Rehber GNOME 40 İçin 8 Eklenti Tavsiyesi ve Kurulumu

Kaan_M

°¯\_(ツ)_/¯°
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Xiaomi Mi 5
Meslek
Öğrenci
Konular
56
Herkese selam! Bu konumda size GNOME 40 için 8 tane eklenti tavsiyesi yapacağım. Birçok eklenti denedim ve bunları beğendim. Size de sunmayı istedim. Öncelikle kurmamız gereken bazı şeyler mevcut:

-Ön Kurulum-

İlk önce chrome-gnome-shell ve gnome-tweak-tool paketlerini kurmalıyız. Bunun için uçbirime:

Fedora tabanlı dağıtımlar için:
sudo dnf install chrome-gnome-shell gnome-tweaks/ICODE] [B]Arch tabanlı dağıtımlar için:[/B] [ICODE]sudo pacman -S chrome-gnome-shell gnome-tweaks

Debian tabanlı dağıtımlar için:
sudo apt install chrome-gnome-shell gnome-tweaks

Yükleme komutu hariç hepsi aynı, daha fazlası için: İpucu - Linux 5 Taban Dağıtım Paket Yöneticisi Komutları

Ardından kendi tarayıcınızda eklenti yüklemek için eklenti mağazanıza girin ve Gnome Kabuk Bütünleşmesi eklentisini kurun. Örneğin Chrome Web Mağazası linki:

Not: Daha önce yaptıysanız tekrar yapmanız gerekmeyen adımlardır bu adımlar.

Ön kurulum aşamalarımız burada son bulmakta. Şimdi eklentilerimize geçelim :).

-Eklentiler ve Kurulum-

Basit bir eklenti ile başlayalım
-Window Is Ready - Notification Remover-

Bu eklentinin basit bir işlevi var. Pencere/uygulama hazır bildirimlerini devre dışı bırakmak.
Bu eklentiyi kurmak için bu linkten Off butonuna tıklayarak On haline getirmek yeterlidir:

Klasik bir eklentiden devam edelim
-User Themes-

Bu, size GNOME üzerinde kabuk temaları yüklemenizi sağlayacak eklentidir. Kurduğunuz temayı, İnce Ayarlar'da Görünün bölümünde Kabuk kısmından ayarlayabilirsiniz.
Bu eklentiyi bu linkten yine aynı şekilde kurabilirsiniz:
Sonra istediğiniz tema ile Gnome'unuzu güzelleştirin. Hatta bir tavsiye vereyim, Orchis-dark güzel bir temadadır.

Sıradaki eklentimiz basit ve işlevli bir eklenti
-Bottom Triggers Activities Overview-

Genel görünümü açmak için soldaki Etkinlikler butonuna basmak ve aşağı inip uygulamaya basmak bazılarınıza zor gelebilir. Bu eklenti sayenizde fare okunu ekranın en altına getirince genel görünüm açılacak ve daha kolay bir kullanım sunacak.
Bu eklentiyi kurmak için bu linkten Off butonuna tıklayarak On haline getirmek yeterlidir:

Şimdi bahsedeceğim eklenti masaüstünüze apayrı bir hava katacak bir eklenti
-Blur My Shell-

GNOME 40 kullandıysanız ve ya göz attıysanız Genel görünüm ve uygulamaların olduğu bölümde fazla gri - siyah alanlar kaldığını göreceksiniz. İşte tam da burada imdada koşuyor bu eklenti. Bu eklenti arkaplanda bulanıklaşıtma yapmak için bulunuyor. Özellikle genel bakış ve uygulamalarda işe yarayan bu eklenti GNOME 40 güzelliğini katlayacak!
Bu linkten kurabilirsiniz: . Kurulumdan sonra özelleştirilebilir. Yine aynı yerde mavi ayarlar butonu ile yapabileceklerinizi görebilirsiniz.

Şimdiki eklenti Xorg 11 kullanıcılarına gelsin
-X11 Gestures-

Birçok kişide (ben dahil) X11 üzerinde 3 parmak TouchPad hareketleri çalışmadı. Bu eklenti ile kullanabileceğiz. Eklenti kurulumu bu sefer sadece On - Off butonu ile olmuyor, bunun için bir konu açmıştım, o konuya göz atabilirsiniz: Rehber - Touchegg İle Gnome 40 Xorg 11 3 Parmak Touchpad Hareketleri
Not: Konudaki Ön kurulum aşamaları bu konudaki aşamalar ile aynıdır, tekrarlamanıza gerek yok.

Ekranınıza daha çok pencereyi düzenli olarak sığdırın
-Tiling Assistant-

Temel olarak pencerelerinizi ekranın belli bir kısmına sabitlemek içindir, Pencerelerinizi tutup şu şekillerde köşelere sabitleyebilirsiniz:
Tamamı,
Üstten ortaya kadar,
Sağ üstten ortaya kadar,
Sağdan ortaya kadar,
Sağ alttan ortaya kadar,
Alttan ortaya kadar,
Sol alttan ortaya kadar,
Soldan ortaya kadar,
sol üstten ortaya kadar.
Bu linkten kurabilirsiniz: . Yanındaki mavi ayarlar butonundan kurcalayabilirsiniz.

Panel üzerinden kaydırma ile pencere ve çalışma alanı değiştirin
-Panel Scroll-

Bu eklenti ile panelinizde kaydırma hareketi (fare topu ve ya TouchPad ile kullanılabilir) ile çalışma alanı ya da pencere/uygulama değiştirme imkanı sunmakta. Varsayılan olarak sağ taraftan çalışma alanı, sol taraftan pencere değiştirmek içindir.
Bu linkten On - Off butonu ile kurabilirsiniz: . Ayarlarından yerini değiştirebilir ve ya sadece biri için haline getirebilirsiniz.

Ve sırada son eklentimiz
-KStatusNotifierItem/AppIndicator Support-

Bunun için bir ekran görüntüsü koymak daha açıklayıcı olur:

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Yukarıda görüldüğü gibi, bazı uygulamalar için buna benzer menü çıkıyor, tema ile uyumlu. Zoom, Discord, OBS Studio vb. bazı uygulamalar için simgeleri ve tıklayınca bazı ayarlar görmeniz mümkün, ayarlar uygulamaya göre değişiyor ve her uygulamada bulunmaz.
Bu linkten kurabilirsiniz:

Konu buraya kadardı, umarım paylaştığım eklentiler işinize yaramıştır. Herkese iyi Linux'lar, iyi Forum'lar diliyorum. :)

Aranızda GNOME 40 kullanan var mı?

Son düzenleme:

Kaan_M

°¯\_(ツ)_/¯°
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Xiaomi Mi 5
Meslek
Öğrenci
Konular
56
Sanırım bu rehber en çok benim işime yaradı :D.

peyloride

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Okan Binli
Cihazım
Galaxy S7
Konular
0
Ben de GNOME kullaniyorum uzun suredir. Oneriler icin tesekkurler

Üst Alt