Haber Google Huawei akıllı cihazlarına yazılım ve hizmet desteğini kesiyor

Forbes, The Guardian ve bir çok medya yayın organının iddialarına göre trumpun Twitter'da “Lose-lose,” twitinden sonra ABD menşeli Google harekete geçti. Daha önceden de kendi ülkesinde huwaei hizmetlerini ve cihazlarının girisini engellediği bilinen Trump bu hamlesi ile huwaei markasına karşı savaşı çok farklı noktalara getirmiş gözüküyor. Bundan üçüncü şahıs kullanıcılar nasıl etkilenecek gerçekten merak ediyorum.

#Edit
Son bir senedir gerçekleşen yasaklar ve sebepleri
ABD Huawei ve Zte şirketlerini kişisel verileri kanuna aykırı bir biçimde toplamak, toplanan bilgileri işlemek ve çin hükümetine sızdırmakla itham ediyordu ve yaklaşık bir senedir ABD Huwaei'nin ulusal ihalelere katılmasını yasaklamıştı ve çok kısa bir süre sonra Huawei'nin teknolojilerinin ülkelerine girmesinide yasaklamıştı.(10.07.18)

Avustralya Huwaei'nin 5G altyapısının kullanılmasını guvenlik endisesi ile yasakladı.(27.03.2019)
Japonya istihbarat bilgi ağını korumak ve güçlendirmek için Huawei'ye yasak getirdi.(07.12.18)

İngiltere Huawei'nin devlet projelerine girmesini güvenlik endişesi sebebi ile yasaklamaya hazırlanıyor.

Son düzenleme:

Yeumyang

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Yeumyang
Cihazım
Xiaomi redmi 7
Konular
5
Samsung kendi yazılımı olayını tizen ile denedi ekosisteme adapte olamadı Huawei nin aynı topa gireceğini sanmıyorum.Bir şekilde anlaşma yoluna gidileceğini düşünüyorum bu konuda.
Öncelik anlaşma yolu olacaktır ama ilerleyen aylarda yine bu ve buna benzer olaylar meydana gelecektir bir ara haber okumuştum Huawei kendi işletim sistemi üzerinde çalışıyor diye sonra birşey çıkmadı belki de gizliden çalışmaları vardır diye düşünüyorum

Çirkin kral

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet Can
Cihazım
Mi Max 2
Konular
28
Samsung kendi yazılımı olayını tizen ile denedi ekosisteme adapte olamadı Huawei nin aynı topa gireceğini sanmıyorum.Bir şekilde anlaşma yoluna gidileceğini düşünüyorum bu konuda.
Nokia ve Microsoft gibi iki buyuk marka da Windows phone ile ayakta duramadï. Huwaeiye bol şans. Asıl merak ettiğim şey Xiaomi'nin geleceğinjn nasıl olacağı.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Bir diğer büyük talihsizlik de huwaei bl kilidini açmaya izin vermiyordu. Aosp rom kurma ihtimalleri çok zor. Kullanıcılar ne yapicak büyük bir merak konusu..

oguz494

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Oğuzhan
Cihazım
Xiaomi Mi 8
Meslek
Ekonomist
Konular
36
Xiaomi rahat durursa bir şey olmaz ;)

AndTurk

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Durmuş
Cihazım
Xiaomi mi5s
Konular
15
ileriye yönelik düşünülürse daha hayırlı olmuş Yeni alternatiflerin tamda zamani malum abd nin durumu ortada Teknoloji tekbir ulkeye bağımlı olmamalı.
Gönül isterki Huawei alternatif uretsin

canirtuk

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Can
Cihazım
Mi8 128GB
Konular
13
zte ye bi ara böyle bi yaptırım yaptı sonra geri çekti Trump.
valla bence bu zamana kadar kendi sistemleri üzerinde çalışıyor ve bayağı yol katetmişlerdir diye düşünüyorum çinlilerin.
ios Amerika da android Amerika da.
başımız büyük belada.

MI 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

shuj

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kuzey
Cihazım
Xiaomi Mi6
Meslek
Fotoğrafçı
Konular
26
Huawei ceo su aksi bir durumda kendi işletim sistemlerini kullanabilmek için girişimler ve çalışmalar yaptıklarını söylemişlerdi demek haklılar miş beklenen oldu. Bu çok güzel birşey ama yeni bir işletim sistemi şu şartlarda ne kadar başarılı olur bilemiyorum. Huawei orta yolu bulmak için elinden geleni yapar diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

iquique

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Soner
Cihazım
11 Lite 5G 780g
Meslek
Mühendis
Konular
6
Bu ambargoda Samsung'un da bir parmağı olabilir mi acaba? Samsung bir ABD mandası olan G.Kore malı ve Huawenin rakibi bir firma.

YUKBAY

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Gök Kurt
Cihazım
Redmi Note 4
Meslek
Amele
Konular
2
Çin bence ulusal mesele haline getirip kendi ürettiği markalarının arkasında durmalı. abd ÇİN'e muhtaç ama ÇİN abd'ye asla muhtaç değil. ÇİN'in halkı zaten yokluğa alışıkken abd'nin halkı ÇİN'in ucuz malları ile ayakta duruyor. abd'de ki fiyat artışı halkı sokağa döker. Bence artık birileri abd'ye dersini vermeli. Kimse Birleşmiş Milletler hariç Dünyanın Jandarması olmamalıdır.

PrCoder

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Halil
Cihazım
Redmi Note 5
Meslek
Yazılım Mühendisi
Konular
3
Bence artık Google'dan bağımsız platform geliştirilmeye açık olmalılar. Yeterince Marka destekli olmuyor yazılımlar.

Üst Alt