Diğer GeForce Now Deneyimledim. Bilgisayarımı Değiştirmeyeceğim!

BugategAyas

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Ahmet
Cihazım
Redmi Note 9S
Meslek
Makale Yazarı
Konular
67
Selamun Aleykum.

Haberlerde görmüşsünüzdür; nVidia'nın bulut oyun sistemi GeForce Now, Türkiye'de Turkcell'in de ortaklığıyla faaliyete geçecek. Bu haberlerden sonra biraz araştırma yaptım ve GeForce Now servisini daha önce deneyimlemiş ve halen deneyimlemekte olan kişilerin yorumlarına vs. göz attım. Bu servisin sunduğu hizmet hoşuma gitti ve deneyimlemek istedim.

İNTERNET HIZIM GAYET İYİ

Bu servisin TR'de faaliyete geçeceği haberlerinden önce bilgisayarımı değiştirme kararı almıştım. Bilgisayarım artık oyunlarda yeterli performansı vermiyor ve max. 40 FPS falan alıyorum. Fakat piyasaların hali ortada olduğu için ve yeterli nakit param olmadığı için bilgisayarımı değiştirmekte zorlanacaktım. Nihayet bu durumuma yetişen nVidia'nın TR'ye açılacağı haberi beni biraz olsun sevindirdi. Sistemin nasıl çalıştığını bildiğim için internet bağlantımın iyi olması gerektiğini de biliyordum. 6-7 ay önce Millenicom'a geçmiştim ve 50 mbp/s indirme hızı, 8 mbp/s yükleme hızı alıyorum. Yani bu servis için benim internetimin hızı gayet yeterliydi.

PC'MİN KALDIRMADIĞI OYUNLARI DENEDİM
Avrupa sunucularına bağlanarak bu deneyimi yaşamak ve TR sunucularında en fazla nelerle karşılaşabileceğimize bakmak istedim. Bir şekilde Avrupa sunularında 1 saatlik deneme imkanı bulabildim. Öncelikle ETS 2'yi denemek istedim. Yeni gelen güncellemelerle oyunun sistem gereksinimleri yükseldi ve benim PC artık akıcı oynatamaz oldu. Ben de ilk olarak onu denedim. 1080p'de 60 FPS oynayabildim. Çok nadir olarak donma ve takılma meydana geldi ancak bunlar çok nadir ve çok kısa sürdü. Daha sonrasında yine PC'min kaldırmadığı Watch Dogs 2'yi deneyimledim. yine 1080p 60 FPS ile oyunu rahat bir şekilde oynayabildim.

GECİKME SÜRESİ DE GAYET DÜŞÜKTÜ
Oyunlarda gecikme sürelerinin düşük olması da dikkatimi çekti. Örneğin ETS 2'de sağ ve sol hareketlerini yaparken gecikme süresi o kadar azdı ki, kendi bilgisayarımdan açıp oynuyormuşum gibi hissettim. Avrupa sunucuları olmasına rağmen ve yoğunluğuk olmasına rağmen çok az bir gecikme süresi ile oynadım. Ayrıca yan odadan Wi-Fi bağlantısı ile sunuculara bağlandım ve deneyimim çok güzel geçti. Yani Avrupa sunucusunda olmasına rağmen iyiydi. Bir de Türkiye sunucuları açılsa kim bilir nasıl olur.

FİYAT KONUSUNDA BENİM BEKLENTİM
Amazon Prime, XBox Game Pass, Netflix gibi servislerin fiyatları malum. Özellikle Amazon Prime'ın fiyatının altında ücreti olan servis yok diye biliyorum. NVidia'nın bu servisine yapılacak ücretlendirmenin de (aylık bazda) makul fiyatlarla gelmesini bekliyorum. XBox Game Pass aylık 29.99 TL ücret ile hizmetine devam ediyor ülkemizde. Benim bu servisleri göz önünde bulundurarak GeForce Now'dan fiyat beklentim en fazla 39 TL. Ancak 25 TL gibi fiyatlarla gelirse çok yüksek kitlelere ulaşır diye düşünüyorum. Şahsen ben aylık 25 TL'yi verip bu hizmetten yararlanırım.

TÜRKİYE'DE İNTERNET ALTYAPISI
Ülkemizde internet alyapısı bazı kesimler tarafından eleştiriliyor. Her ne kadar altyapıda Avrupa ülkelerinden geride olsak da GeForce Now hizmetini sorunsuz alabileceğimiz altyapıya sahip olduğumuzu düşünüyorum. Benim bulunduğum bölgede fiber mevcut değil ve buna rağmen internet deneyimimden memnunum. Bu servisten rahatça yararlanmak için gerekli olan internet hızının 30 mbp/s - 5 mbp/s olacağını düşünüyorum.

KISACA GEFORCE NOW
GeForce Now hizmeti ile uzaktaki süper bir bilgisayara bağlanarak oyunları sadece internetinizi kullanarak oynayabiliyorsunuz. Ayrıca RTX teknolojisinin de aktif olduğu bu serviste Ubisoft, Epic Games ve Steam hesaplarınızda yer alan oyunları ayrı olarak satın ALMADAN oynayabiliyorsunuz. Şu an için PUBG, GTA V gibi oyunlar yer almasa da, yakın zamanda ekleneceğini düşünüyorum. Benim kendi isteğim ise XBox Game Pass oyunlarının da yer alması. Bilgisayarımda Forza Horizon 4'ü 20-25 FPS'de zor oynuyorum ve bu oyunun da GeForce Now'da yer almasını istiyorum.

BİLGİSAYARIMIN SİSTEM ÖZELLİKLERİ
- Intel i5 6200U 2.3Ghz (Turbo Boost ile 2.8Ghz) 4 çekirdekli işlemci
- 8 GB RAM
- nVidia GeForce 940m 2 GB Ekran Kartı
ASUS K555UB XO196T

Sizlerin de bu konu hakkında fikirlerinizi okumak isterim.

Son düzenleme:

Kazgangap

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Halil
Cihazım
Mi 9T (Davinci)
Konular
44
Avrupa ülkelerinden geride olsak da GeForce Now hizmetini sorunsuz alabileceğimiz altyapıya sahip olduğumuzu düşünüyorum.
12 mbps internetim: aynen :) şaka bir yana 3 aylık deneme veriyordu denedim tabi kendi internetimle değil.Gayet iyiydi.

BugategAyas

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Ahmet
Cihazım
Redmi Note 9S
Meslek
Makale Yazarı
Konular
67
12 mbps internetim: aynen :) şaka bir yana 3 aylık deneme veriyordu denedim tabi kendi internetimle değil.Gayet iyiydi.
Hocam köy gibi bir yerde misiniz? Genelde oraların internet altyapısı yeterli olmuyor.

BugategAyas

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Ahmet
Cihazım
Redmi Note 9S
Meslek
Makale Yazarı
Konular
67
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

;(;(;(;(;(
Hocam harici ekran kartı ile değil de, dahili ekran kartı ile çalıştırın uygulamayı. Harici ekran kartında açılmıyor.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Bahçelievler-Bağcılar hocam istanbul.Köyde de 12 mbps şehirde de :)
Hangi operatör hocam? Türk Telekom mu?

muhammed540

...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M
Cihazım
Samsung s20 FE
Konular
353
Hocam harici ekran kartı ile değil de, dahili ekran kartı ile çalıştırın uygulamayı. Harici ekran kartında açılmıyor.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hangi operatör hocam? Türk Telekom mu?
Sorun internette imiş. Ping çok fazla

BugategAyas

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M. Ahmet
Cihazım
Redmi Note 9S