Soru K20 pro video titreşim

midnight

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Talha
Cihazım
K20 Pro
Konular
51
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
Global Kararlı 11.0.1.0
Telefon Modeli
K20 Pro
Bootloader Kilidi
Açık
Stock kamerada ki titreşim ayarını hangi ayara getirince en olumlu sonuçları alıyoruz bir bilgisi olan var mı? (50,60,otomatik)

mevcetin

Mevlüt Çetin
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlüt Çetin
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
3D Designer
Konular
162
Stock kamerada ki titreşim ayarını hangi ayara getirince en olumlu sonuçları alıyoruz bir bilgisi olan var mı? (50,60,otomatik)
Türkiye ve avrupa ülkelerinde bulunuyorsanız 50hz, Amerikada bulunuyorsanız 60hz yapmanız gerekir.

Oyla:

midnight

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Talha
Cihazım
K20 Pro
Konular
51
Türkiye ve avrupa ülkelerinde bulunuyorsanız 50hz, Amerikada bulunuyorsanız 60hz yapmanız gerekir.
Teşekkür ederim hocam,konuyu pek uzatmak istemiyorum ama siz böyle açıklamada bulununca merak ettim neden avrupa ve Türkiye de 50 , amerika da 60.

Oyla:

habib723

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Habib
Cihazım
Mi 9T Pro
Konular
9
VİDEO TİTREMESİNDEN KAÇININ: PAL (50HZ) VE NTSC (60HZ) ÖĞELERİNİ ANLAMA

Şu makale işinizi görecektir yabancı siteden aldım...

Kısa süre önce Çin'de yayınlanmak üzere kısa bir belgesel hazırladık. Proje burada çekilecek ve Kanada'da düzenlenecek ve daha sonra Çin'e gönderilecektir. Bu proje için çekim özellikleri aşağıdaki gibidir: .mov paketinde 1080i50. Yeterince basit görünüyor. Devam edip kamera modumuzu NTSC (60Hz) 'den PAL (50Hz)' e geçireceğiz ve gitmeye hazırız!

Ne yazık ki, o kadar basit değil. NTSC alanında PAL için çekim yaptığımızdan, NTSC ve PAL standartlarının neden ilk başta var olduğunu anlamamız önemlidir. Yakın zamana kadar, PAL ve NTSC standartlarının basitçe bir tercih meselesi olduğunu düşündüm, Amerika'nın İmparatorluk sistemi ve İngiltere'nin Metrik sistemi gibi. Ancak, durum hiç de böyle değil. Sonuç olarak, karşıt NTSC ve PAL standartlarının çok somut bir nedeni var.

50HZ VE 60HZ, BİRAZ TARİH

İngiltere, Afrika, Avustralya, Asya ve Rusya'nın çoğunda, elektrik şebekesinden geçen AC (alternatif akım) frekansı 50Hz'dir (Herts). Kuzey Amerika ve diğer birkaç ülkede (Japonya her ikisini de kullanıyor), AC frekansı 60Hz'dir. Neden? Bu bölünmeden sorumlu birçok tarihsel faktör vardır, ancak kısaca ekonomi söz konusudur. 21. yüzyılın başında, birbirleriyle rekabet etmekten kaçınmak için, Amerika'daki üreticiler 60Hz ekipman üretmeye odaklanırken, İngiltere'deki üreticiler 50Hz ekipman üretmeye odaklandı. Her bölge kendi tekelini kurdu, gerisi tarih.

EV ELEKTRİK FREKANSI VİDEOYU NASIL ETKİLER?

Belirtildiği gibi, 50Hz'de titrek etki insan gözü tarafından fark edilmez . Kameranın gözü (sensörü) hala bu titremeyi görebilir. Aşağıdaki örnek görüntüler, 60Hz floresan aydınlatmayla Kanada'nın Edmonton şehrindeki bir okulda PAL, 1080i50, 1/50 deklanşör hızında çekilmiştir. Kamera operatörünüz temiz, titreşimsiz bir görüntü görürken, kameranın kendisi tamamen farklı bir şey görüyordu. Koyu mavi perde üzerindeki tahıl ve titreme etkisine dikkat edin. Neyse ki sadece bir test çekimi oldu!
Not: video linki alamadım kaynak sitede görüntülenebilir...

Bu titreşen etkiye ne sebep oldu? Hertz'i mi suçlayacaz peki ! (pek sayılmaz). Hertz, saniyedeki devirleri tanımlayan bir frekans birimidir. Yani, okuldaki aydınlatma 60Hz'de çalışıyorsa, bu sadece floresan aydınlatmaya akan elektriğin saniyede 60 kez AÇIK-KAPALI olduğunu söylemenin süslü bir yoludur. İnsan gözü bunu algılamasa da, bu ON-OFF döngülerinin her biri sırasında ışığın ince bir şekilde karartması vardır. Bu karartma, kameramızın görüyor ve kaydediyor.

VİDEONUZDA TİTREMEYİ ÖNLEME

Her şey senkronizasyona geliyor. Kameranızı aydınlatmanın elektrik frekansıyla senkronize ederseniz, kameranıza temel olarak frekanstaki her döngünün AÇIK bölümünün fotoğraflarını çekmesini söylersiniz. Peki senkronizasyonu nasıl başarırız? İki seçenek vardır:

1. KAMERANIZIN FREKANS AYARINI (NTSC VEYA PAL) DEĞİŞTİRME

Neyse ki, bugün birçok kamera 50Hz (PAL) ve 60Hz (NTSC) arasındaki frekansları değiştirme seçeneğine sahiptir. Kameranızda bu seçenek varsa, kameranızın frekansını ortamınızın elektrik frekansıyla eşleştirmeniz yeterlidir. Doğru frekansa ayarlandıktan sonra, kameranızın sunduğu kare hızlarını veya deklanşör hızlarını güvenle kullanabilirsiniz.

2. ENSTANTANE HIZINIZI / AÇINIZI DEĞİŞTİRİN
Kameranızın frekansını değiştiremiyorsanız veya müşteriniz bizim için olduğu gibi belirli bir frekansta çekim yapmanızı gerektiriyorsa, bir geçici çözüm vardır. Enstantane hızınızı ortamınızın elektrik frekansıyla senkronize edebilirsiniz. Aşağıda yaygın olarak kullanılan bazı kare hızları ve karşılık gelen güvenli deklanşör hızları / açıları ile birkaç tablo oluşturdum. Tablolarda neye ihtiyacınız olduğunu görmüyorsanız, bu kullanışlı deklanşör hızı / açı hesaplayıcısını Red'deki ekibin izniyle kullanabilirsiniz.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Mi 9T Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kaynak:

Son düzenleme:
Oyla:

mevcetin

Mevlüt Çetin
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlüt Çetin
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
3D Designer
Konular
162
Teşekkür ederim hocam,konuyu pek uzatmak istemiyorum ama siz böyle açıklamada bulununca merak ettim neden avrupa ve Türkiye de 50 , amerika da 60.
Rica ederim hocam. Evimizde kullandığımız elektriğin frekansıyla ilgili hocam. Amerikada 110volt elektrik kullanıldığı için frekansı yüksek. Türkiyede ve avrupada 220 volt kullanıldığı için 50hz. Yani güneş ışığında birşey farketmezsiniz fakat lamba ışığında 60hz seçerseniz videoda dalgalanma olur.

Oyla:
Üst Alt