Haber Gençlere ÖTV’siz telefon ve tablet

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile Karadeniz doğal gazının bir yıl boyunca belirli bir kısmının ücretsiz verilmesi ve bir defaya mahsus gençlerin aldıkları telefon ve tablet bilgisayar ÖTV alınmaması için çalışma başlatıldığı öğrenildi.

Sabah'tan Zübeyde Yalçın'ın haberine göre; bakanlıklar tarafından çalışmaları yürütülen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile devreye girecek iki önemli çalışma şöyle:
Karedeniz gazının sisteme verilmesi ile birlikte vatandaşa yönelik bir uygulamada başlayacak. Sadece konutlar için geçerli olacak şekilde her ay kullanılan doğalgazın 25 metreküpe kadar olan bölümünde ücret alınmayacak. 25 metreküpü geçen kullanımlar faturaya yansıyacak ve bunların ödemesi yapılacak.
25 metreküp gazın evlerde yemek ve banyoda kullanılan doğalgaza denk düşeceği hesaplanıyor. Uygulamanın yaklaşık bir yıl sürmesi üzerinde duruluyor. Bir yıl sonra ise normal fatura uygulamasına geçilecek.

Gençlere destek​

Bir defaya mahsus olmak üzere gençlerin aldıkları telefon ve tablet bilgisayarlar ÖTV'siz satılacak. Ancak gençler aldıkları cihazları üç yıl süre ile satamayacak.
Buna göre, gençler 30 bin liralık bir cep telefonu için ÖTV'den muaf olacak ve fiyatı 30 bin lira olan telefon için 15 bin lira ödeyecek.

Şu an mevcut sistemde cep telefonlarından alınan vergiler :

Cep Telefonundan Alınan VergilerVergi Oranları
Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)*% 25, % 40, % 50
Katma Değer Vergisi (KDV)% 18
TRT Bandrolü% 10
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kesintisi% 1

Yani 5000₺ ola bir telefon için hesaplarsak

Birinci aşamada %1 Kültür ve Turizm Bakanlığı Kesintisi ile 50₺ ekleniyor ve Bandrol öncesi tutar 5050₺,
İkinci aşamada bu tutara %10 TRT Bandrolü ekleniyor ve ÖTV öncesi 5555₺,
Üçüncü aşamada bu tutara %50 ÖTV eklenerek KDV öncesi 8333₺
Dördüncü aşamada ise bu tutara %18 KDV ekleniyor ve satış fiyatı 9833₺ oluyor.

Eğer düzenleme yasalaşırsa bu hesaplamadaki üçüncü adım silinecek ve
Birinci aşamada %1 Kültür ve Turizm Bakanlığı Kesintisi ile 50₺ eklenecek ve Bandrol öncesi tutar 5050₺,
İkinci aşamada bu tutara %10 TRT Bandrolü eklenecek ve KDV öncesi 5555₺,
Üçüncü ve son aşamada ise bu tutara %18 KDV eklenecek ve satış fiyatı 6555₺ olacak.

Özetle bugün 10.000₺ civarında alınan bir telefonun fiyatı düzenleme kabul edilir ise gençler için 6500₺ seviyesine gerileyecek.

GÜNCELLEME : Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, "telefon ve tabletlerden ÖTV alınmamasına" ilişkin bir çalışmasının bulunmadığı öğrenildi.

Son düzenleme:

KinZhuLL

🇹🇷
Premium Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Murat
Cihazım
12S Ultra
Konular
7
Seçimler yaklaştıkça patron çıldırdı kampanyaları çıkabilir bu çıkmamış olabilir ama patron çıldırmak üzere

burucu08

Ne olursan ol önce saygılı ol
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Barış
Cihazım
mi 10t, s23
Meslek
Tüccar
Konular
91

UzunLafınKısası

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Serhat
Cihazım
Mi 10T
Konular
15
Hocam bırakın vergiyi biz sarı sitedeki yurtdışı olan hiç vergi olmayan cihazları bile alabiliyor muyuz? Şahsen ben yurtdışı sıfır vergisiz Xiaomi 12T Pro bile alamıyorum. Bu cihaz öyle 14 pro max gibi premium bir cihazda değil. Avrupa ülkelerinde ortalama bir cihaz olarak görülüyor. Bunun kayıt olma boyutunu dahil etmiyorum bile işin içine. Türkiye bitmiş hocam. Dolar, Euro kazanmak lazım bu saatten sonra türk lirasının bir kıymeti kalmadı. Yakında ekmek almaya bile 200lüklerle gidersek şaşırmam.
Dünyanın bir yerlerinde 1 hafta garsonluk yaparak alınabilecek cihazlar için biz aylarca köpek gibi çalışıyoruz.

Son düzenleme:

POVAC

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ertaç
Cihazım
Iphone 7 Plus
Konular
24
Genç derken kaç yaş aralığı sayılıyor :)
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Yurtiçinden telefon alamıyoruz yurtdışından telefon alamıyoruz napcaz biz telsizlemi konuşacağız :)

KinZhuLL

🇹🇷
Premium Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Murat
Cihazım
12S Ultra
Konular
7
Bir umut belki amiral gemisi bir telefon alırız dedik ama :) Bu haberi çıkaranada selam olsun :)
Vallahi karı koca çalışıp mi 11 ultranin yurtdışı modeli (kaçak demiyorum ama öyle) ancak alabildik 😭

POVAC

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ertaç
Cihazım
Iphone 7 Plus
Konular
24
Vallahi karı koca çalışıp mi 11 ultranin yurtdışı modeli (kaçak demiyorum ama öyle) ancak alabildik 😭
1 yıldır bir tane telefon alamadım ıphone 7 plus var camı patlak bataryası bitik onla idare ediyoruz.Biriyle konuşamıyoruz bile.Ne zaman almak için mağazaya gitsem ya telefonun stokları bitiyor ya da alacağım telefona insan üstü bir zam geliyor.

Üst Alt