Rehber Mi Box S - Güncelleme Sonrasında Açılmayan/Yeniden Başlayan Cihazlar

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Özellikle android güncellemeleri sonrasında Mi Box S modelinde açılmama, yeniden başlatma, açılış ekranında kalma gibi pek çok sorunla karşılaşıyoruz. Bu sorunların çözümü için öncelikli tavsiyemiz cihazınızı yetkili servise göndererek uzman teknikerler tarafından çözülmesi yönünde olacaktır. Ancak eğer cihazınızı servise gönderme imkanınız bulunmuyorsa bu rehberimizde sorunu nasıl çözebileceğinizden bahsedeceğiz. Yapılacak olan bu işlemler sonucunda cihazınız garanti dışı kalacaktır.

Gerekli Araçlar

• USB-A to USB-A Kablosu : Cihazı bilgisayarımıza bağlayabilmek için her iki ucu da USB-A bir kabloya ihtiyacımız olacak. Bu kablo genellikle evlerimizde bulunan bir kablo değil. Ayrıca satın almanız gerekebilir.​
  • Açma Aparatı : Bu araç telefonları açmak için kullanılan ince plastiklerden olabilir, sağlam bir gitar penası olabilir hatta kendinize güveniyorsanız tornavida bile kullanabilirsiniz. Önemli olan en az zararı vererek cihazı açmak.​
  • Cımbız : Tavsiye olarak elektronikçilerin kullanmış oldukları bir cımbız kullanabilirsiniz ancak yoksa normal bir cımbız veya iki ucu açık bir kablo da işinizi görecektir.​
  • USB 2.0 Girişli Bir Bilgisayar : Maalesef günümüzdeki pek çok bilgisayarda sadece USB 3.0 girişi kullanılıyor fakat yapacağımız işlemlerde USB 2.0 girişi kullanılmalı. Eğer bilgisayarınızda USB 2.0 girişi yoksa dönüştürücü de kullanabilirsiniz.​
  • Mi Box S Recovery Firmware : Buradan indirebilirsiniz. Bu sürüm Android 8.2. Dosyayı indirin, zipten çıkartın ve .img dosyasının konumunu unutmayın. Tercihen C sürücüsü kök klasörüne alabilirsiniz.​
  • Amlogic USB Burning Tool : Bu uygulamanın 2.1.7.3 versiyonunu kullanmayı tercih edin. Diğer versiyonlarda başarı şansı daha az oluyor. Buradan indirebilirsiniz.​
  • Password : Amlogic burning tool'a import edilecek password dosyasını buradan indirin. Dosyayı zipten çıkartın ve konumu unutmayın.​

İşlem Adımları

USB Burning Tool Hazırlama

1. Uygulamayı açın ve View > InPut Password yolunu izleyin. Daha önce indirmiş olduğunuz password.bin dosyasını seçin.​
  2. File > Import Image yolunu izleyerek daha önce indirmiş olduğunuz Xiaomi_Mi_Box_S_MDZ-22-AB_oneday_r363_20181012_AndroidPC.img dosyasını gösterin.​
  3. Erase Flash ve Erase Bootloader seçeneklerinin seçili olduğundan emin olun.​

Mi Box S Açma

Mi Box S kapağı iki parçadan oluşuyor. Bu parçaları birbirinden ayırmamız gerekli. Daha önce hazırlamış olduğunuz açma aracını ortadaki çizgiye bastırın ve yavaş yavaş kapakları birbirlerinden ayırın. Bu süreçte cihaza kalıcı zarar vermemek için çok dikkatli olmamız gerekli.

Mi Box S Bilgisayara Bağlama
USB-A to USB-A kablonuzu kullanarak cihazı bilgisayarınıza bağlayın. USB 2.0 girişini kullanmayı unutmayın. Henüz cihazımızı adaptöre bağlamadık.

Mi Box S Resetleme

En kritik noktaya geldik. Cımbızı kullanarak aşağıdaki resimde gösterilen iki noktayı birbirine temas ettirin. (Cımbızın bir ucunu parlak metal çerçeve görünümlü parçaya ve diğer ucunu bakır görünümlü gri noktaya dokundurun)

İki nokta birbirlerine temas ederken adaptörü bağlayın. Bilgisayarınızdan aygıt tanıma sesi gelecek.

Recovery Dosyasını Yükleme

USB burning tool'da Start butonuna tıklayın.

Yükleme başlayacak. İlerleme çubuğu %100 dolup da yeşil renkli olana kadar cihazınıza dokunmayın. Yükleme bilgisayarınızın hızlına bağlı olarak 5-10 dakika kadar sürecektir.

İlerleme çubuğu yeşil olduğunda cihazınızı bilgisayarınızdan söküp televizyonunuza bağlayabilirsiniz. Tamamen sıfırlanmış olarak açılacağı için yeniden WiFi ağına bağlanmanız ve Google hesabınızı girmeniz gereklidir.

Karşılaşabileceğiniz Problemler ve Çözümleri

• USB 2.0 girişi kullandığınıza emin olun. USB 3.0 çalışmayacaktır.​
  • Gevşek bağlantı yapmanız başarısız olmanıza neden olur. Tüm bağlantıların sağlam olduğuna emin olun.​
  • Bilgisayarınız cihazı tanımazsa başka bir USB 2.0 girişi kullanın.​

Yukarıda belirtilen adımları izleyerek Mi Box S cihazınızı yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz. Lütfen işlemleri yaparken yapacağınız işlemler ve/veya hatalar sonucunda oluşabilecek tüm hasarlara ait tüm sorumluluğun kendinizde olduğunu unutmayın. Bu rehber ülkemizde satılan Avrupa sürümü Mi Box S modelleri için hazırlanmıştır. Farklı modeller için aynı adımlar izlenerek farklı firmware dosyaları kullanılabilir.

EK BİLGİ :

Eğer kurulum sonrasında cihaz kumandanızı tanımazsa USB ile bir mouse bağlayın. Mouse taktığınızda kurulum ekranı geçecektir. Bu ekranı geçtikten sonra kumanda üzerindeki her hangi bir tuşa bastığınızda kumanda kurulumu ekranı açılacak ve kumandanızı kullanmaya başlayabileceksiniz.

EK BİLGİ 2 :

cantara hocam elinize sağlık bir detay da ben ekliyeyim configuration kısmı aşağıdaki gibi olmalı, abimin box da aynı sorunu olmuştu o zaman için sizin anlatımınızı yabancı sitelerden bulup yapmıştım. Orada erase flash kısmı özellikle normal erase olacak ve bootloader kısmı silinmeyecek diyorlardı diğer türlü netflix drm lisanslarının silinmesi ve mac adresi sorunları ortaya çıkabiliyor

Son düzenleme:

Lucas.Rintaro

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Lucas
Cihazım
Redmi Note 10 P
Konular
16
Elinize sağlık hocam, çok güzel bir rehber olmuş.

Benim merak ettiğim; USB portu olmayan Stick modellerde recovery işlemi yapabiliyor muyuz acaba?

HiddeNKinG

Administration
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan Özkan
Cihazım
Xiaomi 13
Meslek
Uçak Tek.
Konular
1.181

casibao

Her türlü halı kilim turistlik gezi..
Yönetici
Admin
Satış Sorumlusu
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hüseyin
Cihazım
MI 5
Konular
124
cantara hocam müthiş bir rehber olmuş ellerinize sağlık.

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
58
Elinize sağlık hocam.

akdrhmz

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kadir
Cihazım
Xiaomi Mİ 9 SE
Konular
28
cantara hocam elinize sağlık bir detay da ben ekliyeyim configuration kısmı aşağıdaki gibi olmalı, abimin box da aynı sorunu olmuştu o zaman için sizin anlatımınızı yabancı sitelerden bulup yapmıştım. Orada erase flash kısmı özellikle normal erase olacak ve bootloader kısmı silinmeyecek diyorlardı diğer türlü netflix drm lisanslarının silinmesi ve mac adresi sorunları ortaya çıkabiliyor

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426

Bilgi için çok teşekkürler hocam. Mesajınızın alıntısını ilk mesaja ekliyorum clap~~

Üst Alt