Soru M2 ssd mi Sata ssd mi Tercih hangisi olmalı ?

gkhankndmir

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Gökhan
Cihazım
Xiaomi 11 ultra
Meslek
Fotoğrafçı
Konular
38
Merhaba dostlar.
Asus h410 Ana kartım var, fakat m2ssd desteği bulunmuyor. Şuan ki kullandığım ssd yetersiz gelmeye başladı bu yüzden yükseltme yapacağim.
Sizce 1tb ssd alıp yoluma devam mı edeyim, yoksa M2 ssd alıp dönüştürücü ile takıp ileride anakartımı yükseltirsem elimdeki M2 ssd kullanırmıyım.

Yukarıdaki konu haricinde sistemim aşağıdaki gibi bu sistemde bana neler önerirsiniz bütçe elverdikçe yükselteyim.

Ana Kart; Asus H410M-K
İşlemci ; INTEL Core i5 10400F ( Kule tipi soğutucu takılı )
Ekran Kartı; Sapphere Radeon Rx6600 8gb
Ram; 2x 8gb DDR4 ( farklı 2 marka 1. Hyperx 2. Tforce )

rastalgun

This is the way
Yönetici
Destek Ekibi
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
RasAlghun
Cihazım
Poco X3 Pro
Konular
34
M2 SSD alıp dönüştürücü kullanmak ne kadar işe yarar emin değilim, tavsiyem okuma yazma oranları birbirine yakın olan SSD kullanmanız.

burhan0660

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
burhan
Cihazım
mi max 2
Konular
27
Merhaba dostlar.
Asus h410 Ana kartım var, fakat m2ssd desteği bulunmuyor. Şuan ki kullandığım ssd yetersiz gelmeye başladı bu yüzden yükseltme yapacağim.
Sizce 1tb ssd alıp yoluma devam mı edeyim, yoksa M2 ssd alıp dönüştürücü ile takıp ileride anakartımı yükseltirsem elimdeki M2 ssd kullanırmıyım.

Yukarıdaki konu haricinde sistemim aşağıdaki gibi bu sistemde bana neler önerirsiniz bütçe elverdikçe yükselteyim.

Ana Kart; Asus H410M-K
İşlemci ; INTEL Core i5 10400F ( Kule tipi soğutucu takılı )
Ekran Kartı; Sapphere Radeon Rx6600 8gb
Ram; 2x 8gb DDR4 ( farklı 2 marka 1. Hyperx 2. Tforce )
elindeki pc yi uzu3-4 yıl daha degiştirmeyi düşünmüyorsan bu cevirici işini görür 3-4 yıl sonra da ddr5 sisteme geçiş yapmış olursunuz sürekli küçük değişşiklikler size fazla maddi kayıp yaşatır uzun vadede olgunlaşmış teknolojiye ucuzlayınca geçiş yaparsanız daha iyi olur

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
205
Dönüştürücü ile ne kadar verim alınır emin değilim. İleride uygun anakart ile kullanılır mantıklı. Şimdilik normal SSD alacaksanız yazma okuma hızı yüksek bişey almak mantıklı.

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
13
İkisi kıyaslanamaz bile M.2 SSD her halükarda en iyi verimi verir. Ancak dönüştürücü ile bağlandığında M.2 performansı vermez. Dönüştürücü yerine doğrudan bir SATA SSD daha mantıklı olur.

Bütçeniz varsa işlemci soketi yaygın olduğu için 2000-3000 civarına sıfır anakart alabilirsiniz. İkinci el çok daha ucuza da bulunabilir.

Misal

gkhankndmir

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Gökhan
Cihazım
Xiaomi 11 ultra
Meslek
Fotoğrafçı
Konular
38
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
elindeki pc yi uzu3-4 yıl daha degiştirmeyi düşünmüyorsan bu cevirici işini görür 3-4 yıl sonra da ddr5 sisteme geçiş yapmış olursunuz sürekli küçük değişşiklikler size fazla maddi kayıp yaşatır uzun vadede olgunlaşmış teknolojiye ucuzlayınca geçiş yaparsanız daha iyi olur
hocam 1 2 yıl daha elimdeki sistemi değiştiremem gibi duruyor. Ama ileride sistem değiştirirsem ilk değiştireceğim şey anakart olacağı için m2 ssd direk yeni sistemde kullanabilirim diye düşündüm.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Dönüştürücü ile ne kadar verim alınır emin değilim. İleride uygun anakart ile kullanılır mantıklı. Şimdilik normal SSD alacaksanız yazma okuma hızı yüksek bişey almak mantıklı.
Dönüştürücü ile malesef m2ssd hızını alamam bunu biliyorum hocam verilere baktığımda kabaca m2ssd dönüştürücü ile normal SSD hızlarında kalıyor. Ben ileriye dönük mantıklı olur diye düşünek sordum. Dönüştürücü sağlıklı olur mu bunu bilmiyorum
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

İkisi kıyaslanamaz bile M.2 SSD her halükarda en iyi verimi verir. Ancak dönüştürücü ile bağlandığında M.2 performansı vermez. Dönüştürücü yerine doğrudan bir SATA SSD daha mantıklı olur.

Bütçeniz varsa işlemci soketi yaygın olduğu için 2000-3000 civarına sıfır anakart alabilirsiniz. İkinci el çok daha ucuza da bulunabilir.

Misal
Anakart fiyat olarak baya uygunmuş teşekkür ederim. Ama şuan Anakart + m2ssd bütcem yok hocam

iŁКΞЯ

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Premium Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
- łŁКΞЯ -
Cihazım
Mi9T
Konular
119
Dönüştürücü ile verim alabilmek için daha kaliteli ve güç adaptörlü cihaz almanız lazım. Ancak depolama için istiyorsanız harici HDD olabilir. M2 ssd daha iyi.

gkhankndmir

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Gökhan
Cihazım
Xiaomi 11 ultra
Meslek
Fotoğrafçı
Konular
38
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dönüştürücü ile verim alabilmek için daha kaliteli ve güç adaptörlü cihaz almanız lazım. Ancak depolama için istiyorsanız harici HDD olabilir. M2 ssd daha iyi.
şuan windows yüklü olan bi 250gb ssd ve depolama için 500gb HDD var. ben oyunlar için istiyorum aslında HDD oyun attığımda açması 1 günü buluyor facepalm~~.

iŁКΞЯ

Destek Ekibi
Yönetici
Destek Ekibi
Premium Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
- łŁКΞЯ -
Cihazım
Mi9T
Konular
119
şuan windows yüklü olan bi 250gb ssd ve depolama için 500gb HDD var. ben oyunlar için istiyorum aslında HDD oyun attığımda açması 1 günü buluyor facepalm~~.
Usb üzerinden okuma ve yazma sürekli değişken olacağından bu normal hocam o yüzden m2 almanız daha iyi olacaktır.

Üst Alt