KontRadamus

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Kadir
Cihazım
Redmi Note 8 Pr
Konular
2
Bu gün geçen hafta aldığım F2 Pro'yu karıştırırken CİT menüsünde parmak izi sensör kalibrasyonu gördüm ve yapayım dedim, demez olaydım. Parmak izimi çok geç okumaya veya hiç okumamaya başladı. Kayıtlı parmak izlerini silip tekrar eklemeye çalıştım sensör düzgün okuma yapmadığı için ekleme de yapamadım yaptıklarımı da yaklaşık 2 saniyede ancak okuyordu. Tekrar kalibre et, tekar dene, interneti araştır derken yaklaşık 2 saatimi aldı düzeltmek. İnternette goodix dosyasını silmekten format atmaya hatta yeni rom yüklemeye kadar giden çözümler sunulmuş ancak sorun aslında çok basit. Hazır çözmüşken türkçe forumlarda bu konu hakkında pek bilgi olmadığını gördüm ve başka insanlar benim gibi interneti altüst etmesin diye burada çözümü yazayım istedim. İşlem aslında çok basit ancak çok önemli bir nokta var ve bu noktayı yaklaşık 2 saatin sonunda ispanyol bir arkadaşın önerisi ve google translate'in yardımıyla ancak saptayabildim.

Önemli Not: İlk olarak sensörünüz sorunsuz çalışıyorsa hiç dokunmayın. Benim gibi gereksiz yere zamanınızı harcamayın.
Diyelim ki kalibrasyonunuz bozuk yada sizde benim gibi meraklı bir insansınız ve bu ayara girip kalibrasyonu bozdunuz o zaman başlayalım. Bu işlemler donanımsal veya yazılımsal arızalarda işe yaramayabilir. Kişisel deneyimlerim sonucu ortaya çıkan yöntemdir sorumluluk size aittir.

1. EN ÖNEMLİ ADIM; Cihazı KARANLIK(KOYU) MODDAN ÇIKARIN - OKUMA MODUNU KAPATIN - OTOMATİK PARLAKLIĞI KAPATIP PARLAKLIK SEVİYESİNİ ORTALAYIN.
Evet beni o kadar süre uğraştıran şey bu oldu. Karanlık mod, okuma modu ve otomatik parlaklık açık iken kalibrasyon saçmalıyor. Ayrıca ekranınız temiz olsun ve daha iyi performans alabilmek için önceden kayıtlı parmak izlerini de silin. Kalibrasyon değiştiği için önceden kayıtlı parmak izleri randımanlı çalışmayabilir. İşlem sonrası tekrar kaydedeceğiz.

2.Adım; Ayarlar>Cihazım>Tüm Özellikler menüsünde Çekirdek sürümüne 5 kez arka arkaya tıklayın.

3.Adım; Sağ üstteki 3 noktaya ardından Ek araçlar'a tıklayın. Alt taraflardaki Fod fingerprint calibration tıklayın.

4.Adım; Ekranda "Put the FLESH FLAT then click START" yazısı ve sol üst tarafta "START" butonu olacak. Elimize temiz yazısız bir kagıdı alıp arkasına ışık geçmeyeceğine ve sensörü tamamen kapatacağına emin olacak şekilde katlıyoruz. Burda önemli nokta kağıdın sensörün üstüne koyacağımız tarafının temiz, yazısız olmasına ve kırışık olmamasına dikkat edeceğiz. Ne kadar düz ve temiz ise o kadar iyi. Çok büyük parça koymayın ekranı görebilmemiz lazım. Kağıdımızı ayarladıktan ve sensörün üstüne koyduktan sonra START butonuna basıyoruz. İşlem sırasında ekrana parmağımızla dokunmamaya özen gösteriyoruz. Birkaç yerinden kağıda hafif baskı yaparak kağıdın düzgünce ekrana oturmasına, hareket etmemesine ve sensörün etrafında boşluk kalmamasına dikkat ediyoruz. Yaklaşık 10-11 saniye bu şekilde ekranda "Put the BLACK FLAT" yazısını görene kadar kağıdı ve telefonu hareket ettirmeden bekliyoruz.

5.Adım; Ekranda "Put the BLACK FLAT" yazısı çıktıktan sonra kağıdı kaldırıp yerine olabildiğince düz ve parlak olmayan siyah cüzdan benzeri birşey koymamız lazım. Yine aynı şekilde sensörü tamamen kapatmalı ve ışık geçirmemeli. Benim cüzdanımın derisi düz ve mat siyah renk olduğu için cüzdan kullandım. Artık sizin elinizde ne varsa. Önemli olan düz olması ve parlak olmaması. Aynı kağıt gibi sensörün üzerine yerleştirip sabitliyoruz ardından sağ üst tarafta mavi hale gelen "NEXT" butonuna tıklıyoruz. Ekran kapanıp açılacak ve yaklaşık 7-8 saniye sonra ekranda "Test finished!" yazana kadar sabit şekilde tutuyoruz.

6.Adım; İşlem tamamlandı. Geri gelip ayarlardan parmak izimizi tekrar ekliyoruz. Eğer parmak izi eklerken veya telefonu açarken parmağınızı okumazsa yada yavaş okursa 1.Adımdan başlayarak işlemleri tekrar ediyoruz.

NOT: Sorunu araştırırken Mi 11 Ultra'da benzer problemler yaşayanlar olduğunu fark ettim. Okuduğum kadarıyla Mi 11 Ultra'da aynı işlemlere ek olarak parmak izi sensörü 3 adımlı çalışıyor. "Put the BLACK FLAT" işlemi sonrası test bitmeyip "Test, Put the FLESH CHART horizontally" ekranı geliyor. Sanırım yapmanız gereken yukarıdakilere ek olarak "Test, Put the FLESH CHART horizontally" dediği ekranda başparmagınızın biraz daha uç kısmı (parmakizi çizgilerinizin yuvarlak değil daha düz olan bölümü) ile ekrana yatay şekilde sensörü kapatıp next diyerek çözebilirsiniz.

Kullanılan Cihaz: Poco F2 Pro 8/256 Rom: MIUI 13.0.6.0 (SJKCNXM) EU STABLE
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Rehberdeki adımlar bütün ekran altı optik parmak izi okuyucu kullanan Xiaomi cihazlar(Mi 9t, 9t Pro vb.) için kullanılabilir. Küçük farklılıklar olsa da yöntemler aynıdır.

Üst Alt