Haber Gençlere ÖTV’siz telefon ve tablet

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile Karadeniz doğal gazının bir yıl boyunca belirli bir kısmının ücretsiz verilmesi ve bir defaya mahsus gençlerin aldıkları telefon ve tablet bilgisayar ÖTV alınmaması için çalışma başlatıldığı öğrenildi.

Sabah'tan Zübeyde Yalçın'ın haberine göre; bakanlıklar tarafından çalışmaları yürütülen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile devreye girecek iki önemli çalışma şöyle:
Karedeniz gazının sisteme verilmesi ile birlikte vatandaşa yönelik bir uygulamada başlayacak. Sadece konutlar için geçerli olacak şekilde her ay kullanılan doğalgazın 25 metreküpe kadar olan bölümünde ücret alınmayacak. 25 metreküpü geçen kullanımlar faturaya yansıyacak ve bunların ödemesi yapılacak.
25 metreküp gazın evlerde yemek ve banyoda kullanılan doğalgaza denk düşeceği hesaplanıyor. Uygulamanın yaklaşık bir yıl sürmesi üzerinde duruluyor. Bir yıl sonra ise normal fatura uygulamasına geçilecek.

Gençlere destek​

Bir defaya mahsus olmak üzere gençlerin aldıkları telefon ve tablet bilgisayarlar ÖTV'siz satılacak. Ancak gençler aldıkları cihazları üç yıl süre ile satamayacak.
Buna göre, gençler 30 bin liralık bir cep telefonu için ÖTV'den muaf olacak ve fiyatı 30 bin lira olan telefon için 15 bin lira ödeyecek.

Şu an mevcut sistemde cep telefonlarından alınan vergiler :

Cep Telefonundan Alınan VergilerVergi Oranları
Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)*% 25, % 40, % 50
Katma Değer Vergisi (KDV)% 18
TRT Bandrolü% 10
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kesintisi% 1

Yani 5000₺ ola bir telefon için hesaplarsak

Birinci aşamada %1 Kültür ve Turizm Bakanlığı Kesintisi ile 50₺ ekleniyor ve Bandrol öncesi tutar 5050₺,
İkinci aşamada bu tutara %10 TRT Bandrolü ekleniyor ve ÖTV öncesi 5555₺,
Üçüncü aşamada bu tutara %50 ÖTV eklenerek KDV öncesi 8333₺
Dördüncü aşamada ise bu tutara %18 KDV ekleniyor ve satış fiyatı 9833₺ oluyor.

Eğer düzenleme yasalaşırsa bu hesaplamadaki üçüncü adım silinecek ve
Birinci aşamada %1 Kültür ve Turizm Bakanlığı Kesintisi ile 50₺ eklenecek ve Bandrol öncesi tutar 5050₺,
İkinci aşamada bu tutara %10 TRT Bandrolü eklenecek ve KDV öncesi 5555₺,
Üçüncü ve son aşamada ise bu tutara %18 KDV eklenecek ve satış fiyatı 6555₺ olacak.

Özetle bugün 10.000₺ civarında alınan bir telefonun fiyatı düzenleme kabul edilir ise gençler için 6500₺ seviyesine gerileyecek.

GÜNCELLEME : Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, "telefon ve tabletlerden ÖTV alınmamasına" ilişkin bir çalışmasının bulunmadığı öğrenildi.

Son düzenleme:

halilgurbuz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Poco X5 Pro 5G
Meslek
Bilişim ırgatı
Konular
197
Yapılan indirimi değilde, neden ÖTV gibi bir garabetin hâlâ hayatımızda olduğunu konuşmaya başladığımızda, bu milletin akıllanmaya başladığını söyleyebilirim.

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Yapılan indirimi değilde, neden ÖTV gibi bir garabetin hâlâ hayatımızda olduğunu konuşmaya başladığımızda, bu milletin akıllanmaya başladığını söyleyebilirim.
Sabah sabah güldürdünüz beni

MI MAX 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

koza-han

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
kozyy
Cihazım
redmi note 9
Konular
19
Haberin gerçek olmadığı anlaşıldıktan sonra konu neden silinmedi ha bu arada gençlere müjde Erdoğan kalırsa yeni vergiler kapıda :D

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
Bir indirim vardı ne oldu ona? :D