Soru Fiber kabloları geldi bundan sonra ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun?

• Konbuyu başlatan Fire
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 10
  • Görüntüleme 2K

Fire

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Eren
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
38
Aşağıda gördüğünüz gibi türk Telekom ekipleri bu şekilde dün Sabah sokağın her binasının girişine bu kabloları bıraktılar baya kanalizasyon falan açıp turuncu kablo çektiler bu kablo ile bişey yapıp kapattılar sonradan bu kabloları getirdiler bizim binada ne Telekom kutusu var ne de internet için kutu var internet kullanıyoruz fakat gördüğünüz o açıklık yerden yalın adsl şeklinde kullanıyoruz ankastre veya sanırsam o kutu ne ise onu biz mi taktıracağız ? Yoksa türk Telekoma başvuru yapıp onlar mı gelip takacaklar yani fiber kablo binamin içine kadar geldi evime gelemezse eğer aşırı saçma olur bilenler cevaplarsa teşekkür ederim
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Save_Mi

Snowflake
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Platina/Courbet
Konular
207
Telekom ekipleri gerekli kurulumu gerçekleştirecekler. Binaya ankastre kurulumu gerekli.

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100
Dışarıdan binanın içine bu kabloları mı çektiler?
Normalde her binaya turuncu kablo çekilip içeriye dolap koyar ve oradan dağıtırlar ama sistem değişmiş galiba.

Siz hattınızı fiber tarifeye geçirmeden gelip evinize bağlayacaklarını sanmıyorum. Ancak bazı tarifeler hem fiber hem vdsl hem adsl bağlantı seçeneği sunar ve kullanıcının alt yapısına göre bağlantısı sağlanır.

Bu kablolar normal vdsl ve adsl modemlere doğrudan bağlanamaz. Bu durumda ya modem değiştirilir yada araya dönüştürücü bir ek cihaz bağlanır. Şayet daire içine kadar fiber kablolar getirilirse. Bu noktada sağlayıcının bu kabloyu binanın genel alanından, sizin dairenizin içerisine, modeminize kadar olan aradaki bağlantıyı yapma insiyatifi vardır. (Normal şartlarda insiyatif değil sorumluluktur ancak Türkiye'de insiyatif.(

Şuan Türkiye'de sistem tam olarak nasıl işliyor bilmiyorum ancak bir süre bekleyin bence henüz işlemler bitmemiş olabilir. Bir süre sonra herhangi bir bilgilendirme yapılmazsa müşteri hizmetlerinden bilgi almanızı tavsiye ederim.

Fire

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Eren
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
38
Normalde her binaya turuncu kablo çekilip içeriye dolap koyar ve oradan dağıtırlar ama sistem değişmiş galiba.

Siz hattınızı fiber tarifeye geçirmeden gelip evinize bağlayacaklarını sanmıyorum. Ancak bazı tarifeler hem fiber hem vdsl hem adsl bağlantı seçeneği sunar ve kullanıcının alt yapısına göre bağlantısı sağlanır.

Bu kablolar normal vdsl ve adsl modemlere doğrudan bağlanamaz. Bu durumda ya modem değiştirilir yada araya dönüştürücü bir ek cihaz bağlanır. Şayet daire içine kadar fiber kablolar getirilirse. Bu noktada sağlayıcının bu kabloyu binanın genel alanından, sizin dairenizin içerisine, modeminize kadar olan aradaki bağlantıyı yapma insiyatifi vardır. (Normal şartlarda insiyatif değil sorumluluktur ancak Türkiye'de insiyatif.(

Şuan Türkiye'de sistem tam olarak nasıl işliyor bilmiyorum ancak bir süre bekleyin bence henüz işlemler bitmemiş olabilir. Bir süre sonra herhangi bir bilgilendirme yapılmazsa müşteri hizmetlerinden bilgi almanızı tavsiye ederim.
Ya dışarıda kanalizasyonu açtılar turuncu kalın bir kabloyu çektiler de çektiler sonra birşeyler yaptılar ve bu beyaz kabloları sıra sıra her binanın girişine getirdiler bu sanırsam fttb oluyor yani binaya kadar fiber sonrasında evlere bakır cat6 ile dağıtım şimdi binaya kadar geliyor tamam ama binada ankastre veya kutu yok o açıklık nedir bilemem tabi biz şu anlık interneti oradan alıyoruz o kutuyu gelip koyacaklar mı yoksa biz mi yapacağız o işlemi ?

Fire

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Eren
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
38

Veya şöyle de olabilir sokağa kadar fiber oradan evlere bakır kablo ile dağıtım diyeceğim ama bir Ufak kesilmiş kablo bırakmışlardı aynı bizim binaya getirdiklerinden ben kabloyu açıp falan baktım bildiğiniz cam yani Fiber kablosu ve binaya gelen de o kablodan eğer sokağa kadar fiber binaya bakır ise niye bu fiber kabloları buraya bıraktılar veya her binaya sokaktaki anlamadım

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100
Ya dışarıda kanalizasyonu açtılar turuncu kalın bir kabloyu çektiler de çektiler sonra birşeyler yaptılar ve bu beyaz kabloları sıra sıra her binanın girişine getirdiler bu sanırsam fttb oluyor yani binaya kadar fiber sonrasında evlere bakır cat6 ile dağıtım şimdi binaya kadar geliyor tamam ama binada ankastre veya kutu yok o açıklık nedir bilemem tabi biz şu anlık interneti oradan alıyoruz o kutuyu gelip koyacaklar mı yoksa biz mi yapacağız o işlemi ?

Ana kutuyu kesinlikle sağlayıcı kendisi koyar. Yukarıdaki diğer arkadaşında belirttiği üzere.

Binanın girişine kadar fiber sonrasında bakır kablo olmaz, oluyorsa bu hatta fiber hat denemez. Adsl yada Vdsl denir. Bu beyaz kablolar normalde bina içi dağıtımda kullanılan f12 tibi ara kablolara benziyor. Bu yüzden sordum binaya turuncu kablo geliyormu diye. Belki dağıtım dolabını başka bir yere koymuş olabilirler ve kalan tek şey bu beyaz kabloların daire içlerine ulaştırılması olabilir.

Son düzenleme:

mert258

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
Mi8
Konular
16
Aşağıda gördüğünüz gibi türk Telekom ekipleri bu şekilde dün Sabah sokağın her binasının girişine bu kabloları bıraktılar baya kanalizasyon falan açıp turuncu kablo çektiler bu kablo ile bişey yapıp kapattılar sonradan bu kabloları getirdiler bizim binada ne Telekom kutusu var ne de internet için kutu var internet kullanıyoruz fakat gördüğünüz o açıklık yerden yalın adsl şeklinde kullanıyoruz ankastre veya sanırsam o kutu ne ise onu biz mi taktıracağız ? Yoksa türk Telekoma başvuru yapıp onlar mı gelip takacaklar yani fiber kablo binamin içine kadar geldi evime gelemezse eğer aşırı saçma olur bilenler cevaplarsa teşekkür ederim

Arnavutköy demi oturuyorsunuz bizede aynı şekil kablo çekildi ve siyah bir kutuya bağlandı sanırım başka kablolarda bağlicaklar suan fiber olarak gelmiyor internet.

Fire

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Eren
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
38
Arnavutköy demi oturuyorsunuz bizede aynı şekil kablo çekildi ve siyah bir kutuya bağlandı sanırım başka kablolarda bağlicaklar suan fiber olarak gelmiyor internet.
Avcılar da oturuyorum ben

mert258

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
Mi8
Konular
16
Avcılar da oturuyorum ben

Arnavutköyde sizin dediğiniz şekilde altyapı yapılıyor suan artık böyle yapıyorlar demekki. Kutu icin basvuru yapanlara öncelik veriyor demisti babam kablo cekenlerle konusmus

Fire

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Eren
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
38
Arnavutköyde sizin dediğiniz şekilde altyapı yapılıyor suan artık böyle yapıyorlar demekki
Ya inşallah Fiberdir ve kullanırız 10 senedir bekliyorum Fiber kullanmayı hiç nasip olmadı

Üst Alt