Soru K60 2 recovery ve rom kurulumu

goldsmiley

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
hamdi
Konular
4
merhaba arkadaşlar. bir yerde k60/F5 pro telefonlarda 2 slot olduğu ve bundan dolayı a ve b slotlarına farklı recovery kurup farklı romlar yüklenebildiğini okudum. böyle birşey varsa bu konu hakkında bilgisi olan veya yapan kimse var mı? 2 receoveryi kurduğumuzda recovery başlat dediğimizde hangisi açılıyor? farklı romlar kurarken nasıl kuruluyor ve diğer rom kurulduğunda eski romda yüklü uygulamalar da veya bilgilerde silinme filan oluyor mu?

Enes67777

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Enes
Cihazım
Resmi niye 5
Konular
9
merhaba arkadaşlar. bir yerde k60/F5 pro telefonlarda 2 slot olduğu ve bundan dolayı a ve b slotlarına farklı recovery kurup farklı romlar yüklenebildiğini okudum. böyle birşey varsa bu konu hakkında bilgisi olan veya yapan kimse var mı? 2 receoveryi kurduğumuzda recovery başlat dediğimizde hangisi açılıyor? farklı romlar kurarken nasıl kuruluyor ve diğer rom kurulduğunda eski romda yüklü uygulamalar da veya bilgilerde silinme filan oluyor mu?
Benim redmi k50 gaming vardı onda da a ve b spot vardı a daydi b ye geçtim ve telefon twrp döndü hicbirseye tiklayamiyordum sıkıntı olmuştu sonra 10 dakika sonra telefon kapandı geri a slota geçmiş hiç bulaşma derim telefon bu sefer de sıfırlamak zorunda kalırsın

goldsmiley

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
hamdi
Konular
4
o zaman uzak durmakta fayda var.

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
59
Yakın zamanda bununla ilgili araştırmalar yaptım birkaç geliştirici arkadaşımla iletişime geçtim bu konuyla ilgili, forum yonetiminde de sorup soruşturdum. Bu tarz desteği olan cihazlar var piyasada orası doğru, iki slota da ayrı recoveryler kurabilirsiniz o da doğru. Buraya kadar her şey doğru ancak konu rom kurmaya gelince maalesef başarısızlıkla sonuçlandı.

Yaptığım denemeler sonucunda recovery B slotuna rom kurmadı. Hangi slotta başlattığı fark etmeksizin romu sürekli A slotuna kurdu. Ayrıca şöyle bir şey var, oldu da başarılı bir şekilde B slotuna rom kursanız da depolama alanını ortak kullanıyor cihaz. Yani dosyalarınız iki romda da aynı şekilde var oluyor ikisine ayrı olarak özel alanlar oluşturmuyor. Bu ilk duydugunuzda güzel bir şey gibi gelse de maalesef değil çünkü iki farklı rom kurduğunuzda iki romda birbiriyle uyumlu olması gerekir cihazın boot edilebilmesi için. Örneğin ikinci slota kurduğunuz romu başlattınız, sizin kullanıcı verilerinizi kullanmaya devam edecek rom sıfır olarak kurulmayacak. Bu durumda birinci romunuzun dosyalaması ile uyumlu değilse bu bir nevi format data yapmadan rom kurmussunuz gibi duracak, ve rom aynı kaynak rom değilse de açılmayacaktır.

Bu slot sisteminin amacı araştırmalarım sonucunda şuna vardı; çift slot olmasinin sebebi yapılan bir güncellemeden memnun kalmadiginizda ya da bir sorun çıkardığında o güncellemeyi kaldırmak gibi daha basit işlevlere hizmet etmek.

Yani yeni guncelleme B slotuna kuruluyor ve sizin verilerinize başlatılıyor çünkü güncellemeler kirli flashi destekler. Romu beğenmezseniz B slotunda ki güncellemeyi silerek A slotuna geri donebiliyorsunuz. Ancak şuanda pekte işlevsel olarak bu şekilde çalıştığı söylenemez. Şuan hala cihazlarda neden slot sistemi var pek anlam verebilmiş değilim.

Belki bir haftadır üzerinde denemeler yaptığım konuda ki bu fikir bir şekilde çalıştırılabiliyordur ancak biraz daha zamana ihtiyacı vardır ya da zaten mümkündür ve sadece ben başaramamışımdır. :)

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
59
Benim redmi k50 gaming vardı onda da a ve b spot vardı a daydi b ye geçtim ve telefon twrp döndü hicbirseye tiklayamiyordum sıkıntı olmuştu sonra 10 dakika sonra telefon kapandı geri a slota geçmiş hiç bulaşma derim telefon bu sefer de sıfırlamak zorunda kalırsın
Slotlar arasında geçişi Fastboot üzerinden adb ile bu komutu kullanarak yapabilirsiniz,muhtemelen B slotuna kurduğunuz recovery'de sorun vardır.

Kod:
fastboot --set-active=a

Geçmek istediğiniz slotu kodun sonuna yazarak değiştirebilirsiniz. A slotuna geçmek için üstte ki kodu, B slotuna geçmek için üstte ki kodda yazan a yerine B yazıp işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Üst Alt