İnceleme Here maps, Sygic,Yandex ve Google Maps ortak değerlendirilmesi ve karşılaştırılması

sizce en iyi navigasyon uygulaması hangisi

• Google Haritalar

Oy: 21 60,0%
  • Sygic Navigasyon

Oy: 3 8,6%
  • Here Haritalar

Oy: 4 11,4%
  • Yandex Navigasyon

Oy: 7 20,0%

• Kullanılan toplam oy
    35

Lonesomecowboy

Aktif Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Cs
Cihazım
iphone 12
Konular
2
Yazın başladığı ve Covid-19 salgını nedeniyle çoğumuzun şehirler arası seyahat yapamadığımız bu günlerde, şehirlerde bir yerden başka bir yere ulaşırken kullandığımız en popüler üç uygulamanın kendimce yürüyüş ve araç navigasyonu anlamında karşılaştırmasını içerir bir yazı ve forumdaki ilk konumla karşısınızdayım. Navigasyonlar’da temel özellikleri anlatmayı es geçiyorum. Zira adres arama ve rota oluşturma hemen hepsinde aynı mantıkla çalışıyor. Sadece bu konuda birkaç önerimi ilgili navigasyon uygulamasının değerlendirilmesi yan başlığında kaleme aldım. Yazımı büyükşehirlerdeki kullanımlarım ölçüsünde kaleme aldım zira nüfus yoğunluğu az olan şehirlerde navigasyonsuz dahi bir yerden başka yere ulaşmak pek zor olmuyor. Gerek coğrafyanın küçüklüğü, gerekse yerel halkın siz adres sorduğunuzda birlik olup yardım etmesi beni özellikle büyükşehir ekseninde bir yazı hazırlamaya teşvik etti.

Öncelikle bugünkü test rotamı yazıda küçük resim olarak koydum. İlgili yere tıklayarak rotayı görüntüleyebilirsiniz.

Here Maps ile başlayalım;

Bu programın en büyük faydası, bina numarasının da sisteminde olması. Hemen bir örnek vereyim: x mah. 1866 sok. no:7 şeklindeki açık adrese, Here maps, Yandex, Google haritalar ve Sygic ile her seferinde bir farklı navigasyon programını kullanmak suretiyle gittim. Adresteki Binanın önünden ve arkasından 1865 sok. (binanın önü) ve 1866 sok. ( binanın arkası ) olmak üzere iki yol geçiyor. Sygic , Yandex , Google haritalar binanın arkasına götürürken, sadece here haritalar binanın tam önüne götürdü. Üstelik hepsinde 1866 sok. no:7 olarak elle girilmişti.

Bu anlamda here haritaları daha iyi olmakla beraber değişen yolların sisteme aktarılması daha yavaş.

Here maps yürüyüş navigasyonu konusunda oldukça iyi. Sizi ara sokaklardan mümkün olduğunca en kısa yoldan götürüyor. Bugün işim gereği bilmediğim birçok adrese gitmem gerekiyordu. Adr3esler birbirlerine yakın olduğu için yürüyerek gitmeyi tercih ettim. Pek bir sorun yaşamadım. Sadece sokak aralarında dönüşlerde, sizi gösteren ok 3-5 mt. Sapabiliyor. Açık alana çıktığınızda bu sorun olmaktan çıkıyor. Here maps’i kullanışlı hale getiren bir diğer etmen, sokak adları ve numaraları’nın da haritada gözükmesi. Böylece bir sapağa geldiğinizde, sokak veya cadde adı veya numarasının yazılı bulunduğu tabelaya bakarsanız, yanlış yola girmeniz imkansızdır.

Bu navigasyonun Poi denilen hafızası düşük. Örn, başkentgaz Etimesgut müşteri işlem merkezinin POİ ( yani kullanıcılar tarafından yararlı veya ilginç bulabileceği belirli bir noktanın konumunun harita uygulaması üzerinde ilgi çekici şekilde bulunmasıdır. POİ’nin yararı sizin adresi elle girmenize gerek kalmadan, direk arama çubuğuna sadece ismin yazılarak haritada görüntülenmesi ve rotanın oluşturulmasıdır. ) Başkent Etimesgut abone işlem merkezi yandex ve Google haritalarda bulunuyorken, Sygic ve here mapste yok. Web sitesinden adres bilgilerini alıp navigasyona elle girerseniz , işini sorunsuzca yapıyor. O yüzden bu navigasyonun poilerine asla güvenmemek ve gidilecek güncel adresin mutlaka sisteme elle girilmesi gerekiyor.

Navigasyon için güzel özellikler de var. Mesela aynı gün 3 farklı yere gitmeniz gerekiyor. Bunları soldaki menü – koleksiyon bölümüne tıklayarak yapılacaklar listesine kaydedebilirsiniz. Ancak buraya sadece adres kaydı yapılıyor. isim değiştirmek gibi Herhangi bir müdahale yapamıyorsunuz.

Seyahat navigasyonu konusunda ise; sizi temsil eden ok’un büyüklüğü çok iyi tasarlanmış. Tabela okuma özelliği olmasa da kavşağa yaklaşıldığında yakınlaştırma ve uzaklaştırma ile yolu kaçırmıyorsunuz. Yürüyüş navigasyonundaki konumun 3-5 mt. Hatalı gösterilmesi durumunu araç navigasyonunda hiç yaşamadım.

Pil tüketimi konusunda bu program en iyisi diyebilirim. Aşağıda resmini gördüğünüz rota aski Etimesgut ile başkentgaz Etimesgut arasında gerçekleşen yürüyüşe aittir. Ama buna enerjisayı da eklemek gerekiyor. Yaklaşık 10 kmlik rotada ve tüm gün yürüyüş navigasyonunda pilim bitmedi.

Google haritalar:

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim: Haritaların güncelliği ve değişen yolların sisteme hızlı ve sorunsuz aktarılması konusunda en hızlısı google haritalar.

Hemen sadede geleyim: Seyahat navigasyonu konusunda büyük eleştirim var: Haritalarda özellikle İstanbulda e5’ten sapılacağı zaman sizin bulunduğunuz yeri gösteren ok, yolu kapladığı için sapağı kaçırıyorsunuz. Bunu istanbul’da çok yaşamıştım. Yandex bu konuda daha iyi. Sapağa yaklaşırken yakınlaştırıyor ve siz sapağı kaçırmıyorsunuz. Hele bir de uydu görünümünde seyahat ediyorsanız, sapak kaçırmak çok daha zor hale geliyor. Google haritalarda tabela okuma özelliği de bulunmakta bu arada. Navigasyonu uydu görünümünde kullanırsanız, hem haritanın sürüş esnasında çok yavaş yüklendiğini, hem de pilinizin çok hızlı bittiğini fark edeceksiniz. Tavsiyem uydu görünümünü hiç kullanmayın.
Liste yapmak istiyorsanız, tercihiniz Google haritalar olmalı. Favori,yeni liste istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. Ben bir eksiğini bulamadım ve yıllardır da severek kullanıyorum.

Google haritalar yürüyüş navigasyonu özelliğine gelirsek: Oldukça güzel. Sorunsuz. Beta olarak test edilen bir özelliği eğer biraz daha hızlanabilirse hayat kurtarır. Kavşaklara geldiğinizde telefonu yatay tutarsanız, sanal gerçeklik devreye giriyor ve kavşağın bir görüntüsü önünüze düşüyor. Böylece gideceğiniz yolu daha rahat bulabiliyorsunuz. Fakat bu özellik benim telefonumda hataya sebep olup, haritalar uygulaması kendisini kapattı.

Sygic;
sygic ise sürüş navigasyonunda bambaşka bir dünya. Direk hangi şeride geçmeniz gerektiğini söylüyor (premium üyelik özelliği), tabela okuyabiliyor ( premium üyelik özelliği ) , hatta dönmeden önce telefon ekranında kavşağı dahi gösteriyor. ( premium özellik) . Bu özellik google haritalarda da yürüyüş navigasyonun’da beta olarak test edilmekte halihazırda. Araç içi sürüş kamerası olarak da kullanılabiliyor ama bu özelliği test etmedim. Sygic premium eklentilerle beraber dünyanın parası. Bence hiç gerek yok. Tabi birtakım yollarla sistemi kırıp Sygic navigasyonu ful sürüm edinmek mümkün ama korsandan nefret ettiğim için bu yollara hem cihaz güvenliği hem de yasal açıdan bulaşmamanızı salık veririm.
Sygic navigasyonuna eleştirim POİ noktasında olacak. Kamu kurumlarının çoğu eksik, okulların çoğu eksik,atmler,benzinliklerin çoğu yok. Avmler,hastaneler konusunda iş görür.
Yürüyüş navigasyonunu çok kısa deneyimledim. Adresi elle girerseniz sorunsuz gidiyorsunuz istediğiniz yere.
Sonuç olarak, bence içlerinden en kötüsü Sygic. Avrupada çok iyi olmasına rağmen ülkemizde kullanımı konusunda diğer navigasyon programlarından POİ noktasında, haritasının güncel olması ve rota oluşturma konusunda aşağıda kalıyor.

Yandex;

Gelelim Yandex’e. Navigasyon harita güncelliği Google ile yarışır düzeyde. POİ kısmında ise muhteşem. Atmler,benzinlikler,hastaneler,okullar….. Yani ihtiyacınız olan hemen her türlü kamu binası,avm, eczane,benzinlik POİ olarak haritasında mevcut ve özellikle eczaneler hem güncel, hem de yerleri çok doğru. Tabi ben Eryaman, Etimesgut bölgesinde yaşadığım için buradaki tecrübelerime göre yazıyorum. İstanbulda veya başka şehirlerde durum başka olabilir

Sürüş navigasyonuna gelince şunu söyleyeyim; . Sizi gösteren ok burada da iyi tasarlanmış. Kavşağa yaklaştığınızda veya sapağa girecekseniz, sizi gösteren ok küçülüyor, yol büyüyor ve tam olarak nereden gideceğinizi çok rahat anlıyorsunuz. Tek eksiği tabela okuma. Bu özellik olmadığı için yine de sapak kaçırmanız mümkün olabiliyor. Tam bu noktada size ufak tüyo vereyim: Eğer, Yandex’i uydu görünümü ile kullanırsanız, tabela okuma özelliği olmasa bile yolu kaçırmazsınız. Zira çevrenize bakıp, sonra gözünüzü telefon ekranına çevirdiğinizde, bulunduğunuz sokağı, kavşağı, sapağı kuş bakışı görüyorsunuz. Bu da nereden gideceğiniz konusundaki soru işaretini ortadan kaldırıyor. Şunu da ekleyeyim; uydu görünümü çok hızlı işleniyor. Yani siz aracınızla seyahat halindeyken, uydu görünümünün işlenip ekrana yansıtılmasını beklemiyorsunuz. Dahası bu özellik, pilden de çok fazla yemiyor. Bu programda da aynı gün farklı adreslere gitmek zorundaysanız, liste yapabiliyorsunuz. Here mapsten farklı olarak, yaptığınız listeye girdiğiniz adrese ad verebiliyorsunuz. Örn: başkentgaz Etimesgut Abone İşlem Merkezi gibi . Bu Here mapsten öne geçiren bir özellik.

Her üç navigasyon programı ile ilgili şöyle bir deneyimimi de paylaşmak istiyorum;
Benim oturduğum muhitte, belediye, anayola ara bir yol açtı geçen yıl. Here maps ve Sygicte belediyenin açtığı bu ara yol halen yok. Google haritalar ve Yandexte var. Sanırım ilk google haritalara eklendi, bir ay kadar sonra da Yandex’e geldi. Bu yol, işe gidişleri temizinden 10 dk kısalttı sabahları. Eskiden kavşaklı yonca bulvara gitmek gerekiyordu, şimdi arayoldan direk anayola ( şeker mah. istanbul yoluna ) çıkabiliyorum.

SONUÇ: Bence şu anda büyükşehirler için en iyisi Yandex. Sadece tabela okuma özelliğinin gelmesi gerekiyor. Ülkemizin diğer şehirlerinde ve özellikle ilçelerde Google haritaların üzerine halen tanımam. Örneğin, Adliyeleri bulma konusunda Google haritalar, Yandex’ten çok daha iyi çalışıyor ilçelerde ve kasabalarda.

Yazımı burada noktalarken, siz değerli forum üyelerinin de bu konuda fikirlerini merak ettiğimi beyan etmek isterim.
Not: Yukarıda değerledirilen navigasyon programlarının test edildiği cihaz Samsung'un note 8 modelidir.
Not 2: Bu yazı forum.miuiturkiye.net için yazılmış olup, kaynak gösterilmeden başka mecralarda paylaşılamaz.

Ekli dosyalar

• here maps.jpg
    here maps.jpg
    285,9 KB · Görüntüleme: 43
  • yandex haritalar.jpg
    yandex haritalar.jpg
    223,4 KB · Görüntüleme: 41

Lonesomecowboy

Aktif Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Cs
Cihazım
iphone 12
Konular
2
Ellerinize sağlık hocam. :)
İşim gereği çok fazla yolculuk ediyorum ve ülkemizin hemen her şehrine gittim. Oralarda da navigasyon uygulamaları hayat kurtarıcı oluyor. Yazıda da belirttim, İstanbul,ankara ve İzmir ! de Yandex rahatlıkla kullanılır. İzmirin yanına ünlem işaretini koymamın nedeni, manisa sapağından ( sarıgöl,alaşehir istikametinden gelirken ) izmire çıkartmada sorun yaşatmıştı bana geçen yıl. Forum Bornova Avmye de uzak yoldan götürmüştü karşıyakadan. Ben kordon tarafından gitmek istiyordum, harita beni çevre yolundan yönlendirdi. aslında bu programın değil, benim hatam. çünkü alternatif yollara bakmadan programın ilk önerisini kabul etmiştim. Ancak izmir genelinde böyle bir seçimi var programın. Sonuçta gitmek istediğiniz yere gidiyorsunuz. O konuda işini iyi yapıyor.
Yazıma katkıda bulunarak forumda güncel kalmasını sağladığınız için şahsım adına teşekkürü borç bilirim.

FuXiN

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin
Cihazım
Mi 9T
Konular
19
Eline sağlık hocam çok açıklayıcı ve temiz bir yazı olmuş. Okurken hiç sıkılmadım hemde bu saat de
Sygic zamanında almıştım ama para vermeye değmez. Ne zaman yükleyip değişen bir şey var mı diye baksam aynı rota sorunları devam ediyor. Google yada yandex den şaşmamak lazım

Mi 9T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Defineadresi

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Defineci
Cihazım
Redmi not 5
Meslek
DEFİNECİ_ARKEOLOG
Konular
9
bendee hepsini denedim google harita bence daha iyi..korsan sevmediğini belirmiştiniz hocam ben Sygic crack lisini full premium sürmünü kullandım kı hala teimde yüklü yinede google haritalar kdar olamazz gözümde

Buse S. Ada

Nefsine öğretmen vicdanına öğrenci ol
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Buse
Cihazım
Redmi Note 11 P
Meslek
Satış Danışmanı
Konular
156
Nezaketiniz ve bilgileriniz için ben teşekkür ederim :)
İşim gereği çok fazla yolculuk ediyorum ve ülkemizin hemen her şehrine gittim. Oralarda da navigasyon uygulamaları hayat kurtarıcı oluyor. Yazıda da belirttim, İstanbul,ankara ve İzmir ! de Yandex rahatlıkla kullanılır. İzmirin yanına ünlem işaretini koymamın nedeni, manisa sapağından ( sarıgöl,alaşehir istikametinden gelirken ) izmire çıkartmada sorun yaşatmıştı bana geçen yıl. Forum Bornova Avmye de uzak yoldan götürmüştü karşıyakadan. Ben kordon tarafından gitmek istiyordum, harita beni çevre yolundan yönlendirdi. aslında bu programın değil, benim hatam. çünkü alternatif yollara bakmadan programın ilk önerisini kabul etmiştim. Ancak izmir genelinde böyle bir seçimi var programın. Sonuçta gitmek istediğiniz yere gidiyorsunuz. O konuda işini iyi yapıyor.
Yazıma katkıda bulunarak forumda güncel kalmasını sağladığınız için şahsım adına teşekkürü borç bilirim.

ZENGİN

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Mi 13
Meslek
Eğitim Yöneticisi
Konular