İpucu GNU/Linux Üzerinde rEFInd Otomatik Boot Süresi Değiştirme

Kaan_M

°¯\_(ツ)_/¯°
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Xiaomi Mi 5
Meslek
Öğrenci
Konular
56
Herkese iyi günler! Bu gün rEFInd üzerinde, otomatik Boot etme özelliğinin süresini değiştirmeyi gösterdiğim minicik, ufacık, çok basit bir rehber hazırlayacağım.

Ben GRUB önyükleyicisi kullandığımda bazen Windows Boot Manager'ı görmeme sorunu ile karşılaşıyorum. Bu yüzden rEFInd kurmuştum. rEFInd, dokunmayınca otomatik başlatma özelliğinin (Her bilgisayarı açtığınızda bir önce seçtiğiniz seçeneği işaretler) 20 saniye olmasından sıkıldım. Elle tıklamak yerine süreyi düşürmeye karar verdim. Çok basit bir işlem. Gerekli olan yalnızca bir dosya üzerinde değer ile oynamak.

Öncelikle Root yetkimizi alıyoruz:
Kod:
sudo su

Sonra refind klasörüne gitmemiz gerek.
Bunun için:
Kod:
cd /boot/efi/EFI

Şimdi 'refind' klasörünün varlığını kontrol edelim:
Kod:
ls

refind klasörüne gidelim:
Kod:
cd refind

Şimdi refind.conf dosyasını çalıştırmalıyız.
Bunun için Gedit yada Nano kullanabiliriz. Gedit sistemde yüklü olmayabilir, yüklemek için:
Debian tabanlı dağıtımlar için:
apt install gedit

Fedora tabanlı dağıtımlar için:
dnf install gedit

Arch tabanlı dağıtımlar için:
pacman -S gedit

OpenSUSE tabanlı dağıtımlar için:
zypper install gedit

Gedit üzerinden:
Kod:
gedit refind.conf
Komutu ile dosyamızı açalım.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Resim üzerinde görülen timeout değerini isteğinize göre değiştirebilirsiniz, Örneğin: timeout 5 ya da timeout 8 gibi, sayı girdiğiniz kısım kaç saniye olduğudur.

Nano komutu da aynı işi terminal ile yapmamızı sağlar.
Kod:
nano refind.conf
komutu ile dosyamızı açalım:

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Uçbirim üzerinde görülen timeout değerini isteğinize göre değiştirebilirsiniz, Örneğin: timeout 10 ya da timeout 30 gibi, sayı girdiğiniz kısım kaç saniye olduğudur.

Minik rehber buraya kadardı, içimden geldi açayım dedim. iyi Linux'lar, iyi Forumlar :).

Üst Alt