Mod {Magisk} QTİ Memory Optimization (Ram Optimizasyon modülü)

halidyigit

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halid
Cihazım
Mı 10 lite 5G
Meslek
Ekip üyesi
Konular
17
Dostum belki denk geldi ama bu modulden sonra sd kartım pert oldu.hiçbir türlü format yemedi hatalar olustu. 32 gb sd cardı çope attım. Bu modülden once herhangi bir sıkıntı yoktu..
Benim cihazda çöktü Yeni rom atmak zorunda kaldım, MIUI 12.5 android 11

Me_yus

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Mi 8 lite
Konular
12
Hocam modülün ayarlarını nasıl yapıyoruz kendisi otomatik mi yapıyor?
Modülün herhangi bir ayarı yoktu hocam kurman yeterli
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hocam Android 12 için de geçerli mi hala deneyemedim ben . Telefon fastboot a filan düşerse geri açma imkanım yok

Mrtayfreat

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak
Cihazım
Mi 6
Konular
65
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Merhaba arkadaşlar. Bu modülü bir süre önce keşf etdim ve epey de kullandım. Sizlerle de paylaşmak istedim.

QTİ Memory Optimization

Özellikler:
  • Pure memory management optimization module, not containing other placebo and supporting all mainstream platforms
  • Solve the problem that the background can't hang even if the free memory is large, by removing Qualcomm specified ActivityManager CUR_MAX_EMPTY_PROCESSES
  • Customizable list of protected APPs, preventing them from being killed by Android in-kernel lowmemorykiller
  • Fixed system common files in the file page cache, which significantly reduced the stucks caused by the key cache being swapped out due to page cache fluctuations
  • Reduce jitters under high memory pressure, adjust the trigger threshold and execution interval of lowmemorykiller, and keep the file page cache at a high level
  • Reduce stucks under high memory pressure, reduce the probability of direct memory allocation via higher watermark_low
  • Disable adaptive lowmemorykiller
  • Prohibit kernel memory recycling threads running on the prime core, avoid congesting the main thread that is interacting and reduce energy consumption
  • Avoid swapping memory pages which are hard to compress to ZRAM, make the compression rate close to the ideal value of 2.8x
  • Customizable ZRAM size and compression algorithm(needs kernel support), ranging from 0G to 6G
  • SELinux can still be enabled
Kısaca olarak:
  • Qualcomm ve OEM üreticiler tarafından uygulanan agresiv arkaplan uygulaması kapatma işlemini hafifletir.
  • Telefon belleğinin daha iyi kullanılmasını sağlar.
  • Yeterli bellek boşta oldugu halde arkaplan uygulamalarının agresiv şekilde kapatılmasını önler.
  • Bellek neredeyse dolu olduğu zaman takılmaların ve donmaların olmasını önler.
  • Adaptive Lowmemorykiller özelliğini devre dışı bırakır.
  • SELinux desteklenır.
  • Az uygulama açıkken belleğin daha az kullanılmasını sağlar.
  • Bellek işlemlerinden dolayı artan enerji tüketimini azaltır.
  • ve başka şeyler.
Deneyimim:
Ben modülü bulduğum zaman Haftalık EU romlar kullanıyordum. Modülden önce 8 GB belleğin bir kaç uygulama açtığım zaman yalnızca 3-4 GB boşta kalırken modülü kurduk sonra bellekte 5 bazen hatta 6 GB boş kalıyordu. Geliştiricinin söylediğine göre bu modül sistemin arkaplan uygulamalarını aqresiv bir şekilde kapatmaya çalışmasını önlediği için güc tüketimi daha az oluyor. Ama arkaplanda ne kadar uygulama çalışırsa güc tüketimi de o kadar artıyor. Haftalık romlarda pil tüketimi pek iyi olmadığından bu modülün Pile ne kadar etki edib etmediğini bilmiyorum. Şu an stabil EU romuna geçtim. Pil süresi gayet iyi. Daha modülü kurmadım. Modülsüz pil süresinin ne kadar oldugunu öğrendikden sonra modülü kurar, pile ne kadar etki etdiğini öğrenir ve yazarım bura. Ama geliştiricinin de söylediği gibi fark pek fazla olmayacaktır. Modülün en iyi tarafı vadd etdiği gibi uygulamaların arkaplanda hemen kapatılmasını önlüyor. Ben bunu en çok Facebook ve Instagram-da gördüm. Örnek vereyim: Facebook-da bir post okuyorum. O an başka uygulamaya girip 4-5 dakika sonra Facebook-a döndüğümde sayfa yenilenmiş oluyordu ve post da kayboluyordu bu yüzden. Modülden sonra bu işlem epey gec gerçekleşti.

Kimler kullanmalı?:
Cihazınında 2GB/4GB/6GB ram varsa ve aktiv olarak fazla uygulama kullanıyorsanız bu modül işinize yarayacaktır. 8GB ve daha üstü rami olan telefon kullanıyorsanız bence gerek yok. Ama yine de deneye bilirsiniz. Modül tüm android, tüm miui ve tüm magisk sürümleri ile uyumlu çalışıyor. Sistemi bozmuyor, bootloop yapmıyor.

Dosya ektedir. Ayrıca geliştiricinin Github sayfasına buradan ulaşa bilirsiniz.
Hocam güncelleme vs var mı modüle ?

Frohell

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nijat Hamid
Cihazım
Xiaomi Mi 10
Konular
45

Mrtayfreat

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak
Cihazım
Mi 6
Konular
65
Hayır hocam yok malesef. Bence artık eski kalıyor. Ama kullanan varsa kendi yorumunu yaza bilir.

Hayır hocam yok malesef. Bence artık eski kalıyor. Ama kullanan varsa kendi yorumunu yaza bilir.
Buna benzer modüller varsa elinizde paylaşırsanız seviniriz. Konularınız oldukça ilgi çekici ve işe yarar oluyor 😄

Frohell

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nijat Hamid
Cihazım
Xiaomi Mi 10
Konular
45
Buna benzer modüller varsa elinizde paylaşırsanız seviniriz. Konularınız oldukça ilgi çekici ve işe yarar oluyor 😄
Valla hocam artık Magisk Repo-su kaldırıldıkdan sonra eskisi gibi iyi modlar çıkmıyor. Telegram gruplarına bakmam gerekiyor. Ayrıca AOSP romların ram yönetimi iyi olduğu için ekstra ram modülü kurmama gerek kalmıyor. Artık 1 yıla yakındır MİUİ kullanmıyorum diye performans artırıcı moduller kullanmama gerek kalmıyor. Ama iyi bir şeyler bulursam mutlaka paylaşacağım.

Me_yus

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Mi 8 lite
Konular
12
Hocam ben bir süre daha kullandım ama android 12 de yeterli performans alamadım çalışıp çalışmadığı konusunda bile kararsızdım . Ama A11 için hala geçerli bir modül . Modülü üreten ekibin uygulama ve diğer modülleri var hepsi de baya başarılı ama iki yıldır güncelleme almıyorlar . Ve baya beğendiğim ve hala kullandığım sceene 4-5 uygulaması da baya iyi ama Kore Dili ile karışık uygulamalar dil desteği sıkıntı.

Bide son olarak hocam çok haklı aosp roma geçtim bnde ( derpfest os ) performans modülü kurmuyorum artık

canakay

Aktif Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Can
Cihazım
Redmi Note 9S
Meslek
Astsubay
Konular
14
1 aydır kullanıyordum ve sildim şarjı daha hızlı bitiriyor bence ve ram üzerinde hiç bir etkisini göremedim. Note 9S miui 13 eu rom normalde 1.7 gb free ram yükleyince de aynı, uygulamalar arasında geçiş yaparken de ram miktarı değişmediginden bir şey olmuyor. Yani oyun oynarken chrome açınca oyun kapanıyor yeterli ram olmadığı için bu modül bir işe yaramıyor pek yani en azından 4gb ram için bir işe yaramıyor ama 6-8gb için işe yarayabilir

Üst Alt