Rehber Magisk ile Root nasıl yapılır?

badmana

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
badmana
Cihazım
Mi5
Konular
4
Merhaba, Magisk 14'ü Miui 9 Global Beta 7.8.31'in boot.img dosyasını değiştirerek Miflash ile ROM'u flashlayarak yükledim. TWRP'siz. Her şey sorunsuz çalıştı. Ancak denemek için Miui 9 Global Beta 7.9.7'yi OTA üzerinden güncelleme yapınca Magisk'in bulunduğu boot.img de güncellendi herhalde ki magisk artık yüklü değil. Magisk sistem dışında bulunduğu için OTA üzerinden güncelleme yapmak mümkün değil miydi? OTA neden boot.img dosyasının üzerine yazdı sadece sistemdeki dosyaları güncellemesi gerekmez miydi? Ben mi anlamıyorum bir şeyleri?

eymenygt

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eymen
Cihazım
Mi5 3/64
Konular
3
Merhaba, Magisk 14'ü Miui 9 Global Beta 7.8.31'in boot.img dosyasını değiştirerek Miflash ile ROM'u flashlayarak yükledim. TWRP'siz. Her şey sorunsuz çalıştı. Ancak denemek için Miui 9 Global Beta 7.9.7'yi OTA üzerinden güncelleme yapınca Magisk'in bulunduğu boot.img de güncellendi herhalde ki magisk artık yüklü değil. Magisk sistem dışında bulunduğu için OTA üzerinden güncelleme yapmak mümkün değil miydi? OTA neden boot.img dosyasının üzerine yazdı sadece sistemdeki dosyaları güncellemesi gerekmez miydi? Ben mi anlamıyorum bir şeyleri?
Her romun, her sürümün kendi kerneli (boot.img) mevcut olduğu için yüklenirken eskisinin üstüne yazılır. Olanlar normal yani.

Sent from my MI 5 using Tapatalk

badmana

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
badmana
Cihazım
Mi5
Konular
4
Her romun, her sürümün kendi kerneli (boot.img) mevcut olduğu için yüklenirken eskisinin üstüne yazılır. Olanlar normal yani.

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Peki OTA üzerinden güncelleme kolaylıkla yapılabilir magisk ile derken avantajı zaten bu derken kastedilen nedir, nasıl bir yol izlemek lazım.

Her hafta bütün romu indir, boot.img değiştir, bilgisayardan miFlash ile yamalı romu yükle uzun bir yol. Bir de flash all yapmazsam temiz iş olmayacak gibi geliyor bir de baştan her şeyi kuruyorum.

Şu an navigasyon butonlarını root ettiğim için kodlardan değiştirebildim, analytics, msa gibi gereksiz tüm servisleri root yetkisi ile durdurdum, v. b. istediğim şeyleri yaptım, yapıyorum.

Magisk sorunsuz çalışıyor. Safetynet tamam ama bunları her seferinde tekrar tekrar yapmak gerekiyor sanırım ve bu açıkçası her şeyden önce çok zaman alıcı. En kötüsü de acemiler için şöyle sade bir rehber olmadığı için bir de tek tek keşfetmek zorunda kaldım bazı şeyleri daha da zor oldu. Ama yine de uzun sonuçta.

Özetle bir salaklık yapıyor muyum? Yoksa amacım ile oluşan sonuç gerçekten bu noktaya mı çıkıyor? Kısa bir yol var mı acaba diye araştırıp duruyorum da?

kacaksevgilim

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hakan
Cihazım
Poco F4 pro
Konular
21
mi4 telefonda Safety fixler çalıştırabilen var mı?
normal root oluyor ama bu olmadan gizlenmiyor

Progressive

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
İbrahim
Cihazım
Xiaomi Redmi
Konular
3
Magisk benim başıma bela oldu. TWRP ile uninstaller'den kaldırıyorum telefon açılmıyor.

kacaksevgilim

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hakan
Cihazım
Poco F4 pro
Konular
21
Mi4 Miui9 beta 'da sıkıntısız çalışmaktadır.
Miui8'de ise verilen fix yukarıda da yazdıgım gibi çalışmamaktadır.Bilginize.

buraoca2

...Em Ay You Ay...
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak KOCA
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
4
Paylaşımlarınız için çok teşekkürler hocam, bu haftakı yeni çıkacak TR Miui Pro rom ile kullanmaya başlayacağım sayenizde :)

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Paylaşımlarınız için çok teşekkürler hocam, bu haftakı yeni çıkacak TR Miui Pro rom ile kullanmaya başlayacağım sayenizde :)
Rica ederim, ne demek...ben kendim de artık yavaş yavaş Magisk'e geçmem lazım.....normalde kendimin de kullanmadığım bir şeyi paylaşmıyorum esasında ama o tarihlerde galiba bunun eksikliği vardı ve kendime iş edinerek, paylaşımda bulunmuştum ve öncesinde hazırlık aşamasında bana Sayın Zenex hocamın çok yardımları olmuştu...kendisine bir kere daha teşekkürlerimi sunuyorum

Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk

buraoca2

...Em Ay You Ay...
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak KOCA
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
4
Rica ederim, ne demek...ben kendim de artık yavaş yavaş Magisk'e geçmem lazım.....normalde kendimin de kullanmadığım bir şeyi paylaşmıyorum esasında ama o tarihlerde galiba bunun eksikliği vardı ve kendime iş edinerek, paylaşımda bulunmuştum ve öncesinde hazırlık aşamasında bana Sayın Zenex hocamın çok yardımları olmuştu...kendisine bir kere daha teşekkürlerimi sunuyorum

Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk

Sağolun hocam bende hem tekrar size, hemde Zenex hocama teşekkür ederim :) Sayenizde kullanmaya başlayacağız artık :)
[doublepost=1510065355,1510061475][/doublepost]Şimdi kurdum hocam Supersu yu kaldirip. Safety Fix i de kurunca, herşey yeşil renk onayli olarak görünüyor. Netflix de calisiyor. Çok sağolun.

mefistotr

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
hzr
Cihazım
Mi Pro-Mi 5S
Konular
7
zip dosyasını indirdim TWRP üzerinden kurmak isterken hata veriyor kuramadım. :)

Üst Alt