Haber İmei Kayit Ücreti ( zam )

Dostlar yurt dışından alinan akilli telefonlarin ulkemizde kayıtsız calisma suresi 4 ay. 4 aydan sonra kayıt edilmesi gerekiyor. Aksi taktirde bloke oluyor ve çekmiyor telefon. Biliyorsunuz İMEİ kayit ücretleri son 3 yil içerisinde astronomik şekilde arttı. Bundan 3 yil once 170 lira iken önce 500 lira oldu. Sonra 618 sonra 720 ve en son 1500 lira inanılmaz bir ücrete cikti. Ancak yeni ekonomik paketin içeriğinde olan mtv v özel iletişim vergilerine %22,5 zam yapılacağı kanunlaşti. 1 ocak 2020 itibariyle de yürürlüğe girecek. Bununla beraber 1800-1850 tl arasına çıkacak.

Şahsi fikrim bu vergi gelirlerini arttırmak yerine düşürecektir. Ancak olacak olan bu maalesef.

Şimdiden haberiniz olsun.

Grihava

iyi niyetini kaybetme.
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sedat
Cihazım
Xioami mi6
Meslek
Otomotiv
Konular
6
Azalan bir şey yok ki bu da mutlaka artacacak

Mi Band 4 Uzmani

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
MB4
Cihazım
Mi Band 4
Konular
44
Aklıma veli ağbabanın akıllara zarar "o" konuşması geliyor...

Turkish Economy R.I.P. Press "F"

mystico

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mesut
Cihazım
Xiaomi mi5s
Meslek
Fizyoterapist
Konular
15
Bence bilinçli yapılan bi şey. Devlet zaten yasal yollarla ülkeye giren telefondan şu an ithalat bedelinin %82 sini vergi olarak alıyor. Yapılan bu zamlar bireysel telefon ithalatını engellemek adına yapılıyor. Sen ben bu forumdakiler imei repair yapıp telefon kullanıyoruz ancak normal kullanıcıların çoğu bu tür şeylerden bihaber. Demem o ki vergi gelirleri artıcaktır.

sese61

Security
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selçuk
Cihazım
Mi 9
Meslek
Güvenlik
Konular
18
Azalacaktır derken ' Haldun-Laffer Eğrisi ' diye bir kavram var. Ben ondan dolayi azalir dedim :) kisaca aciklamak gerekirse alinan vergi insanların ödemekten kaçındığı seviye gelince odememeye baslarlar şuan olduğu gibi haliyle vergi geliri artacagi yerde azalmaya baslar. Orn: imei repair yontemi(1500 lira cepte kaliyor hâliyle devlete gitmiyor ) ya da Aliexpress'den almak gibi :) TR üreticisinden alsan vergisi vsvs derken daha cok odemek durumunda kalıyoruz.

RezzNar

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
-
Cihazım
-
Konular
8
Devletin bu yaptıkları insanları daha çok illegale iter, Imeı Repair da bomba gibi artış olacak şimdi. Telefon işleriyle uğraşan arkadaşlar yaşadılar en azından yurtdışı alırım İmei kayıtsız 4 ay kullanırım geri kaydetmek istediğimde 170 lira zaten veya 500 lira mantığında olan arkadaşlardan da kâr edecekler şimdi. Bu durumda maduriyet yaşayabilecek arkadaşlara tavsiyem bu tür işlere yoğunlaşmaları ve öğrenmeleri en azından elinizin altında hazır bir bilgi olur. Devlete selam, soyulmamaya devam diyorum bir vergi koyarsında bu kadar değil be arkadaş bu nedir böyle telefon fuzuli ihtiyaçsa söyleyin bilelim bakıyorum bu devlet erkanlarına hepsinin elinde son modellerin bini bir para yakın zaman içinde havaya da hatrı sayılır bir vergi koyarlar diye düşünüyorum.

Burakalpsen

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Burak
Cihazım
Xiaomi Mi 6
Konular
11
Dostlar yurt dışından alinan akilli telefonlarin ulkemizde kayıtsız calisma suresi 4 ay. 4 aydan sonra kayıt edilmesi gerekiyor. Aksi taktirde bloke oluyor ve çekmiyor telefon. Biliyorsunuz İMEİ kayit ücretleri son 3 yil içerisinde astronomik şekilde arttı. Bundan 3 yil once 170 lira iken önce 500 lira oldu. Sonra 618 sonra 720 ve en son 1500 lira inanılmaz bir ücrete cikti. Ancak yeni ekonomik paketin içeriğinde olan mtv v özel iletişim vergilerine %22,5 zam yapılacağı kanunlaşti. 1 ocak 2020 itibariyle de yürürlüğe girecek. Bununla beraber 1800-1850 tl arasına çıkacak.

Şahsi fikrim bu vergi gelirlerini arttırmak yerine düşürecektir. Ancak olacak olan bu maalesef.

Şimdiden haberiniz olsun.
Vergi geliri 500 lirayı geçtiği an azalmaya başladı zaten. Dışarıdan garantisiz alıp kaydettirmenin mantığı kalmadı. O tarz düşünenlerin bir kısmını garantiliye, büyük kısım İnsanları maalesef ki illegal yollara ittiler.

dr20mouse

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ali Rıza
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
ElektronikTekniker
Konular
0
Amaç vergiden kar etmek değil amaç alımı azaltmak zaten.

Devlet istiyor ki dışarıdan alınan cihazlar azalsın elimizdekileri uzun süre kullanalım. Cari açığı bu yolla azaltmaya çalışıyorlar çünkü açığı kapatacak kadar dışarıyla alışverişimiz yok maalesef. Amaç vergiden kar elde etmek olsaydı Pasaport kaydı yapılırken kullanılan T.C. Kimlik numarası, kullanılacak olan mobil hattın sahibiyle aynı kimlik numarasını tutacak şartı aranmazdı. Hatta 2 yılda bir kez pasaport kaydıyla telefon alınacak şartı da olmazdı.

sese61

Security
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Selçuk
Cihazım
Mi 9
Meslek
Güvenlik
Konular
18
Amaç vergiden kar etmek değil amaç alımı azaltmak zaten.

Devlet istiyor ki dışarıdan alınan cihazlar azalsın elimizdekileri uzun süre kullanalım. Cari açığı bu yolla azaltmaya çalışıyorlar çünkü açığı kapatacak kadar dışarıyla alışverişimiz yok maalesef. Amaç vergiden kar elde etmek olsaydı Pasaport kaydı yapılırken kullanılan T.C. Kimlik numarası, kullanılacak olan mobil hattın sahibiyle aynı kimlik numarasını tutacak şartı aranmazdı. Hatta 2 yılda bir kez pasaport kaydıyla telefon alınacak şartı da olmazdı.
Bu da farkli bi bakış açısı ama bence cok mantıklı. Yani haklısınız işin bu boyutu da var.

Üst Alt