Rehber Güncelleme Almayan Yurtiçi Mi5'lere Orijinal ROM Yüklenmesi

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426

meydeyy

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
isa
Cihazım
xiaomi mi5
Konular
8
Merhaba arkadaşlar,

Ülkemizde Mi5 satılmaya başlandığı günden itibaren en popüler telefonlardan biri oldu. Tabii bu popülerlik beraberinde bazı sorunlar da getirdi. Xiaomi'nin ülkemizde resmi olarak satış yapmaması nedeniyle oluşan boşluk çeşitli ithalatçılar tarafından doldurulmaya çalışılıyor. Bu ithalatçıların bazıları sattıkları cihazlara orijinal rom yükleyerek kullanıcılar için büyük rahatlık sağlarken bazıları ise işin kolayına kaçarak sahte/çakma romlar yüklüyorlar ve bu romlar güncelleme almıyor. Güncelleme almayan bu cihazları güncelleme alır hale getirmek için ise gerekli olan şey bu cihazlara orijinal rom yüklemesi yapmak. Orijinal rom yüklenebilmesi için ise öncelikle bootloader kilidi kaldırılmalı ve ardından Mi Flash ile fastboot Global rom kurulumu yapılmalı. Bu rehberde sizlere bu işlemleri açıklamaya çalışacağım. Özellikle resim veya video kullanmak istemiyorum. Resimler ve videolar olduğunda pek çok kişinin gözü korkuyor ve vazgeçiyor oysa yapılması gereken işlemler son derece basit. Zaten rehber içerisinde resimli ve videolu anlatımların bağlantılarını da vereceğim. Eğer merak ederseniz onlara da rahatça ulaşabilirsiniz.

A. Hazırlık

1. Öncelikle bu işlemlerin yapılabilmesi için 64 bit bir bilgisayara ve bir adet Mi5 cihaza ihtiyacımız olacak. (Bilgisayarın 64 bit olması son derece önemli aksi halde hata alma ihtimaliniz oldukça yüksek.)
  2. İkinci olarak telefonunuzun bilgisayarınıza doğru bir şekilde tanıtılmış ve sürücülerin güncel olması gerekli. Ben pdanet kullanıyorum ve şimdiye kadar sorun yaşamadım. Sizlere de tavsiye ederim. ( )
  3. Üçüncü olarak telefonunuzda USB Hata ayıklama açık olmalı. Ayarlar telefon hakkında bölümüne girin, MIUI sürümü üzerine 5-6 defa tıklayın. Tebrikler artık bir geliştiricisiniz mesajı belirdikten sonra geri gelerek ayarlar altındaki ek ayarlara girin ve buradan Geliştirici Seçeneklerine geçin. Buradan USB hata ayıklama seçeneğini aktif hale getirin.
  4. Dördüncü olarak kullanacağımız programlar geliyor. Bunlar ve
  5. Beşinci olarak da dosyamız. Burada Stable ve Developer olmak üzere iki ayrı rom var. Ne olduğunu bilmiyorsanız S.S.S. bölümüne bakabilirsiniz. (Global Rom dosyasını indirdiğiniz sayfanın en üstünde MIUI ROM Flashing Tool adında bir yer göreceksiniz. Buradan da en son sürüm Mi Flash aracını indirebilirsiniz. )

B. Unlock

Cihazınızda bulunan bootloader kilidini kaldırmanız için Xiaomi'den onay almanız gerekli. adresine girerek başvurunuzu yapabilir veya başvurunuz onaylanmışsa Mi Unlock Tool aracını indirebilirsiniz.
  1. Başvuru işlemi oldukça basit. Yukarıda bulunan adrese gidiyor ve Mi Hesabınızla giriş yapıyorsunuz. Eğer yetkiniz var ise bu aşamada Unlock Tool aracını indirebilr ve devam edebilirsiniz. Eğer yetkiniz yoksa İsminiz, telefon numaranız ve bir açıklama girmeniz gereken 4 adet kutucuk göreceksiniz. Bilgileri girip (isminizi sadece isim olarak girin soyadı olmasın Ahmet, Mehmet vb.) ilerlediğinizde telefonunuza SMS ile bir onay kodu geliyor. Bu kodu da bir sonraki ekrana giriyor ve başvurunuzun onaylanmasını bekliyorsunuz. Onay geldikten sonra adresine gidip giriş yaptığınızda Mi Unlock Tool aracını indirebilirsiniz.
  2. Başvuru işlemini halledip Unlock Tool aracını indirdiğimize göre artık kilidi kaldırabiliriz. Bir defa daha hatırlatalım. Bilgisayarınıza sürücüler sorunsuz yüklenmiş olmalı ve hem telefonda hem de bilgisayarınızda (Yani Mi Unlock Tool aracına gireceğiniz hesap) onay aldığınız Mi hesabının kayıtlı olması gerekmekte. (Normal şartlarda bu aşamada bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise cihazınızda China Developer Rom yüklü olması. Ancak bu adımı ayrıntı olarak anlatmıyorum çünkü 7.2.8.0.0(MAACNDB) ve benzeri pek çok fake rom China Developer tabanlı olduğu için sorun yaratmıyor. Eğer sorun yaşarsanız deveoper romu telefonunuza indirin. Güncelleyici uygulamasına girin ve sağ üst köşedeki menüden güncelleme paketini seç diyerek indirmiş olduğunuz dosyayı gösterin. İşlem tamamlandığında China Developer Rom yüklenmiş olacaktır.)
  3. Öncelikle Mi Unlock Tool aracını açın ve şifrenizle giriş yapın. Cihaz bulunmadığına dair bir uyarı göreceksiniz. Cihazınızı kapatın ve ses kısma tuşu ile birlikte güç tuşuna basılı tutun. Ekrana tamirci Droid gelecek. Bu ekrandayken bilgisayarınıza bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin. Sürücüler yüklendikten sonra Mi Unlock Tool aracına gelin ve altta beliren Unlock yazısına tıklayın. Bir kaç dakika içinde kilit kaldırılacaktır.
  4. Eğer bu işlemler esnasında hata alırsanız @chatin_62 Hocamın hazırlamış olduğu son derece detaylı bu konuyu bir okumanızı tavsiye ederim.

C. Global Rom Yükleme

Bu aşama ise en kolay ve hızlı olanı. Normal şartlarda oldukça uzun açıklamalar yapılır fakat zaten unlock aşamasında gerekli olan sürücüleri indirip cihazımızı bu işe hazırladık. Dolayısıyla yapılacak işlem çok kolay.
  • Hazırlık aşamasında indirmiş olduğunuz sıkıştırılmış rom dosyasını bilgisayarınızın C sürücüsüne çıkartın. (Dosya yolu C:/Gemini_imagesxxxx gibi görünmeli)
  • Mi Flash aracını çalıştırın
  • Sol üstteki browse butonuna tıklayın ve rom dosyasını çıkartmış olduğunu klasörü seçin.
  • En altta yer alan flash all seçeneğini seçin.
  • Cihazınızı kapatın ve unlock işleminde yaptığınız gibi fastboot moda alın.
  • Refresh'e tıklayın. Device bölümünde telefonunuz göründüyse sorun yoktur. Flash butonuna basın ve bekleyin.
4-5 dakika içinde global rom kurulmuş cihazınız hazır bir şekilde yeniden başlayacaktır. İlk Açılış 15-20 dakika kadar sürebilir paniklemeden beklemenizi tavsiye ederim. Bu aşamada sorun yaşarsanız daha önce hazırlanmış olan resimli ve videolu rehberlerimize bir göz atabilirsiniz.

İşlemler bu kadar arkadaşlar. Elimden geldiği kadar ayrıntıya girmedim ve yaşanabilecek sorunlardan bahsetmedim çünkü en başta da söylediğim gibi kimsenin gözünü kokutmak istemiyorum. Cihazların %90'lık bir kısmına her hangi bir sorun yaşanmadan Global Rom yüklenebiliyor. Eğer ki sorun yaşarsanız sorun yaşadığınız bölümü aşağıda yorum olarak belirtirseniz gerek ben, gerekse diğer arkadaşlarımız elimizden geldiğinde sorunu çözmeye çalışacağız. Eğer ki uğraşmak istemiyorsanız veya kendinize güvenemiyorsanız bu işlemler ücret karşılığı uzaktan yardımla da yapılabilir. Eğer uzaktan yardımla bu işlemleri yaptırmak isterseniz bana veya diğer arkadaşlarımıza özel mesaj yolu ile ulaşıp yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Kolay gelsin :)

ÖNEMLİ NOT : Bir diğer yöntem de cihazı EDL moduna alarak rom yüklemek. Ancak bu işlem için mutlaka EDL kablonuz olması gerekmektedir. ADB üzerinden "adb reboot edl" ve " fastboot oem edl" komutları verilerek EDL modunda rom yüklemeye çalışan cihazların neredeyse yarısı brick oluyor ve cihazın kurtarılması için profesyonel ellere teslim edilmesi gerekiyor. Denemeyin arkadaşlar, yazık etmeyin cihazlarınıza, en fazla bir iki gün onay beklersiniz...
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

teşekkürler kardeşim emeğine sağlık cihazın kilit şifresini unutmuştuk cihaz kitlendi bu rom sayesinde açıldı .Allah razı olsun.

ertugrulboyaci41

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ertuğrul
Cihazım
RedMi Note 7
Konular
1
bu kadar yıllanmış bir konuyu hortlattığım için kusura bakmayın, elimde 7.2.8.0 rom lu bir mi5 var anakartı bozuk telefon için internetten anakart aldım ancak aldığım kişi bir kaç yıldır telefonu kenarda tuttuğu için mi hesabının şifresini hatırlamıyor. Normalde geliştirici seçeneklerinden oem unlock yapıp sıfırlayayım dedim ancak ne yazık ki oem unlock yok bu sürümde. Ayarlardan sıfırlamak isteyince şifreyi soruyor. Bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim fikir verebilirseniz çok memnun olurum, saygılar.

cmert

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Coşku
Cihazım
Galaxy S10
Konular
16
ses acma tusuna basili tutarak acip hard format atabilirsin
bu kadar yıllanmış bir konuyu hortlattığım için kusura bakmayın, elimde 7.2.8.0 rom lu bir mi5 var anakartı bozuk telefon için internetten anakart aldım ancak aldığım kişi bir kaç yıldır telefonu kenarda tuttuğu için mi hesabının şifresini hatırlamıyor. Normalde geliştirici seçeneklerinden oem unlock yapıp sıfırlayayım dedim ancak ne yazık ki oem unlock yok bu sürümde. Ayarlardan sıfırlamak isteyince şifreyi soruyor. Bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim fikir verebilirseniz çok memnun olurum, saygılar.

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6

Aldığınız kişi i.mi.com adresine girerek mail adresi veya telefon numarası ile şifre sıfırlama istesin hocam. Bunun dışında ücretli bypass yaptırabilirsiniz.

Eğer hesabı kaldırmadan cihazı sıfırlarsanız cihazı tekrar açamaz, kullanamazsınız.

ses acma tusuna basili tutarak acip hard format atabilirsin

Fotmatlayınca Mi hesabının kalktığını mı düşünüyorsunuz? Daha ciddi sorun yaşar arkadaşımız.

cmert

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Coşku
Cihazım
Galaxy S10
Konular
16
surekli custom rom kullanmaktan unuttum sanirim, hard format sonrasi kendi hesabimizla giris yapip kullanamiyor muyduk?

Fotmatlayınca Mi hesabının kalktığını mı düşünüyorsunuz? Daha ciddi sorun yaşar arkadaşımız.

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
surekli custom rom kullanmaktan unuttum sanirim, hard format sonrasi kendi hesabimizla giris yapip kullanamiyor muyduk?

Hayır hocam. Her hangi bir sıfırlama yaptıktan sonra eğer daha önce çıkış yapılmamış ise eski mi hesabını girmeden kullanamazsınız.

ertugrulboyaci41

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ertuğrul
Cihazım
RedMi Note 7
Konular
1
Hayır hocam. Her hangi bir sıfırlama yaptıktan sonra eğer daha önce çıkış yapılmamış ise eski mi hesabını girmeden kullanamazsınız.
çin romu olması bu durumu değiştirmiyor yada menü açık olduğu için ayarlardan adb mod ile falanda bir şey yapılmıyor değil mi :(
ne yazık ki bende daha önce mi 6 da bu durumu yaşadığım ve çözene kadar epey uğraştığım için belki çin romu kurulu olduğundan sormaz fikriyatıyla umut edindim :(

teşekkür dileklerimi yazmayı unuttum kusura bakmayın. Teşekkürler ve saygılar.

teşekkür dileklerimi yazmayı unuttum kusura bakmayın. Teşekkürler ve saygılar.

Üst Alt