Yardım Kasıtlı olarak GpU hızı düşürülüyor

alaattinasal

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
alaattin
Cihazım
mi 5s
Konular
12
Bu cihazı 3 aydır kullanıyorum. Şuana kadar en çok sinirimi bozan şey bu durum.
Normalde cihaza format atıp eski bir yazılımı yüklediğim zaman. Direk 3dmark veya benzeri gpu tabanlı bir testte 2800 puan civarı alıyorum. Çünkü gpu Max hızı olan 900 MHz de çalışıyor. Ancak 1-2 gün sonra telefon nasıl oluyor bilinmeyen bir şekilde gpu Max hızını 645 e çekiyor. Buda testlerde ortalama %20 düşüşe sebep oluyor. Bunun için %100 çalışan bir program öneriniz varmı. Rootlu ve bir çok android tweaker programı denedim malesef işe yaramadı. Max hızı tekrar 900mhz ye çekmek istiyorum.
Bir küçük not: bu cihazın işlemci hızı da düşürülmüş bunu da yükseltebilseydik çok iyi olurdu. Yani 8+1 değil 8gen1 hızında çalışıyor. Yani 3.2 değil 3.0 GHz gibi diğer çekirdekler de aynı şekilde düşüş.

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
11
Öncelikle merhaba.
İşlemci hızına müdahale şu an için zor ve riskli.

GPU frekansı stok olarak varsayılan değer 680 MHz. Çoğunlukla 615 seçili geliyor. 900 seviyeleri için müdahale gerekli.
GPU frekans hızları rootlu cihazda tamamen çocuk oyuncağı.

yolunu izleyin.

Ayrıca cihazın GPU hızları şu anda hemen her oyuna fazlasıyla yetiyor fazla yüklenmek gereksiz olabilir.

Şu an cihaz için elite stabil 14.0.25 sürümü mükemmel çalışıyor.

alaattinasal

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
alaattin
Cihazım
mi 5s
Konular
12
Öncelikle merhaba.

GPU frekansı stok olarak varsayılan değer 680 MHz. Çoğunlukla 615 seçili geliyor. 900 seviyeleri için müdahale gerekli.

yolunu izleyin.

Ayrıca cihazın GPU hızları şu anda hemen her oyuna fazlasıyla yetiyor fazla yüklenmek gereksiz olabilir.

Hocam dediğiniz programı kullandım ancak ne yaparsam yapayım 600 üzerine çıkamıyorum. Hatta sadece 200-900 frekanslarını bıraktım diğerlerini sildim gene olmadı.

Derdim yetip yetmemesi değil. Bu forumda da paylaşıldı hyperos 645/900 MHz diye iki ayrı rom. Orada ilk farkettim olayın iç yüzünü. Sonra da kendi cihazımda ki olayı anladım.

Mesele benim bunu neden kullanmadığım. Sonuçta 900 MHz ye kadar çıkabiliyor hız. Peki neden 600 Max alabiliyorum.

Bende elite 14.0.28 kullanıyorum. Keza önceki sürümlerde video problemi denk geldi.

Konabess dışında çalışan bir yöntem varmı bildiğiniz

mitsuya

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Efe
Cihazım
iPhone 12
Konular
1
Öncelikle merhaba.

yolunu izleyin.

8+ Gen 1'in konabess desteği var mı?
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Vardır yüksek ihtimalle, çinli forumlarda detaylıca araştırmanız lazım.

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
11
Hocam dediğiniz programı kullandım ancak ne yaparsam yapayım 600 üzerine çıkamıyorum. Hatta sadece 200-900 frekanslarını bıraktım diğerlerini sildim gene olmadı.

Derdim yetip yetmemesi değil. Bu forumda da paylaşıldı hyperos 645/900 MHz diye iki ayrı rom. Orada ilk farkettim olayın iç yüzünü. Sonra da kendi cihazımda ki olayı anladım.

Mesele benim bunu neden kullanmadığım. Sonuçta 900 MHz ye kadar çıkabiliyor hız. Peki neden 600 Max alabiliyorum.

Bende elite 14.0.28 kullanıyorum. Keza önceki sürümlerde video problemi denk geldi.

Sizin cihazınız K60 mı K60 pro mu ?

14.0.28 kullanıyorsanız cihazınız K60 modeli ve 8+ gen 1 kullanıyor. Konuyu yanlış yere açmış olabilirsiniz.

alaattinasal

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
alaattin
Cihazım
mi 5s
Konular
12
Sizin cihazınız K60 mı K60 pro mu ?

14.0.28 kullanıyorsanız cihazınız K60 modeli ve 8+ gen 1 kullanıyor. Konuyu yanlış yere açmış olabilirsiniz.
Evet k60 ve maalesef yanlış yere açmışım.
8+gen1 doğru ama işte çekirdek hızları 8gen1 ile aynı.

Dedim belki burda konabess dışında bir yöntem bulabilirim diye konu açtım. Yöneticiler konuyu oraya taşıyabilir mi acaba?

black

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Konular
12
Bende merak ettim bu konuyu şimdi,ve hyperos ta 600 ve900 mhz olan link kaldırılmış nedense indirip deneyemedim

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Bu bahsettiğiniz durumu merak ettim stock romda önceden 900 mhz olarak çalışırken güncelleme ile 645mhz düşürülerek cihaz yavaşlatılıyor mu? yoksa custom rom geliştiricisinin uyguladığı overclock ayarı orjinal haline mi dönüyor?

alaattinasal

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
alaattin
Cihazım
mi 5s
Konular
12
Bu bahsettiğiniz durumu merak ettim stock romda önceden 900 mhz olarak çalışırken güncelleme ile 645mhz düşürülerek cihaz yavaşlatılıyor mu? yoksa custom rom geliştiricisinin uyguladığı overclock ayarı orjinal haline mi dönüyor?
stock rom da olsa custom rom da olsa durum aynı. Miui tabanlı için konuşuyorum tabi. Yani aops olanları bilmiyorum çünkü denemedim.
Şimdi normalde k60 cihazında yada POCO F5 pro da 8+gen 1 işlemci var.
1x 3.2 GHz – Cortex-X2
3x 2.75 GHz – Cortex-A710
4x 2 GHz – Cortex-A510
olarak çalışması gerkiyor.

Ancak bizim bu 2 cihazda da aynı 8gen1 yani (+) olmayan versiyon gibi çalışıyor.
1x 3 GHz – Cortex-X2
3x 2.5 GHz – Cortex-A710
4x 1.8 GHz – Cortex-A510

Bunu maalesef arttıramadım. Varsa bu işte uzman yapabilirse çok iyi olur.

Gel gelelim 2.mevzuya
Şimdi işlemcinin frekanslarını düşürüdün anladık ancak zaten bir önceki selefi ile aynı olan grafik işlem birimi yani Adreno 730 U da düşürdü.
Normal şartlarda bu gpu biriminin max hızı 900 mhz. Ancak ne yaparsanız yapın bir türlü 900mhz de çalışmıyor. Yüksek performans modunu açmadığınız takdirde 645mhz yi geçmiyor. Keza onu açınca da stabil 900 de durmuyor. (ısınma sorunu olmasa bile)

Şimdi bu durumda olan şey 8gen1 li bir telefon ile 8+gen1 li bir telefon arasında bir fark kalmamış oluyor. Buda bana dokunuyor. Ve araştırma içerisindeyim acaba işlemci ve gpu hızlarını sonuçta varsayılan ama sonradan sınırlanan değerlere çekebilir myiiz.

alaattinasal

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
alaattin
Cihazım
mi 5s
Konular
12
Bugün pixel rom yükledim. Bu romda bahsettiğim gibi 645 e sabitleme yok. 220-900 arasında sorunsuzca çalıştı. Aynı şekilde işlemci de son hıza alıp çalıştırabilirdim. MIUI tabanlı romda alttaki puanı alabilmeniz maalesef mümkün değil.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üst Alt