Soru MediaTek rezilliği

burhan0660

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burhan
Cihazım
mi max 2
Konular
26
Ne bileyim kamerası redmi note 'a 10 göre kötü olması, yazılım tarafında doğru dürüst özel recovery kavuşamaması, resmi bir özel romu desteklememesi gibi nedenler insanı düşündürüyor...

M2101K7BG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
bildiginizden şaşmayacaksınız biliyorum cahille muhabbet edilmez diye bir atasözü var mediatek seven biri degilim ama dediginiz gibi kamerası kötüyse kamera kötüdür işlemciyle ne alakası var ? illa ki yapay zeka vs işlemler yapılıyor ama redmi note 10 s cihaza snapdragon 888+ işlemci koysak kamera %5 ya fark eder yada etmez kamera sensörü veya lens kalitesiyle alakası var ois var vs "söylemlerinizde kücük bir haklılık payı var rom derlemesi ve portlamasında mtk veya sd işlemci arasında farklar var stabilite sorunları vardı eskiden şu anda bu oran düştü gittikçe de mtk işlemciler iyiye gidiyor ama snapdragon fanatikligi de yapıp tek markayı başımıza getirirsek vay halimize misal intel gibi her yıl %10 %20 fark yaptık gerçekte %5 fark oluyordu ama yeni işlemcileri iteliyorlardı şu anda amd cıktı intel biraz geri planda kaldı ve kendine biraz çeki düzen vermeye başladı fiyatları yeni yeni düzenlemeye başladı veya nvdia mı amd mi diye sorsan ben halen nvidia derim isterse %20 daha hızlı olsun amd nvidia zamanında bundan 15 yıl önce geliştirici kitleriyle oyun geliştiricilerin yanında oldu.diger konuda işlemciler misal intel bunu kitleri bu kadar açmadı ama stabilite konusunda iyi gitti driver sorunu çıkarmadı vs konu gittikçe uzar "
şu anki düşüncelerim
bilgisayar konusunda
iş ve stabilite sorun yaşamak istemeyenlere uzun vadeli işlerde
intel +nvidia
ucuz olsun hızlı olsun oyun vs gündelik işler yapıyorum diyenlere
amd işlemci ve amd ekran kartlı modeller
telefonlarda
ucuz olsun hızlı olsun zaten 2 yıla ben o telefonu pert ederim kamerası güzel çeksin romdan vs anlamam ugraşamam diyenlere
mtk işlemcili telefonları
kaliteli alayım ben telefonu uzun süre degiştirmem gittigi yere kadar kullanırım kamerası işimi görsün pek sıkıntı cıkarmasın diyenlere yarın bir gün rom vs anlarım ugraşırım diyenlere
snapdragon işlemcili model öneriyorum
benim para derdim yok rom vs ugraşamam kaliteli olsun alo diyorumher işimi görsündiyene
iphone
telefon konusunda bu aralar biraz fikirlerim degişiyor mtk iyi gidiyor bazı konularda rom vs konularda ilerleme başladı stabilite de güzel ama bir süre izlemede
kalacagım düşündüğüm model oneplus nord 2

Canny1913

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Canny
Cihazım
Redmi Note 8 Pr
Konular
2
İşlemciyle güncelleme almanın bir alakası yok. Xiaomi belirler güncellemenin hangi telefona ne zaman verilip verilmeyeceğini
Alakası var.

Her ROM bir işlemciye özeldir ve bunlar işlemciye özel dosyalar içerirler, bu dosyalar sadece işlemci firmalarında bulunur ve bu dosyalar olmadan hiçbir OEM büyük güncelleme hazırlayamaz.

Qualcomm hem kendisi hem takımı büyük firma olduğu için güncelleme dosyalarını hızlıca geliştirebiliyorlar bu sayede telefonlar hızlı güncelleme alıyorlar.

MediaTek'in ise takımı Qualcomm kadar büyük bir takımı yok o yüzden her işlemciye o dosyaları geliştirmeleri uzun sürüyor ve dolayısıyla güncellemeleri yavaş oluyor.

Kaynak:

(Yalnız neden Xiaomi.eu MTK telefonlara ROM geliştirmiyor işte onu anlamış değilim)

Save_Mi

Snowflake
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Platina/Courbet
Konular
207
Sen mediatek rezilliği diyosun bende dört gözle mediatek dimensity 9000 işlemcili cihazları bekliyorum :) xiaomi ile alakalı güncelleme ve mediatek dimensity işlemcilerle ryzen havası yaşatıyor snapdragona.
Hocam MTK'nın benchmark testlerinde yaptığı hilellerden sonra gerçekten güveniyor musunuz MTK'ya.

Decidueye

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan Savcı
Cihazım
Poco x3 pro
Meslek
Öğrenci
Konular
71
Güncelleme telefonunuzun modeli ilede alakası var. Sizce bir x markası daha ön planda daha güzel cihazına mı yoksa daha arka planda olan cihazına mı. Misal Poco x3 pro cihaz güzel hızlı Xiaomi tarafından övülüyo ama yazılım, tırt.

Yani kısacası
bana güncellemeler hızlı gelsin ve cihazım üst segment olsun veya yakın olsun diyorsanız Mi serisi

Ben biraz daha lite takılayım cihaz işimi görsün çok yavaşta güncelleme gelmesin diyorsanız Redmi

Yok ben full performans isterim yazılım pek umrumda değil diyorsanız Poco cihazlara yönelin

Tabiki bu etkenler arasındaki en önemlisi çin romu. Bir cihazın çin romu olursa daha çok rom ve daha hızlı güncelleme oluyor (MTK dır vs. Bu konuya karışmıyorum)

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Hocam MTK'nın benchmark testlerinde yaptığı hilellerden sonra gerçekten güveniyor musunuz MTK'ya.
Hile hurda pazarlama taktikleri bunlar her markada var exynos işlemcileri berbat ama Samsung tüm dünyaya satmaya devam ediyor xiaomi yazılımı rezilliğin dibini görmüş ama deli gibi satılıyor zamanında Huawei de kirin islemcilerde benchmark hileleri yapmıştı.
Qualcomm tekellesiyor pahalıya işlemci vermeye başladı bu iyi bişey değil xiaomi mediatek kullanarak iyi destek oldu firmaya bunun meyvesini vereceğini düşünüyorum dimensity 9000 armv9 mimarili olduğu için umutluyum sd8 gen 1 işlemciye baksana berbat şekilde çıktı deli gibi ısınıyor güncelleme ile frenlicekler cihazı xiaomi 12 ve 12 pronun bi anlamı kalmadı.
Birde hocam imei işleri için mediatek daha çok açık kapı bırakıyor malum garantili cihaz alsam gece uyuyamam ben :D
Armv8 mimarisi 10 sene önce çıkmıştı armv9 mimarisi 2021de tanıtıldı bu baya önemli.

Lenovoş

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihazım
14 Mart 2019
Konular
101

hakaneli

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
hakan öztürk
Cihazım
redminote3-4
Konular
6
Arkadaş haklı. Mediatek işlemcilerle alakalı fazla bilginiz yok sanırım. Mediatek firması işlemci kaynak kodlarını üreticilerle paylaşmaz. Buda üreticilerin yazılım optimizasyonu sağlamasını ve hata gidermesini güçleştirir. O yüzden çoğu Mediatek işlemcili cihaz fabrikadan çıktığı android versiyonuyla kalır. Qualcom SD firması kodları paylaşır ve üçüncü parti yazılım geliştiricileri donanımlarla tam uyumlu yazılım geliştirir hataları çabuk düzeltir. Bu sorun zamanla bir miktar aşılsada Snapdragon hakimiyetine kapı açan aptalça tutumundan dolayı Mediatek firması oldu. Çinli firmalar maalesef tutucu ve bağnaz olabiliyor. Daha önce çok fazla mediatek tecrübem oldu. Bazı güvenlik açıkları var ve bu bize IMEI kaydı olarak geri dönüyor. Performansları iyi fakat enerji tüketimleri yüksek. Görüntü işleme yetenekleri sınırlı bu yüzden kamera kaliteleri düşük oluyor bu chipsetlerde. Eksisiyle artısıyla iyi işlemciler ama Çin kafasından kurtulmaları gerek. Donanım herşey demek değil. Donanımların geliştirmeye açık olması için bilgi paylaşmaları şart.

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Arkadaş haklı. Mediatek işlemcilerle alakalı fazla bilginiz yok sanırım. Mediatek firması işlemci kaynak kodlarını üreticilerle paylaşmaz. Buda üreticilerin yazılım optimizasyonu sağlamasını ve hata gidermesini güçleştirir. O yüzden çoğu Mediatek işlemcili cihaz fabrikadan çıktığı android versiyonuyla kalır. Qualcom SD firması kodları paylaşır ve üçüncü parti yazılım geliştiricileri donanımlarla tam uyumlu yazılım geliştirir hataları çabuk düzeltir. Bu sorun zamanla bir miktar aşılsada Snapdragon hakimiyetine kapı açan aptalça tutumundan dolayı Mediatek firması oldu. Çinli firmalar maalesef tutucu ve bağnaz olabiliyor. Daha önce çok fazla mediatek tecrübem oldu. Bazı güvenlik açıkları var ve bu bize IMEI kaydı olarak geri dönüyor. Performansları iyi fakat enerji tüketimleri yüksek. Görüntü işleme yetenekleri sınırlı bu yüzden kamera kaliteleri düşük oluyor bu chipsetlerde. Eksisiyle artısıyla iyi işlemciler ama Çin kafasından kurtulmaları gerek. Donanım herşey demek değil. Donanımların geliştirmeye açık olması için bilgi paylaşmaları şart.
Hocam size katılmadığım noktalar var evet mediatek kaynak kodlarını paylaşmaz ulu orta fakat siz üreticiyle paylaşmaz diyosunuz sizin dediğiniz gibi olsaydı hiç bi mediatekli xiaomi cihaz Android güncellemesi alamazdı üreticiyle tabiki paylaşıyor kaynak kodunu sadece qualcomma göre biraz yavaş kalıyorlar. Ben mediatekin geleceğin amdsi olacağını düşünüyorum uygun fiyatlı rekabetci islemciler çıkararak qualcommu zora sokacaklardir suan başladılar bile şirket rekor üstüne rekor kırıyor.

Üst Alt