İpucu Mi band 4 Düzenleme rehberi

Mi Band 4 Uzmani

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
MB4
Cihazım
Mi Band 4
Konular
44
Biraz öyle oldu. Senden de izin almadık ama kusura bakma kendim kullanacam diye hiç önemsemedim öylesine yaptım. Vakit bulursam kendim de tema tasarlayacam inşAllah. Daha tam çözemedim fırsatım olmadı. Konumlandırmayı falan öğrenmem lazım. Dün çince bi tema yapma programı var onu Türkçeleştirmek için uğraştım baya. Ama adamlar kendi yaptıkları programa bile desteği kesmişler js dosyalarındaki linkler hep hata veriyor o yüzden derleme yaparken baya hata alıyom. Biraz uğraştırcak o beni wasntme~~
Yok estağfurullah. Zaten başkası yapmasın desem linkini koymazdım ;). MB4 çançincon diye bir uygulama var logosu hatta sarı açık mavi. Ondan mı bahsediyorsunuz?

'AnKeBuT

Cooder
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tunahan
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
VETERİNER HEKİM
Konular
26
Yok estağfurullah. Zaten başkası yapmasın desem linkini koymazdım ;). MB4 çançincon diye bir uygulama var logosu hatta sarı açık mavi. Ondan mı bahsediyorsunuz?

Aynen hocam çançinçon uygulaması clap~~ Apkyı decompile yapıyom, hiç klasörü bile açmadan yeniden derliyorum öyle bile hata veriyo düşün gerisini facepalm~~

Mi Band 4 Uzmani

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
MB4
Cihazım
Mi Band 4
Konular
44
Aynen hocam çançinçon uygulaması clap~~ Apkyı decompile yapıyom, hiç klasörü bile açmadan yeniden derliyorum öyle bile hata veriyo düşün gerisini facepalm~~
Hocam o sorun bendede var çözemedim vallahi.
Ama PCden daha kolay.
İlla telefondan yapıcaksam da telefona limbo indiririm ordan windows 10 yüklerim. Bu kadar. PC gibi kullanırım.

'AnKeBuT

Cooder
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tunahan
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
VETERİNER HEKİM
Konular
26
Hocam o sorun bendede var çözemedim vallahi.
Ama PCden daha kolay.
İlla telefondan yapıcaksam da telefona limbo indiririm ordan windows 10 yüklerim. Bu kadar. PC gibi kullanırım.

Yok zaten pcde yapıyorum telefonda olacak iş değil o. Çünkü uygulamada şöyle bişey var dil dosyası sadece programı açtığında görünen kısımı içeriyo. Asıl değiştirilmesi gereken dosyalar çok farklı. Tek tek dosya inceledim çeviri yaptım dün gece sabah 5e kadar. Ama tabi derleme yaparken hata aldık :D

Linux sistemde denemem lazım ama pcye linux kurmaya eriniyom yalan yok. Bişey değişeceğini zannetmiyorum gerçi ama yine de denemek lazım. Umudumuz kesilsin en azından

Mi Band 4 Uzmani

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
MB4
Cihazım
Mi Band 4
Konular
44
Yok zaten pcde yapıyorum telefonda olacak iş değil o. Çünkü uygulamada şöyle bişey var dil dosyası sadece programı açtığında görünen kısımı içeriyo. Asıl değiştirilmesi gereken dosyalar çok farklı. Tek tek dosya inceledim çeviri yaptım dün gece sabah 5e kadar. Ama tabi derleme yaparken hata aldık :D

Linux sistemde denemem lazım ama pcye linux kurmaya eriniyom yalan yok. Bişey değişeceğini zannetmiyorum gerçi ama yine de denemek lazım. Umudumuz kesilsin en azından
Ubuntu öneririm hocam. Windows'a çok benziyor.
Bende 2 Pc Var biri Win 10 Pro diğeri Win 10 Education
Normal Win 10 olsa Ubuntu kurucam ama kıyamıyorum :D

'AnKeBuT

Cooder
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tunahan
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
VETERİNER HEKİM
Konular
26
Ubuntu öneririm hocam. Windows'a çok benziyor.
Bende 2 Pc Var biri Win 10 Pro diğeri Win 10 Education
Normal Win 10 olsa Ubuntu kurucam ama kıyamıyorum :D

Hocam daha önceleri uğraştığım işlerden dolayı hemen hemen tüm sistemleri kullandım biliyorum. Ağırlıklı olarak kali linux kullansam da ubuntu da kullandım. Terlemelerimi genelde ubuntuda yapıyordum zaten. Ancak dediğim gibi geçmişte kaldı artık pc başına fazla oturamıyorum. Zamanım olsa da keşke kendi tema programımızı yazsak ama nerdee... wasntme~~

Mi Band 4 Uzmani

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
MB4
Cihazım
Mi Band 4
Konular
44
Hocam daha önceleri uğraştığım işlerden dolayı hemen hemen tüm sistemleri kullandım biliyorum. Ağırlıklı olarak kali linux kullansam da ubuntu da kullandım. Terlemelerimi genelde ubuntuda yapıyordum zaten. Ancak dediğim gibi geçmişte kaldı artık pc başına fazla oturamıyorum. Zamanım olsa da keşke kendi tema programımızı yazsak ama nerdee... wasntme~~
PCler bence en kompakt cihazlar hâlâ hocam. (Dizüstüler yani).
Telefonların PC seviyesine gelebilmesi için 100 fırın ekmek yemesi gerekiyor.

'AnKeBuT

Cooder
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tunahan
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
VETERİNER HEKİM
Konular
26
PCler bence en kompakt cihazlar hâlâ hocam. (Dizüstüler yani).
Telefonların PC seviyesine gelebilmesi için 100 fırın ekmek yemesi gerekiyor.

100 fırın da yese öyle bir ihtimal yok hocam bence. Pcnin yeri ve yaptıkları başka, telefonun yeri ve yaptıkları başka. Dün geceki 30 dklık baktığım kadarıyla temaların geneli aynı sistem üzerine. Programın mantık olarak yapılması basit aslında. Ama işte vakit ayırmak gerekiyo.

Atabey27

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
atabey
Cihazım
vestel Venüs
Konular
2
Merhabalar,
Bildiğiniz gibi Türkçe dosyalar yapıyorum,
Arayüzü full resource'u değiştirip apple watch yapıyorum saati,
Ya da en basiti saat temasını değiştiriyorum.
Bunların nasıl yaptığımın bir kolay yolunu göstereceğim.
Konu ilgi görürse görsel de koymayı düşünüyorum.
Bu konu hakkında nerdeyse 0 Türkçe kaynak var.
Rusça ve İngilizce Mi Band forumları siteleri kaynağımdır.
Uyarılarıma uyun. En ufak hatada brick olursunuz. Yazılım bilginiz olmadan bu işe girişmeyin.
Photoshop bilginiz olması gerek.
Java c++ pyhton ve html yazılımı hakkında bilginiz olsun. Bilginiz olmadan bu işlemleri KESİNLİKLE UYGULAMAYINIZ.
Tüm işlemler çok fazla risklidir Risk sıralaması firmware tamiri,düzenleme>font tamiri,düzenleme>resource tamiri,düzenleme>dil dosyaları tamiri,düzenleme>tema düzenleme>tema türkçeleştirme
Size firmware düzenlemeyi göstermeyeceğim. Çünkü tam hakim değilim sizi de ateşe atmıyayım.
Size önerim tema Türkçeleştirin en fazla ileri gideceğiniz yer dil dosyalarıyla oynamak olacaktır.
Herşeyden önce bu konuyu sonuna kadar okuyup yalayıp yutun: Rehber - Mi Band 4 S.N.Ç.

İNDİRMENİZ GEREKEN DOSYALAR BURADA: MB4 FW RES FT.ZİP şifresi
ILoveMiBand4

DİL DEĞİŞTİRME, DİL DOSYALARIYLA OYNAMA:
İlk yapıcağınız işlem size verdiğim linkten resorce ve lang toolları indirmek
İkinci işlem size verdiğim linkten MB4 FW RES FT dosyasını indirmek.
Üçüncü işlem MB4 FW RES FT zipinden istediğiniz resource'u masaüstüne çıkarmak ve o resource'a uygun fwyi masaüstüne çıkarmak
Dördüncü işlem Resource ve Lang toolarını zipten masasütüne çıkarmak.
Beşinci işlem resource tool klasörünü açmak
Altıncı işlem Resource Tool klasörünü açın ve düzenlemek için indirdiğiniz res (ben cinco_201909122042_v65_res.pack.bin.res dosyasını alıyorum örnek için) dosyasını mb4_resource_tool.exe'ye sürüklemek
Şimdi yeni bir belge (res) çıkacak kalsın o. (cinco_201909122042_v65_res.pack.bin.res) Res dosyasını silin.
Yeni belgeyi açın ve açın olan klasördeki watchface.exe'ye sürükleyin.
Bir klasör çıkacak cinco_201909122042_v65_res.pack adında şimdi aşağıya inin 2262.dat (.dat uzantılı olması önemli kod resource'a göre değişebilir) adlı dosyayı masasütüne atın.
Lang Tool klasörünü açınız .dat uzantılı dosyayı mb4_lang_tool.exe'ye sürükleyiniz
2xxx adlı klasör çıkacak ordan tüm dillerin txt şeklinde kaynak kodlarını görebilirsiniz (SONRASINDA YAPICAĞIMIZ İŞLEM İÇİN 2xxx.dat ADLI DOSYAYI SİLİNİZ) (!HEADER.JSON VE ŞU İŞLEMLERDEKİ HİÇBİR JSON DOSYASINI YAZILIM BİLGİNİZ OLMADAN KARIŞTIRMAYIN HASSASTIR BU DOSYALAR VE BRİCKE YOL AÇABİLİRSİNİZ) İstediğiniz dilin txt dosyasına girebilirsiniz.
TXT DOSYALARINI DÜZENLERKEN SATIR SAYISINA DİKKAT EDİNİZ BRİCKE YOL AÇABİLİRSİNİZ EN UFAK HATADA. İNGİLİZCEDE VE ÇİNCE DOSYALARINDA (ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ,abcdefghijklmnopqrstuvwxyz) HARFLERİ HİÇBİR HARF KULLANMAYINIZ BRİCKE YOL AÇABİLİRSİNİZ. %n %s YAZILI ŞEYLERE DOKUNMAYIN HATAYA BRİCKE YOL AÇABİLİRSİNİZ.
Düzenledikten sonra napıcağız?
2xxx Adlı klasörü mb4_lang_tool.exe'ye geri atıcağız.
Lang Tool'la işimiz bitti. Lang Tool adlı klasörü silebiliriz.
2xxx Adlı klasörü açıcağız ve 2xxx.dat adlı dosyayı göreceğiz.
2xxx.dat adlı dosyayı masasüstüne çıkarıp 2xxx adlı klasörü sileceğiz.
Masaüstündeki 2xxx.dat adlı dosyayı cinco_201909122042_v65_res.pack adlı klasöre atınız. Eğer değiştirilsin mi diye uyarı gelirse değiştieceğiz.
Sonra cinco_201909122042_v65_res.pack adlı klasörü Resource Tool klasöründeki watchface.exe'ye sürükleyeceğiz.
Yeni bir res uzantılı dosya çıkacak. Bu dosyayı da mb4_resource_tool.exe'ye sürükleyin.
.bin adlı bir dosya çıkacaktır. Bunu telefona atın. Sonra masaüstüne çıkardığınız fwyi de telefona atın ve şu işlemleri yapın.
Kurulum:
1- 'i Play Storedan yükleyin (4.0.11) (Mavi yazıya tıklayarak gidebilirsiniz)
1.1-Eğer Mi Fit 4.0.11 marketinize düşmemiş ise , indirin ve kurun
2- 'i Play Storedan yükleyin (Mavi yazıya tıklayarak gidebilirsiniz)
3-İki uygulamaya gerekli izinleri verin mi band 4ünüzü bağlayın
4-Notify & Fitness for Mi Band'i açın ve araçlardan güncelleme kısmına gelin
6- Telefona attığınız Fwyi seçin ve güncelleyin. Mi Fit'e atıcaktır. Mi Fitten çıkın ve geri N&FfMB'e dönün
8- Telefonunuza attığınız Resource vXX olan dosyayı seçin ve güncelleyin.
9-Düzenlediğiniz dili seçin.
10-Notify & Fitness for Mi Band'i Silebilirsiniz. (İsteğe bağlı)

Hazır dil dosyaları (DÜNYANIN TÜM DİLLERİ):

RESOURCE DÜZENLEME, RESOURCE ARAYÜZ DEĞİŞİKLİĞİ:
İlk yapıcağınız işlem size verdiğim linkten resorce ve indirmek
İkinci işlem size verdiğim linkten MB4 FW RES FT dosyasını indirmek.
Üçüncü işlem MB4 FW RES FT zipinden istediğiniz resource'u masaüstüne çıkarmak ve o resource'a uygun fwyi masaüstüne çıkarmak
Dördüncü işlem Resource ve Lang toolarını zipten masasütüne çıkarmak.
Beşinci işlem resource tool klasörünü açmak
Altıncı işlem Resource Tool klasörünü açın ve düzenlemek için indirdiğiniz res (ben cinco_201909122042_v65_res.pack.bin.res dosyasını alıyorum örnek için) dosyasını mb4_resource_tool.exe'ye sürüklemek
Şimdi yeni bir belge (res) çıkacak kalsın o. (cinco_201909122042_v65_res.pack.bin.res) Res dosyasını silin.
Yeni belgeyi açın ve açın olan klasördeki watchface.exe'ye sürükleyin.
(YAZILIMCI ARKADAŞLAR JSON DİĞER KAYNAKLARLA OYNASINLAR ANCAK ÇOK DİKKATLİ OLSUNLAR EN UFAK HATADA BRİCKE GİDERLER)
Bir klasör çıkacak cinco_201909122042_v65_res.pack adında içinde fotoğraflar olucak. Düzenlemek istediğiniz fotoğraflarınız pixel alanını bir yere not alın. (PİXELLERDE EN UFAK BİR UYUŞMAZLIK VARSA BRİCK YOLUNA GİDERSİNİZ FOTOĞRAFLARIN SAYISI (örn:2263) 2263 İSE 2263 KALMASI LAZIM BİR FAZLA VEYA EKSİK FOTOĞRAF VARSA BRİCK YOLUNA GİDİYORSUNUZ DEMEKTİR)
Photoshoptan istediğiniz logoları tasarlayın ve uygun pixel alanına uyarlayın (Örn: 24x12 misali) sonra bu düzenlediğiniz logoyu (atıyorum "durum" için ev logosu var ve 1162. fotoğraf diyelim) o koda uygun yere atın değiştirilsin mi soruna değiştirilsin deyin.
İstediğiniz kadar düzenledikten sonra şunları yapın.
cinco_201909122042_v65_res.pack adlı klasörü Resource Tool klasöründeki watchface.exe'ye sürükleyeceğiz.
Yeni bir res uzantılı dosya çıkacak. Bu dosyayı da mb4_resource_tool.exe'ye sürükleyin.
.bin adlı bir dosya çıkacaktır. Bunu telefona atın. Sonra masaüstüne çıkardığınız fwyi de telefona atın ve şu işlemleri yapın.
Kurulum:
6- Telefona attığınız Fwyi seçin ve güncelleyin. Mi Fit'e atıcaktır. Mi Fitten çıkın ve geri N&FfMB'e dönün
8- Telefonunuza attığınız Resource vXX olan dosyayı seçin ve güncelleyin.
9-Düzenlediğiniz dili seçin.
10-Notify & Fitness for Mi Band'i Silebilirsiniz. (İsteğe bağlı)

TEMA DÜZENLEME, TÜRKÇELEŞTİRME:
İlk yapacağımız işlem WFTool 1.4.1ü zipten masaüstüne çıkarıcağız.
Sonra herhangi bir tema indireceğiz (Düzenlemek istediğimiz veya Türkçeleştirmek istediğimiz). Ben şimdilik örnek olması ve öğrenmeniz için kendi temalarımı koyacağım.
Şimdi indirdiğimiz .bin uzantılı temayı masaüstüne atıcağız.
Şimdi ise WF 1.4.1 klasöründen PaletteImageMode adlı klasörü açıcağız ve .bin uzantılı temayı Watchface.exe'ye sürükleyeceğiz.
Şimdi ise üçe ayrılıyoruz.
1-Temayı düzenlemek istiyenler .json uzantılı belgeyi açsın ve düzenlemelerini yapsınlar. Ama hata yapmaktan kaçınsın soft brick yoluna girmesinler. Burda istediğiniz bilgiyi temaya ekleyip çıkarabilirsiniz ingilizce isimleriyle konumlarını değiştirebilirsiniz yerine gelicek fotoğraf kodunu değiştirsin.
2-Temadaki görüntüleri düzenlemek için istediğiniz şeylerin fotoğraf kodunu not etsin (pixel boyutu önemli değil (0000 veya 00xx[Son Fotoğraf] çok önemli bildiğim kadarıyla 24x12 idi. Bunlar tema arkaplanıdır) ancak ilk baştaki pixellere yakın olmasını öneririm. Photoshopu açsın ve istediği logoyu sayı harf yazı tipini vs.. yapsın ve pixel yoğunluğunu ilk baştakine yakın yapsın aynı kodu yazısın 0xxx mantığında. Sonra bu fotoğrafları klasöre atsın değiştirilsin mi uyarısına değiştirilsin desin.
3-Türkçeleştirme istiyorsanız yazıları bulun Monday Saturday gibi ve kod aralığı bir yere not alsın (Genelde 0036-0042 olur ama başka da olabilir.). Yazıların pixelleri önemli değil ancak ilk pixellere yakın olsun. Sonra photoshopu açsın ve istediği yazıyı yazsın istediği fontu sonra bunların pixel yoğunluğunu düzenlesin. Sonra yaptığı yazıları (fotoğafları) Uygun kod aralığına göre sıralasın (Gün isimleri genelde 7 tane olsa bile 2-3-4 defa tekrar edebiliyor hepsini yapsın yoksa hoş tabloyla karşılaşmassınız.
Şimdi ise RawImageMode adlı klasörü açınız.
Düzenlediğiniz temanın klasörünü watchface.exe'ye sürükleyin.
Eğer hata oluştuysa .....packed.txt adlı dosyayı açın ve orda ingilizce yaptığınız hataları göstericek düzeltin ve tekrar deneyin.
Eğer başarılıysa şu dosyalar çıkacak .....packed.bin- .......packed_animated.gif- .......packed_static.gif
Burdan ........packed.bin adlı belgeyi telefonunza atın.
Şimdi ise şu işlemleri yapın.
Basit Kurulum:
uygulamasını indirin ve kurun.
Depolama iznini verin.
Sol Altta 3 çubuğa tıklayın.
"Add WatchFace to MiFit" yazısına tıklayın.
Choose.bin file'a basıp düzenlediğiniz ...packed.bin'i seçin.
Uyarıdaki çocuk resmini aklınıza kazıyın
Mi Fite gelin.
Çocuk resmine basıp senkronize edin.
Bu kadar.

FONT DÜZENLEME:
Geldik en sorulu yereee. Şimdi işletim sisteminize göre sizi ikiye böleceğim.
(Hata yapmayın Hard brick riski aşırı yüksek.
Linux/Ubuntu
İlk başta size verdiğim font modication zipini çıkarın.
Öncelikle phyton kuracağız. Terminali açıp şu kodu yazın sudo apt-get install python3
Sonra pillow kuracağız. Terminali açıp şu kodu yazın sudo apt-get install python3-pil
Şimdi Font dosyasını açalım. Terminali açıp şu kodu yazın ./mb4.py unpack Mili_cinco.ft
Şimdi Fontu düzenleyelim
Fontu düzenledik. Font dosyasını kapatalım. Terminali açıp şu kodu yazın ./mb4.py pack Mili_cinco.ft
Şimdi düzenlediğimiz font .ft uzantılı olucak. Bunu telefona atalım ve şunları yapalım:
5-Düzenlediğimiz font olan .ft uzantılı seçip güncelleyelim.
Bu kadar.
WİNDOWS
İlk başta size verdiğim font modication zipini çıkaralım.

Öncelikle phyton kuralım. adresinden indirin. (64 bit PC olmanızı öneririm) (İndirilen dosyayı çalıştırın ve kurulumda "PATH'e Python Ekle" seçeneğini işaretlemeyi unutmayın!)
Sonrasında pillow kuralım. Sizi yine ikiye bölüceğim
-Phyton 3.8.0 ve yeni sürümleri
--Pillow-6.2.0-cp38-cp38-win_amd64.whl adlı dosyayı indirelim. Pillow indirme linkleri:
--Sonra CMD'den şu kodu yazalım pip install Pillow-6.2.0-cp38-cp38-win_amd64.whl (Olmassa cmdyi yöneticide çalışıtırın)
-Phyton 3.8.0'dan eski sürümler
--Sonra CMD'den şu kodu yazalım pip install Pillow (Olmassa cmdyi yöneticide çalışıtırın)
Şimdi Font dosyasını açalım. CMD'yi açıp şu kodu yazın ./mb4.py unpack Mili_cinco.ft (Olmassa cmdyi yöneticide çalışıtırın)
Şimdi Fontu düzenleyelim
Fontu düzenledik. Font dosyasını kapatalım. CMD'yi açıp şu kodu yazın ./mb4.py pack Mili_cinco.ft (Olmassa cmdyi yöneticide çalışıtırın)
Şimdi düzenlediğimiz font .ft uzantılı olucak. Bunu telefona atalım ve şunları yapalım:
5-Düzenlediğimiz font olan .ft uzantılı seçip güncelleyelim.
Bu kadar.

Konu bitti
Umarım konumu beğenmişsinizdir 3 saatir uğraşıyorum :)
Hocam özel tool indirme linki ölmüş yenileyebilirmisiniz acaba

ensarbozkurt

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Sadık Ensar
Cihazım
Resmi S2
Konular
0
Selamun aleyküm,
Telefona arama geldiğinde bileklik ekranında iki buton aktif oluyor, biri sessize al diğeri reddet.
Bu sessize al butonunu, aramayı kabul et şeklinde düzenleyemez miyiz?
Böylece gelen çağrıyı kabul edip bluetooth kulaklık ile görüşme yapılabilir. ?
Mi Band 4 Uzmani

Üst Alt