Rehber Mi A1 Android 9.0'dan(Pie) Android 8.1'e(Oreo) Sürüm Düşürme Rehberi (Video Rehber)

sleymanfirat

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Süleyman
Cihazım
Mi a1
Konular
2
Merhaba arkadaşlar. Android 9.0'ın ülkemizde yayınlanmasından sonra birçok kullanıcı gerek stabilite sorunları, gerekse farklı romlar denemek gibi nedenlerle sürüm düşürmek istedi. Xiaomi'nin birçok cihazında uyguladığı anti rollback işlevi sayesinde bu mümkün değildi ancak bu yöntemi uygulayarak bunu mümkün hale getirebilirsiniz.
Bu rehberdeki adımları uygulayarak android sürümünüzü 8.1'e düşürdükten sonra dilerseniz farklı romlar, dilerseniz de tekrar 9.0 güncellemesi alabilir veya 8.1'de kalabilirsiniz.

1- Öncelikle aşağıdaki linkten Mart 2018 güncellemesine ait rom dosyasını indirin:

2- Aşağıdaki linkten Adb&Fastboot yazılımını indirin. Dikkat: Bu sizde kuruluysa bile aşağıdaki zip dosyasını indirip kullanın. Zip içerisinde sürüm düşürmek için gerekli olan dosyalar mevcuttur:

Bu zip dosyasında bulunan adb klasörünü C:\ sürücüsüne çıkarın. Farklı bir yere çıkarırsanız hata alırsınız.

3- İndirdiğiniz rom dosyasını Mi Flash Tool aracıyla stock rom yükleme rehberindeki gibi telefonunuza kurun.
Şu rehberi baz alarak rom dosyası yerine yukarıdaki Mart 2018 güncellemesini kullanın:
Rehber - Mi A1 Stock Rom Yükleme Rehberi

4- Yükleme bittikten sonra telefonunuz açıldıktan sonra sürekli açılıp kapanacak ve böyle bir döngüye girecektir.
Bu döngü esnasında "Ses Kısma"+"Güç" tuşlarına basılı tutarak telefonunuzu fastboot moduna alın.

5- Klasör içerisindeki Komut İstemi (Command Prompt) kısayolunu çalıştırın ve aşağıdaki komutu girin:
fastboot boot oreo.img

6- Üstteki komutu yazdığınızda telefon yeniden açılıp Twrp arayüzüne girecektir. Bu aşamada telefonunuzu bilgisayara bağlayın.
Ardından aşağıdaki zip dosyasını indirin:

7- İndirdiğiniz zip dosyasında bulundan TWRP klasörünü zipten çıkararak doğrudan dahili depolama bölümüne olduğu gibi kopyalayın.

8- Twrp'den "Restore" bölümüne girin. Gelen klasörü seçin ardından "Boot" ve "Efs" seçeneklerini işaretleyip alttaki çubuğu kaydırarak işlemi başlatın.

Öncelikle yanınıza bir kağıt kalem alın. Biraz karşık gelebilir ama adım adım dikkatlice yaparsanız çok kolay olacaktır.
Twrp ana menüsünden "mount" bölümüne girin. Alttaki "Mount system partition read-only" seçeneği işaretli ise işaretini kaldırın.
Ana menüye dönüp "advanced" bölümünden "file manager"e girin.
Gelen klasörler arasından "sdcard" klasörüne girin. Aşağıda "twrp" klasörünü bulup açın.
Daha sonra "backups" klasörüne girin karşınıza rakam ve sayılardan oluşan bir klasör çıkacak. (Örneğin: 63247h6)
Biz bunu kendi telefonumuza ait olan id ile değiştireceğiz.
Kısa bir açıklama(okumadan geçebilirsiniz):
Aldığınız yedekleri yanlışlıkla başka telefonda kullanmamak için twrp her telefona ait bir kimlik oluşturup bu kimliği klasör ismine kaydeder. Ve yedekler geri yüklendiğinde bu klasör ismiyle eşleşme olmadığı zaman telefonunuzun zarar görmemesi adına başka telefonda aldığınız yedekleri kendi telefonunuza yüklemenizin önüne geçer. Örneğin samsung'da aldığınız bir yedeği xiaomi telefona bu şekilde doğrudan yükleyemezsiniz. Çünkü kernel(linux çekirdeği), efs, modem gibi bölümler telefona özgüdür. Ancak biz bu işlemleri kurtarma neticesinde yaptığımız için daha önce Mi A1'de alınmış bir yedeği kullanacağız.

Daha sonra twrp ana menüye geri gelip "backup" bölümüne girin.
"Select Storage" kısmında "Internal Storage" seçili olmalıdır.
Sadece EFS (3MB) seçeneğini işaretleyip(başka seçim yapmayın) çubuğu kaydırarak Efs bölümünün yedeğini alın.
Twrp ana menüye tekrar dönün geri tuşu ile.
"Advanced" bölümündeki "File Manager"e girin tekrar.
Yeniden "Twrp" klasörüne girdiğinizde "Backups" klasöründe yeni bir klasör oluştuğunu göreceksiniz. Bu kendi telefonunuza ait id olacaktır (Örneğin:748f3b52).
Oluşan yeni klasörün ismini not alın yanınızdaki kağıda.
Ardından yeni oluşan klasöre girin, sağ alttaki mavi simgeye dokunup "delete"ye dokunun ve çubuğu kaydırın. (Örneğin:748f3b52'nin içine girip delete yapacağız).

Back butonu ile geri gelin tekrar klasöre. Şimdi Backups klasörü içerisinde eski id olan klasör bulunacaktır(Örneğin: 63247h6). Ve bu klasörün ismini not aldığımız klasörün ismiyle değiştireceğiz.
Bu klasöre girin, ardından sağ alttaki mavi simgeye dokunup "rename folder"e dokunun.
Buraya not aldığınız klasör ismini yazacaksınız (Benim örneğime göre 63247h6'yı silip 748f3b52 yazacağım) ve sağ alttaki mavi simgeye dokunun.
Not: Büyük ve küçük harflere dikkat edin. Harfleri olduğu gibi yazın.
Doğru yazdığınızdan emin olduktan sonra çubuğu kaydırın.
Bu işlemleri yaptıktan sonra "restore" bölümünde klasörü göreceksiniz. "Boot" ve "Efs" seçeneklerini işaretleyip alttaki çubuğu kaydırdıktan sonra 9. adımdan devam edebilirsiniz.

9- Trwp ana menüsüne dönüp "reboot" menüsüne girip "bootloader" seçin. Bu işlem telefonu tekrar fastboot moduna alacaktır.

10- Aşağıdan Kasım güncellemesine ait rom dosyasını indirip tekrar telefona Mi Flash Tool ile yükleyin.

Bu yüklemeyi de yaptıktan sonra herşey normale dönecek ve Kasım güncellemesini aldıktan sonraki haline gelecektir.

Görüş ve önerilerinizi yorumlarda beklerim. Sağ altta bulunan "beğen" butonuna basmanız beni mutlu edecek ve birer teşekkür niteliği taşıyacaktır ;)
Saygılarımlahappy~~

stock rom dosyası mi flash ta gözükmüyo fotoğraftaki gibi rar dan çıkaardım ne yapmam gerek tekrar mı indirmeliyim
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

kasım romunu flashlarsak ne olur ?

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    315,3 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:

yarenersonmez

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yaren
Cihazım
Xiaomi Mi A1
Konular
23
stock rom dosyası mi flash ta gözükmüyo fotoğraftaki gibi rar dan çıkaardım ne yapmam gerek tekrar mı indirmeliyim

kasım romunu flashlarsak ne olur ?
Farkli bir klasöre atın ve klasör isminde boşluk karakteri olmasın

sleymanfirat

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Süleyman
Cihazım
Mi a1
Konular
2
ilk flaşlanacak rom dosyası hata veriyor

sleymanfirat

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Süleyman
Cihazım
Mi a1
Konular
2
bu video işe yararmı ???

sleymanfirat

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Süleyman
Cihazım
Mi a1
Konular
2
restore bölümünden dahili depolamaya attığım dosyayı seçiyorum select partitions to restore yazıyo altta enable digest verification of backup files yazıyo tik yok alttada swip tp restore yazıyoboot efs yokerek twrp yi tekrar indiriyorum atıp tekrar deneyecem

Muhammed7

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Cimşit
Cihazım
Yok
Konular
7
Ben geri döndüm hiç sıkıntı yaşamıyorum. Telefon kendine geldi. Çekim kalitesi düzeldi.

Aynı durum bende de olmuştu. OEM kilidini açınca düzeliyor.
Teşekkürler az kaldı yükleyeceğim çokta heyecanlıyım.

sleymanfirat

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Süleyman
Cihazım
Mi a1
Konular
2
restore bölümünden dahili depolamaya attığım dosyayı seçiyorum select partitions to restore yazıyo altta enable digest verification of backup files yazıyo tik yok alttada swip tp restore yazıyoboot efs yokerek twrp yi tekrar indiriyorum atıp tekrar deneyecem
acil yardım yarenersonmez lütfen

boot ve efs seçeneği gelmiyo

Ekli dosyalar

• Screenshot_1971-03-07-12-27-12.png
    Screenshot_1971-03-07-12-27-12.png
    76,7 KB · Görüntüleme: 50
Son düzenleme:

sleymanfirat

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Süleyman
Cihazım
Mi a1
Konular
2
acil yardım yarenersonmez lütfen

boot ve efs seçeneği gelmiyo

SON ATTIĞIM FOTOĞRAFTAKİ TWRP DE RESTORE BÖLÜMÜNÜ YAPAMADIM TEKRAR MART ROMUNU FLASHLADIM TELEFON AÇILDI FOTOĞRAFTAKİ GİBİ ANDROİD 8.0 DA AÇILDI ŞİMDİ ROM KURABİLİRMİYİM SIKINTI ÇIKARMI BRİCK OLMAZ UMARIM

SİM KART ETKİNLEŞMİYO NE YAPACAM ?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20190116-172731.png
    Screenshot_20190116-172731.png
    109,3 KB · Görüntüleme: 42
  • Screenshot_20190116-173421.png
    Screenshot_20190116-173421.png
    678,5 KB · Görüntüleme: 41
Üst Alt