İpucu Mi Max 3 Cihazıma hangi sürümleri kurabilirim

saliharda

Xiaomi Sever
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
saliharda
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Teknokolik
Konular
22
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Arb [Anti Roll Back]

Telefonunuzun tuğla olmaması için:
En basit yöntem
Global versiyon telefon > Global tabanlı MIUI 10 Rom kurulmalıdır.
Çin versiyon telefon > Çin tabanlı MIUI 10 Rom kurulmalıdır.

Downgrade -Sürüm Düşürme

MIUI 10 > MIUI 9
Global versiyon telefon için MİUİ 9 tabanına geri dönüş yapılmaması gerekir. Global Rom içerisine ARB V10.0.1.0 ile gelmiştir.

Çin versiyon telefon için Çin Rom V9.6.12.0
haricinde MIUI 9 tabanlı rom kurulmaması gereklidir.

Çin versiyon telefonlar için Çin beta 8.8.17
Sürümü altında rom kurmadığınız sürece
ARB yüzünden cihazınız tuğla olmayacaktır.

ÇİN CİHAZINIZA BOOTLOADER AÇIK İKEN FASTBOOT GLOBAM ROM FLASHLAMA YAPARSANIZ SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE GLOBAL ROM KURULSA BİLE OTA ÜZERİNDEN GÜNCELLEME ALAMAYABİLİR YADA İLERLEYEN DÖNEMLERDE YANLIŞLIKLA TUĞLA YAPABİLİRSİNİZ.
(ARB PASİF OLDUĞUNDA SORUNSUZ GEÇİŞ YAPILDIĞI SÖYLENİYOR.)
(ARB AKTİF İKEN GEÇİŞ KONUSU NETLİK KAZANINCA BURAYA GEREKLİ BİLGİYİ EKLERİM.)

-----------------------------------------------------------------------------------------------​

Merhabalar, öncelikli olarak kendi hikayemi anlatmak gerekirse bilinçsiz bir kullanıcı olarak 9.6.6.0 kararlı çin sürümü kurulu olan telefonuma bazı sıkıntıları var diye direk güncelleme tuşuna bastım. Basmaz olaydım 9.6.12.0 sürümünde meğerse Anti Rollback varmış. O saatten sonra kara kara düşünmeye ve araştırmaya başladım. Telefonuma artık ARB gelmişti. İlk başta korktum ama sonradan durumun o kadar içler acısı olmadığını gördüm.

Telefonu Çin versiyon olan ve içerisinde kararlı Çin romu yüklü olanlar için eğer teki telefonumuzda 9.6.6.0 yüklüyse Anti Roll Back pasif demektir. Aşağıdaki listenin tamamında gezebiliriz ama 9.6.12.0 kurarsak ARB aktif olur. (ARB aktif olmaması için fw-less romları kurmalısınız.)
Kısaca liste olarak duruma bakarsak,
MIUI 10
ARB aktif ise:

8.9.20
8.9.13
8.9.6
8.8.30
8.8.23 bunları ve daha yeni sürümleri kurabiliriz.

Dikkat! 8.8.17 güncellemesinde ARB aktif oluyor. Düşük sürüme geçmek istersen telefon Brick olur.

ARB aktif değilse,
8.8.16
8.8.9
8.8.3
8.7.26
8.7.19 yukarıdakiler arasında gezebilirsiniz.

MIUI 9
ARB aktif ise:
9.6.12.0

Dikkat! 9.6.12.0 güncellemesinde ARB aktif oluyor. Düşük sürüme geçmek istersen telefon Brick olur.
9.6.11.0
9.6.9.0
9.6.8.0
9.6.7.0

Bu kısım sadece global versiyon telefonlar içindir.

Global versiyon telefonlar için hem Miui 10 rom ARB aktif olarak çıktı. Global versiyon telefonları olanlar için hayırlı olsun.
MIUI 10 V10.0.1.0.OEDMIFH (Global kararlı sürüm)

ARB aktif mi nasıl anlarım?
Bilgisayarınıza platform-tools kurarak fastboot modunda telefona bağlandıktan sonra,
Kod:
fastboot getvar anti
komutu ile ARB hakkında bilgi alınabiliyor. Sonuç olarak eğer ki failed hatası alırsanız geriye yapılacak iki şey kalıyor.

*Eğer ki cihazınızın bootloader kilidi sizden önce açılmadıysa kurulu olan rom;
  • Global versiyon telefon için "MIUI 10 V10.0.1.0.OEDMIFH" ARB aktiftir. MIUI 9 sürümlerini kurmayınız.
  • Çin versiyon telefon için bootloader kilidi açılmadıysa V9.6.12.0 öncesindeyse ARB pasiftir. V9.6.12.0 ve üstü kuruluysa ARB aktiftir.
*Bir diğer yöntem xbl dosyasına bakmaktır.
Eğer ki cihazınızın daha önce bootloader açılmış ise root yaparak kolayca bakabilirsiniz. Terminal programını Google play indirin ve yetkili kullanıcı hakkı verin.

Kod:
su
dd if=/dev/block/mmcblk0p48 of=/sdcard/xbl
Ekranda ki gibi çıktı alınca kendni dahili bellek içerisine kopylamis oluyor. Sonra Google play üzerinden hex editör programları yardımıyla xbl dosyasını açınız.

Kod:
00001488
Aramasını yaptıktan sonra ekranın sağ kısmında kalan bölümde
00010000 yazıyorsa Arb pasiftir. Misal benim cihazda 00040000 yazıyor (Arb aktif)

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Telefonunuzun bootloader kilidi sizden önce açıksa yada bana karışık geldi diyorsanız size tek tavsiye edebileceğim,
  • Global versiyon telefonlar için MIUI 10 V10.0.1.0.OEDMIFH ve daha yeni sürümleri kurunuz.
  • Çin versiyon telefonlar için MIUI 9 için V9.6.12.0 yada MIUI 10 için V10.0.3.0.OEDCNFH ve yeni sürümleri kurunuz. Bu şekilde yaparsanız cihazınız ARB yüzünden brick olmayacaktır.
Telefonunuz Çin versiyon olduğu halde içerisinde sahte global rom kurulu olduğu için Global versiyon cihaz olmayacaktır. Kesinlikle içerisine Global versiyona ait Global rom kurmayınız. Telefonunuzun Global versiyon olduğunu öğrendikten sonra global rom kurma işlemleri yapınız.
Çin versiyon cihazınıza bootloader açıldıktan sonra fastboot global rom dosyasını mi flash üzerinden yükleyince global rom açılsa bile ota üzerinden otomatik güncellemeler alamayabilir. Yada ilerleyen güncellemelerde yanlışlıkla cihazınızı tuğlaya çevirebilirsiniz.

Son düzenleme:

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Teşekkürler hocam, Mi Max 3 kullanıcıları için oldukça yararlı ve aydınlatıcı bir paylaşım olmuş, ağzınıza sağlık

Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk

saliharda

Xiaomi Sever
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
saliharda
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Teknokolik
Konular
22
Teşekkürler hocam, Mi Max 3 kullanıcıları için oldukça yararlı ve aydınlatıcı bir paylaşım olmuş, ağzınıza sağlık

Hocam görseli sıfır oldu. Umarım iş görür

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk

Skorpi

Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Hocam görseli sıfır oldu. Umarım iş görür

Ben biraz düzenledim İzninizle hocam, başka bir şey lazımsa, söylemeniz yeterli

resitugur

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ugur
Cihazım
mi max 3
Konular
5
ben bu iki adamı da çok sevdim,

9.6.6.0 da kaldım, korkumdan birşey de yapamıyorum. iyi kötü gidiyorum bu rom ile.

nanelimon2048

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Nazmi TIĞLI
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Denizci
Konular
38
Merhabalar, öncelikli olarak kendi hikayemi anlatmak gerekirse bilinçsiz bir kullanıcı olarak 9.6.6.0 çin stabil kurulu olan telefonuma bazı sıkıntıları var diye direk güncelleme tuşuna bastım. Basmaz olaydım 9.6.12.0 sürümünde meğerse Anti Rollback varmış. O saatten sonra kara kara düşünmeye ve araştırmaya başladım. Telefonuma artık ARB gelmişti. İlk başta korktum ama sonradan durumun o kadar içler acısı olmadığını gördüm.

Çin Versiyon ve Çin Stabil Yüklü olanlar için eğer teki telefonumuzda 9.6.6.0 yüklüyse özgürüz aşağıdaki listenin tamamında gezebiliriz ama 9.6.12.0 kurarsak ARB aktif olur.
Kısaca liste olarak duruma bakarsak,
MIUI 10
ARB aktif ise:

8.9.20
8.9.13
8.9.6
8.8.30
8.8.23 bunları ve daha yeni sürümleri kurabiliriz.

Dikkat! 8.8.17 güncellemesinde ARB aktif oluyor. Düşük sürüme geçmek istersen telefon Brick olur.

ARB aktif değilse,
8.8.16
8.8.9
8.8.3
8.7.26
8.7.19 yukarıdakiler arasında gezebilirsiniz.

MIUI 9
ARB aktif ise:
9.6.12.0

Dikkat! 9.6.12.0 güncellemesinde ARB aktif oluyor. Düşük sürüme geçmek istersen telefon Brick olur.
9.6.11.0
9.6.9.0
9.6.8.0
9.6.7.0

Global versiyon telefonlar daha piyasaya çıkmadığı için yetersiz bilgiye sahibim. Çin versiyon telefonlara kurulan Global romlarda ARB aktif yada değil birşey diyemem.
Sadece kendiniz, "fastboot getvar anti" komutu ile yada diğer yollarla aktif mi değil mi bakabilirsiniz. Fakat Mi Max 3 üzerinde "fastboot getvar anti" komutu failed hatası veriyor. Geriye Global Rom indirip komut satırlarına bakarak incelemek gereklidir.
Bunların yerine size tek tavsiye edebileceğim, içerisinde kurulu olan rom 9.6.4.0 yada 9.6.6.0 sürümü diye farzedelim. Bir sonra ki rom flashlamanız hep bir üst sürüme olsun. Sakın 9.6.7.0 çıktı bunu beğenmedim geriye 9.6.6.0 güncellemesine geri dönmeye lütfen kalkmayınız. Önce araştırın ARB aktif değilse dönünüz. Yoksa ki cihazınız brick olabilir.
Hocam bunu daha önce söyleseydin güncellemezdik :) yapacak birşey yok artık :)))

Skorpi

Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283

saliharda

Xiaomi Sever
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
saliharda
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Teknokolik
Konular
22
Hocam bunu daha önce söyleseydin güncellemezdik :) yapacak birşey yok artık :)))
Bizler yandık bizden sonrakiler yanmasın hocam. Skorpi hocamın dediği gibi bilseydim, öncelikli olarak kendim güncelleme yapmazdım. Yapacak tek şey geçmişe dönmemek, geleceğe bakmak olacak.

resitugur

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ugur
Cihazım
mi max 3
Konular
5
Bizler yandık bizden sonrakiler yanmasın hocam. Skorpi hocamın dediği gibi bilseydim, öncelikli olarak kendim güncelleme yapmazdım. Yapacak tek şey geçmişe dönmemek, geleceğe bakmak olacak.

ben zaten ne ileri ne geri gidiyorum.

olduğum yerde duruyorum.

Üst Alt