Yardım Global cihazlar hakkında

• Konbuyu başlatan ntka
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 16
  • Görüntüleme 712

ntka

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
kaan
Cihazım
Redmi Note 10s
Konular
4
Yüklü Rom ve Versiyon Numarası
miui 14
Telefon Modeli
redmi
Bootloader Kilidi
Açık
Merhaba değerli forum üyeleri.

Benim aklıma takılan bir konu var onun hakkında bilginizi almak istiyorum.
Şimdi 2024 itibarı ile yurt dışı yani kaçak cihazlardaki imei'ler kapanacak mı?

Kapandığını var sayarsak daha önce aldığımız ve kullanmadığımız cihazların da kapanacağı söylendiği için tüm pasif cihazlardaki imei'ler kapanacak anlamına geliyor.
Buna göre biz nasıl yurt dışı cihaz kullanacağız veya kayıtlı cihazımızdaki imei kullanacağız.

Teşekkürler.

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
2024'ten itibaren yurtdışından yurtiçine giren ve kayıtsız kullanılan telefonların imei'lerinin kapanacağı konusu nereden çıktı ortaya ?

Yani yürüttüğün aklın dayanağını açıklayabilir misin ?

Eğer belirttiğiniz şekilde olursa, kısa süreli gelen turistler bir yeni satın aldıkları telefonlarını kullanamaz hale gelirler.

Oyla:

ntka

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
kaan
Cihazım
Redmi Note 10s
Konular
4
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
2024'ten itibaren yurtdışından yurtiçine giren ve kayıtsız kullanılan telefonların imei'lerinin kapanacağı konusu nereden çıktı ortaya ?

Yani yürüttüğün aklın dayanağını açıklayabilir misin ?

Eğer belirttiğiniz şekilde olursa, kısa süreli gelen turistler bir yeni satın aldıkları telefonlarını kullanamaz hale gelirler.
ben mi yanlış anladım?
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

“Yapılan tespitlerde yurda kaçak olarak getirilen cep telefonlarının kullanıma açılması için klonlama işleminin kolaylıkla gerçekleştirilebilmesi ve cep telefonlarına klonlanacak IMEI havuzunun geniş olması gibi etkenlerin kaçakçılık faaliyetlerinin devam etmesinde önemli role sahip olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle IMEI havuzunun daraltılması ve usulsüz kullanımın engellenerek caydırıcılığın artırılması amacıyla madde kapsamında 5809 sayılı kanunun 57. maddesinin üçüncü fıkrası ile; halihazırda yedi yıl olan elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan cihazların elektronik kimlik bilgilerinin pasife alınması süresi bir yıla düşürülerek, son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz bir yıl boyunca sinyal alınmayan cep telefonlarının IMEI’lerinin BTK tarafından pasife alınması amaçlanmaktadır.”

Oyla:

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Arkadaşım, haberde yazılanlar, önceki telefonunun imei numarasını, yeni telefonuna yükletmeye engel değil...

Ayrıca, link'ini verdin haberde bahsedilen çözüm şekli, tamamen sorunlu bir çözüm şeklidir. Şöyle ki;

Adam yurtdışında yaşıyor. Mesela, ben... Yurtiçine kayıtlı telefonu ile iki yıl yurda gelmedi, ne olacak ?

Ayrıca haberde; 2022 Ekim ayında TBMM'ye sunulan demiş ama, bu konuda TBMM'ye sunulan bir teklif okumadım bugüne kadar... Böyle bir teklif sunulmuş olsaydı, mutlaka haberimiz olurdu.

Ha ! Böyle bir taslak vardı ve haberde TBMM'ye sunulması düşünülen denilseydi, daha mantıklı olurdu.

Peki TBMM sunulması düşünülen dediğimizde ne anlayacaktık ? BTK'nın bir çalışması olduğunu anlayacaktık. BTK uzman bir kuruluştur. BTK gibi uzman kuruluş, yurtdışında yaşayanları hesaba katmadan, böyle bir tasarı ortaya koyabilir mi ? Mümkün değil.

Özetle ; kaynak diye sunduğunuz haber sitesinde yazan içeriklerin, hangi kuruluşun ya da hangi kişiye dayanarak yazıldığı bile belli değil. Yani şu kuruluşun çalışması denilirse, o kuruluşun web sayfasına bakmamız gerekir. Şu kişinin önerisi denilirse, o kişinin yaptığı açıklamalarına bakmamız gerekir. Yani ortada yalnızca bir haber sitesinde yazılan içerik var. Ancak ne kaynağı ne de dayanağı var.

En kötü tarafından düşünelim. Diyelim ki, haber doğru ve yazıldığı gibi de uygulamaya koyuldu. Bu durumda millet iki telefon kullanmaya başlar. İlk telefonunu 4 + 4 = 8 ay kullanır. İkinci telefonunu ise, kalan 4 ay için kullanır. Böylece yılı tamamladıktan sonra, mevcut telefonlarını ilgili cari yıl içinde kullanmaya devam eder.

Valla yazdıklarım biraz uzun oldu, kusura bakma, ama destekli yazmak zorundaydım.

Oyla:

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427
Arkadaşım, haberde yazılanlar, önceki telefonunun imei numarasını, yeni telefonuna yükletmeye engel değil...

Ayrıca, link'ini verdin haberde bahsedilen çözüm şekli, tamamen sorunlu bir çözüm şeklidir. Şöyle ki;

Adam yurtdışında yaşıyor. Mesela, ben... Yurtiçine kayıtlı telefonu ile iki yıl yurda gelmedi, ne olacak ?

Ayrıca haberde; 2022 Ekim ayında TBMM'ye sunulan demiş ama, bu konuda TBMM'ye sunulan bir teklif okumadım bugüne kadar... Böyle bir teklif sunulmuş olsaydı, mutlaka haberimiz olurdu.

Ha ! Böyle bir taslak vardı ve haberde TBMM'ye sunulması düşünülen denilseydi, daha mantıklı olurdu.

Peki TBMM sunulması düşünülen dediğimizde ne anlayacaktık ? BTK'nın bir çalışması olduğunu anlayacaktık. BTK uzman bir kuruluştur. BTK gibi uzman kuruluş, yurtdışında yaşayanları hesaba katmadan, böyle bir tasarı ortaya koyabilir mi ? Mümkün değil.

Özetle ; kaynak diye sunduğunuz haber sitesinde yazan içeriklerin, hangi kuruluşun ya da hangi kişiye dayanarak yazıldığı bile belli değil. Yani şu kuruluşun çalışması denilirse, o kuruluşun web sayfasına bakmamız gerekir. Şu kişinin önerisi denilirse, o kişinin yaptığı açıklamalarına bakmamız gerekir. Yani ortada yalnızca bir haber sitesinde yazılan içerik var. Ancak ne kaynağı ne de dayanağı var.

En kötü tarafından düşünelim. Diyelim ki, haber doğru ve yazıldığı gibi de uygulamaya koyuldu. Bu durumda millet iki telefon kullanmaya başlar. İlk telefonunu 4 + 4 = 8 ay kullanır. İkinci telefonunu ise, kalan 4 ay için kullanır. Böylece yılı tamamladıktan sonra, mevcut telefonlarını ilgili cari yıl içinde kullanmaya devam eder.

Valla yazdıklarım biraz uzun oldu, kusura bakma, ama destekli yazmak zorundaydım.

Siz kaçırdınız herhalde hocam. Geçtiğimiz yıl içinde yasalaştı...

"30/11/2022 tarihli ve 7423 sayılı Kanunun 9 uncu maddesiyle bu fıkranın birinci cümlesinde yer alan “kesintisiz yedi yıl” ibaresi “son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz bir yıl” şeklinde, ikinci cümlesinde yer alan “yedi yıllık sürenin hesaplanmasında bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten” ibaresi “bir yıllık sürenin hesaplanmasında bu cümlede değişiklik yapan maddenin yürürlüğe girdiği tarihten” şeklinde ve üçüncü cümlesi değiştirilmiş ve fıkraya cümle eklenmiştir. Bu değişiklik 1/1/2024 tarihinde yürürlüğe girer."

Şu an için hatlar kapatılmadı ancak 30 Kasımdan itibaren 1 yıl sinyal almayan IMEI'ler kapatılmaya başlanacak. Yani evde yedekte duran telefonlar, IMEI'ler varsa bu süre içerisinde bir şekilde kart takmanız gerekli.

Oyla:

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Siz kaçırdınız herhalde hocam. Geçtiğimiz yıl içinde yasalaştı...

"30/11/2022 tarihli ve 7423 sayılı Kanunun 9 uncu maddesiyle bu fıkranın birinci cümlesinde yer alan “kesintisiz yedi yıl” ibaresi “son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz bir yıl” şeklinde, ikinci cümlesinde yer alan “yedi yıllık sürenin hesaplanmasında bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten” ibaresi “bir yıllık sürenin hesaplanmasında bu cümlede değişiklik yapan maddenin yürürlüğe girdiği tarihten” şeklinde ve üçüncü cümlesi değiştirilmiş ve fıkraya cümle eklenmiştir. Bu değişiklik 1/1/2024 tarihinde yürürlüğe girer."

Şu an için hatlar kapatılmadı ancak 30 Kasımdan itibaren 1 yıl sinyal almayan IMEI'ler kapatılmaya başlanacak. Yani evde yedekte duran telefonlar, IMEI'ler varsa bu süre içerisinde bir şekilde kart takmanız gerekli.
O zaman yandık hocam. ;(

Kullandığım bimcell numaram roaming'e açık ancak, yurtdışından bir türlü sinyal aldıramıyorum.

Bundan sonra imei kayıtsız iki telefon kullanmaya başlayacağım, demektir.

Aslında daha pratik çözümü; yurtdışından telefon getirme hakkını, 3 yıl yerine 5 yıla çıkarsa, pasaporta kayıt ücretini de yine aynı şekilde almaya devam etse, daha kolay olur. Dolayısıyla da pasif imei takibi gibi uğraştırıcı bürokratik işlemlere de gerek kalmaz. Çünkü insanlar öyle ya da böyle ortalama 5 yılda bir telefonunu yeniliyor.

Bu arada, Madde 9 ;

MADDE 9- 5/11/2008 tarihli ve 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 57 nci maddesinin üçüncü fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “kesintisiz yedi yıl” ibaresi “son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz bir yıl” şeklinde, ikinci cümlesinde yer alan “yedi yıllık sürenin hesaplanmasında bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten” ibaresi “bir yıllık sürenin hesaplanmasında bu cümlede değişiklik yapan maddenin yürürlüğe girdiği tarihten” şeklinde, üçüncü cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve fıkraya aşağıdaki cümle eklenmiştir.

Bu suretle elektronik kimlik bilgileri kayıtlı olmaktan çıkarılan cihazlar son kullanıcılarına ait bir hat ile kullanıldığında, bu cihazların elektronik kimlik bilgileri başka bir işleme gerek kalmaksızın tekrar kayıtlı hâle getirilir.

“Elektronik kimlik bilgileri bu suretle tekrar kayıtlı hâle getirilemeyen cihazlar için Kurum düzenlemeleri çerçevesinde başvuru yapılması gerekir.”

Emin değilim ama mavi ile işaretlediğim "paragraf", telefonlarımızı kapanmaktan yine de kurtarıyor galiba ? waiting~~

Son düzenleme:
Oyla:

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
427
O zaman yandık hocam. ;(

Kullandığım bimcell numaram roaming'e açık ancak, yurtdışından bir türlü sinyal aldıramıyorum.

Bundan sonra imei kayıtsız iki telefon kullanmaya başlayacağım, demektir.

Aslında daha pratik çözümü; yurtdışından telefon getirme hakkını, 3 yıl yerine 5 yıla çıkarsa, pasaporta kayıt ücretini de yine aynı şekilde almaya devam etse, daha kolay olur. Dolayısıyla da pasif imei takibi gibi uğraştırıcı bürokratik işlemlere de gerek kalmaz. Çünkü insanlar öyle ya da böyle ortalama 5 yılda bir telefonunu yeniliyor.

Maalesef haklısınız hocam. Esasında çözüm sorunu belirlemekten geçiyor bence.

Maalesef ki şu anki mevzuat ne devleti ne de vatandaşı gözetmiyor tam aksine çok ciddi zarar veriyor. Hem devletin vergi kaybı çok büyük düzeyde hem de vatandaşın mağduriyeti... Buna ek olarak bir avuç açgözlü insan daha fazla para kazansın diye vatandaş olmayanı bile mağdur etmeye çalışıyoruz.

MOBİSAD isimli kurumun lobi faaliyetleri sonucunda cep telefonu ithalatçıları/satıcılarının karlarını maksimize etmek için vatandaşı mağdur etmeye, devleti zarara uğratmaya yönelik yapılan düzenlemelerle durum bu noktaya kadar geldi ve bir aklı selim de çıkıp biz ne yapıyoruz demiyor.

Umuyorum ki gerçek ve hak ederek mevkiine ulaşmış olan liyakatli bir bürokrat grubu bu durumu görecek ve herkes için faydalı, gerçek anlamda adaleti tesis edecek daha mantıklı düzenlemeler gerçekleşecek.

Oyla:

ntka

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
kaan
Cihazım
Redmi Note 10s
Konular
4
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Şimdi ben kullandığım telefona imei attırdım ve imei alınan cihazdan 1 yıl sinyal alınmaz ise benim kullandığım cihaz kapanacakmıdır.
Doğru mu anladım.

Yada imei kapanan cihaz kapansa bile benim sim takılı cihazım aktif kalacakmıdır.?

Bu durum çok can sıkıcı bir durum.
Yedek cihazım var eski ona sim kart takma durumunda kalacağım imei kapanmaması için.

Merak ettiğim 2. Konu telefoncuların elindeki cihazlar 1 yıl satılmadı veya aktif edilmedi onlar ne olacak?

Teşekkürler.

Oyla:

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Cihaz bir yıldan daha uzun süre sim kart takılmama durumunda; cihaza daha önceden hangi sim kart takıldıysa, aynı sim kartının cihaza takılması halinde, imei kapanmış olsa bile, tekrar kullanıma açılmaktadır.

Nereden anlıyoruz ? Bir önceki mesajımda mavi ile işaretlediğim paragraf, anlattığım durumu izah ediyor.

Oyla:
Üst Alt