İnceleme K30 ve Note 8 Pro Kameradan ziyade Sensör kıyaslama

baba_yaga

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
İlker YÜKSEL
Cihazım
Note 8 Pro
Konular
1
Bu siteyi uzun zamandan beri takip ederim. Bazen iyi diye yorumladıkları bir telefonu sonradan çok iyi değil dedikleri olmuştur. Yalnız konumuz bu değil. Yeni K30 testini paylaştılar. K30 daki kameranın birebir Note8 pro ile aynı olduğunu söylüyorlar. Tabi arada bir fark var oda K30 da Sony Sensör varken Note8 Pro da Samsung sensör mevcut. Güzel bir test olmuş. Tabiri caizse Sony Samsungu resmen maymuna çevirmiş. Kırmızı ton ağırlıklı ve netlik keskinlik çok zayıf.

Tabi buna ek olarak da Samsung bu sensörü kendi telefonlarında kullanmaması ayrıca bir soru işareti. " " bu siteyi de takip ederim çok mükemmel test ederler ve her zaman doğruda çıkar. "All in all, the GW1 looks like a handy improvement over the IMX586 at the very least. Which begs the question, of course, of why Samsung chose not to use it on the Galaxy Note 10 phones. Who knows? "

Birde aynı sitenin Note 8 Pronun kamerasını eleştirir bir detaylı incelemesi onu da paylaşım " "

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103
Birbirlerine karşı öyle maymuna çevirmiş denilecek kadar bir fark yok. İkisininde iyi, kötü noktaları var. Örneğin, sony sensörlerde keskinlik aslında daha zayıf ve genelde nesnelerin etrafına gerçekte olmayan bir hale çizer. Bu uzaktan bakıldığında Sony sensör daha keskin gibi gösterse de, fotoğrafa yakınlaştığında aslında bu keskinliğin bir aldatmaca olduğu görülebilir.
Örneğin metin yazılı bir kağıdı her iki sensörle çekerseniz, Samsung sensör metni oldukça net gösterirken, Sony sensör biraz daha buğulu gösterir, sanki tam odaklanamamış gibi bir görüntü oluşur. Bu durum benim 48MP kamerada da mevcut, ilk başta odak sorunu yada HDR nedeniyle olduğunu düşünmüştüm fakat diğer sony sensörlerin çıktılarını da incelediğimde aynı sorunun onlarda da mevcut olduğunu gördüm.

Renk konusunda da Samsung sensörler daha canlı ve doğru renkler verebildiğini düşünüyorum.

Fakat yaklaştırmayı bir kenara bırakırsak, Sony sensördeki bu hale sıkıntısı aslında çoğu zaman fotoğraflara daha bir dikkat çekici görünüm veriyor, sanki herşey çok daha net gibi görünüyor aslında bir nevi insan göz ve algısı kandırılıyor.

K30 da Sony kullanarak marka ve kalite algısı oluşturmak istediğini düşünüyorum. İyide yapmış.

İlk resimler K30 dan ikinci resimler ise Note 8 Pro dan.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Şu sensörleri kullanma fikrinize gelirsek, budurum sensörler dandik diye üreticiler kendileri kullanmıyor değil. İşin içinde ticari konular var. Rekabet bozgunluğu var.

Misal en iyi sensörleri sony üretiyorken, en uyduruk fotoğrafları da ilginç bir şekilde sony telefonları çekiyor. Hatta bu yıl çıkmış bir sony fotoğraf konusunda ancak diğer markaların 2-3 yıl önceki modelleriyle yarışa biliyor.

Şimdi sony ürettiği en mükemmel lensler kendi cihazlarında kullanırsa oyunbozanlık yapmış ve rekabeti bozmuş olur. Müşterilerine sattığı ürünleri kendi cihazlarında kullanıp müşterilerine rakip olmak nasıl olur sizce, bence pek hoş durumlar olmaz. Yani samsung'un kendi ürettiği sensörler dandik diye kendi cihazlarında kullanmıyor derseniz, sony de durumun daha vahim olduğunu size hatırlatırım.

Samsung gibi markalar üst sınıf cihazlarında şimdiye kadar hiç yüksek megapiksel yarışına gerek duymadılar zaten. Çünkü diğerlerinin 48,64,108MP sensörlerle çektiği fotoğrafları Samsung cihazları 12MP sensörler ile çekebiliyor zaten. Ayrıca iş sadece fotoğrafla bitmiyor bunun birde video işi var. Aynı sensörle birde video çekmeniz gerek. Premium markalar her noktayı iyi düşünüp ona göre en doğru donanımı seçmeye çalışırlar ve en doğru donanım her zaman en yüksek çözünürlüklü olan değildir.

Misal diğer markalar çözünürlük yarışı yaparken Samsung yeni bir icat çıkarttı piyasaya, yeni TOIS teknolojisiyle gimbal kullanmanıza gerek bile yok diyor adam. Diğer markaların çoğu modelinde daha OIS denen bir teknoloji bile yok, ama 48MP sensör var. giggle~~

Ayrıca ek bilgi olarak Samsung bu 64MP sensörü A70s modelinde kullanmış.

Bu arada belirttiğiniz her iki siteyi de alanlarında en iyi ve ciddiyetli bulmada ve sürekli takip etmekteyim. Yes~~

Son düzenleme:

LeanBack

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak
Cihazım
Note 8 Pro
Konular
0
Arada ayrı iki farklı sensör varken kamera nasıl birebir aynı oluyor anlamadım. Ana kamerada özellikleri aynı tutmuşlar sadece, piyasada bir sürü 12mp çeken hatta aynı aperture değerlerine sahip ama farklı sensörler kullanıp, farklı performanslar veren kameralar var. Birde K30'un geniş açı kamerası daha kaliteli, macro lens'le derinlik ölçer aynıdır büyük ihtimalle.

Ona kalırsa 108mp üst seviye kameralarını da daha yeni koyacaklar S20 plus modeline. İlk defa Xiaomi kullandı o kamerayı da.

Samsung'un sensörleri kendi kullanmama sebebi şuan halihazırda bir sürü farklı Sony lens ile anlaşması süregeldiğinden olabilir, Gw1 sensöre sıfırdan farklı bir yazılım gerekecektir, bunun yerine büyük bir çinli üreticiye yüksek adette lensi iyi fiyattan verip pazardaki ikinci büyük mobil optik üreticisi olarak reklamını yapmak istemiş olabilir, ki yaptılar da. Bir sürü farklı operasyonel durumlar oluyor. Samsung'da bu sensörü vakti gelince kendi telefonlarına koyacaktır zaten.

baba_yaga

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
İlker YÜKSEL
Cihazım
Note 8 Pro
Konular
1
Birbirlerine karşı öyle maymuna çevirmiş denilecek kadar bir fark yok. İkisininde iyi, kötü noktaları var. Örneğin, sony sensörlerde keskinlik aslında daha zayıf ve genelde nesnelerin etrafına gerçekte olmayan bir hale çizer. Bu uzaktan bakıldığında Sony sensör daha keskin gibi gösterse de, fotoğrafa yakınlaştığında aslında bu keskinliğin bir aldatmaca olduğu görülebilir.
Örneğin metin yazılı bir kağıdı her iki sensörle çekerseniz, Samsung sensör metni oldukça net gösterirken, Sony sensör biraz daha buğulu gösterir, sanki tam odaklanamamış gibi bir görüntü oluşur. Bu durum benim 48MP kamerada da mevcut, ilk başta odak sorunu yada HDR nedeniyle olduğunu düşünmüştüm fakat diğer sony sensörlerin çıktılarını da incelediğimde aynı sorunun onlarda da mevcut olduğunu gördüm.

Renk konusunda da Samsung sensörler daha canlı ve doğru renkler verebildiğini düşünüyorum.

Fakat yaklaştırmayı bir kenara bırakırsak, Sony sensördeki bu hale sıkıntısı aslında çoğu zaman fotoğraflara daha bir dikkat çekici görünüm veriyor, sanki herşey çok daha net gibi görünüyor aslında bir nevi insan göz ve algısı kandırılıyor.

K30 da Sony kullanarak marka ve kalite algısı oluşturmak istediğini düşünüyorum. İyide yapmış.

İlk resimler K30 dan ikinci resimler ise Note 8 Pro dan.

Şu sensörleri kullanma fikrinize gelirsek, budurum sensörler dandik diye üreticiler kendileri kullanmıyor değil. İşin içinde ticari konular var. Rekabet bozgunluğu var.

Misal en iyi sensörleri sony üretiyorken, en uyduruk fotoğrafları da ilginç bir şekilde sony telefonları çekiyor. Hatta bu yıl çıkmış bir sony fotoğraf konusunda ancak diğer markaların 2-3 yıl önceki modelleriyle yarışa biliyor.

Şimdi sony ürettiği en mükemmel lensler kendi cihazlarında kullanırsa oyunbozanlık yapmış ve rekabeti bozmuş olur. Müşterilerine sattığı ürünleri kendi cihazlarında kullanıp müşterilerine rakip olmak nasıl olur sizce, bence pek hoş durumlar olmaz. Yani samsung'un kendi ürettiği sensörler dandik diye kendi cihazlarında kullanmıyor derseniz, sony de durumun daha vahim olduğunu size hatırlatırım.

Samsung gibi markalar üst sınıf cihazlarında şimdiye kadar hiç yüksek megapiksel yarışına gerek duymadılar zaten. Çünkü diğerlerinin 48,64,108MP sensörlerle çektiği fotoğrafları Samsung cihazları 12MP sensörler ile çekebiliyor zaten. Ayrıca iş sadece fotoğrafla bitmiyor bunun birde video işi var. Aynı sensörle birde video çekmeniz gerek. Premium markalar her noktayı iyi düşünüp ona göre en doğru donanımı seçmeye çalışırlar ve en doğru donanım her zaman en yüksek çözünürlüklü olan değildir.

Misal diğer markalar çözünürlük yarışı yaparken Samsung yeni bir icat çıkarttı piyasaya, yeni TOIS teknolojisiyle gimbal kullanmanıza gerek bile yok diyor adam. Diğer markaların çoğu modelinde daha OIS denen bir teknoloji bile yok, ama 48MP sensör var. giggle~~

Ayrıca ek bilgi olarak Samsung bu 64MP sensörü A70s modelinde kullanmış.

Bu arada belirttiğiniz her iki siteyi de alanlarında en iyi ve ciddiyetli bulmada ve sürekli takip etmekteyim. Yes~~

Her iki fotografa bakıldığında Sony Sensörde ister buyuterek ister normal şekilde Rey's Speeder yazısı K30 da çok rahatça okunabiliyor. Nitekim bunu sadece Gsmarena da söylemiyor. Diğer notebookcheck de merkezde dahi netlik zayıf diyor. Açıkcası bende aynı fikirdeyim. Belki Note8 pro da bir kamera güncellemesine ihtiyaç var gibi duruyor.

Sony kötü çektiğine pek ikna olmadım Xperia 1 mükemmel fotoğraflar üretiyor. Siz 2-3 model eskisinden bahsetmişsiniz ancak GSMArena Galaxy S10+ ile karşılaştırmış bence sizden farklı düşünüyorlar.

Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Evet buda Dxomark sonucu.

Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

İlginç bir şekilde Dxomark sonucuda 2 saat önce belli oldu. Nitekim tartışmayı sonlandırır nitelikte puan almış sadece 84 puan alarak.

Son düzenleme:
Üst Alt