Haber IMEI KLONLANMIŞ telefonlar ile ilgili bir kereye mahsus AF GELİYOR!

08 Temmuz 2019 KLONLANMIŞ IMEI TELEFONLAR 4 AYDA KAPATILACAK

Yurda farklı şekilde sunulmuş, klonlanmış IMEI ile kullanılan telefonlar 4 ay içinde kapatılacak.
Telefonların sisteme dahil olması için bir yıl içinde 250 TL yatırılması halinde sisteme entegre edilecek.
Bu kanun yürürlüğe girdikten sonra yurda sokulan klonlanmış IMEI'ye sahip telefonlar hiçbir şekilde iletişime açılmayacak.

>>>>>

10 Temmuz 2019 Kritik kanun kabul edildi!
Ekonomi alanında düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.
Ektedir:

........
Elektronik kimlik bilgisi değiştirilen …
MCKS'de (Mobil Cihaz Kayt Sistemi) kayıtlı olmakla birlikte düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş olan cihazlara elektronik haberleşme hizmeti verilmesi 4 ay içinde engellenecek.
Bu cihazların kullanıcıları, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içinde BTK'nin düzenlemeleri çerçevesinde başvuru yaparak 250 lira tutarındaki kayıt ücretini Hazine ve Maliye Bakanlığı muhasebe birimi hesabına yatırmaları halinde, cihazların elektronik kimlik bilgisi ilgili abonenin numaralarıyla eşleştirilerek kullanılabilecek.

Komisyonlardaki çalışma sonucu yakında Meclise gelecek...İzlemeye Devam ediyoruz!

>>>>>

15 Temmuz 2019 Haber! Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan:

Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ndeki (MCKS) 270 milyon telefondan, klonlanmış olanlara bir defaya mahsus af çıkarılıyor. Bu bağlamda 250 TL ödeme yapılarak klonlanan numaralar eşleştirilecek ve sistemde aktif kullanıma açılacak. Milliyet'in aktardıklarına göre Türkiye Büyük Millet Meclisinde Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan önümüzdeki hafta yasalaştırılacak elektronik haberleşmeye ilişkin çarpıcı bilgiler verdi. Bakan Sayan halen sisteme kayıtlı 270 milyon cep telefonundan 80 milyonunun aktif olarak kullanıldığını belirtti.

270 milyon telefon kaydı 200 milyona düşecek
Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, konuya ilişkin ek olarak da şunları söyledi: “MCKS cep telefonu, kapkaç, vesaire, birçok farklı, istenmeyen olaylara yönelik hazırlandı. Bu tarihten sonra da bu kayıt sistemine dahil olmayan telefonlar kullanılmaz hale geldi. Bu kapkaçı, cep telefonu çalınmasını vesaire, hepsini tamamen engelledi. Niçin engelledi? Çünkü o kayıt sistemine kayıtlı olmayan IMEI numaralarına operatörlerimiz hizmet veremiyor. 7 yıldan fazladır şebekeye girmemiş telefonların silinmesiyle MCKS sistemindeki 270 milyon telefon kaydı 200 milyona düşecek. 200 milyon orada kalmaya devam edecek.

>>>>>
Bir uzman yorumu:
Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ndeki (MCKS)” 280 milyon telefon kaydıyla şişmiş olduğu için, bir defaya mahsus olarak klonlanmış telefonlara af geliyor. 2005 yılında devreye alınan sisteme, Türkiye’deki bir operatörden hizmet alan her cep telefonu IMEI numarası ile kaydediliyor [1]. Ancak sistemin problemi şu; tüm telefonlar kayıt olunurken, kullanımı duran telefonlar sistemden silinmiyor. Bir başka deyişle, bugün 80 milyon cep telefonu kullanılırken, sistemde 280 milyon kayıt var. Kullanılmayan telefonlar belki çekmecelerde açılmadan duruyor. Ancak bunların IMEI numaraları kopyalanabiliyor. Bunu da daha ucuz fiyatla cep telefonu getiren kaçakçılar, dolandırıcılık yapanlar (cep telefonu alıp parasını ödemeyenler) ya da hırsızlık malı satan firmalar yaptırıyor. Dolayısıyla sistem başta çalınmaları engellerken [2]. Şimdi tam tersine çalınmaları ve kaçakçılığı arttırıyor. Cep telefonu bayileri buna karşın hem Ulaştırma Bakanlığına, hem de Ticaret Bakanlığına başvurmuş ve konunun önemine işaret etmişler. Çünkü bu olay, haksız rekabetten ötürü cep telefonu bayilerini etkiliyor. Ancak vergi kaybı nedeniyle devleti, kalitesiz telefonları pazarda görüp, bilmeden alan kullanıcıları da zarara uğratan bir yönü var.

Sektörden bir uzman, “yaşlandırma” adını verdiği, kullanılmayan telefonların silinmesinin çok olumlu olduğunu belirtti. Ancak, teknik düzenleme açısından soruna işaret etti. Sistem IMEI numarası ile işlediği için, bir miktar kullanımdan kaldırılan telefonların klonları için sorun olmasa da, arada ayrılamayacağı için kullanımdaki bir telefonun klonunun sisteme nasıl kaydedileceği bir sorun. Aynı IMEI numarası taşıyan telefonların aktif kalmaları için nasıl bir teknik uygulanacağı bilinmiyor. Diğer yandan, bu klon affetme bir kez yapıldığında, arkasının gelmesi mümkün. Çünkü şu anda 280 milyon’da 70 milyon hat kesilecek. Ama hala klonlanacak belki 3 belki 5 yıldır kullanılmayan telefonlar olacak. Onlar da bir süre sonra yine bir af mı bekleyecekler?

[1]
[2]

Son düzenleme:

bydogan20

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
10
Cihazım
mi5 pro
Konular
6
peki yarın imei değiştirilmiş bir cihaz alsam. 250 lirayı ödeyip kullanıma devam eder miyiz? yoksa yasanın kabul edildiği tarihten sonra olduğu için elimizde patlar mı? ayrıca bu imei değiştirmenin cezai bir boyutu var mı?

osmancan71

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Osman
Cihazım
Mi note 10
Meslek
Memur
Konular
28
peki yarın imei değiştirilmiş bir cihaz alsam. 250 lirayı ödeyip kullanıma devam eder miyiz? yoksa yasanın kabul edildiği tarihten sonra olduğu için elimizde patlar mı? ayrıca bu imei değiştirmenin cezai bir boyutu var mı?
Denetleyen olmaz. Ülkede denetleme mekanızması olmadıgı için bu hallere dustuk ya :D

78baracuda78

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
baracuda
Cihazım
mi5
Konular
0
parasını verip kaydı yenileyince kullanmaya devam edersin ve EVET imei degiştirmek yasal bi işlem degil ve cezası var ancak adli bu suça karışmadıgı sürece bi cezası olmuyo kimi takip edicekler imei degiştiren binlerce kişi var bu yüzden af geliyo zaten

78baracuda78

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
baracuda
Cihazım
mi5
Konular
0
Bence şuan için yapılacak en iyi şey hazırlıkları yapıp beklemek tam olarak işleyiş nasıl olucak nasıl bir tespit yöntemi izlicekler görmeliyiz o yüzden elinizde kenarda imei var ise henüz klonlamayın derim.

1zy

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Oğuzhan
Cihazım
Yokki
Konular
7
Beyler sizce şuan imeili cihaz almak mantıklı mı yoksa beklemeli miyiz? Paramızı çöpe atmayalım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

KaizenTR

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
.
Cihazım
.
Meslek
.
Konular
37
1 nci yol zorlu olur. Bana göre...

Mesela; çok eskiden kullandığım Nokia 6300 ve Samsung 8530 telefonlarımın imei numarası, hızlı işlemcili yeni bir bir telefonda çakılı. Operatörler bir süre sonra cihaz modeli ile imei'lerin eşleşmediğini tespit edip, kullanıma kapatacaklardır.

Kanun sıkı bir şekilde uygulanmaya başlayınca, 2 nci yol ülke genelinde daha da yaygınlaşır diye tahmin etmekteyim.

Bu kadar sıkı teknik takip ve bürokrasi oluşturmak yerine, devlet her beş senede bir defa yurtdışından telefon alabilme imkanı tanısaydı, daha kolay olurdu, bence...

Sık sık telefon değiştirenlerin ceremesini biz çekiyoruz. Benim çevremde tanıdığım birkaç kişi var. Iphone'un son çıkan modellerini daha ilk haftasında satın alıyorlar. Türkiye'den kullanıcıların sadece cep telefonlarına ödediği para, 2018 yılında 4 milyar Dolar'ı aşmış vaziyette... 5 adet F35 uçağına 1 milyar 500 milyon dolar ödediğimizi göz önüne alırsak, sık sık yeni telefon satın alma durumu ülkemiz için çılgınlık boyutuna ulaşmış durumda maalesef...
aynen katılıyorum, yani sorun sadece kimlik ile bitecekse özel romlarla build.prop düzenlenmesi ile çözülür. Ama öyle değil çoklu kombinasyon olacak Mac, işlemci, ram ve rom ve üretim SNO/anakart bilgileri. Bunları aşmak için sizce ve en onemlisi Hindistan da ve çin veya rusya da ki gibi bir babayiğit yazılımcı cengaver olur mu? hiç sanmam teknoloji adına kimse başkaları için kendini yakmaz bizde...

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Kısaca devlet cep telefonu kullanıcılarına diyor ki;

Sırf cep telefonu için, bir yılda, 4 milyar Dolar'dan fazla dövizin, merkez bankası stoklarından çıkmasına neden oluyorsun. Ya kendini frenle ya da kasadan çıkan dövizin bir bölümünü finanse et.

İşte ödenen 1500 TL kayıt ücreti finansmana katılma ücretidir, bana göre...

Diğer klonlama, kopyalama vs işlemlerde ise, devlet; bak yaptıklarını görüyorum. Mağdur olma diye bir defaya mahsus 250 TL ile kayıt altına alacağım diyor.

Hasılı kelam; sık sık 1000 dolar ve üzeri telefon değiştirenlerin ceremesini çektik, çekiyoruz.

Bu sıkı kanun 5G çıktıktan sonra da bir müddet daha devam eder kanaatindeyim. Geçen zaman içinde, montaj da olsa, beğenilen telefonların yerli üretimi de yapılır hale gelir. Belki bir beş yıl sonra devlet sıkı kanunu biraz gevşetir diye değerlendirmekteyim.

Üst Alt