Rehber Güneş ışığının elektriğe dönüşmesinin arkasındaki bilim.

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedirMerhaba Arkadaşlar.


Hepimizin bildiği gibi, doğal kaynaklarımızı, sonuçta doğal kaynaklarımızın bozulmasına ve tükenmesine yol açan hipersonik bir oranda kullandığımızı; Örneğin, hanehalkı ve ticari gereksinimi güçlendirmek için kömür ve petrol gibi fosil yakıt kullanıyoruz ve rezervlerimiz tükenmiş yakıtları abartıyor. Ancak, hükümetten sürekli bir itme ve bilinçlilik yardımı ile herkes, ana doğamızın zor zamanlar boyunca hayatta kalmasına yardımcı olmak için yeni sürdürülebilir teknolojiye adapte olmaya çalışıyor ve bu devrimdeki adımlardan biri, güneş enerjisinin birincil enerji üretimi kaynağı olarak kullanılmasıdır.


Güneş Pili Nedir?

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir


 • Üstümüzde gökyüzünde devasa bir güç istasyonu varken petrol için sondaj ve kürek kömürü için neden zaman harcıyoruz?
 • Bir nükleer enerjinin önemli bir topu olan Güneş, Güneş Sistemimizi beş milyar yıl daha sürmek için yeterli fuelonboard'a sahiptir ve solar paneller bu enerjiyi sonsuz ve uygun bir elektrik kaynağına dönüştürebilir.
 • Güneş enerjisi garip veya fütüristik görünebilir, ancak zaten oldukça yaygındır. Aletinizde güneş enerjisiyle çalışan bir kuvars saatiniz veya güneş enerjisiyle çalışan bir cep hesap makineniz olabilir.
 • Birçok insanın bahçelerinde güneş enerjili ışıklar vardır.Alan gemileri ve uydular genellikle güneş panellerinde de bulunur. Americanspace ajansı NASA, güneş enerjisiyle çalışan bir uçak bile geliştirdi.


Güneş Pilleri Nasıl Yapılır?

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir


 • Güneş pilleri, çoğu güneş panelinde güneş enerjisini yakalamak ve elektrik üretmek için kullanılır. Evlerde ve işletmelerde en sık gördüğünüz güneş panelleri, fotovoltaik (PV) paneller, hepsi güneş pilleri kullanır.
 • Hücreler düz, koyu renkli ve parlaktır. En önemlisi, her hücre güneş ışığını doğrudan temiz elektriğe dönüştürmek için gereken her şeyi içerir. Diğer tüm bileşenler sadece çıkışı arttırmak ve elektriği DC'den AC elektriğe dönüştürmek için kullanılır.
 • Bir güneş pili, çok farklı malzemelerin karmaşık ve hassas bir organizasyonudur. En üstteki güneş pili tabakası, anti-yansıtıcı kaplamalı camdan oluşur.
 • Cam altındaki malzemeleri korurken, yansıtıcı kaplama daha fazla güneş ışığının yarı iletkenlere ulaşmasına yardımcı olur.
 • Bir güneş hücresine baktığınızda, küçük bir ızgara deseni göreceksiniz. Bu, camın altındaki ince metalik şeritlerden oluşan bir ızgaradır. Cam, yansıma önleyici kaplama ve metalik şeritler hücrenin en üst katmanını oluşturur.
 • Güneş pilinin orta tabakası en önemli unsurdur. Fotovoltaik etki ile güneş enerjisinin yaratıldığı yer, iki kat yarı iletkenden oluşur.
 • Güneş pilinin alt tabakası iki bölümden oluşur. Doğrudan p tipi yarıiletkenin altında arear metalik elektrot vardır. Bu arka elektrot, bir elektrik akımı oluşturmak için üst katmandaki metal ızgara ile çalışır.
 • Son katman, sistemdeki güneş ışığı kaybını azaltmak için yansıtıcı bir katmandır. Farklı güneş pilleri, amaçlanan kullanımına ve istenen maliyetine bağlı olarak farklı malzemeler kullanabilir.
Güneş Pili Nasıl Çalışır?

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir


Bir güneş pili n-tipi silikon (mavi) ve p-tipi silikon (kırmızı) bir sandviçtir. Elektronların silikonun farklı lezzetleri arasındaki kavşağa atlamasını sağlamak için güneş ışığı kullanarak elektrik üretir:
 • Güneş ışığı hücre üzerinde parladığında, fotonlar (hafif parçacıklar) üst yüzeyi bombalar.
 • Fotonlar (sarı lekeler) enerjilerini hücreden aşağı taşırlar.
 • Fotonlar enerjilerini alt p tipi tabakadaki elektronlara (yeşil lekeler) bırakırlar.
 • Elektronlar bu enerjiyi üst, n-tipi tabakaya barrierin üzerinden atlamak ve devreye kaçmak için kullanır.
 • Devrenin etrafından akan elektronlar lambayı yakar.


Güneş Enerjisi Kullanımıyla İlişkili Avantajlar

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir


 • Güneş Enerjisi Çevreye İyi Gelir
Güneş enerjisi hakkında en çok bilinen gerçek, temiz ve yeşil bir enerji kaynağı sunmasıdır. Güneş enerjisi karbon ayak izinizi azaltmanın harika bir yoludur. Güneş enerjisi konusunda doğayı kirleten hiçbir şey yoktur. Güneş enerjisi herhangi bir sera gazı salmaz ve çalışması için temiz bir su kaynağına ihtiyaç duyması dışında kesinlikle başka kaynak kullanmaz. Dolayısıyla güvenli ve çevre dostudur.

 • Güneş Enerjisi Evinizi Şebekeden Çıkarıyor
Güneş panellerinin maliyetindeki azalma, güneş enerjisi kullanımında neden bir artış olması gerektiğinin mükemmel bir örneğidir.Geleneksel elektrik, kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtlara büyük ölçüde bağlıdır. Sadece çevre için kötü değil, aynı zamanda sınırlı kaynaklardır.

 • Güneş Enerjisi Daha Az Elektrik Kaybına Neden Oluyor
Elektriğin büyük enerji santrallerinden geniş ağlar aracılığıyla endend tüketicilere taşınması gerekiyor. Uzun mesafeli şanzımanlara eşit güç kaybı. Güneş panelleri, güneşten enerji almak için çatınıza monte edilir. Enerjiniz yurtiçi hale gelir ve bir çözüm olarak kendi faturalarınızı ve enerji kullanımınızı kontrol edersiniz. Ayrıca, güneş enerjisi sistemleri dayanıklıdır, dolayısıyla servis kesintisi şansı azalır.

 • Güneş Enerjisi Ücretsiz Bir Enerji Kaynağıdır
Güneş bize şimdiye kadar kullanabileceğimizden daha fazla enerji sağlar ve hiç kimse güneş ışığını tekeline alamaz. Güneş enerjisi sisteminiz açıldığı andan itibaren para tasarrufu yapmaya başlayacak, ancak güneş enerjisinin avantajları uzun vadede en iyi şekilde görülebilir. Güneş enerjisi sisteminiz ne kadar uzun süre kalırsa, güneş teknolojisinin faydalarından o kadar çok faydalanır ve çevreyi desteklersiniz.

Sonuç

Her güneş pili, belirli bir elektrik enerjisi üretme kapasitesine sahiptir. Elektrik çıkışını artırmak için, birçok güneş pili bir güneş paneli yapmak için bağlanır. Bir güneş paneli tek parça olarak ele alınsa da, her hücre bağımsız olarak çalışır. Güneş paneli her hücreden elektrik toplar. Evinizde ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeterli elektrik üretmek için birden fazla güneş paneli gerekecektir. Birden fazla güneş paneli bağlandığında, bir güneş dizisi haline gelir. Bir güneş dizisinde, her güneş panelinden gelen tüm elektrik bir invertör yoluyla gönderilir. Güneş pilleri, evinizin her gün aldığı güneş ışığından doğrudan elektrik üretir. Güneş dizisinin diğer unsurları sadece bu sistemi daha verimli hale getirmek ve DC'yi AC elektriğe dönüştürmek için vardır. Güneş pillerinin benzersiz tasarımı olmasaydı, güneş enerjisi mümkün olmazdı.

 
Üst Alt