Rehber Mi 8 SE İlk Kurulumlar (Rom/Twrp/Wipe/Modem Dosyası/Güncelleme ve Sıfırlama)

Kullanılan Rom Anketi

• Eu-Rom Stabil

Oy: 569 54,5%
  • Mi-Room Stabil

Oy: 155 14,8%
  • Mi-Globe Rom Stabil

Oy: 89 8,5%
  • Aosp Rom

Oy: 22 2,1%
  • Eu-Rom Beta Rom

Oy: 87 8,3%
  • Mi-Room Beta Rom

Oy: 48 4,6%
  • Mi-Globe Rom Beta

Oy: 14 1,3%
  • Çin Romu Beta-Stabil

Oy: 30 2,9%
  • Masik X

Oy: 30 2,9%

• Kullanılan toplam oy
    1.044

Sekko

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sercan
Cihazım
Poco X3 NFC
Konular
129
Belki başka bir konuda paylaşılmıştır bilmiyorum ama ben ilk kez bu konuyu okurken gördüğüm için size teşekkür etmek istedim. Sony müzik modülü için.. Bayıldım

Reiwa

Senbonzakura
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
EdizAli
Cihazım
Mi 8 SE 6/64
Meslek
BT
Konular
24
Belki başka bir konuda paylaşılmıştır bilmiyorum ama ben ilk kez bu konuyu okurken gördüğüm için size teşekkür etmek istedim. Sony müzik modülü için.. Bayıldım

Standart Kullanıyorum Hocam Ben onu zaman olsa magisk kısmında açacağım kullandığım modülleride işte zaman ,

Sekko

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sercan
Cihazım
Poco X3 NFC
Konular
129
Standart Kullanıyorum Hocam Ben onu zaman olsa magisk kısmında açacağım kullandığım modülleride işte zaman ,
Müsait olduğumda ben size yardımcı olurum hocam. Ekran görüntülerini linkleri konuyu hazırlarım size açmak kalır. Herkes faydalanmalı :)

mehmetali9393

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet Ali
Cihazım
Mi 8 SE
Meslek
Özel Güvenlik
Konular
3
hocam Gcam Fix dosyasını magisk ile yüklüyorum cihazı yeniden başlattığım zaman apk dosyasını kuruyorum uygulamaya girince video sekmesine tıkladığım zaman uygulamadan atıyor ve uygulamada kamera sekmesi açıkken değişik kordinat şeklinde yazılar sayılar beliriyor :) Please

Eren KS

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
XM 12 -- CUPID
Meslek
Gemi İnşaat
Konular
8

Ankette Oy Kullanmayı Unutmayınız !

-----------------------------------

Merhaba ,

Teknik inceleme için Tıklayınız ,

06.02.2019 itibari ile android 9.0 desteği gelmiştir.
26.09.2019 itibari ile betada miui 11 desteği gelmiştir.

Stabil 10.3.2.0 miui 10 son versiyondur.

Stabil 11.0.3.0 miui 11 çıkmıştır ve en güncel versiyondur.

Beta 9.9.3 miui 10 son versiyondur.

Beta 9.9.26 miui 11 ile beta süreci başlamıştır.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

İlk alım ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Türkiye de Alışveriş sitelerinde genelde ithalat garantili mevcut ancak fiyatları çok yüksek 3000 TL civarında , bu sebeple yurt dışı çok fazla cihaz var ,
1400 / 1700 TL arası kutulu sıfır olarak piyasada buluna bilmektedir.Bu fiyata bu özelliklerde alternatif cihaz bulunmamaktadır.

Alırken aldığınız yere stabil rom kurup göndermelerini isteye bilirsiniz.Bu şekilde siz hiç ellemeden kullana bilirsiniz

Not: Resmi de Alsanız Cihazda Global Rom Yok ,Çin Romu yada Costum Rom Kurulmalıdır.

Sahibinden , doğubank facebook da gruplar var satan yeni değiller dolandırıcı da değiller , isterseniz yanlarına gidip de ala bilirsiniz güven size bağlı fiyatlarını oradan karşılaştır bilirsiniz.​
İlk kullanım Kayıt --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Muhtemelen kayıtlı/Türkçe diyorlarsa eu dev rom vardır.

Kayıt işlerini aldığınız yer yada pasaport ile size ait TC kimlik ve o TC ye ait hat ile kayıt ettire bilirsiniz ,

Yüklene Bilir Romlar --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Miui Romlar Hakkında Bilgi Rom Seçmeden Okuyunuz

Dev Rom ile Stabil Rom farkları
------------------------------------------------------------------------------------

Devloper rom ( Beta )

miui 11 eklenmiştir.
(Bildirim sorunu var ve çentik kapatma yok)

miui 11 eklenmiştir.
(bildirim sorunu yok)

(dahili magisk ve bildirim sorunu yok)

Diğer
/

Beta romlarda modem dosyası romdan sonra yüklenmelidir.(konu içerisinde mevcut)

Stabil Rom

/ (google drive)

Miui 11 ile bildirim sorunları çözülmüştür.
-------------------------------

Şu an Stabildeyim Ben memnunum İş için kullanacaklar kesinlikle Stabil kullansınlar,

Not:Tüm romlar global rom olmadığından Çin romun dan alınıp geliştirilmektedir.,
stabil çin stabil romu,betada çin beta romudur.

Not:Miui 10 dan 11 geçişlerde direk üzerine twrp ile kura bilirsiniz ancak genede önemli verilerinizin yedeklerini alarak bu işlemi yapınız, romdan sonra modem dosyasınıda peşine yüklenmesi gereklidir.Twrp 1227 ile silinmeden çalışmaya devam etmektedir.
Güncelleme Destek Sıklığı -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Birden fazla rom olmasına karşın bunların güncelleme sıklığıda değişmektedir,
Çin romlarında çıkan bir güncellemeinin kullanılan romlara göre güncelleği ve nasıl güncelleneceğine dair sıralama aşağıdaki gibidir,

1.Eu Rom Stabil-Beta
Tüm sürümleri bula bilirsiniz ota ile güncelleme geldiğinde rom içerisinde ki güncelleyici ile otomatik kurada bilirsiniz.
Güncel olma puanı 5

2.Mi-Globe Stabil-Beta
Son güncel 3 sürümü bula bilirsiniz.Eu rom modlanmış halidir.ota ile güncelleme gelir ama bunlar Eu güncellemesidir sitesinden indirip Twrp ile güncellenmelidir.
Güncel olma puanı 5

3.Mi-Room Stabil-Beta

Se modeller için en iyi romdur.Özellieştime ek özellikler barındırır.Stabil ve betada her sürüme güncelleme vermeye bilir ve bir hafta geriden gelir.Ota güncellemesi vardır ancak daha test aşamasındadır.
Güncel olma puanı:3

4.Masik Rom Beta

Masik rom bir kişinin geliştirdiği rom olduğundan çok geriden gelir arada destek kesilmesi bile olur,Ancak yapılan romlar kalitelidir eğer güncelleme hastalığınız yok ise denene bilir.
Güncel olma Puani:1
Rom kurulumu ve Güncelleme-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Altın Kural İlk dosyalarınızın Yedeğini alın

1.Twrp kurulması gereklidir.
-Rom versiyonuna göre kurulmalıdır.İlk aldığınızda eski versiyon rom var ise içerisinde , twrp son versiyonu çalışmayacaktır.Eski versiyondan yeniye doğru deneyiniz.
2.Sıfır Rom kurulumunda veya rom değiştiriyorsanız Twrp içinden Wipe işlemi yapılmalıdır.
-Resimli anlatım Rehber - TWRP Temizle/Wipe Seçenekleri Kullanımı (Görsel Ekli)
-Update ediyorsanız direk yükleye bilirsiniz.
3.Kurulum bitince , tekrar uygun twrp dosyasının yüklenmesi gereklidir.(alt da twrp kurulumdan detay bilgi yazılı)
4.Yeniden başlatırsanız açılacaktır twrp de silinmez,

UYARI

TWRP İLE YEDEK ALIP GERİ YÜKLEMEYİN TELEFONU KULLANILAMAZ HALE GETİRİRSİNİZ
6.Dakikaya kadar Twrp kurulumu (tool ile kurduğunuz için gerekli değildir)
6.dakikadan Sonrası Sıfır Rom Kurulumu dur,
Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Twrp kontrol etmek ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Telefonu kapatın ve ses açma tuşuna basarak açın aşağıdaki menü yada bunun çincesi varsa Twrp kurulu değildir.

Twrp Tool İle Twrp Kurulumu -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tüm twrp versiyonları içerisinde mevcuttur.
Sitede bulunan otomatik kurulumu düzenledim artık sorun yaşayan arkadaşlar buradaki ile sorunsuz kura bilirler,

miui 10 için 1227 versiyonu sorunsuz stabilde ve betada çalışmaktadır.
miui11 için en güncel 3.3.x versiyonları kura bilirsiniz.Miui 10 da kurmayınız.

Rar şifresi mesajlar içerisinde var , hem şifre bulmak hemde mesajları okuyarak sormak istediğiniz çoğu soruya cevap bula bilirsiniz.
Şifreyi neden vermiyorsun onu mu arayacağız gibi tavrı olan sekmeyi kapasın direk

--------------

Twrp ye basit olarak telefonu restart edin açılırken ses açmaya basın o şekilde girebilirsiniz

TWRP KALICI OLSUN İSTEYENLER DİKKAT

Her rom kurmada twrp de güncellenmelidir
(Twrp 1227 versiyonu ve sonrası olanlarda gerekli değildir)

INSTALL / IMAGE / RECOVERY / SEÇİP TWRP .IMG DOSYASINI FLASHLAYACAKSINIZ

10.2.3.0 ve öncesi Stabil romlar için 3.2.x 1217 versiyonu
10.3.1.0 stabil / Beta romlar ve daha sonrakiler için 3.2.x 1227 versiyonu
miui 11 Stabil beta için 3.3.x sürümleri kura bilirsiniz

Detaylı bilgi için ve twrp güncellemek için,

Rehber - TWRP üzerinden, TWRP sürümü güncelleme (PC Olmadan)

YANLIŞ TWRP DE MI YAZISINDA KALIRSINIZ YADA FASTBOOT EKRANI AÇILIR DOĞRUSUNU YÜKLERSİNİZ TEKRAR AÇILIR TWRP VE ROM

Telefonu tamamen kapatıp fast boot a telefonu açarken ses kısma tuşuna basılı tutarak girin ,
Fast boot atma sorunu / Fastboot Kalma Sorunu-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Telefondaki tüm bilgiler silinecektir.
İhtiyaçlar,
Mi 8 se çin romu chine V9.5.11.0.OEBCNFA
Reiwa Twrp Tool

Adb Driver

ARKADAŞLAR BAŞKA SÜRÜM ROM VE TWRP İLE DENEMEYİNİZ.
AŞAĞIDAKİ SÜRÜM İLE YAPACAKSINIZ.

chine V9.5.11.0.OEBCNFA

Yüklerken mi flash ile yüklenmesi gerekli fastboot modun da clear all ( clear all and lock seçmeyin kesinlikle ) seçili olarak geçiş yapılması gereklidir.
Costum roma geçmek için ise , Reiwa Tooldan 1102 twrp kurup geçe bilirsiniz , Format data yapılmalıdır ve çıkan uyarıya yes yazdıktan sonra tüm sistem silinecektir.Daha sonra wipe ve restart recovery yaptık dan sonra istediğiniz roma geçe bilirsiniz ,

Fastboot sorunundan bu şekilde de kurtula bilirsiniz ,

Sıfırlama -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wipe işlemi gereklidir,Twrp girip wipe aşağıdaki şeridi çekmeniz yeterlidir ancak detaylı bilgi buradan bakabilirsiniz ,

Burada konusu

Telefonun içinden Sıfırlama yapacaksanız twrp olduğundan emin olmalısınız
Twrp yok ise rom tamamen silinecek ve mi yazısında telefon açılmayacaktır.

En iyi yöntem Twrp açıp wipe a girip şeridi sağa çekmektir.

Benim Yaptıklarım ve Kullandığım Magisk Modüller -----------------------------------------------------------------------------------------------------

--------Öncelikle mi-room stabil mevcut,
Bu roma magisk ayrıca kurmak gerekmemektedir.Ayrıca pil konusunda en iyisi şu an bu rom ,
Önerdiğim mi globe eu rom tabanlı bildirim sorunu olmayan yada mi -room stabil versiyonları, genel kanıya ters eu rom pil ve bildirim sorunu mevcut.
-------Rom kurulumundan sonra twrp de artık sorun çıkarmayacağını bilsem de genede peşine kurulumdan çıkmadan yüklüyorum bunu atlanmaması gerekli el alışkanlığı olması için gerekldir.
-------Bu telefon öyle zırt pırt kurcalanacak bir model değil malesef bu sebeple ben Beta rom ben önermiyorum ,
Stabil geldikçe günceller iseniz yeterli olacaktır.

Benim kullandığım özelleştirmeler magisk,

Youtube Vanced black ( magisk deposunda var )
( tüm telefonlarda çalışır
( tüm telefonlarda çalışıyor )
Gpu Turbo Boost (depoda var)
Energized Protection ( reklam engelleme Depoda var )
Enable Doze For Gms ( Pil tasarufu için )
Google kamera ( konu içinde bölümünde var )

Tema olarak temalar uygulamasından miui geliştiricisine ait temaları kullanmanız şarj açısından avantaj olacaktır.

Şu an telefonum bu şekilde yakın bir zamanda da değiştireceğimi düşünmüyorum ,

Beta Rom Modem Dosyası --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Beta Rom yüklemeden sonra twrp den çıkmadan bu konudaki modem dosyasını da peşine yükle melisiniz ,

Volte-Wowifi Açılması--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Volte ve Wo wifi operatörün desteklemesine bağlı olan teknolojilerdir.Bu sebeple çalışmasının garantisi yoktur deneye bilirsiniz.
Hepsi deneme yanılma yoluyla test ede bilirsiniz.Operatörün desteğine göre çalışmaktadır.

ekranda disable yazdığında telefonu yeniden başlatın şebeke ayarlarının oraya eklenecektir.
Sayılardaki harflerin olduğu sayıyı yazacaksınız
örnek : *#*#869434#*#* vo wifi aslında akılda kalması açısından kod aramayın sonrasında

*#*#vowifi#*#*
*#*#volte#*#*

Kodlar ">By.TRabZonLu dan Alıntıdır.
Şebeke Şeçimi-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Öncelikle benim kullandığım rom mi-room şebeke seçimini ben böyle kullanıyorum, tüm ağlar var içinde ,

*#*#4636#*# koduyla girip değiştire bilirsiniz , Aynı ekranda volte ve wo wifi aktif mi onuda göre bilirsiniz.

Şebekler ile ilgili geniş geniş okumak isteyen
Netflix Kurulumu -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Netflix uyumsuz hatası alanlar için ,

Netflix apk kura bilirsiniz.
veya
Buradan getapp indirerek ( mi Market) içinde aratarak netflix kura bilirsiniz,

veya

Miui 11 9.10.10 ile artık marketten ek hiç bir ayar olmadan indirilmektedir,

Gerekli Driver ve Programlar ve Çin Romları------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dosya Driver gibi tüm dosyalara ulaşa bilirsiniz ,

veya

Romlar çin romudur o yüzden driver için kullanın​
Band 20 nedir? Sorun mudur ? --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Buradan detayı bilgi ala bilirsiniz ,

Nebula72 tşkler,​

Detaylı inceleme Wifi Download / GPS / Cpu / Batarya -----------------------------------------------------------------------------------------------

Artıları Eksileri --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stabil romda kullanım sonuçları baz alınmıştır.

Artıları
Çift tıkla açma kapama ( LG deki gibi )
Always-on display (Samsung gibi)
Gps 2 3 saniyede direk bağlanmak da ,
Kasma donma herhangi bir kilitlenme olmadı 6 gb ram 4 gb ortalama kullanılmak da,
Pubg hd kare hızı en yüksek de gerçekçi görüntü ile sinema gibi oynanmak da sıfır sıkıntı ve donma,
Wifi ve şebeke çekimi mi 5 göre bariz 2 katı daha iyi onun wifide tek çubuk olan yerde utanmasa full çekecek , keza şebekede öyle
Metal kasa olması
Super amoled ekran ile ciddi fark var lcd ile dokunma tik hassasiyeti de ciddi derecede iyi ,
Son moda kamera ai portre v.s gibi özellikler mevcut olması
Pil normal kullanımda ortalama 1.5 / 2 gün yeterli olması
Hızlı şarj ciddi derecede hızlı = )
Karanlık mode

Eksileri

Sar değerini bulamadım hiç bir yerde yok,
Direk ağır diye bilirim metal olmasından kaynaklı
Kamerası ultra iyi diyemiyorum ama bence yeterli fiyatına göre iyi,
Global destek yok( ben rom dert etmiyorum ancak destek de yok )
Bl / Twrp /rom / root gibi terimleri bilip işlem yapılması gerekli (bunu forumda desteği mevcut ama Fransız iseniz ücreti ile yaptıra bilirsiniz)
Pubg Performansı -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hiç bir ayar yapmadan Hd olarak sorunsuz gerçekçi olarak çentik sorunu olmadan ( stabil de ) oynatmak da ve ısınma sorunu yaşatmamakta, hdr ultra çözünürlük de de istenirse bagt tool ile sorunsuz kullanılmakdadır.

İnternetden incelemeleri

Google Camera ve Magisk Modülü------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Google Camera 27.05.2019 itibari ile güncel 6.2.30 versiyonu ,

Magisk ile ilk modülünü kurup telefonu yeniden başlatın sonra apk kurun sorunsuz çalışacaktır.
stock kamerada yeşil çekme sorunu yapmakdadır ancak modülü kaldırınca düzelmektedir,

Not:Gcam fix bilmeden başka yerlerden yüklemek telefona ciddi yazılımsal sorunlar çıkarabilmektedir.

Not:Gcam google ait uygulamadır ve gönüllü geliştiriciler telefonlara uygular , böyle yüzde yüz sorunsuz çalışacak gibi bir durum yoktur.
Bu sebeple güncellemeleri takip etmeniz yeterli olacaktır.

-------------------------------------------------

Alternatif fix olmadan mi 9 se google kamerasıda çalışmaktadır.Seri çekimde donup kapanma sorunu bulunmaktadır.Hrd işlemlerini her resimnden sonra beklenmesi gereklidir.

Önerdiğim uygulamalar ve Modüller------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

reklamsız youtube programı
youtube den reklamsız mp3 video indirme
1.1.1.1 Dns Hızlı internet kullanımı (google play) vpn değildir.

Face id ve reklam bölge seçimi-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Global Rom zaten olmadığından biz de zaten eu rom var en kötü onda da reklam yok ve face id açık : ) ama genel bilgi olması için bütün bölgeleri deneyen arkadaşa buradan teşekkür ederim ,

İnceleme - Bölgelere Göre Face ID ve Ses Yüksekliği Durumu

efiltem
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kullandığım kılıf ve kırılmaz cam 35 TL

------------------------------------------
Hocam arkadaş yazılımcı birisine götürüp halletmiş sorunu sizi de boşuna yormuş oldum kusura bakmayın teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için

Mi 9 SE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aors

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Abdulkadir
Cihazım
Mi8 SE
Konular
44
Twrp 3.3.1 yüklü, twrp yi açmak istediğim zaman açılış ekranında swipe to unlock sürgüsünde kalıyor, dokunmatik herhangi bir tepki vermiyor, hızlı ya da yavaş işlemiyor, ekranın her köşesinden denedim yine yok :) çözümü nedir bilen var mı?

cashflow67

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Murat
Cihazım
P40Lite-Mi 9 SE
Meslek
Resepsiyonist
Konular
3
Twrp 3.3.1 yüklü, twrp yi açmak istediğim zaman açılış ekranında swipe to unlock sürgüsünde kalıyor, dokunmatik herhangi bir tepki vermiyor, hızlı ya da yavaş işlemiyor, ekranın her köşesinden denedim yine yok :) çözümü nedir bilen var mı?
1227 sürümünü yüklemeniz gerekir. Bende de olmuştu öyle çözdüm

HüseyinErkam

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hüseyinerkam
Cihazım
Xiaomi Mi 8 Se
Konular
10
Merhaba bu konudaki gcam kurduğumuz zaman hem portre yeşil oluyor hemde dolby de kurunca galiba modüller çakışıyor ve kamera çalışmıyor bende alttaki linkini bıraktığım konuda olan 6.1.009 süürmlü gcam i kurdum herhangi bir fark varmı bunula bu konudaki gcam ile?

Uygulama - Çeşitli Xiaomi Cihazlar için Google Kamera

Üst Alt