ve telefonu sorunsuz gören Win7 64bit yada Win10 64Bit bir bilgisayar.
Bunlar hazırsa Unlock yapabiliriz.
 • Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
  adresinden login olduğumuzda gelecek olan Download linkinden Unlock uygulamasını bilgisayarımıza indirip yüklüyor ve Run As Administrator (Yönetici olarak çalıştır) ile çalıştırıyoruz.
 • Telefonumuza, başvuru yaptığımız Mi hesabımızı ekleyip Mi Cloud'u aktif ederek Find my device özelliğini açıyoruz.
 • USB debugging (USB hata ayıklama) modunu açarak Fastboot moduna alıp bilgisayara bağlıyoruz.
 • Unlock butonuna basıp işlemin tamamlanmasını bekliyoruz.
 • Unlocked successfully yazısını gördüğümüzde Reboot Phone butonuna basıp Bootloader kilidi açık şekilde yeniden başlayacak olan telefonumuz için güzel hayaller kurmaya başlıyoruz.

========================================================================

Ayrıntılı anlatım:

Şimdi ayrıntılı anlatıma geçelim. İçerisinde çok önemli ipuçları var. Bunları da okumanızı tavsiye ederim. Mesela, özellikle ADB sürücüleri konusunda çok sıkıntı yaşanıyor ve bu ipuçları içerisinde de basit ve uyguladığım her bilgisayarda başarıya ulaşmış bir çözümü var.

Unlock işlemi öncesinde, yapılması gereken bazı hazırlıklar var.

Öncelikle ekteki adb ve fastboot'un son versiyonları olan v1.0.39 dosyalarını indirip bilgisayarınızda bir yere çıkartın. Nereye çıkarttığınızın bir önemi yok. Yeterki nerede olduğunu bilin. ADB ve Fastboot ile ilgili işlemleri bu klasör içinden Shift+Sağ tık ile geçeceğiniz komut sisteminden yapacaksınız.
 1. Olarak Unlock yetkisi için başvuru yapılması gerekiyor. Telefon hangi Mi hesabıyla kullanılacaksa o hesapla başvuru yapılması önemli.
  • Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
   adresinden girildiğinde login olunacak ve sizi başvuru ekranı karşılayacaktır. Bazı üyeler (mesela bende olduğu gibi) siteye girdiğinde başvuru ekranı yerine download ekranı ile karşılaşabilirler. Bu zaten sizin Unlock için yetkili olduğunuz ve başvuru yapmanıza gerek yok manasına gelir.
   UnlockBasvuru_1.PNG UnlockBasvuru_2.png
  • Başvuru yaparken isminizi, ülke kodunuzu, telefon numaranızı ve niçin Unlock yetkisi istediğinizi yazıyorsunuz. Ben oğlumun başvurusunu resimdeki gibi yaptım.
   UnlockBasvuru_3.PNG
  • Apply Now butonuna bastığınızda size SMS ile bir kod gönderilecek. Bu kodu, gelecek olan pencereye giriyorsunuz ve Next butonuna basıyorsunuz.
   UnlockBasvuru_4.PNG
  • Kaydımızın alındığına dair bir mesaj ile başvurumuzu tamamlamış oluyoruz. Başvuru sonrası yaklaşık 10dk ile 10 gün içerisinde kayıtlı olan telefonunuza, yetki verildiğine dair SMS ile cevap gelecektir.
   UnlockBasvuru_5.PNG
  • SMS geldikten sonra 72 saat beklemek gerekiyor. Eğer daha önce işlem yaparsanız "şu kadar saat bekleyiniz" şeklinde bir bilgi mesajı alacaksınız ve Unlock işlemi yapılmayacaktır.
 2. Olarak telefonu Unlock için hazırlamak gerekiyor.
  • Telefonda Unlock için başvurduğumuz Mi hesabının eklenmiş olması ve telefonu da görüyor olması gerekiyor. Yani hesabınıza girdiğinizde cihazınızı görmelisiniz. Mi Hesabınızı ekledikten sonra Mi Cloud'u aktif ederek Find my device özelliğini açıyorsunuz. 1 kez
   Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
   sitesinden login olarak Find my device'ın çalıştığını görmeniz işlemleri kolaylaştıracaktır.
  • ADB ve Fastboot'un telefonu görebilmesi için USB debugging'i (USB hata ayıklama) açıyoruz. Bunun için önce Developer options (Geliştirici seçenekleri) menüsünü aktif etmemiz gerekiyor.
  • Telefonun ayarlarına girip About (Hakkında) bölümündeki MIUI Version başlığına 7 kere tıklayarak Developer oluyoruz.
  • Additional settings (Gelişmiş ayarlar) menüsüne girerek Developer options (Geliştirici seçenekleri) menüsünü açıp USB debugging'i (USB hata ayıklama) aktif ediyoruz.
  • Eğer cihazınızda yani seçenekler arasında şu resimdeki gibi OEM unlocking seçeneği varsa Developer options'tan (Geliştirici seçenekleri) OEM unlocking (OEM kilit açma) seçeneğini açıyoruz.
   Screenshot_2017-08-13-21-17-59-740_com.android.settings.png
  • Eğer cihazınızda yani seçenekler arasında şu resimdeki gibi OEM unlocking seçeneği yoksa bu adımı atlıyorsunuz.
   Screenshot_2017-08-13-21-17-20-627_com.android.settings.png
  • Yine Developer options'tan (Geliştirici seçenekleri) Mi unlock status (Mi kilit durumu) seçeneğine girip hesabınızı ekliyorsunuz. Hesabınızın eklendiğine dair mesajı gördükten sonra çıkabilirsiniz.
 3. Olarak Driverların yüklenebilmesi için bilgisayarımızda 64 Bit Mi Flash uygulamasının yüklü olması ve telefonu hem adb hem de fastboot ile sorunsuz bir şekilde görüyor olması gerekiyor. En sorunsuz olan versiyonu aşağıda verdiğim 2016.04.01 64Bit versiyondur. Lütfen başka bir Mi Flash kullanmayınız.
  • Windows 10'un 1703 versiyonunda Mi Flash Tools uygulaması yüklenemiyor. Eğer bu versiyonu kullanıyorsanız Sanal olarak VmWare benzeri uygulamalar ile Win7 64bit yükleyip yada Win7 64 Bit bir PC bulup onunla işlemleri yapmanız gerekmektedir.
  • Uygulamaları yüklerken driverlar ile ilgili uyarılar alabilirsiniz. Hepsini, yükle ve devam et şeklinde onaylayın.

Artık herşeyimiz hazır bir şekilde SMS gelmesini ve aradan 72 saat geçmesini beklemekten başka yapacak işimiz kalmadı. Aşağıdaki resimde olduğu gibi mesajın geldiğini ve 72 saat geçtiğini varsayarak işlemlere devam edelim.
UnlockSMS.jpg
 • Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
  adresine girdiğinizde başvuru ekranı yerine sizi download ekranı karşılayacaktır.
  UnlockBasvuru_6.png
 • Download Mi Unlock butonuna basarak Unlock uygulamasını bilgisayarınıza indirip zipten çıkartın. Nereye indirdiğinizin bir önemi yok. Yeterki bilin.
 • İnen uygulamayı Yönetici (administrator) olarak çalıştır seçeneği ile çalıştırın.
 • Bilgisayarımızın telefonumuzu görebilmesi için Adb ve Fastboot driverlarının sorunsuz bir şekilde yüklenmesi gerekiyor. Gördüğünüz gibi telefonu bağladığımda adb driverları yüklenemedi. Bu şekildeyken Unlock işleminin tamamlanması mümkün değil. Yaşanan sorunların en önemli sebeplerinden bir tanesi budur.
 • Sorunu şöyle aşıyoruz: Öncelikle aşağıda verilen Google ve Xiaomi dirverlarını bir deneyin. Onlar çözüm olmazsa Browser'ımızı açıp arama kutusuna pdanet yazıp gelen sonuçlardan en üstteki siteye giriyor yada ne gerek var uğraşmaya diyerek
  Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
  yazıp direkt sitesine giriyoruz ve PDANet yazılımını indirip kuruyoruz.
 • Kurulum esnasında USB Debugging'i açmamızı isteyen mesajı gördüğümüzde USB Debugging'i kapatıp tekrar açıyoruz.
 • Bilgisayar adb driverlarını otomatik olarak yüklerken telefonda PDANet için RSA Fingerprint onayı isteyecek. Onu mutlaka onaylıyoruz.
 • Adb yetkilerini tamamlamak için komut satırından "adb devices" komutu vererek bilgisayar için de RSA Fingerprint onayını veriyoruz. Bu RSA Fingerprint'in anlamı "bu bilgisayar aracılığıyla adb üzerinden gelecek olan komutları kabul et" demektir. Görüldüğü üzere onay verilmeden önce unauthorized olan cihaz durumu, onaydan sonra devices olarak görülmektedir.
 • Yetkiyi aldığımıza göre telefonu kapatıp sonra ses kısma+power tuşlarına basarak Fastboot moduna girebilir yada bunun yerine "adb reboot-bootloader" komutunu vererek daha kolay bir şekilde Fastboot moduna geçebiliriz.
 • Şimdi cihaz Fastboot driverlarını yükleyecek. Driverların yüklenmesini bitirdikten sonra, "fastboot devices" komutu vererek sorun olup olmadığına bakabiliriz. Ben size göstermek için aceleci davranıp daha driverlar yüklenmeden komutu verdim ve gördüğünüz gibi herhangi bir cihaz görülemedi. Driverlar yüklendikten sonraysa fastboot modunda bir cihaz olduğu görülüyor.
 • Telefonu Fastboot modunda bağladığımıza ve sorun olmadığına göre artık Unlock uygulamasına geri dönebiliriz.
 • Anlaşmayı onayladıktan sonra Mi hesabımızı ve şifremizi giriyoruz. Unlock başvurusu yaptığımız hesabı gireceğiz dememe artık gerek yoktur sanırım.
 • Hesap ve bağlı telefon kontrol edildikten sonra Unlock butonuna basarak son aşamaya geçiyoruz.
 • Unlocked successfully yazısını gördüğümüzde Reboot Phone butonuna basıp arkamıza yaslanarak kendimize bir kahve ısmarlayabiliriz.
 • Eğer merak eden varsa, telefonu yeniden Fastboot moduna alarak "fastboot oem device-info" komutuyla unlock işleminin olup olmadığını kontrol edebilirler. true yazması unlock yapılmış manasına gelir. false yazıyorsa Unlock yapılmamış demektir.
 • Unlock olup olmadığını anlamak için bir diğer yol, Developer Options (Geliştirici seçeneklerinden Unlock durumuna bakabiliriz.
Şimdi videolu anlatıma geçelim.
Youtube linki :
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.Bazı arkadaşlar başvuru sırasında IP ile ilgili yada mesaj sayısı aşımı oldu benzeri hatalar almaya başlamışlar. Bu sorunu da VPN ile Çin üzerinden bağlıyken başvuru yapmak ile çözmüşler. Siz de böyle hatalar alırsanız VPN ile Çin üzerinden bağlanıp başvuru yapın.Gerekli dosyalar:

ADB v1.0.39 Platform Tools
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


Mi Flash 64Bit 2016.04.01 Sürümü
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


Google USB Drivers
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

yada
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


Xiaomi USB Drivers
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

yada
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
 
Son düzenleme:

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
Beğeniler
Puanları
Adım
Emre
Cihazım
Mi Note 2
Katılım
1 Mayıs 2014
#5
Hocam elinize sağlık. Daha iyi nasıl anlatılabilir bilemiyorum, tebrikler :)
 

sw33tking

Offical Developer
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
Beğeniler
Puanları
Adım
Ömer Faruk K
Cihazım
Redmi 6 Pro
Meslek
Technician
Katılım
9 Şubat 2015
#6
Hocam Ellerinize Sağlık, Çok Güzel Anlatım Olmuş. Zaten Sizin Geniş Kapsamlı Anlatımlarınızın Hayranıyım
 

miuici

Aktif Üye
Aktif Üye
MIUI Sever
Mesajlar
90
Beğeniler
19
Puanları
Adım
Mustafa
Cihazım
Xiaomi Mi5
Katılım
28 Ekim 2014
#16
bootloader kilidini açtım,twrp yükledim global rom yüklemek için zip dosyasını telefonun ana dizinine atıyorum daha sonra telefonu kapatıp twrp yi açında ana dizine attığım dosyaları göremiyorum.Dahili depolama 0mb gözüküyor,nerde yanlış yapıyorum
 

Ekli dosyalar

chatin_62

Süper Üye
Yönetici
Co-Admin
Moderatör
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
Beğeniler
Puanları
Adım
Çetin
Cihazım
MiMix2/MiNt2
Meslek
Bilgi Teknolojileri
Yaş
51
Katılım
7 Mayıs 2014
#17
bootloader kilidini açtım,twrp yükledim global rom yüklemek için zip dosyasını telefonun ana dizinine atıyorum daha sonra telefonu kapatıp twrp yi açında ana dizine attığım dosyaları göremiyorum.Dahili depolama 0mb gözüküyor,nerde yanlış yapıyorum
TWRP'den önce wipe data yapmanız gerekiyor. Şifreli olduğu için sdcard alanını 0Mb görüyor. Wipe yapınca normale dönüyor.
 

chatin_62

Süper Üye
Yönetici
Co-Admin
Moderatör
MIUI Expert
Premium Üye
Forum Uzmanı
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
Beğeniler
Puanları
Adım
Çetin
Cihazım
MiMix2/MiNt2
Meslek
Bilgi Teknolojileri
Yaş
51
Katılım
7 Mayıs 2014
#20
wipe data yaptım twrp hafızayı gördü fakat attığım dosya yı göremiyorum ve sistemide açamıyorum.
Attığınız dosyayı göremezsiniz çünkü silindi. Yeniden atmanız gerekiyor. Wipe işlemi demek format atmak demektir.
 

cicekali325

Yeni Üye
MIUI Sever
Yeni Üye
Acemi Üye
Mesajlar
5
Beğeniler
0
Puanları
Adım
Ali
Cihazım
Mi 5
Katılım
7 Mayıs 2016
#21
Anlatım için çok teşekkürler. Ben unlock talebi için en.miui.com/unlock/ sitesine girdiğimde beni download sayfasına atıyor. Talep oluşturma sayfasına bir türlü giremiyorum? Bunun sebebi acaba ne olabilir?
 

anlamli99

TaM35
Aktif Üye
MIUI Sever
Mesajlar
87
Beğeniler
17
Puanları
Adım
Ergin
Cihazım
Mi5 Pro
Katılım
2 Mayıs 2016
#22
Chatin verdiğin videonun katkılarıyla , diğer işlemleri de forumdan ve netten bakarak hallettim. Artık telefonum developer 6.5.19 oldu. Temalar vs çok iyi olmuş
 

HakanCOSKUN

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
354
Beğeniler
134
Puanları
Adım
HaKaN
Cihazım
Mi 5S
Meslek
Ar-Ge Uzmanı
Yaş
40
Katılım
25 Mayıs 2016
#23
chatin_62 ,

Öncelikle bu kadar emekle hazırladığınız manuel için ellerinize sağlık.Çok açıklayıcı ve başarılı bir anlatım.Teşekkürler hocam.
 

resolute

Aktif Üye
Aktif Üye
MIUI Sever
Mesajlar
73
Beğeniler
10
Puanları
Adım
resolute
Cihazım
discovery
Yaş
38
Katılım
10 Ocak 2016
#24
Anlatım için çok teşekkürler. Ben unlock talebi için en.miui.com/unlock/ sitesine girdiğimde beni download sayfasına atıyor. Talep oluşturma sayfasına bir türlü giremiyorum? Bunun sebebi acaba ne olabilir?
Anlatımda belirtilmiş. Sizin hesabınızla daha önce başvuru yapılmış. Aracı indirip Unlock işlemini deneyin.
 

ibrahim32

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Mesajlar
30
Beğeniler
5
Puanları
Adım
ibrahim
Cihazım
mi5
Yaş
41
Katılım
28 Mayıs 2016
#25
anlatım çok iyi elinize sağlık.benim birkaç sorunum var .yardımcı olurmusunuz.
2.sorum olacak
bodloader unlock işlemi için işlemle ilgili olan mi5 cihazı gerekiyor mu?yani ben cihazı yeni aldırdım ve yolda.cihaz gelinceye kadar bodloader kilidi açmaya başvuru yapabilirmiyim?
2.soru :ben mi hesabı aldım ve unlock işlemi için başvuru yaptım.
sonrasında unlock programı indirdim ve giriş yaptım işlemde şu hatayı aldım
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


go ya bastığımda
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
bu sayfaya geri geliyorum başa atıyor.ne hata olabilir.çözüm nedir?
 
Üst Alt