Rom Mi 9T Güncellemesi Bootloop Sorunu

alaturcamavzer

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Yiğit
Cihazım
Xiaomi Mi 9T
Konular
1
Herkese merhabalar,
Bir süredir xiaomi mi 9t cihazımı keyifle kullanmaktayım. Satın aldığım kişi sanırım cihaza root atmış, güncellerken sıkıntı yaşadım. Olay biraz karışık o yüzden madde madde yazacağım.
1-) Cihazın içinden ayarlar kısmından güncellemeyi indirdim ve kurdum.
2-) Telefon kapandı açıldı ve orange fox ekranına girdi.
3-) İnternetten araştırdım ve indirdiğim güncelleme dosyasının (sanırım ROM deniliyor) orange fox arayüzünden nasıl kurulduğunu, cachelerin temizlenmesi gerektiğini vs öğrendim ve kurdum.
4-) Kurulumdan sonra telefon tekrardan orange fox ekranına geldi.
5-) Orange fox ekranında eski güncelleme dosyalarının bulunduğunu fark ettim ve onları yüklemeyi denedim ancak her seferinde telefon kapanıp açılınca orange fox menüsüne düştüm.
6-) Yine araştırmalarım sonucu yaşadığım durumun (galiba) bootloop denen bir durum olduğunu fark ettim.
7-) Bu durumdan kurtulmak için güncelleme dosyasını bilgisayara indirip telefona atmam ve oradan kurulum yapmam gerektiğini (sanırım) öğrendim.

Ancak bunu nasıl yapacağım bilmiyorum. Videolarda "flashlama" gibi "magisk'i kaldırın yeniden kurun" gibi bana aşırı derecede yabancı şeyler var, anlayamadım işin içinden çıkamadım. İzlediğim videolardan kafam inanılmaz derecede karıştı. İşi bilen biri için çok kolay bir çözümü olduğunu tahmin ediyorum. Yanıt verecek yetkili arkadaşlardan ricam lütfen açık açık anlatın anlattıklarınızı çünkü bilmediğim bir konu anlayamıyorum, teamviewer, anydesk vs üzerinden yardımcı olmak isteyen ekstra yardımseverlere de kapımız açıktır çok da makbule geçer :)
Bu arada bu yazı benim herhangi bir forumda açtığım ilk konu, forum kurallarını bilmeden ihlal etmiş olabilirim affola, şimdiden teşekkürler

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Hocam muhtemelen gelen güncelleme sadece OTA dosyası yani tüm rom değil sadece güncelleme ile gelen yenilikler var. Sizin sisteminiz root yetkisi aldığınız için bu dosyalarla uyumlu olmayabilir. Cihaz forumunuzda bulunan full rom dosyasını indirip kurmanız daha sağlıklı olur. Kurulum sonrasında da magisk ile root yetkisi almanız gerekecektir. Bu işlemleri yaptığınızda cihazın açılması gerekli.

Eğer açılmaz ise gelen güncelleme ile mevcut recovery (orangefox) uyumsuz demektir. Kolay yöntem olarak farklı recovery yükleyebilir ve bu yüklediğiniz recovery ile romu kurabilirsiniz.

alaturcamavzer

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Yiğit
Cihazım
Xiaomi Mi 9T
Konular
1
Hocam merhabalar, dediklerinizin bir kısmını anlamakla beraber bir kısmını maalesef anlayamadım. "Cihaz forumumda bulunan full rom dosyası" indirip kurmayı deneyeceğim. ancak ne cihaz forumumdan haberim var ne de oradaki rom dosyasından. telefonu bilgisayara bağlayınca telefonu da göremiyorum pcden. Neyse ki güncellemeden önce sürümü not almıştım. Sürüm: " MIUI 12 20.9.17 " idi. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim hocam bir şey daha istesem sizden, sürüm belli, indirmem gereken dosyanın linkini bana atmanızı istesem çok şey istemiş olur muyum? Bir de indirdikten sonra telefona nasıl atacağım o konuda yardımcı olabilir misiniz? Desteğiniz için çok teşekkür ederim

Muradovs

MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut Furkan
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Bar Şefi
Konular
275
Hocam merhabalar, dediklerinizin bir kısmını anlamakla beraber bir kısmını maalesef anlayamadım. "Cihaz forumumda bulunan full rom dosyası" indirip kurmayı deneyeceğim. ancak ne cihaz forumumdan haberim var ne de oradaki rom dosyasından. telefonu bilgisayara bağlayınca telefonu da göremiyorum pcden. Neyse ki güncellemeden önce sürümü not almıştım. Sürüm: " MIUI 12 20.9.17 " idi. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim hocam bir şey daha istesem sizden, sürüm belli, indirmem gereken dosyanın linkini bana atmanızı istesem çok şey istemiş olur muyum? Bir de indirdikten sonra telefona nasıl atacağım o konuda yardımcı olabilir misiniz? Desteğiniz için çok teşekkür ederim
Cihaza uygun sürümün recovery bağlanıtısını indirip kurmanız lazım. Telefon içinden inen güncelleme TWRP ile kurulmaz.

alaturcamavzer

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Yiğit
Cihazım
Xiaomi Mi 9T
Konular
1
Cihaza uygun sürümün recovery bağlanıtısını indirip kurmanız lazım. Telefon içinden inen güncelleme TWRP ile kurulmaz.
Merhabalar hocam, yanıtınız için teşekkür ederim ama biraz daha detaylandırmanız mümkün olur mu anlayamıyorum çünkü bu şekilde dolayısıyla çözemiyorum, çok teşekkürler. Cihaz mi 9t, güncellemeden önceki sürüm " MIUI 12 20.9.17 "
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hocam muhtemelen gelen güncelleme sadece OTA dosyası yani tüm rom değil sadece güncelleme ile gelen yenilikler var. Sizin sisteminiz root yetkisi aldığınız için bu dosyalarla uyumlu olmayabilir. Cihaz forumunuzda bulunan full rom dosyasını indirip kurmanız daha sağlıklı olur. Kurulum sonrasında da magisk ile root yetkisi almanız gerekecektir. Bu işlemleri yaptığınızda cihazın açılması gerekli.

Eğer açılmaz ise gelen güncelleme ile mevcut recovery (orangefox) uyumsuz demektir. Kolay yöntem olarak farklı recovery yükleyebilir ve bu yüklediğiniz recovery ile romu kurabilirsiniz.

Son düzenleme:

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6

alaturcamavzer

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Yiğit
Cihazım
Xiaomi Mi 9T
Konular
1
Hocam cihaz forumunuz burası : Mi9T/Redmi K20

Full romlar : Ana Başlık - Mi9T/Redmi K20 Global Romlar (güncelleme geldiğine göre muhammed540 hocam en kısa sürede güncelleyecektir.)

Root konusu : Rehber - Redmi K20 / Mi 9T - Magisk ile Root

Cihaz forumunuzu biraz araştırıp bilgi edindikten sonra işlemlere başlayabilirsiniz.
baya olmuştu aslında güncelleme geleli, muhtemelen Muhammed bey güncellemiştir çoktan. Rom yüklediğim takdirde verilerim kaybolacak değil mi? Çok teşekkür ederim yardımlarınız için. İnşallah sıkıntısız şekilde çözerim de sizleri tekrar yormak durumunda kalmam.

Üst Alt