Yardım Global cihazlar hakkında

• Konbuyu başlatan ntka
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 16
  • Görüntüleme 732

ntka

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
kaan
Cihazım
Redmi Note 10s
Konular
4
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
miui 14
Telefon Modeli
redmi
Bootloader Kilidi
Açık
Merhaba değerli forum üyeleri.

Benim aklıma takılan bir konu var onun hakkında bilginizi almak istiyorum.
Şimdi 2024 itibarı ile yurt dışı yani kaçak cihazlardaki imei'ler kapanacak mı?

Kapandığını var sayarsak daha önce aldığımız ve kullanmadığımız cihazların da kapanacağı söylendiği için tüm pasif cihazlardaki imei'ler kapanacak anlamına geliyor.
Buna göre biz nasıl yurt dışı cihaz kullanacağız veya kayıtlı cihazımızdaki imei kullanacağız.

Teşekkürler.

ntka

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
kaan
Cihazım
Redmi Note 10s
Konular
4
Cihaz bir yıldan daha uzun süre sim kart takılmama durumunda; cihaza daha önceden hangi sim kart takıldıysa, aynı sim kartının cihaza takılması halinde, imei kapanmış olsa bile, tekrar kullanıma açılmaktadır.

Nereden anlıyoruz ? Bir önceki mesajımda mavi ile işaretlediğim paragraf, anlattığım durumu izah ediyor.
mesela benim imei aldığım cihaz hiç kullanılmıyor buda demek oluyor ki benim mevcut kullandığım cihaz kapanacak ama evdeki yedek cihazıma sim kartımı taktığım da aktif olacak ve bunu her yıl aynı şekilde sim kart takıp aktif etmem gerekecek.

O zaman anlıyoruz ki yedek cihazı çöpe attığımız da aktif kullandığımız cihazı da çöpe atmış oluyoruz. Çünkü kaçak cihaz.
Çok saçma bir uygulama insanlara zorla yurtiçi cihaz aldırmaya zorluyorlar.

Oyla:

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
mesela benim imei aldığım cihaz hiç kullanılmıyor buda demek oluyor ki benim mevcut kullandığım cihaz kapanacak ama evdeki yedek cihazıma sim kartımı taktığım da aktif olacak ve bunu her yıl aynı şekilde sim kart takıp aktif etmem gerekecek.

O zaman anlıyoruz ki yedek cihazı çöpe attığımız da aktif kullandığımız cihazı da çöpe atmış oluyoruz. Çünkü kaçak cihaz.

Hayır çok yanlış anlıyorsunuz. Öyle bir şeye gerek yok.

Cihaz=IMEI. Siz yeni cihazınıza SIM kart taktığınızda sistem yeni cihazı eskisiymiş gibi olarak algılıyor zaten.

Oyla:

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15

Imei kayıtsız kullanılan cihazlarda süre yönünden sınırlandırma yok. Çünkü imei kaydı olmayan bir cihazı 4 ay kullandıktan sonra, kullanıma kapanmaktadır. Ancak 365 gün dolduktan sonra, cihaza sim kart takınca, cihaz tekrar kullanıma açılmaktadır.

Yani imei kaydı olmayan cihazlar hiç bir şekilde çöpe gitmez. Diyelim ki, benim gibi yurtdışında yaşıyorsunuz ve cihazınıza yurtdışından Türkiye sim kartını takmanıza rağmen sinyal aldıramadınız ve iki yıl yurda dönmediniz. Bu durumda bile, yurtiçine girdiğinizde, cihaza Türkiye'ye ait sim kart taktığınızda, cihaz kullanıma açılmaktadır. Çünkü kayıtsız cihazın imei numarası, zaten Türkiye'ye kayıtlı değil ve bu cihazlar için yalnızca 4 ay kullanım kısıtlaması söz konusudur.

Özetle; kanuni düzenleme, kayıtlı cihazları kapsamaktadır. Bir yıldan uzun süre sim kart takılmayan kayıtlı cihazlara, en son takılan sim takılması halinde, herhangi bir işleme gerek kalmaksızın cihaz tekrar kullanıma açılmaktadır. Yani burada işin mim noktası, operatörlerden satın alıp kullandığımız telefon numaralarımızı kapattırmamaktır.

Oyla:

ntka

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
kaan
Cihazım
Redmi Note 10s
Konular
4
Imei kayıtsız kullanılan cihazlarda süre yönünden sınırlandırma yok. Çünkü imei kaydı olmayan bir cihazı 4 ay kullandıktan sonra, kullanıma kapanmaktadır. Ancak 365 gün dolduktan sonra, cihaza sim kart takınca, cihaz tekrar kullanıma açılmaktadır.

Yani imei kaydı olmayan cihazlar hiç bir şekilde çöpe gitmez. Diyelim ki, benim gibi yurtdışında yaşıyorsunuz ve cihazınıza yurtdışından Türkiye sim kartını takmanıza rağmen sinyal aldıramadınız ve iki yıl yurda dönmediniz. Bu durumda bile, yurtiçine girdiğinizde, cihaza Türkiye'ye ait sim kart taktığınızda, cihaz kullanıma açılmaktadır. Çünkü kayıtsız cihazın imei numarası, zaten Türkiye'ye kayıtlı değil ve bu cihazlar için yalnızca 4 ay kullanım kısıtlaması söz konusudur.

Özetle; kanuni düzenleme, kayıtlı cihazları kapsamaktadır. Bir yıldan uzun süre sim kart takılmayan kayıtlı cihazlara, en son takılan sim takılması halinde, herhangi bir işleme gerek kalmaksızın cihaz tekrar kullanıma açılmaktadır. Yani burada işin mim noktası, operatörlerden satın alıp kullandığımız telefon numaralarımızı kapattırmamaktır.
Yurtdışı için dediğiniz doğru olabilir.

Ben şöyle açıklamaya yapayım size kısaca.

Ben bu forum dan bir cihaz aldım ve imei attırdım.
imei'ni aldığım cihaz çöpe atıldı kullanılmıyor.
Bu durum da benim cihazım kapanır mı? çünkü artık cihaz sinyal vermeyecek hiç bir zaman.

Oyla:

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Yurtdışı için dediğiniz doğru olabilir.

Ben şöyle açıklamaya yapayım size kısaca.

Ben bu forum dan bir cihaz aldım ve imei attırdım.
imei'ni aldığım cihaz çöpe atıldı kullanılmıyor.
Bu durum da benim cihazım kapanır mı? çünkü artık cihaz sinyal vermeyecek hiç bir zaman.
Yurtiçinde imei kaydı bulunan cihazın imei numarası, hangi cihaza yüklenirse yüklensin, kapanmaz. Çünkü başka cihazdan alıp, yeni cihazınıza yüklettiğiniz imei numarası, yeni cihazda yaşamaya devam ediyor. Burada önemli olan kıstas, imei'den sinyal alınmaya devam edilmesidir. Yani imei'nin hangi cihazda çalıştığının bir önemi yok.

Ha ! BTK isterse, eski cihazdan alınan imei numarasının hangi cihaza ait olduğunu, operatörlere sorarak tespit edebilir. Ama BTK böyle bir tespiti neden yapsın ? Yani BTK'nın aradığı, imei aktif mi - pasif mi durumudur. Cihaz yurtiçine kayıtlı ve imei numarasından bir yıldan uzun süre sinyal alınamadıysa, cihazın imei numarasını otomatik olarak kullanıma kapatmaktadır. Cihaza aynı telefon numarasına ait sim kart takılması halinde ise, bir yıldan daha uzun bir zaman geçse bile, cihaz otomatik olarak kullanıma açılmaktadır.

Özetle; BTK sizin imei kopyalatma eyleminizle ilgilenmemektedir.

Oyla:

ntka

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
kaan
Cihazım
Redmi Note 10s
Konular
4
Yurtiçinde imei kaydı bulunan cihazın imei numarası, hangi cihaza yüklenirse yüklensin, kapanmaz. Çünkü başka cihazdan alıp, yeni cihazınıza yüklettiğiniz imei numarası, yeni cihazda yaşamaya devam ediyor. Burada önemli olan kıstas, imei'den sinyal alınmaya devam edilmesidir. Yani imei'nin hangi cihazda çalıştığının bir önemi yok.

Ha ! BTK isterse, eski cihazdan alınan imei numarasının hangi cihaza ait olduğunu, operatörlere sorarak tespit edebilir. Ama BTK böyle bir tespiti neden yapsın ? Yani BTK'nın aradığı, imei aktif mi - pasif mi durumudur. Cihaz yurtiçine kayıtlı ve imei numarasından bir yıldan uzun süre sinyal alınamadıysa, cihazın imei numarasını otomatik olarak kullanıma kapatmaktadır. Cihaza aynı telefon numarasına ait sim kart takılması halinde ise, bir yıldan daha uzun bir zaman geçse bile, cihaz otomatik olarak kullanıma açılmaktadır.

Özetle; BTK sizin imei kopyalatma eyleminizle ilgilenmemektedir.
Umarım dediğiniz gibidir.
O zaman kaçak cihaz alıp kullanabiliriz ve bu cihaza eskiyen kayıtlı her hangi bir cihazın imei numarasını atabiliriz.

Teşekkürler.

Oyla:

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Umarım dediğiniz gibidir.
O zaman kaçak cihaz alıp kullanabiliriz ve bu cihaza eskiyen kayıtlı her hangi bir cihazın imei numarasını atabiliriz.

Teşekkürler.
En son cihazımı dün satın aldım. Poco F5 ... Önceki cihazlarıma imei attırıp kullanıyordum. Bu son düzenlemelerden sonra, imei attırma işine gerek kalmadı gibi...

Yeni aldığım telefonu 4 + 4 = 8 ay fiilen kullanabiliyorum. Geriye kalan 4 aylık sürede de eski telefonumu kullanacağım.

Süreler her yıl sıfırlanacağı için, artık kayıtsız telefonlar da devamlı kullanılabilmektedir.

Telefonlara imei yükleteceğim diye, cihazın içini açtırıp, direnç değişimi gibi orijinalliği bozucu donanım müdahalesi bana mantıklı gelmiyor.

Ya da çin yazılımlı mtk işlemcili telefon alıp, başka yazılım yükleyeceğim derken, cihazın NFC birimine zarar verilmesi de mantıklı gelmiyor.

Diyelim ki, bu yazılım yükletme işlemlerini sıkıntısız yaptık ve telefonun bütün fonksiyonları ile sorunsuz çalışıyor. Bu defa da cihazın google sertifika düzeyi L3'e düşüyor. L1 sertifikalı cihaz kullanmak varken, yazılım değiştireceğim diye, cihazın sertifika düzeyini düşürmeye değer mi ?

Yani özetle; Çift hatlı cihazlardan birini 5 yılda bir defa satın alıp, yılı yeni cihaz + eski cihaz olarak tamamlayarak önüne bakacaksın.

Ha ! iki cihaz kullanmak istemiyorsan, resmi yurtiçi kaydı yapılmış cihaz kullanacaksın.

Oyla:
Üst Alt