Mod [Geliştirme Durduruldu] Oyunlarda Cpu Darboğaz Engelleme Modülü

tryigit

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yiğit
Cihazım
Xiaomi 13 Ultra
Konular
5
Arm cpu yapısı Qualcomm'un gpu'sunu iyi bir şekilde destekleyecek verime sahip değildir ve Genshin İmpact gibi oyunlarda Cpu darboğazına sebep olur.

Fas/feas cpu kullanımını yazılımsal bir şekilde oyındaki sahneye göre optimize eder ve oyundaki gereksiz load/watt tüketimini azaltarak performansı korumaya yardımcı olur. Bu yöntem manuel bir yöntemdir ve oyundaki harita güncellemeleri gibi güncellemelere göre dinamik olarak yazılımın güncellenmesi gerekir.

Bu sorunu Apple'ın geliştirdiği nubia cpu'lar gibi yeni nesil arm destekli cpu'lar yaşamıyor ve yazılımsal oem taraflı bir oyun optimizasyonuna ihtiyaç duyulmuyor.

Bu yazılımın son kullanıcı için kötü tarafları:
Söylendiği gibi manuel olması yani 4 yıl sonra telefonunuzda scene kullanmak veya kendiniz manuel ayarlamak zorunda kalabilirsiniz. Gelecekte cpu darboğaz oyunlarında daha düşük fps alacaksınız.
Ayrıca yeni oyunlarda vulkan ve optimizasyonlu değilse muhtemelen yine sorunlar yaşarsınız.

Bu telefonlar:

K60 Ultra
K60 Pro
K60 (Poco F5 Pro)

(Redmi Note 12 Turbo devredışı bırakıldığı için artık listede değil*)

Zaten geniş bir joyose ayarlaması ve iyi bir optimizasyona sahip oldukları için listelenen telefonlarda gereksiz olabilir ama poco f5 gibi bazı cihazlarda feas yazılımı sonradan kaldırılması ve redmi k50 serisinde, mediatek işlemcilerde vs işinize yarayacaktır.
Bu modül feas/fas yazılımını manuel olarak ayarlamanıza olanak tanıyor.

Bir Çin yazılımcısı scene6 paralı sürüm üzerinde fas desteği sağlıyor ama ben ücret ödemek istemeyen ve uzman kişiler için bu modülü ve detayları ayarlamaları (ing) paylaşıyorum.

Özel çoğu modu ayarlamak Scene4/5/6 uygulaması gerektirir! Scene ücretsiz sürümünü kullanabilirsiniz. Bazı yerlerde scene5 alpha ücretsiz sürümü bulunabilir

Son düzenleme:

tryigit

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yiğit
Cihazım
Xiaomi 13 Ultra
Konular
5
Redmi Note 12 Turbo devredışı bırakıldığı içi artık listede değil*

Gönderiyi düzenleyemediğimden yazayım dedim

ProYasinn

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
Xiaomi 13
Meslek
Öğrenci
Konular
61
Arm cpu yapısı Qualcomm'un gpu'sunu iyi bir şekilde destekleyecek verime sahip değildir ve Genshin İmpact gibi oyunlarda Cpu darboğazına sebep olur. Bu durumun 8gen4 işlemcisi çıkana kadar devam etmesi çok olası.
Çoğu yeni Xiaomi cihazı feas yazılımını destekler ve bu yazılım Joyose üzerindedir.

Bu telefonlar:

K60 Ultra
K60 Pro
K60 (Poco F5)
Redmi Note 12 Turbo

Zaten geniş bir joyose ayarlaması ve iyi bir optimizasyona sahip oldukları için listelenen telefonlarda gereksiz olabilir ama poco f5 gibi bazı cihazlarda feas yazılımı sonradan kaldırılması ve redmi k50 serisinde, mediatek işlemcilerde vs işinize yarayacaktır.
Bu modül feas/fas yazılımını manuel olarak ayarlamanıza olanak tanıyor.

Bir Çin yazılımcısı scene6 paralı sürüm üzerinde ücretsiz fas desteği sağlıyor ama ben ücret ödemek istemeyen ve uzman kişiler için bu modülü ve detayları ayarlamaları (ing) paylaşıyorum.

Özel çoğu modu ayarlamak Scene4/5/6 uygulaması gerektirir! Scene ücretsiz sürümünü kullanabilirsiniz. Bazı yerlerde scene5 alpha ücretsiz sürümü bulunabilir

Güçlü işlemciye sahip xiaomilerde bu game turboda gpu ayarlarını manuel alınca altta
grafikleri optimize edin ayarı var bu ile o aynı özellikler oluyor sanırım

tryigit

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yiğit
Cihazım
Xiaomi 13 Ultra
Konular
5
Güçlü işlemciye sahip xiaomilerde bu game turboda gpu ayarlarını manuel alınca altta
grafikleri optimize edin ayarı var bu ile o aynı özellikler oluyor sanırım

Yazıyı güncelledim. Feas yazılımı Joyase tarafından kontrol edilir ve bu kontrol bulut tabanlıdır, yani size seçenek olarak açma/kapatma gibi bir imkan sunulmaz. Grafikleri optimize edin ayarı ise sadece birkaç oyunda çalışan opengl grafik yapılandırmaları gibi düşünebilirsiniz.

Komik olsada Xiaomi darboğaz sorununu amiral gemisi serisinde yokmuş gibi göstermek için sürekli olarak yeni oyunlar ve güncellemelere göre yeni optimizasyonlar eklemek durumunda. Bunu sadece Xiaomi değil, oyunlara önem veren tüm telefon üreticileri geliştiriyor.

Miui Performance Saver adlı lsposed modülü ile Joyose bulut yapılandırmalarını görmeniz mümkün.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2023-08-10-03-22-02-136_com.rdstory.miuiperfsaver.jpg
    Screenshot_2023-08-10-03-22-02-136_com.rdstory.miuiperfsaver.jpg
    877,6 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:

ProYasinn

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
Xiaomi 13
Meslek
Öğrenci
Konular
61
Yazıyı güncelledim. Feas yazılımı Joyase tarafından kontrol edilir ve bu kontrol bulut tabanlıdır, yani size seçenek olarak açma/kapatma gibi bir imkan sunulmaz. Grafikleri optimize edin ayarı ise sadece birkaç oyunda çalışan opengl grafik yapılandırmaları gibi düşünebilirsiniz.

Komik olsada Xiaomi darboğaz sorununu amiral gemisi serisinde yokmuş gibi göstermek için sürekli olarak yeni oyunlar ve güncellemelere göre yeni optimizasyonlar eklemek durumunda. Bunu sadece Xiaomi değil, oyunlara önem veren tüm telefon üreticileri geliştiriyor.

Miui Performance Saver adlı lsposed modülü ile Joyose bulut yapılandırmalarını görmeniz mümkün.
Hmm değerli bilgiler için teşekkürler, xiaomi muhtemelen ilk yıl amirale bu desteği sağlayıp sonradan yavaş yavaş bozuyordur(global çapta markaların bu tarz bir şey yaptıklarını düşünüyorum) bu sayede yeni tel almaya iteliyorlar

tryigit

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yiğit
Cihazım
Xiaomi 13 Ultra
Konular
5
Hmm değerli bilgiler için teşekkürler, xiaomi muhtemelen ilk yıl amirale bu desteği sağlayıp sonradan yavaş yavaş bozuyordur(global çapta markaların bu tarz bir şey yaptıklarını düşünüyorum) bu sayede yeni tel almaya iteliyorlar
Tahminimce Çin adıyla Redmi 3+1 yıl Xiaomi 4+1 yıl destek sağlanır (+1 yıl keyiflerine göre oluyor ama genelde yapıyorlar) eski modellere güncelleme getirmeye devam edecek kadar yazılımcıları olmadığı için Joyose uygulamasına artık genel sınırlandırmalar yaparlar ve ısıyı korumak dışında bir işe yaramaz. Samsung gos gibi düşünebilirsiniz.

Bu yazılım aslında eski temel oyun geliştirme yazılımlarından daha iyi. Örneğin mi10t serisini 865 işlemcisinin yeteneklerine göre orta ayarlarda Genshin oynamak için optimize ediyorlar ama siz gpu'ya overclock yaparak Genshin'de en yüksek ayarlarda oynayabiliyorsunuz. Böyle bir durumda Miui Performance Saver ile Joyose yazılımını devredışı bırakmak en doğrusu oluyor ama feas yazılımı grafik ayarlarına göre ekrandaki içeriğe göre ayarlama yaptığı için feas yazılımını devredışı bırakmadan benim modülümü kullanmak veya oyunda yeni içerik çok fazla yoksa, siz yeni içerikle oynamıyorsanız devredışı bırakmamak daha mantıklı.

Xiaomi'nin bu konuda yeterince destek sağladığını düşünüyorum. Yani eskiyen modellerinin performansını azaltan bir marka değil, tam tersine telefonu daha uzun kullanmanız için ayarlamalar yapıyor ve ekran/depolma dahil mümkün olan her alanda yeni teknolojiler geliştiriyor.

Son düzenleme:

DemirDMR

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
DemirDMR
Cihazım
Redmi Note 10S
Konular
1

Cemiuiler isimli LSPosed modülü ile Joyose'un bulut kontrolünü kapatmak ve GPU ayarları sekmesini etkinleştirmek mümkün

eminreis80

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emin
Cihazım
Mi 10t Pro
Meslek
makine mühendisi
Konular
14
Cemiuiler isimli LSPosed modülü ile Joyose'un bulut kontrolünü kapatmak ve GPU ayarları sekmesini etkinleştirmek mümkün
peki bu durumda artımız veya eksimiz nedir hocam detaylı açıklar mısınız
edit: eu romda standart olarak gpu ayarlar bölümü aktif şekilde hocam
ancak bulut kontrolünün kapalı veya açık olması neyi değiştiriyor bir fikir sahibi değilim

Son düzenleme:

ProYasinn

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
Xiaomi 13
Meslek
Öğrenci
Konular
61
peki bu durumda artımız veya eksimiz nedir hocam detaylı açıklar mısınız
edit: eu romda standart olarak gpu ayarlar bölümü aktif şekilde hocam
ancak bulut kontrolünün kapalı veya açık olması neyi değiştiriyor bir fikir sahibi değilim

Çin romunda security içinden online servisleri kapatınca jayose miui daemon falan hepsi kapanıyor ama etkisini test etmedim muhtemelen olumsuz olur

Üst Alt