Yardım Mi A1 Kilit ekran sonrası dokunmatik ekranın çalışmama sorunu!

emrahcatak

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
EMRAH
Cihazım
LG G3
Konular
2
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
8.0.0
Telefon Modeli
mi a1
Bootloader Kilidi
Açık
Arkadaşlar merhaba,
Mi A1 ilk çıktığında eşime 64 bitlik versiyonunu almıştım. Fakat bir kaç yıl önce oğlum ekranını kırdı, bende maddiyattan sebep yan sanayi ekran taktırdım. Tabi o ekranda çok kısa süre sonunda dokunmatiği çatladı, ama yine de çalışıyor eşim günlük işlemlerini halledebiliyordu.

Yaklaşık 2 ay önce kasası ekranı sağlam bir Mi A1 32 GB letgo üstünden satıcıyla buluşarak aldım. Cihazda şebeke sorunu dışında bir problem yoktu. Eşimin telefonunun ana kartını bu cihaza taktım 1 gün test ettim, baktım çalışıyor eşime verdim. 1 hafta kullanımı sonunda ilk problemi "arama var ama cevaplayamıyorum ekran çalışmıyor" diye aldım. Cihazı kapayıp açtım çalıştı. Geri eşime verdim, arası 1 hafta sürmedi yine aynı sorun başladı. Cihazı açıyoruz çalışıyor, fakat ekranı kilitlediğimizde yani ekran uykuya girdiğinde geri uyandıramıyoruz. Hani ekran kapama tuşuna basarsınız ses gelir geri açtığınızda da ses gelir ya, işte ekranı kapatırken o ses var açarken yok ve geri uyandırmaya basınca ekrana bildirim geliyor, bildirim sesi geliyor, bildirim ekranda da çıkıyor ama dokunmatik panel hiç bir şekilde çalışmıyor.

1 haftadır denemediğim yöntem kalmadı. Fastboot ile eski yazılım attım olmadı, yeni güncel yazılım attım olmuyor. Belki sorun görüntü işlemcisindedir deyip geri 32 GB'lık anakartı takıyorum onda da kilit ekrana girip ekran kararıp yeniden açılınca dokunmatik çalışmıyor. Farklı yazılım attığımda bir kaç kere düzgün çalıştı sonra yine aynı şekilde sorun baş gösterdi.

Yabancı forumlara baktım yaşayan var genelde kernel değiştirme yazılım yüklemeyle sorun çözülmüş, ben kernel atmadım ama yazılımla da çözemedim. Telefona ve pc ye uzak masaüstü bağlantı uygulaması kurdum, Pc üstünden ekrana komut vereyim dedim ama pc üstünden de çalışmıyor. Yani benim tahminim doğru ise ekran uyku moduna giriyor, geri uyandırdığımızda ekrana görüntüde geliyor bildirim vs hepside geliyor ama ekran uyandırma sesi çıkmadığı için arka planda cihaz ekranı halen uykuda diye düşünüp dokunmatik panel desteğine izin vermiyor.

Cihazı kapayıp açıyoruz, cihaz açılıyor, açıldığında ilk gelen görüntü kilit ekran görüntüsü olur ekran parmağımızı kaydırınca kilit ekranı şık diye açılıyor, fakat sonrasındaki ekran kilit ekranına yani uykuya daldımı, geri uyanınca dokunmatik çalışmıyor. Bu sorunu yaşayan çözümünü bulan oldu mu?

Üst Alt