Yardım Kasıtlı olarak GpU hızı düşürülüyor

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Bugün pixel rom yükledim. Bu romda bahsettiğim gibi 645 e sabitleme yok. 220-900 arasında sorunsuzca çalıştı. Aynı şekilde işlemci de son hıza alıp çalıştırabilirdim. MIUI tabanlı romda alttaki puanı alabilmeniz maalesef mümkün değil.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Bence bu kadar takıntılı olmaya gerek yok bu şekilde hayat geçmez. Sadece kullanın gitsin boşverin puanı ne yapacaksınız siz kullanıcı deneyimine bakın. Samsung tarafındada durum aynı.

alaattinasal

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
alaattin
Cihazım
mi 5s
Konular
12
Bence bu kadar takıntılı olmaya gerek yok bu şekilde hayat geçmez. Sadece kullanın gitsin boşverin puanı ne yapacaksınız siz kullanıcı deneyimine bakın. Samsung tarafındada durum aynı.
bunun takıntılı olmakla ne alakası var. Lanse edilen cihazda 8+gen1 işlemci var diye alıyoruz. Adreno 730 var diye alıyoruz. Ancak gel gelelim miui kastılı olarak %25 performans düşüşü yaşatıyor bize. Test sonuçları ortada. Bunun çözümü var mı diye araştırmak bence oldukça doğal. Günümüz şartlarında bir telefonun ne kadar pahalı olduğunu düşünürsek elimizdeki cihazdan daha fazla performans nasıl alırız diye düşünmemek teknoloji cahilliğine girer.

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
bunun takıntılı olmakla ne alakası var. Lanse edilen cihazda 8+gen1 işlemci var diye alıyoruz. Adreno 730 var diye alıyoruz. Ancak gel gelelim miui kastılı olarak %25 performans düşüşü yaşatıyor bize. Test sonuçları ortada. Bunun çözümü var mı diye araştırmak bence oldukça doğal. Günümüz şartlarında bir telefonun ne kadar pahalı olduğunu düşünürsek elimizdeki cihazdan daha fazla performans nasıl alırız diye düşünmemek teknoloji cahilliğine girer.
Ben size işin gerçeğini söyliyim o halde bütün pahalı amiral gemisi en iyi işlemcileri kullanan telefonlar çıkış yaptıktan 2-3 ay boyunca youtube üzerinden reklamlı incelemeleri yapılır piyasaya tanıtılır daha sonra bir güncelleme ile telefon biraz yavaşlatılır ve kullanıcılarda bu güncellemeyi "ısınma sorunu düzelmiş pil ömrü artmış kesinlikle yapın" diyerek herkese tavsiye eder.
bu konuda yapabileceğiniz hiç birşey yok. Böyle küçük detaylar sadece zaman kaybı olur sizin için çünkü telefonun nerede hangi uygulamada ne kadar hıza ulaşacağını üretici belirler.
telefonların oyun oynarken işlemci ve gpu frekansının sabit kaldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz ısı arttıkça aynı orantıda frekanslar düşüyor. Bilgisayarlar bile böyle çalışır asla uzun süre tam güç ve tam performansta kalamazlar.
Telefon zaten oldukça performanslı üretici pil ve performans arasında dengeyi korumaya çalışır yoksa isterseniz gpu frekansını 1500 mhz çıkarın telefon performanstan çıldırsın ama 3 saat ekran süresi ve yüksek ısınmadan dolayı ekranı bataryası bozulan bir telefonla baş başa kalırsınız.

alaattinasal

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
alaattin
Cihazım
mi 5s
Konular
12
Ben size işin gerçeğini söyliyim o halde bütün pahalı amiral gemisi en iyi işlemcileri kullanan telefonlar çıkış yaptıktan 2-3 ay boyunca youtube üzerinden reklamlı incelemeleri yapılır piyasaya tanıtılır daha sonra bir güncelleme ile telefon biraz yavaşlatılır ve kullanıcılarda bu güncellemeyi "ısınma sorunu düzelmiş pil ömrü artmış kesinlikle yapın" diyerek herkese tavsiye eder.
bu konuda yapabileceğiniz hiç birşey yok. Böyle küçük detaylar sadece zaman kaybı olur sizin için çünkü telefonun nerede hangi uygulamada ne kadar hıza ulaşacağını üretici belirler.
telefonların oyun oynarken işlemci ve gpu frekansının sabit kaldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz ısı arttıkça aynı orantıda frekanslar düşüyor. Bilgisayarlar bile böyle çalışır asla uzun süre tam güç ve tam performansta kalamazlar.
Telefon zaten oldukça performanslı üretici pil ve performans arasında dengeyi korumaya çalışır yoksa isterseniz gpu frekansını 1500 mhz çıkarın telefon performanstan çıldırsın ama 3 saat ekran süresi ve yüksek ısınmadan dolayı ekranı bataryası bozulan bir telefonla baş başa kalırsınız.
Öncelikle size katıldığım konu güncelleme olayı. Çünkü cihazı eski sürümlerine geri yüklediğimde ve hemen testler yaptığımda muhteşem sonuçlar alıyorum. Hatta 8gen2 ile yetişecek nerdeyse bazı yerlerde. Ancak sonrasında güncelleme bile kapalı olmasına rağmen otomatik olarak nasıl yapıyorlarsa arka plandan bir şeyle gpu max freq. değerini düşürüyorlar.

Elbette ikinci konuyu biliyorum. Isı çok önemli bir faktör ancak ben telefonun arkasında soğutucu özel bir fan kullanıyorum. Benim amacım 12 bin tl ye aldığım bu telefonla alınabilecek 120fps i stabil ve köküne kadar alabilmek. Isı sorunum yok. Batarya zaten 30-40 dakikada fullleniyor neredeyse. E zaten oyun için aldığım cihaz batarya ömrünü umursamıyorum. O sebepten şuan aosp roma geçtim. Ve gerçekten çok fark etti. Keza offical düzgün bir aosp rom yok. Lineageos veya arrow gibi büyük topluluklardan nedense gelmedi hala bir rom. Asıl fark onlara geçince olacak zaten.

Ek olarak burayı okuyanlarda bilsinler ki miui artık kullanılmaz hale geldi. Adamlar resmen dev. romlarda 645 vs 900 mhz diye iki ayrı rom sürdüler piyasaya. Keşe bize de seçme şansı sunsalardı.

Neyse işin özeti. Miui stock rom bende tam olarak pişmanlık oldu. / elite & eu & pulse de malesef miui tabanını kullandığı için aynı sıkıntıları yaşadım.

Bu arada 8+gen1 kullanan en yüksek batarya / ekran cihaz olduğunu da unutmamak lazım TR pazarında. Birde şuan ki fiyatı bu telefon için benim uğraşmamı sağlıyor.

Üst Alt