İpucu En Doğru Şekilde Batarya Kullanım Rehberi [Doğru Bilinen Yanlışlar]

Peocawe

Bilgi paylaştıkça güzel.
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
OnePlus 6T 128
Konular
115
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Bilgilendirme;

Sürekli bataryalar ile ilgili konular açılıyor, yorumlar yapılıyor. Gördüğüm kadarıyla bir çok kişinin
bataryası bir seneyi doldurmadan sağlığını kaybediyor.
Ben bir batarya uzmanı değilim, yüzde yüz doğru bilgiyi sunamam fakat bataryanızın en sağlıklı ve en doğru şekilde
kullanımı hakkında bir kaç ipucu vereceğim. En azından bu konuda sıkıntı çeken
kişilere direk bu konuyu örnek olarak gösterebilmem adına elimin altında durması da iyi olacaktır.

Telefonlarda kullanılan iki çeşit pil bulunmaktadır;

Li-Po ve Li-Ion
(Lityum Polimer - Lityum İyon)

Bunlar arasında ki farkı görecek olursak;

1- İki pilde kullanım olarak aynı sayılacak türdedir.
2- Li-Po piller genelde daha uzun kullanım süreleri sunar. Buna oranla, daha uzun şarj ve deşarj olma süreleri mevcuttur.
3- Li-Po piller, Li-İon pillere göre daha rahat şekil alabilirler. Bu yüzden daha küçük ve daha kibar tasarıma sahiptirler.
4- Li-Po bataryalar sıcak ortamlarda Li-ion bataryalara göre daha verimlidirler.
5- Li-Po pillerin maliyeti daha düşük olduğu için genelde üretim maliyetinin düşmesi içinde kullanılmaktadır.

Hızlı Şarj Hakkında;

Firmalar genelde hızlı şarj teknolojisinde 30 dakika gibi kısa bir sürede ortalama %60-70 civarı şarj vaadediyor. Peki geri kalan
kısım da mantıken 15-20 dakikalık bir sürede dolması gerekmiyor mu?
Cevap; hayır.

Aşağıda ki görselde bunun açıklamasını görebilirsiniz. Bu işlem bataryanın zarar görmeden şarj olmasına yaramaktadır.

Batarya'da şarj döngüsü nasıl olur?

Bunu da şöyle basit bir görsel ile açıklayalım;

Peki nedir bu ipuçları?

Batarya tiplerimizi kısaca tanıdığımıza göre nasıl kullanmamız gerektiğine de kısaca değinelim.

Çoğu kişinin en başta yapmış olduğu hata; pili tamamen bitirip, şarj etmek.

Bataryaları kesinlikle tamamen bitirmemeliyiz. Tamamen bitirilip, kendiliğinden kapanan cihazlar batarya
sağlığına doğrudan zarar verir. En doğru kullanım şekli %20 altına düştüğü zaman şarja takmaktır.
Tamamen biten bataryaların içerisinde ki kimyasal etkileşim sonucu batarya sağlığı olumsuz etkilenir.

Bu kısım önemli (Casibao Hocamdan Alıntıdır);
2-3 ayda bir, sadece 1 defaya mahsus pili sonuna kadar bitirin ve sonra cihazınızı kapalı olarak %100’e kadar doldurun. Yapacağınız bu işlem sayesin de pil döngü ölçüsünü yenilemiş ve pilinizi kalibre etmiş olursunuz ve cihazınız pil değerlerini daha doğru yüzde değeri olarak gösterir.
En uzun pil ömür için cihazınızın şarj oranını "düz" yani, % 0-100 yerine % 20-80 arasında şarj etmeniz anlamına gelir.

İstediğiniz gibi tak-çıkar yapabilirsiniz.

Hemen hemen herkesin sorduğu sorudur bu. "Cihazı tamamen şarj etmeden şarjdan çeksem ne olur?" sorusu.
Yeni teknoloji pillerde tak-çıkar işlemi bir problem teşkil etmez, dilediğiniz gibi şarj edip çıkartabilirsiniz. Yüzde
kaç olduğu önemli değildir.

Yüksek ısıda ve şarjdayken cihazı kullanmak.

Cihazı yüksek ısıda ve şarjda kullanmaktan (eğer ısınıyorsa) genel olarak kaçının. Yüksek ısı doğrudan batarya
sağlığını olumsuz olarak etkiler. Devamlı olarak güç alıp, güç çıkışı sağlandığı için batarya şişmeleri yaşanması olasıdır.

Geceden şarja bırakmak.

Bu genelde insanları ikiye bölen bir tartışmadır. Kimisi zararı yok dese de, kimisi zararlı diyebiliyor.
Bataryanız %100 seviyesine geldiği zaman otomatik olarak elektriği keseceği için daha fazla şarj almayacaktır.
Bu yüzden zararı çok uzun süre kalmadığı müddetçe olmayacaktır. Fakat burada önemli nokta; çok uzun süre
kaldığı zaman her telefonda olmasada, çoğu cihazda enerji harcama ve şarj alma döngüsü sürekli olarak devam
edeceği için, zarar verme ihtimali yüksek. Ortalama 6-7 saat kalmasında bir sakınca yoktur.

Adaptör ve kablo seçimi.

Her zaman orjinal kablo ve orjinal adaptör kullanmaya özen göstermelisiniz. Eğer elinizde orjinal adaptör yoksa
firmanın cihaz için uygun gördüğü çıkış değerlerini baz alarak adaptör seçimi yapmalısınız. Orjinal olmayan, yan
sanayi adaptör ve kablolardan kaçınmalısınız. Batarya sağlığına çok ciddi zararlar verebilir.

Ve unutmayın ki;

batarya
patlamaları genelde yanlış şarj aletleri kullanımından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Son düzenleme:

Peocawe

Bilgi paylaştıkça güzel.
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cem
Cihazım
OnePlus 6T 128
Konular